Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε κάνοντας κλικ εδώ... Η εγγραφή είναι εντελώς δωρεάν και επιτρέπει την καλύτερη παρακολούθηση του φόρουμ

Μωράκια

Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.

Αποστολέας Θέμα: ΦΥΤΑ & ΦΡΟΝΤΙΔΑ  (Αναγνώστηκε 11860 φορές)

Αποσυνδεδεμένος zouzou_moo

• Διακεκριμένος Δημιουργός
  • Ωραία τα λες! 0
  • Τα χαμογελάκια σας,όλη μου η ζωή...
Απ: ΦΥΤΑ & ΦΡΟΝΤΙΔΑ
« Απάντηση #30 στις: 24 Ιουλ 2008, 12:21 »
Δες και εδώ!

http://www.gamosgamos.gr/Garden.aspx

• Ωραία τα λες! 0
« Απάντηση #31 στις: 24 Ιουλ 2008, 12:21 »
Να και μια λίστα!
http://www.anthorama.gr/questions/balkoni_fotino.htm

Και για αναρριχώμενα δες και εδώ!Προσωπικά μου αρέσουν πολυ.

http://www.in2.gr/dhouse.php?id=4572
« Τελευταία τροποποίηση: 24 Ιουλ 2008, 12:24 Aπό Stellitsa »

Αποσυνδεδεμένος μέλος Δ

• Ωραία τα λες! 0
« Απάντηση #32 στις: 24 Ιουλ 2008, 12:26 »
Σ΄ευχαρηστώ πάάάάάρα πολύ Στελλίτσα. Τώρα δεν μπορώ να δώ αυτά που μου έβαλες γιατί αργεί πάάάάρα πολύ ν΄ανοίξει η κάθε σελίδα επιδή έχει και εικόνες. Με την γρήγορη σύνδεση που θα΄χω αργότερα θα τα δώ αναλυτικά όλα ενα - ένα.

Και πάλι, πολλά ευχαρηστώ !  :-* :-* :-* :-* :-*

• Ωραία τα λες! 0
« Απάντηση #33 στις: 24 Ιουλ 2008, 12:28 »
Σ΄ευχαρηστώ πάάάάάρα πολύ Στελλίτσα. Τώρα δεν μπορώ να δώ αυτά που μου έβαλες γιατί αργεί πάάάάρα πολύ ν΄ανοίξει η κάθε σελίδα επιδή έχει και εικόνες. Με την γρήγορη σύνδεση που θα΄χω αργότερα θα τα δώ αναλυτικά όλα ενα - ένα.

Και πάλι, πολλά ευχαρηστώ !  :-* :-* :-* :-* :-*

Παρακαλώ!Θα σου βρω και άλλα αν θέλεις!Απλά τώρα μαγειρεύω!Φιλάκια!

Αποσυνδεδεμένος happy ducky

• Πολύγραφος Δημιουργός
  • Ωραία τα λες! 0
« Απάντηση #34 στις: 24 Ιουλ 2008, 12:32 »
λοιποοοοον...
τα φυτα φυσικα και ματιαζονται......γι αυτο οτανκαποιο το αγαπαμε πολυ του κρεμαμε ενα ματακι......

οι βασιλικοι χρειαζονται πολυ ηλιο για να αναπτυχθουν.....

πρασινα φυτα(που δεν βγαζουν λουλουδια εννοω) .οποτε δεν εχουν αναγκη απο πολυ ηλιο ειναι η σεφλερα , οι δρακενες(ολα τα ειδη),ο φικος,ο φικος μπεντζαμιν , γιουκα , κροτωνας , κεντια....αυτα ειναι μερικα.......ολα αυτα τα εχω στο μπαλκονι μου κ παροτι  φετος καλυφθηκαν με χιονι τελικα δεν καηκαν!

Αποσυνδεδεμένος μέλος Δ

• Ωραία τα λες! 0
« Απάντηση #35 στις: 24 Ιουλ 2008, 12:32 »
Ναί, ότι κι αν βρείς θα μου (μας) είναι χρήσιμο. Και πάλι ευχαρηστώ !  :-* :-* :-* :-*

Πάω κι εγώ τώρα να μαγειρέψω γιατί έπιασα αισίος τις τρείς ώρες πάλι και ο ΟΤΕ θα χαίρεται κι ο άντρας μου θα μείνει νηστικός γιατί η γαϊδάρα δεν έκανα τίποτα ακόμη όλη την μέρα !

Άχ, τί μου κάνετε και κολλάω εδώ όλη την ώρα !!!!!!!!  ;D ;D ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος Angie

• Ολιγόγραφος Δημιουργός
  • *
  • Ωραία τα λες! 0
« Απάντηση #36 στις: 24 Ιουλ 2008, 15:11 »
Μου έκανε δώρο η πεθερά μου  :Confused2: μια γαρυφαλια, η οπόια βγάζει ένα σωρό μπουμπουκάκια
αλλά πριν προλάβουν να ανοίξουν ξεραίνονται!!!!

Λίτσα η γαρυφαλιά γενικά δεν αντέχει για πολλά χρόνια γιατί κολλάει ασθένειες. Πέρα από αυτό και όσον αφορά τα μπουμπούκια μπορεί να φταίει η έλλειψη θρεπτικών στοιχείων στο χώμα της γλάστρας, οι υψηλές θερμοκρασίες σε συνδυασμό με την απευθείας έκθεση στον ήλιος. Επίσης μπορείς να ελέγξεις προσεκτικά τα φύλα και τους βλαστούς για να βρεις τυχών σημάδια από μύκητες ή ακόμα και την παρουσία εντόμων - κάμπιας μέσα στα μπουμπούκια.

• Ωραία τα λες! 0
« Απάντηση #37 στις: 24 Ιουλ 2008, 15:22 »
Επιίσης είναι πολύ όμορφες και οι μικρές τριανταφυλλίτσες!Κυκλοφορούν σε αρκετά χρωματάκια και αντέχουν πολλα χρονια(τουλάχιστον εδω πάνω στο κλίμα μας!).

Αποσυνδεδεμένος Μέλος Κ

• Ωραία τα λες! 1
  • Λατρευω τα κουκλιά μου!!!!!!
« Απάντηση #38 στις: 24 Ιουλ 2008, 22:52 »
Μου αρεσουν πολυ τα λουλουδια αλλα οπως σας ειπα αυτοκτονουν στα χερια μου. Με την επιστροφη μου ειτε θα φτιαξω κηπο, ειτε θα βαλω γλαστρουλες (θα εξαρτηθει απο το που θα μεινουμε τελικα). Ποια λουλουδια αντεχουν στην κακομεταχειρηση?

• Ωραία τα λες! 0
« Απάντηση #39 στις: 24 Ιουλ 2008, 23:03 »
Μου αρεσουν πολυ τα λουλουδια αλλα οπως σας ειπα αυτοκτονουν στα χερια μου. Με την επιστροφη μου ειτε θα φτιαξω κηπο, ειτε θα βαλω γλαστρουλες (θα εξαρτηθει απο το που θα μεινουμε τελικα). Ποια λουλουδια αντεχουν στην κακομεταχειρηση?

Οι κάκτοι,αλλά δεν σου τους συνιστώ! :laugh: :laugh: :laugh:

Αποσυνδεδεμένος LITSA

• Πολύγραφος Δημιουργός
  • Ωραία τα λες! 5
  • Το ευχαριστώ ειναι λίγο.....
« Απάντηση #40 στις: 25 Ιουλ 2008, 08:52 »
Μου έκανε δώρο η πεθερά μου  :Confused2: μια γαρυφαλια, η οπόια βγάζει ένα σωρό μπουμπουκάκια
αλλά πριν προλάβουν να ανοίξουν ξεραίνονται!!!!

Λίτσα η γαρυφαλιά γενικά δεν αντέχει για πολλά χρόνια γιατί κολλάει ασθένειες. Πέρα από αυτό και όσον αφορά τα μπουμπούκια μπορεί να φταίει η έλλειψη θρεπτικών στοιχείων στο χώμα της γλάστρας, οι υψηλές θερμοκρασίες σε συνδυασμό με την απευθείας έκθεση στον ήλιος. Επίσης μπορείς να ελέγξεις προσεκτικά τα φύλα και τους βλαστούς για να βρεις τυχών σημάδια από μύκητες ή ακόμα και την παρουσία εντόμων - κάμπιας μέσα στα μπουμπούκια.

θα τη κοιτάξω πιο προσεχτικά να δω αν υπάρχει κάτι περίεργο.Η αλήθεια είναι ότι την έβλεπε αρκετή ώρα ήλιος,
τώρα την έχω στη σκιά.Μάλλον θέλει λίπασμα.
Thank you!
ConnectedMoms.com Ticker" border="0

Αποσυνδεδεμένος Angie

• Ολιγόγραφος Δημιουργός
  • *
  • Ωραία τα λες! 0
« Απάντηση #41 στις: 25 Ιουλ 2008, 09:17 »
Αυτή η περίοδος δεν ενδείκνυται για λίπανση (όποτε έχει υψηλές θερμοκρασίες), καλύτερα να κάνεις υπομονή μέχρι τον Σεπτέμβριο, έτσι πιστεύω εγώ τουλάχιστον. ;D

Αποσυνδεδεμένος Alda

• Ωραία τα λες! 55
  • Οι άντρες της ζωής μου....ο κόσμος μου όλος!!!
    • Loved
« Απάντηση #42 στις: 25 Ιουλ 2008, 09:39 »
Να σου πω Αντζυ μου όμως...αυτό που γράφει πάνω το αλγκοφλάς λίπασμα Μάρτιος ως Οκτώβριος μια φορά την εβδομάδα και Νοέμβριος έως Φεβρουάριος μια φορά κάθε δεκαπέντε μέρες δεν ισχύει δηλαδή;;;;;

Αποσυνδεδεμένος Angie

• Ολιγόγραφος Δημιουργός
  • *
  • Ωραία τα λες! 0
« Απάντηση #43 στις: 25 Ιουλ 2008, 10:38 »
είναι άδικο γιατί όταν επιτέλους μετά από διακοπές ολοκληρώνω το μήνυμά μου και πάω να το στείλω το φόρουμ με πετάει έξω  :yikes:

Αποσυνδεδεμένος Angie

• Ολιγόγραφος Δημιουργός
  • *
  • Ωραία τα λες! 0
« Απάντηση #44 στις: 25 Ιουλ 2008, 10:45 »
Λοιπόν με λιγότερα λόγια τώρα: καλό είναι λιπάσματα να αγοράζετε από καταστήματα γεωργικών εφοδίων ή και από φυτώρια όπου και καλύτερα είναι ποιοτικά και πολύ φτηνότερα και κάποιος ειδικός γεωπόνος ή έστω κάποιος έμπειρος εργαζόμενος μπορεί να σας δώσει σωστές οδηγίες για τα φυτά σας. Γενικά λιπαίνουμε άνοιξη και φθινόπωρο, ενώ ποτέ δεν λιπαίνουμε σε περιόδους με παγωνιά ή καύσωνα, στην καλύτερη περίπτωση το λίπασμα μένει ανενεργό στο έδαφος και μετατρέπεται σε άλατα ενώ στην χειρότερη μπορεί να καούν τα φυτά. Το αλγκοφλάς μπορεί να είναι πολύ αραιό ή να μην έχουν δώσει την απαραίτητη προσοχή όταν έφτιαξαν την ετικέτα του.