Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε κάνοντας κλικ εδώ... Η εγγραφή είναι εντελώς δωρεάν και επιτρέπει την καλύτερη παρακολούθηση του φόρουμ

Μωράκια

Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.

Αποστολέας Θέμα: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΑΣ ΜΑΜΑΣ  (Αναγνώστηκε 8815 φορές)

Αποσυνδεδεμένος Alda

• Διακεκριμένος Δημιουργός
  • Ωραία τα λες! 55
  • Οι άντρες της ζωής μου....ο κόσμος μου όλος!!!
    • Loved
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΑΣ ΜΑΜΑΣ
« Απάντηση #30 στις: 27 Φεβ 2009, 14:55 »
ΚΟΡΙΤΣΙΑ, ΘΕΛΩ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ. ΤΕΛΙΚΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΣΑ ΝΑ ΤΗ ΘΗΛΑΣΩ ΤΗ ΜΙΚΡΗ ΚΑΙ ΤΗΣ ΔΙΝΩ ΜΟΝΟ ΞΕΝΟ ΓΑΛΑ. ΕΧΩ ΟΜΩΣ ΤΟ ΕΞΗΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑ. ΟΤΑΝ ΤΥΧΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΚΑΚΑ ΤΗΣ ΤΗΝ ΩΡΑ ΤΟΥ ΦΑΓΗΤΟΥ, ΜΕΤΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΗΝ ΑΛΛΑΞΩ. ΣΗΜΕΙΩΣΤΕ ΟΤΙ ΤΗΝ ΚΡΑΤΑΩ 15-20' ΛΕΠΤΑ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΓΙΑ ΝΑ ΡΕΥΤΕΙ, ΑΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΡΕΥΕΤΑΙ ΠΑΝΤΑ. ΟΤΑΝ ΤΗΝ ΑΛΛΑΖΩ ΜΟΥ ΚΑΝΕΙ ΕΜΕΤΟ. ΒΓΑΖΕΙ ΕΝΑ ΣΩΡΟ ΓΑΛΑ. ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ, ΜΟΛΙΣ ΤΗΝ ΕΠΕΑΙΡΝΑ ΑΓΚΑΛΙΑ, ΤΑ ΕΒΓΑΖΕ. ΜΕΤΑ ΣΚΕΦΤΗΚΑ ΝΑ ΤΗΝ ΑΛΛΑΖΩ ΣΤΟ ΚΡΕΒΑΤΙ ΜΟΥ ΕΤΣΙ ΩΣΤΕ ΝΑ ΤΗΝ ΑΦΗΝΩ ΞΑΠΛΩΜΕΝΗ. Ε, ΚΑΙ ΕΤΣΙ ΠΑΛΙ ΤΑ ΕΒΓΑΛΕ. ΠΗΡΑ ΤΟΝ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟ, ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΝΑ ΤΗΣ ΔΩΣΩ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΚΙΝΤΕΡΤΕ ΚΑΙ ΓΙΑ ΕΝΑ 24ΩΡΟ ΝΑ ΤΡΩΕΙ ΑΡΑΙΩΜΕΝΟ ΤΟ ΓΑΛΑ ( 100ml ΤΟ ΠΟΛΥ ΜΕ ΔΥΟ ΜΕΖΟΥΡΕΣ ) ΓΙΑ ΝΑ ΗΡΕΜΗΣΕΙ ΤΟ ΣΤΟΜΑΧΙ ΤΗΣ. ΕΣΕΙΣ ΤΙ ΛΕΤΕ???

Σοφάκι επειδή είχε το ίδιο πρόβλημα και ο δικός μου...ενώ στην αρχή ξεκινήσαμε με το κανονικό almiron που πίναμε και από το νοσοκομείο..στην συνέχεια επειδή ειχαμε το πρόβλημα αυτό με τους εμετούς ..συνεχήσαμε με το frisolac comfort που είναι αντιαναγωγικό...δηλαδή είναι πιο πηχτό σαν γάλα με αποτέλεσμα να μένει στο στομάχι του και να μην κάνει συνέχεια εμετούς..από τότε σταμάτησε το παιδί να βγάζει γάλα, και έτσι μείναμε σε αυτό το γάλα...μετά τους έξι μήνες που αλλάζεις κατηγορία συνεχίσαμε με το frisomel comfort επίσης αντιαναγωγικό και πριν περίπου κανά δυο εβδομάδες τώρα που μεγαλώσαμε και έτσι και αλλιώς τρώμε και άλλα φαγητά εχτός από γάλα....πίνουμε πλεόν το κανονικό frisomel...

Απο την άλλη της κουνιάδας μου το παιδί που παρεπιπτόντως σήμερα χρονίζει........είχε πολύ πιο έντονο πρόβλημα από ότι εμείς με το θέμα των εμετών..δηλαδή αυτό μπορεί να το τάιζε και να το ακουμπούσε απλά στο ριλάξ και από το απαλό αυτό κούνημα στο ριλάξ να τα έβγαζε..οπότε στην περίπτωση του πήγαν νοσοκομείο όπου και έκαναν υπέρηχο στο παιδάκι για να διαπιστώσουν ότι έχει λίγο πλαγιαστό στομάχι με αποτέλεσμα να μην κρατάει το φαί στην θέση του.......αυτό είναι κάτι που μεγαλώνοντας φτιάχνει μόνο του ως το χρόνο..έτσι και εκείνοι ξεκίνησαν αντιαναγωγικό γάλα αλλά στην δική τους περίπτωση ήθελε μεγάλη προσοχή στο τρόπο που κρατούσαν ή κουνούσαν το παιδί γιατί ακόμα και με αυτό το γάλα συνέχιζε να βγάζει...οπότε αν θέλεις κάνε μια ερώτηση στην παιδίατρό σου σχετικά με αντιαναγωγικό γάλα για να δεις την άποψή της...

Και όσο για το ρέψιμο..επειδή και ο δικός μου δεν ρευόταν πάντα από το νοσοκομείο ακόμα μου είχαν πει και εκεί αλλά και μετά η παιδίατρος ότι αν το κρατήσεις για ένα δεκάλεπτο και δεν ρευτεί δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας..ούτε να το ταλαιπωρείς και να το κρατάς παραπάνω.....δεν είναι ούτε κακό ούτε ανησυχητικό το να μην ρεύεται...ίσα ίσα...ο δικός μου.......προφανώς δεν έπερνε καθόλου αέρα και δεν περάσαμε και καθόλου κολικούς........αυτά από ότι θυμάμαι από τα ένδοξα "νιάτα" του  μπουμπούκου.....

Αποσυνδεδεμένος sofia32

• Ικανοποιητικός Δημιουργός
  • **
  • Ωραία τα λες! 0
« Απάντηση #31 στις: 27 Φεβ 2009, 15:27 »
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ VELZELEN. ΘΑ ΡΩΤΗΣΩ ΤΟΝ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΠΟΥ ΘΑ ΠΕΡΑΣΕΙ ΤΟ 24ΩΡΟ ΤΗΣ ΔΙΑΙΤΑΣ ΚΑΙ ΘΑ ΣΑΣ ΠΩ ΑΥΡΙΟ ΤΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ.
Το λουκουμάκι μου είναι σκέτη γλύκα!!

Αποσυνδεδεμένος Alda

• Διακεκριμένος Δημιουργός
  • Ωραία τα λες! 55
  • Οι άντρες της ζωής μου....ο κόσμος μου όλος!!!
    • Loved
« Απάντηση #32 στις: 03 Μαρ 2009, 09:09 »
Σοφία καλημέρα...Μίλησες με την παιδίατρο;;;Πως είναι το μωράκι;;;;