Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε κάνοντας κλικ εδώ... Η εγγραφή είναι εντελώς δωρεάν και επιτρέπει την καλύτερη παρακολούθηση του φόρουμ

Μωράκια

Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.

Αποστολέας Θέμα: Παιδικό δωμάτιο, φωτογραφίες, χρώματα, ιδέες, προτάσεις, διακόσμηση  (Αναγνώστηκε 109321 φορές)

Αποσυνδεδεμένος Mango

• Ικανοποιητικός Δημιουργός
  • **
  • Ωραία τα λες! 0
Άνοιξα αυτό το θέμα για να γράφουμε για τα παιδικα δωμάτια. Να βάζουμε φωτογραφίες και πως τα έχουμε διακοσμήση και ιδέες !!!
Επίσης κάτι που θέλουμε να βρούμε για το παιδικό δωμάτιο και τι θα προτείνατε ;)
Εγώ ακόμη δεν έχω κάνει κάτι εξάλλου έχω χρόνο. Το μόνο που κάνουμε τώρα είναι ότι ξεκινήσαμε και το φτιάχνουμε γιατί είχαν πάθει κάποιες ρωγμές οι τοίχοι και δεν ήθελα να το βάψω έτσι και είπα είναι ευκαιρία να το φτιάξω πρώτα  ;) Ευτυχώς το φτιάχνει ο άντρας μου και γλιτώνουμε τα έξοδα αυτά. Τώρα περιμένουμε λίγες βδομάδες ακόμη για να δούμε ότι έχει πετύχει και μετά να το βάψουμε !! Θα το βάψουμε μόνοι μας εγώ με τον άντρα μου  ;)
Έχω μερικές κατα νου αλλά δεν έχω καταλήξει κάπου και θα ήθελα και τις δικές σας ιδέες !!  ;)
« Τελευταία τροποποίηση: 18 Ιουλ 2009, 17:28 Aπό abraam, Αιτία: αλλαγή τίτλου »

Αποσυνδεδεμένος zouzou_moo

• Διακεκριμένος Δημιουργός
  • Ωραία τα λες! 0
  • Τα χαμογελάκια σας,όλη μου η ζωή...
Εγώ έχω βάψει τους 3 τοίχους ροζ και τον 1 πιο έντονο ροζ.Είπα θα έβαζα αυτοκόλλητα,αλλά επειδή θα φύγουμε σε λίγο καιρό λογικά με μετάθεση δεν την ξαναπατάω!Είχα στολίσει το δωμάτιο στο προηγούμενο σπίτι που μέναμε.Το είχα κάνει κιτρινάκι και είχα βάλει τρέσα της decofun με τον Winnie και τους φίλους του και αυτοκόλλητα και είχε γίνει κουκλί!Επίσης φωτιστικό με τον Winnie και κορνίζα.Αλλά δεν το χάρηκε.Όταν ήταν 5μισι μηνών μετακομίσαμε και όλα πήγαν στράφι.Έτσι δεν την ξαναπατάω!Στο επόμενο σπίτι που θα πάμε θα το στολίσω μια και καλή,αφού θα ξέρω ότι εκεί θα μείνουμε τουλάχιστον 3-4 χρόνια. ;)

Αποσυνδεδεμένος Mango

• **
  • Ωραία τα λες! 0
Εμένα θα είναι αγοράκι δεν θέλω να βαρυφορτόσω το δωμάτιο με πολλά χρώματα και τέτοια και το θέλω λιγάκι έτσι πιο κλασσικό παιδικό ειδικά οι τοίχοι για να μην θέλω όταν μεγαλώσει να ξαναβάφω άλλα χρώματα. Βασικά εμένα 3 τοίχοι είναι γιατί ο 4ος τοίχος είναι όλο ντουλάπα. Αυτα που έχω υπόψη μου είναι οι χρωματισμοί που φένονται πιο κάτω στις φώτο.
ειπα να κάνω τους 2 τοίχους σε αυτούς τους χρωματισμούς. Και εμένα τα έπιπλα είναι καφε σκούρο.

Και τον άλλο τοίχο λέω να τον κάνω ριγέ σαν αυτόν αλλά όχι με τους κύκλους. Και λέω στο ριγέ να κάνω 3χρωμία δηλαδή θα κάνω 30πόντους γαλάζιο ανοιχτό όπως την φώτο μετά 10 πόντους αυτό μπεζοκαφέ που φένεται στην φώτο και μετά 30 πόντους γαλάζιο αλλά πιο βαθύ εννοείτε όχι πολύ έντονο αλλά πιο βαθιά απόχρωση από το πρώτο.

Τι λετέ ποια η γνώμη σας ??

Αποσυνδεδεμένος LITSA

• Πολύγραφος Δημιουργός
  • Ωραία τα λες! 5
  • Το ευχαριστώ ειναι λίγο.....
Στη φωτο με τους κύκλους έχω την εντύπωση ότι είναι ταπετσαρία!! προσωπικά εμένα
μου αρέσει πολύ και θα επέλεγα ένα τοίχο του παιδικού να το ντύσω με ταπετσαρία.Στην
αγορά υπάρχει πολύ μεγάλη ποικιλία σε σχέδια και χρώματα.
ConnectedMoms.com Ticker" border="0

Αποσυνδεδεμένος Mango

• **
  • Ωραία τα λες! 0
Ναι ίσως να είναι ταπετσαρία το ριγέ και οι κύκλοι πάνω αλλά εγώ θα το κάνω μόνη μου τριχρωμία όπως είπα δεν θα βάλω τους κύκλους. Γίνεται πολύ εύκολα με μπογιά το έχει κάνει μια φίλη μου και μου εξήγησε πως να το κάνω  :yeah: :yeah:
Απλά πείτε μου τα χρώματα πως σας φαίνονται ??

Αποσυνδεδεμένος LITSA

• Πολύγραφος Δημιουργός
  • Ωραία τα λες! 5
  • Το ευχαριστώ ειναι λίγο.....
Τα χρώματα είναι πάρα πολύ ωραία και ταιριάζουν πολύ μεταξύ τους, θα γίνει τέλειο!! :yeah:
ConnectedMoms.com Ticker" border="0

Αποσυνδεδεμένος Μέλος Κ

• Ωραία τα λες! 1
  • Λατρευω τα κουκλιά μου!!!!!!
Εμενα μου αρεσει το δευτερο αλλα ειναι καπως για το μωρο. Μου αρεσει το μαυρο αλλα οχι γι αυτες τις ηλικιες.
Εγω δεν εχω τελειωσει ακομη τα δωματια των παιδιων. Αληθεια θελετε μονο φωτογραφιες και συμβουλες για μωρουδιστικα δωματια ή και για πιο μεγαλα παιδακια?

Αποσυνδεδεμένος Mango

• **
  • Ωραία τα λες! 0
ΖΩΗ μπορείς να βάλεις και άλλες φωτογραφίες για πιο μεγάλα παιδάκια. Παίρνουμε ιδέες  ;)

Αποσυνδεδεμένος Fairymoon

• Ωραία τα λες! 9
  • "Πόση ζωή μου δίνεις... να'ξερες μόνο..."
    • Angelic
Και εγω θα συμφωνήσω με τη ζωή τα πολύ σκούρα χρώματα όπως το wenge ή το σκούρο καρυδί δεν μου αρέσουν για μωρό. Ίσως σε πιο μεγάλη ηλικία...Για το μωρό θέλω χαρουμενα χρωματάκια για να του τραβάει και το βλέμμα...π.χ. λαχανι και γαλάζιο για αγοράκι ειναι ο τελειος συνδιασμός για μένα!! Και ο΄τοίχος ετσι οπως φαινεται στη δευτερη φωτό μου αρεσει πολύ, στην πρώτη μου φάίνεται πολύ βαριά η διακόσμηση και τα χρώματα για μωρό...

Βέβαια όλα ειναι και θέμα προσωπικού γούστου....Εγώ πάντως επειδή το δευτερο δωμάτιο είναι χωρίς καν ενα παράθυρο  :yikes: και τώρα το εχω σαν αποθηκούλα για σιδερωμα και απλωμα, δεν θα βάλω το μωρό μου εκεί, ειδικά τον πρώτο καιρό...Θα το βάλω στο δωμάτιο μου, που πριν 6 μήνες το εβαψα σε λαχανι-πορτοκαλί (δυο τοιχους λαχανι-2 πορτοκαλί) και σκεφτομαι να πάρω λευκή λάκα κουνια με παραστάσεις ζωάκια και με πορτοκαλί τραβέρσες. Την εχω δει και μου αρεσει παρα πολύ, ειναι χαρούμενη και unisex!

"Είσαι Νεράϊδα της Αυγής
  Η πιο όμορφη ολής της Γης
  Μ'ένα χαμόγελο μπορείς
 Τα Θαύματα να πεις....."

http://www.youtube.com/watch?v=kzVwlSRdrb0

• Ωραία τα λες! 0
Και εμένα το δεύτερο μου άρεσε και ναι είναι ταπετσαρία,αλλά είναι λίγο σκούρο για μωράκι...
Μου αρέσει πολύ και κάτι τέτοιο,αλλά είναι λίγο ακριβούτσικο!Βέβαια το κρεβατάκι μετατρέπεται σε μικρό μονό μετά...

• Ωραία τα λες! 0
Επίσης και κάτι τέτοιο είναι όμορφο,αλλά "έρχεται" σε πιο κοριτσίστικο...

Αποσυνδεδεμένος mamamaria

• Ωραία τα λες! 56
Mango, το γαλαζιο-μπεζ συνδυασμό τον βρίσκω πολύ όμορφο. Είναι απαλός, δημιουργεί ηρεμία και χαλαρώνει.

Στελλίτσα, το πρώτο δωμάτιο είναι -σύμφωνα με τα δικά μου γούστα- "όλα τα λεφτά"! Αλλά που να βρούμε τα πραγματικά λεφτά για να το κάνουμε;!!!!!!

Εγώ κορίτσια έχω τρία παιδάκια και τρία δωμάτια. Του μεγάλου μου γιου είναι γαλάζιοι οι τοίχοι και η επίπλωση σε καφέ αποχρώσεις. Το χειμώνα βάζω μία μοκέτα σε κόκκινο χρώμα και γίνεται πολύ χαρούμενο. Της μεγάλης μου κόρης το έφτιαξα τώρα το Σεπτέμβριο, το βάψαμε λευκό, αγοράσαμε και έπιπλα ΙΚΕΑ σε λευκό, αλλά δώσαμε χρώμα βάζοντας ένα υπέροχο μπορντώ πάπλωμα με πολλές μαξιλάρες σε χρώματα μπορντώ-πορτοκαλί-μπεζ (κάναμε το κρεβάτι να μοιάζει με καναπέ) και κουρτίνες πορτοκαλο-μπορντώ. Στο πάτωμα θα βάλουμε μία έντονη μοκέτα. Πάντως έχει γίνει πολύ γλύκα. Μου φαίνεται απίστευτο ότι η κόρη μου έχει πλέον ένα εφηβικό -και όχι πια παιδικό- δωμάτιο!!! Το μικρούλη μου το δωματιάκι είναι βαμένο σε λευκό, και το κρεβατάκι του είναι μπλε ρουά-καφέ. Του πήραμε κι εκείνη τη φοβερή μπλε καρεκλίτσα του ΙΚΕΑ. Τώρα θέλω να πάρω και το τραπεζάκι το μπλε. Τα παιχνίδια του τα έχουμε βάλει στο πειρατικό μπαούλο που έχουνε τα Jumbo, ενώ οι μπρίζες (το αγαπημένο του παιχνίδι) είναι σε δύο μεγάλες χάρτινες σακούλες, γιατί έτσι θέλει ο κύριος!!!!!!!!!!!!

Με τις φωτογραφίες είμαι δυστυχώς λίγο ανίκανη (και απαράδεκτη, δεν βγάζω σχεδόν ποτέ). Ελπίζω τουλάχιστον η περιγραφή να ήταν ... σαφής!!!!!!

Οποιαδήποτε ιδέα για οποιοδήποτε δωμάτιο είναι ευπρόσδεκτη!

Αποσυνδεδεμένος ALEX

• Σημαντικός Δημιουργός
  • Ωραία τα λες! 1
  • Ο ΑΓΓΕΛΟΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΟΛΗ ΜΟΥ Η ΖΩΗ...!!
ΕΕΕΕ Στελλίτσα , αυτή η κουνια το τρενάκι , την έχουμε εμεις....!!!!Και σε αυτες τις αποχρωσεις!! :yeah: :yeah: :yeah:
Ειναι πάρα πολύ ωραια! :ole:

• Ωραία τα λες! 0
ΕΕΕΕ Στελλίτσα , αυτή η κουνια το τρενάκι , την έχουμε εμεις....!!!!Και σε αυτες τις αποχρωσεις!! :yeah: :yeah: :yeah:
Ειναι πάρα πολύ ωραια! :ole:

Kαι γίνεται και κρεβατάκι ε?

• Ωραία τα λες! 0
Επίσης μου αρέσει και κάτι τέτοιο για την κόρη μου.