Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε κάνοντας κλικ εδώ... Η εγγραφή είναι εντελώς δωρεάν και επιτρέπει την καλύτερη παρακολούθηση του φόρουμ

Μωράκια

Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.

Αποστολέας Θέμα: Mαθηματικα Δ' ταξης (μετρα, εκατοστα κτλ)  (Αναγνώστηκε 4406 φορές)

Αποσυνδεδεμένος Μέλος Κ

• Διακεκριμένος Δημιουργός
  • Ωραία τα λες! 0
  • Λατρευω τα κουκλιά μου!!!!!!
Η Ειρηνη ακομη τα μπερδευει. Ενω γνωριζει τι ακριβως ειναι, πανω σε ασκησεις τα κανει μανταρα. Δεν προσεχει ιδιαιτερα και επιμενει οτι δεν ειναι λαθος.
Εγω ζαλιζομαι με ολα αυτα και αν δεν ειχα το βοηθημα σιγουρα θα εκανα λαθος.
Πως να την βοηθησω? (ε? Μακη?)
Επισης εχει προβλημα με τα μηδενικα. Δεν ξερει ποτε πρεπει να τα βαλει και ποτε οχι με αποτελεσμα να κανει παλι λαθος τις ασκησεις. Της εξηγω αλλα.... τιποτα. Στοκος η Ειρηνη.
Αυριο γραφει τεστ (πριν την γιορτη!!!) οποτε χρειαζομαι αμεσα βοηθεια.
« Τελευταία τροποποίηση: 21 Μαρ 2009, 11:57 Aπό ZWH »

Αποσυνδεδεμένος Μέλος Κ

• Ωραία τα λες! 0
Απ: μετρα, δεκατα, εκατοστα, χιλιοστα
« Απάντηση #1 στις: 27 Φεβ 2009, 12:54 »
Τελικα καθησε χθες με τον μπαμπα της και διαβασαν. Το προβλημα της ειναι οτι δεν ηξερε πως να κανει τα δεκατα μετρα κτλ. Ελπιζω να καταλαβε γιατι σημερα τις 3 πρωτες ωρες θα εγραφαν τεστ!!!!

Αποσυνδεδεμένος luna

• Ωραία τα λες! 15
    • Made by Luna
« Απάντηση #2 στις: 27 Φεβ 2009, 13:55 »
Ωχ τεστάκι κι εσείς; Εμείς (η Κωνσταντίνα δηλαδή) είχε χθες το επαναληπτικό.
Καλά αποτελέσματα να έχει η Ειρήνη!
Δεν γλυτώνουμε από τα δέκατα, τα εκατοστά και τα χιλιοστά και του χρόνου βλέπω...
Αυτές τις μετατροπές κι εγώ τις βαριέμαι και την πρώτη φορά που είχαν την έστειλα στον πατέρα της (μαθηματικός γαρ).

Αποσυνδεδεμένος Μέλος Κ

• Ωραία τα λες! 0
« Απάντηση #3 στις: 28 Φεβ 2009, 09:55 »
Καλα αποτελεσματα και στην Κωνσταντινα.
Η Ειρηνη μου ειπε οτι ηταν πανευκολο το διαγωνισμα. Δηλαδη την ρωταω, εγραψες καλα? Τι μου απαντησε βρε παιδια? "Δεν ξερω" :Confused2:!!!!
Αντε Δημητρουλα και σε λιγο μπαινουμε γεωμετρια (βοηθεια μας!!!!)

Αποσυνδεδεμένος abraam

• Αρμόδιος για τεχνικά θέματα
  • Μωράκια Administrator
  • Πολύγραφος Δημιουργός
  • Ωραία τα λες! 4
  • Υπάρχει ανωνυμία στο Ιντερνετ?
    • Thirsty
    • Θέλω να Μάθω
« Απάντηση #4 στις: 28 Φεβ 2009, 10:17 »

μέτρα
δέκατα
εκατοστά
χιλιοστά

Φαντάζεσαι οτι τα μέτρα τα δέκατα και τα χιλιοστά ειναι τα σκαλιά μιας σκάλας. Για να ανέβεις ή να κατέβεις ένα σκαλί πρέπει να διαιρέσεις ή να πολλαπλασιάσεις με το 10.
Όταν θέλεις να "ανεβείς" πχ απο δέκατα σε μέτρα τότε κάνεις διαίρεση με το 10 γιατί το να ανέβεις μια σκάλα ειναι πιο δύσκολο απο το να κατέβεις όπως και το να κάνεις μια διαίρεση ειναι πιο δύσκολο απο το να κάνεις ένα πολλαπλασιασμό.

πχ: 13 εκατοστά= ... χιλιοστά
      13 εκατοστά= 13x10 χιλιοστά=130 χιλιοστά (κάναμε πολλαπλασιασμό με το 10 γιατί κατεβήκαμε ένα σκαλί)
πχ: 13 εκατοστά= ... δέκατα
      13 εκατοστά= 13:10 δέκατα =1,3 δέκατα (κάναμε διαίρεση με το 10 γιατί ανεβήκαμε ένα σκαλί)
Για πιο πολλά σκαλιά πιο πολλές διαιρέσεις ή πολλαπλασιασμοί.

Τα ίδια ισχύουν για τις τετραγωνικές μονάδες (του εμβαδού) μόνο που η αλλαγή μεταξύ των σκαλιών γίνεται με το 100 και τα ίδια και για τις κυβικές μονάδες (του όγκου) μόνο που η αλλαγή μεταξύ των σκαλιών γίνεται με το 1000.

Αν υπάρχουν απορίες ρωτήστε ελεύθερα (δεν έχω ξαναδώσει γραπτές οδηγίες από απόσταση...)
Επίσης καταλαβαίνω οτι μάλλον άργησα λίγο :( (κάλιο αργά παρά ποτέ όμως...)
Για δυο πράγματα δεν πρέπει κάποιος να στεναχωριέται:
1) Για αυτά που δεν μπορεί να αλλάξει
2) Για αυτά που μπορεί να αλλάξει

Διαλέγεις ποσοστό έκπτωσης και κατηγορία και βλέπεις ποια προιόντα έχουν σήμερα την εκπτωση που θές στο μεγαλύτερο ηλεκτρονικό κατάστημα!

Αποσυνδεδεμένος Μέλος Κ

• Ωραία τα λες! 0
« Απάντηση #5 στις: 02 Μαρ 2009, 11:57 »
Σε ευχαριστω πολυ Μακη.
Μπορει να αργησες οπως λες, μονο ομως για το διαγωνισμα. Σημασια εχει να τα μαθει για να μην εχει κενα. Οποτε ποτε δεν ειναι αργα ;).