Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε κάνοντας κλικ εδώ... Η εγγραφή είναι εντελώς δωρεάν και επιτρέπει την καλύτερη παρακολούθηση του φόρουμ

Μωράκια

Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.

Αποστολέας Θέμα: πονος στη κοιλια  (Αναγνώστηκε 2080 φορές)

Αποσυνδεδεμένος asteri74

• Ολιγόγραφος Δημιουργός
  • *
  • Ωραία τα λες! 0
πονος στη κοιλια
« στις: 17 Δεκ 2008, 00:56 »
η φραουλιτσα μου 3 και κατι μου παραπονιεται εδω κι ενα μηνα για πονο στην κοιλιτσα.διαρροια δεν εχει.εκανα υπερηχο και ηταν ενταξει.τι να συμβαινει? :(

Αποσυνδεδεμένος Ντόρις

• Μωράκια Administrator
  • Διακεκριμένος Δημιουργός
  • Ωραία τα λες! 69
  • Μες στα δύσκολα, εσύ να με κρατάς...
    • Confused
    • Μωράκια
Απ: πονος στη κοιλια
« Απάντηση #1 στις: 17 Δεκ 2008, 09:40 »
Η Μαρία μου το λέει πάρα πολύ συχνά και είναι 3 ετών.Το έχει ξεκινήσει εδώ και καιρό. Σχεδόν πάντα είναι ψέμματα για να τραβήξει την προσοχή μας και το ενδιαφέρον μας. ;)
Φάνηκε όταν πραγματικά την πονούσε γιατί ήταν οριακά να κλαίει πραγματικά. ;) :) :) :)

Να είσαι σε μια σχετική εγρήγορση μην τυχόν καμιά φορά συμβεί κάτι πραγματικά αλλά μάλλον θέλει περισσότερη προσοχή από εσάς. ;)Τι τραβάμε με τα ζουζούνια μας και δεν το μαρτυράμε... ;D ;D ;D ;D

Κάθε μέρα γίνε αυτό που πραγματικά ΕΙΣΑΙ!

Αποσυνδεδεμένος moraki

• Πολύγραφος Δημιουργός
  • Ωραία τα λες! 0
« Απάντηση #2 στις: 17 Δεκ 2008, 10:26 »
το ίδιο έχει αρχίσει και ο δικός μας. Φαίνεται όντως ότι είναι ψέμματα γιατί όταν του είπα ότι επειδή δεν πονάει η κοιλιά του δεν θα πάμε σήμερα βόλτα ξαφνικά έγινε καλά και δεν ξαναπαραπονέθηκε. Τα ατιμούλικα όμως είδες;; :Confused2:

Αποσυνδεδεμένος mamamaria

• Ωραία τα λες! 56
« Απάντηση #3 στις: 17 Δεκ 2008, 10:58 »
Νατασούλα μου, έχε υπόψη σου ότι μπορεί να μην ήταν ψέμματα, αλλά επειδή φοβήθηκε ότι θα χάσει τη βόλτα να έκανε περισσότερη υπομονή με τον πόνο, ο οποίος πιθανόν να μην ήταν τόσο πολύς όσο έλεγε, αλλά να υπήρχε παρόλα αυτά. Οι πόνοι στην κοιλιά των παιδιών είναι πολύ συχνό φαινόμενο και μου έλεγε ο παιδίατρος που είχα στο εξωτερικό ότι μαζεύονται στις κοιλίτσες τους διάφορα μικρόβια που υπάρχουν και στις δικές μας κοιλιές, απλώς επειδή είναι πιο ... εκπαιδευμένες δεν μας ενοχλούν! Στα παιδάκια λοιπόν αυτά τα μικροβιάκια κάνουν μέσα στην κοιλίτσα τους διάφορες ... ζουζουνιές με αποτέλεσμα να πονάνε. Μου είχε δώσει κάτι χαπάκια για την κόρη μου και πραγματικά μέσα σε ένα μήνα δεν μου ξαναπαραπονέθηκε και από τότε δεν μου έχει ξαναμιλήσει για πόνο στην κοιλιά (εδώ και πέντε χρόνια), ενώ παραπονιόταν πολύ συχνά μέχρι τότε. Τι να σου πω; ΝΑ ήταν συμπτωματικό; Μπορεί κιόλας.
Όταν το είπα στην ελληνίδα παιδίατρο δεν μου απάντησε καθαρά, ούτε το δέχτηκε ούτε το απέρριψε. Τι να σου πω! Κι αυτοί οι παιδίατροι, ο καθένας το μακρύ και το κοντό του.
Πάντως καλύτερα να πιστεύεις ένα παιδί ακόμη κι αν λέει ψέμματα, παρά να μην το πιστέψεις κάποια στιγμή και να είναι αλήθεια και να μην ενεργήσεις κατάλληλα. Δεν το λέω για να σε αγχώσω, απλώς επειδή έχω δει διάφορα ειδικά με την κοιλιά που δεν είναι εύκολο να καταλάβεις τι ακριβώς συμβαίνει.
Εγώ ξέρεις τι κάνω όταν μου λένε για πόνο στην κοιλιά για να διαπιστώσω αν είναι αλήθεια; Αφήνω να περάσει λίγη ώρα, να ξεχαστεί το θέμα και μετά τα παίρνω στην αγκαλιά μου να τους πω μια ιστορία, ένα παραμύθι, κάτι που έγινε στη δουλειά μου. Μέσα σ' αυτή την αφήγηση λοιπόν βάζω και κάτι που να χρειάζεται να τους ζουλήξω την κοιλιά (πώς λέμε, π.χ., "και έπεσε ο λύκος στη φωτιά" κι εκεί που λέω έπεσε, ζουλάω την κοιλιά). Αν όντως πονάει εκείνη την ώρα, θα διαμαρτυρηθεί, αν  δεν πονάει, δνε πρόκειται να αντιδράσει! Αλλά βέβαια ποτέ δεν λέω "α, να δεν πόνεσες, άρα δεν πονάει η κοιλιά σου". Μην μάθουν και τα κόλπα μας!!!! 

Αμάν πια, μια απάντηση με λίγες λέξεις δεν μπορώ να γράψω;;; Τι πάρλα είναι αυτή!!! Έλεος ρε ... Μαρίααααααααααααααααα.................

Αποσυνδεδεμένος Ελιζώ

• Ωραία τα λες! 3
  • Να μ' αγαπάς με τα λάθη μου όλα στη σειρά....
    • http://mammael.blogspot.com
« Απάντηση #4 στις: 17 Δεκ 2008, 12:50 »
Καλέ να παρλάρεις όσο θέλεις παιδί μου!!! Οι συμβουλές σου είναι βάλσαμο. Και εγώ τα ίδια με τη Νεφέλη και τώρα το ξεκίνησε και η μικρή :yikes: Την επόμενη φορά που θα μου το ξαναπούν θα δοκιμάσω αυτό που κάνεις και εσύ.  ;)
Είναι τόσο σημαντικό να κάνεις κάποιον ευτυχισμένο.....

Ξεκίνα από τον εαυτό σου!

Αποσυνδεδεμένος zouzou_moo

• Ωραία τα λες! 0
  • Τα χαμογελάκια σας,όλη μου η ζωή...
« Απάντηση #5 στις: 17 Δεκ 2008, 20:12 »
Καλέ εμένα η Νάσια σήμερα το πρωί που θήλαζα τη μικρή και δεν της έδινα τη πρέπουσα σημασία,μου έδειχνε την κοιλίτσα της και μου έλεγε "βα βα" και έπαιρνε το υφάκι ότι και καλά πονούσε,αλλά δε νομίζω... ::) ::) ::)

Αποσυνδεδεμένος mama

• Πολύγραφος Δημιουργός
  • Ωραία τα λες! 0
« Απάντηση #6 στις: 19 Δεκ 2008, 22:58 »

Στην ιδια περιπου ηλικια (σχεδων 3)..παραπονιοταν και η Κων/να για πονοκοιλο..τελικα την πειραζε το γαλα (2-3 φορες πονγαε τοσο πολυ που ειμασταν ετοιμη για νοσοκομειο...καθως φοβομασταν για σκωλ/δα)
   Προσεξε ποτε στο λεει και ποσο διαρκει .........