Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε κάνοντας κλικ εδώ... Η εγγραφή είναι εντελώς δωρεάν και επιτρέπει την καλύτερη παρακολούθηση του φόρουμ

Μωράκια

Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.

Αποστολέας Θέμα: Να πάρω χάπι ή θα σταματήσει μόνο του;...  (Αναγνώστηκε 12428 φορές)

Αποσυνδεδεμένος stella

• Πολύγραφος Δημιουργός
  • Ωραία τα λες! 0
σταματησα τον θηλασμο μηπωs πρεπει να παρω και καποιο χαπι η να το αφησω να σταματησει απο μονο του.  :dontknow: :dontknow: :dontknow: :dontknow: :dontknow: :dontknow:  ??? ??? ??? ??? ??? ???
« Τελευταία τροποποίηση: 22 Φεβ 2009, 01:14 Aπό Vaso »
O ΘΗΛΑΣΜΟΣ ΘΕΛΕΙ ΥΠΟΜΟΝΗ...ΘΗΛΑΣΤΕ ΟΣΟ ΜΠΟΡΕΙΤΕ....

Αποσυνδεδεμένος mamamaria

• Διακεκριμένος Δημιουργός
  • Ωραία τα λες! 56
Απ: Τωρα που...
« Απάντηση #1 στις: 05 Φεβ 2009, 15:50 »
Στέλλα μου, εγώ δεν είμαι καθόλου ειδική στο θηλασμό, αλλά όταν λες "σταμάτησες" τι εννοείς; Δεν έχεις καθόλου γάλα; Γιατί νομίζω πως αν έχεις γάλα, κάτι πρέπει να κάνεις. Τα κορίτσια που είναι ... ειδικές, σίγουρα θα σου δώσουν κατευθύνσεις. Εγώ εκείνο που ξέρω, είναι ότι με το ρόφημα δυόσμο κόβεται τελείως το γάλα.

Αποσυνδεδεμένος Ντόρις

• Μωράκια Administrator
  • Ωραία τα λες! 68
  • Μες στα δύσκολα, εσύ να με κρατάς...
    • Full
    • Μωράκια
« Απάντηση #2 στις: 05 Φεβ 2009, 15:51 »
Στελλίτσα όχι δε χρειάζεται.Απλώς θα αποσυμφορήζεις το στήθος σου με το χέρι ή με θήλαστρο (αν έχεις) όταν το νιώθεις σχετικά γεμάτο και μπορείς να πίνεις και φασκόμηλο που κόβει το γάλα.Ένα ρόφημα φασκόμηλο κάθε μέρα ή μέρα παρά μέρα είναι ότι πρέπει χωρίς να φορτωθείς με υπερβολική δόση ορμονών χωρίς λόγο.Άσε που πολλές φορές μένουν "πετρώματα" στο στήθος αν το κόψεις απότομα με το χάπι και έχεις άλλα αργότερα. ;) ;) :) :)

Κάθε μέρα γίνε αυτό που πραγματικά ΕΙΣΑΙ!

• Ωραία τα λες! 56
« Απάντηση #3 στις: 05 Φεβ 2009, 15:54 »
Βασούλα, και με το δυόσμο γίνεται το ίδιο. Γιατί συστήνεις μόνο το φασκόμηλο; (απλώς από περιέργεια ρωτάω!)

Αποσυνδεδεμένος zouzou_moo

• Ωραία τα λες! 0
  • Τα χαμογελάκια σας,όλη μου η ζωή...
« Απάντηση #4 στις: 05 Φεβ 2009, 23:52 »
Εγώ δεν πήρα χαπάκι.Απλά όταν ένοιωθα ότι έχω λίγο γάλα θήλαζα 1-2 φορές στο διήμερο και όλο και κοβόταν το γάλα....

Αποσυνδεδεμένος Ντόρις

• Μωράκια Administrator
  • Ωραία τα λες! 68
    • Full
    • Μωράκια
« Απάντηση #5 στις: 06 Φεβ 2009, 08:20 »
Ισως να δουλεύει και ο δύοσμος.
Απλά θυμάμαι από το σύνδεσμο ότι ΣΙΓΟΥΡΑ δουλεύει το φασκόμηλο. ;D
Στέλλα πιθανόν αν προλάβω σήμερα να σου δώσω κι άλλες επιλογές.Θα τα τσεκάρω. ;) :) :)

Αποσυνδεδεμένος ALEX

• Σημαντικός Δημιουργός
  • Ωραία τα λες! 1
  • Ο ΑΓΓΕΛΟΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΟΛΗ ΜΟΥ Η ΖΩΗ...!!
« Απάντηση #6 στις: 06 Φεβ 2009, 09:17 »
Στέλλα μου , καλά θα κάνεις να ρωτήσεις τον γιατρό σου !!!!!
Εγώ ήπια χαπάκι και μου πρότεινε μάλιστα να το έχω δεμένο μερικές μέρες!!!Απο οσο γνωρίζω το γάλα ΔΕΝ πρέπει να το κοψεις απο μόνη σου....... :yikes: :yikes: :yikes:

Αποσυνδεδεμένος pan

• Πολύγραφος Δημιουργός
  • Ωραία τα λες! 0
  • Τα παιδιά μας δίνουν νόημα στη ζωή μας!!!
« Απάντηση #7 στις: 06 Φεβ 2009, 10:03 »
Εγώ πάντως στην πρώτη μου κόρη, που ρώτησα και το γυναικολόγο μου και την παιδίατρο μου είπαν να το κόψω φυσικά μειώνοντας τα γεύματα. Δεν αντιμετώπισα κανένα πρόβλημα.
url]

Αποσυνδεδεμένος zeka

• Μωράκια Moderator
  • Ωραία τα λες! 37
    • Busy
« Απάντηση #8 στις: 06 Φεβ 2009, 11:13 »
Ναι φυσικά χωρίς χάπια και δεσίματα. Αν νιώθεις πολύ φουσκωμένο το στήθος σου μπορείς να το βοηθάς με το χέρι ή να βάζεις το παιδί μία φορά στο τόσο να πίνει για 5 λεπτά ίσα που να ξεμπλοκάρει. Πάντως αν βγάζεις 2-3 μέρες όποτε νιώθεις ότι είναι φουσκωμένο λίγο με το χέρι σου, μετά δεν θα νιώθεις ξανά φούσκωμα και θα πάψει από μόνο του να παράγει μετά από κάποιο χρονικό διάστημα. Μη ξεχνάς ότι μπορεί πολλές φορές να βγάλεις γάλα ακόμη κι αν έχεις σταματήσει το θηλασμό για 3-4-6 μήνες. Εγώ το έπαθα.

Ζηνοβία 11 ετών
Ειρήνη- Ραφαέλα 10 ετών
Κοραλία 6 ετών
Αριάδνη 4 ετών

Αποσυνδεδεμένος stella

• Πολύγραφος Δημιουργός
  • Ωραία τα λες! 0
« Απάντηση #9 στις: 06 Φεβ 2009, 14:54 »
Δεν το νιωθω πρυσμενο απλα μερικεs φορεs(σπανια)νιωθω κατι μικροτσιμπιματακια και λεω μηπωs ειναι επιδει κοβετε το γαλα σιγα σιγα.

• Ωραία τα λες! 56
« Απάντηση #10 στις: 06 Φεβ 2009, 15:18 »
Εγώ λέω για το δυόσμο, γιατί έτσι σταμάτησα εγώ το υπόλοιπο γάλα που είχα στον μικρούλη μου. Είχα κάνει ένα καζανάκι δυόσμο και έπινα 4-5 ποτήρια την ημέρα. Σε 3 μέρες είχε τελειώσει το γάλα. Ούτε στάλα. (Ο γιατρός μου το είχε πει)

Αποσυνδεδεμένος stella

• Πολύγραφος Δημιουργός
  • Ωραία τα λες! 0
Απ: Να πάρω χάπι ή θα σταματήσει μόνο του;...
« Απάντηση #11 στις: 18 Μαι 2009, 15:23 »
Το στηθοs μου βγαζει ακομη γαλα οταν καμια φορα το πατησω η καταλαθωs.Μετα απο τοσο καιρο δεν θα επρεπε να ειχε σταματησει?Τον θηλασμο τον σταματησα 1 δεκεμβριου.

Αποσυνδεδεμένος Ελιζώ

• Ωραία τα λες! 3
  • Να μ' αγαπάς με τα λάθη μου όλα στη σειρά....
    • http://mammael.blogspot.com
« Απάντηση #12 στις: 18 Μαι 2009, 16:04 »
Τώρα το είδα αυτό. Στέλλα μου εγώ τη Νεφέλη τη σταμάτησα όταν ήταν 6 μηνών και μέχρι που έγινε 2 ετών έβγαζα έστω και μια σταγόνα γάλα. Αν το κόψεις φυσικά χωρίς χαπάκια σίγουρα θα σου πάρει περισσότερο χρόνο. Στην αρχή οφείλω να ομολογήσω ότι έβγαζα αρκετό γάλα (εντάξει όχι και ποσότητα) αλλά μέρα με τη μέρα λιγόστευε όλο  και περισσότερο μέχρι που κάποια στιγμή σταμάτησα να το βγάζω και απλώς περίμενα πότε θα σταματήσει τελείως. Αλλά κατά καιρούς μέχρι τα 2 χρόνια είχα κάτι σταγονίτσες.
Είναι τόσο σημαντικό να κάνεις κάποιον ευτυχισμένο.....

Ξεκίνα από τον εαυτό σου!

Αποσυνδεδεμένος Ντόρις

• Μωράκια Administrator
  • Ωραία τα λες! 68
    • Full
    • Μωράκια
« Απάντηση #13 στις: 18 Μαι 2009, 16:19 »
Είναι σύνηθες ακόμη και χρόνο να πάρει μετά τη διακοπή του θηλασμού από ότι έχω ακούσει μέσα στο σύνδεσμο.
 Για να βοηθήσεις την διαδικασία στο στήθος μπορείς να πίνεις από τα ροφήματα που είπαμε. Ετσι θα σταματήσει πολύ πιο γρήγορα. ;) ;) :)

Αποσυνδεδεμένος Spourgiti

• Ωραία τα λες! 10
  • να ζεις, να αγαπάς και να μαθαίνεις
« Απάντηση #14 στις: 18 Μαι 2009, 17:01 »
Στην κόρη μου είχα αντιμετωπίσει πρόβλημα γιατί δεν θήλαζε και επειδή είχα γάλα έπρεπε να το βγάζω με το θήλαστρο. Όμως μου έγινε πρόβλημα μεγαλύτερο και είχα πυρετούς κλπ κλπ οπότε έπρεπε να το κόψω με χαπάκια! Τα οποία είχαν φοβερές παρενέργειες! Και φυσικά το σστήθος δέσιμο!
Στον υιό μου ευτυχώς θηλάσαμε για 3 1/2 μήνες περίπου, όπου είχε αρχίσει και δεν του έφτανε και τον σταμάτησα από το θηλασμό. Μέχρι και τώρα έχω μερικές σταγόνες, αλλά δεν με ενοχλεί. Δεν ξαναπέρνω χαπάκια!! εννοείτε!! Όσο δεν με πειράζει δεν το πειράζω κι εγώ. Λιγοστεύει σιγά σιγά με πολύ αργούς ρυθμούς...
Για το ρόφημα δεν το ήξερα! Θα το δοκιμάσω!