Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε κάνοντας κλικ εδώ... Η εγγραφή είναι εντελώς δωρεάν και επιτρέπει την καλύτερη παρακολούθηση του φόρουμ

Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.

Αποστολέας Θέμα: Κεντρα μελετης για παιδια δημοτικου  (Αναγνώστηκε 5805 φορές)

Αποσυνδεδεμένος Μέλος Κ

• Διακεκριμένος Δημιουργός
  • Λατρευω τα κουκλιά μου!!!!!!
Μια μερα μιλουσαμε με την Τουλιτσα για τα μαθηματα των παιδιων και μου ειπε οτι υπαρχουν φροντιστηρια για παιδια του δημοτικου :yikes:. (θυμασαι Τουλιτσα? ή το ελεγα με κανεναν αλλο? :-\).
Τυχαια στην εφημεριδα τα νεα διαβασα οτι οντως υπαρχουν κεντρα μελετης για παιδια του δημοτικου. Το παιδι παει λεει, τρεις ωρες την ημερα :yikes: και κανει τα μαθηματα του. Τα περισσοτερα παιδια ειτε δεν μπορουν να ανταπεξελθουν στην υλη του σχολειου ειτε οι γονεις δεν εχουν τον χρονο να ασχοληθουν :yikes:!!!!. ΕΤσι δινουν περιπου 1350 ευρω τον χρονο για να διαβασει καποιος αλλος τα παιδια τους!!!
Εγω νομιζω οτι πλεον εχουμε ξεφυγει!!!
Ναι, συμφωνω, οτι καποια μαθηματα ισως ειναι λιγο δυσκολα για τα παιδια, αλλα αν ασχοληθουμε οι γονεις, παρουμε ενα βοηθημα, μιλησουμε με καποιο γονιο ή καποιον εκπαιδευτικο (καλη ωρα οπως ο Μακης μας, Η αντιγονη μας...) την λυση θα την βρουμε.
Τωρα μην μου πειτε οτι δεν μπορουν να μαθουν θρησκευτικα ή ιστορια? Οπως λεει το αρθρο, τα παιδακια που πανε σε αυτα τα κεντρα μελετης ειναι απο την τριτη δημοτικου και πανω και αυτο διοτι δυσκολευονται να μαθουν ιστορια και θρησκευτικα :yikes:.
Και εγω τωρα αναρωτιεμαι, βρηκαν οι γονεις μια ακομη δικαιολογια για να μην ασχολουνται με τα παιδια τους? Νομιζουν οτι ετσι κανουν το καθηκον τους σαν γονεις?
Κατανοω οτι οι περισσοτεροι εργαζονται και δεν εχουν πολυ χρονο, δεν εχουν ομως καθημερινα εστω μια ωρα να διαθεσουν στα παιδια τους?
Δεν μπορω να δεχτω οτι το ποσοστο των "αμορφωτων" ειναι μεγαλο ετσι ωστε να δικαιολογει το ποσοστο των παιδιων που πηγαινουν σε αυτα τα κεντρα μελετης.
Ρωτησαμε τα παιδια μας αν αντεχουν αλλες τρεις ωρες μαθημα?

Αποσυνδεδεμένος luna

• Made by Luna
Απ: Κεντρα μελετης για παιδια δημοτικου
« Απάντηση #1 στις: 05 Μαρ 2009, 17:05 »
Τι να πω; Εξωφρενικό μου φαίνεται. Από τρίτη δημοτικού να θέλουν τρεις ώρες διάβασμα;;; Στο Λύκειο δηλαδή τί θα κάνουν; Θα κόψουν τον ύπνο και θα ζουν για να διαβάζουν;
Δεν έχω δει τα βιβλία των παραπάνω τάξεων, αλλά μέχρι της τρίτης που έχω δει, δεν δικαιολογούν τέτοιες κινήσεις πανικού. Το δύσκολο πιστεύω από τη μεριά του γονιού που θα αναλάβει το "διάβασμα" του παιδιού είναι τον πρώτο άντε και τον δεύτερο χρόνο. Μετά μπαίνει το παιδί σε σειρά και ακολουθεί το πρόγραμμα που του έχει δοθεί. Εγώ πλέον δεν ασχολούμαι καθόλου με την Κωνσταντίνα παρά μόνο με το τσεκάρισμα στο τέλος. Σπάνια θα ζητήσει κάτι παραπάνω. Πχ στη μελέτη περιβάλλοντος αν ψάχνει κάτι, θα την βοηθήσω να το βρει. Έχει φτιάξει το πρόγραμμά της και κάθε μέρα ξέρει τί πρέπει να κάνει. Αλλά για να φτάσουμε ως εδώ περάσαμε μία χρονιά που κάθε απόγευμα ήμουν δίπλα της μία ώρα να την παρακολουθώ.
Υποθέτω ότι οι γονείς που καταφεύγουν στην λύση που μας λες Ζωή, θα τους είναι αδύνατο μετά από όλη την κούραση της ημέρας στη δουλειά να κάτσουν έστω και μια ώρα δίπλα στα παιδιά τους και να ασχοληθούν με τη μελέτη τους. Από την άλλη έχει τύχει να διαβάσω άρθρα στις εφημερίδες που να λένε ότι τα νέα βιβλία είναι δύσκολα ακόμη και για ανθρώπους που δεν έχουν τελειώσει απλά ένα λύκειο. Μέχρι τώρα δεν το έχω δει αυτό. Αντίθετα μου αρέσουν αρκετά τα νέα βιβλία. Πχ στην πρόσθεση που το βλέπετε και οι μαμάδες με παιδιά στην πρώτη, δεν την διδάσκει με έναν τρόπο. Μαθαίνει στο παιδί να κάνει πρόσθεση με ένα σωρό τρόπους. Κάποιον απ' όλους τους τρόπους θα βρει πιο εύκολο το κάθε παιδί και θα νιώσει αυτοπεποίθηση που τα κατάφερε.

Αποσυνδεδεμένος Μέλος Κ

« Απάντηση #2 στις: 05 Μαρ 2009, 17:10 »
Εγω ζοριστηκα λιγο στην γλωσσα οταν επρεπε να μεταφρασουν απο την καθαρευουσα (να ειναι καλα η πεθερα μου) και στα μαθηματικα σε καποιες ασκησεις που χρησιμοποιησα το βοηθημα. Δεν ειναι ομως τοσο τραγικα τα πραγματα οσο ακουγονται.

Αποσυνδεδεμένος Ελιζώ

• Να μ' αγαπάς με τα λάθη μου όλα στη σειρά....
    • http://mammael.blogspot.com
« Απάντηση #3 στις: 06 Μαρ 2009, 16:35 »
Ναι ναι έχουμε ξεφύγει δεν το συζητώ. Εμείς στη Ν. Σμύρνη έχουμε αρκετά από δάυτα. Μάλιστα τα χαρακτηρίζουν σαν κέντρα ξένων γλωσσών γιατί δεν μπορούν να τα δικαιολογήσουν σαν κέντρα μελέτης. Γμτο πέταξα και το φύλλο της Δημοτικής εφημερίδας που το έγραφε αυτό!! :(
Είναι τόσο σημαντικό να κάνεις κάποιον ευτυχισμένο.....

Ξεκίνα από τον εαυτό σου!

Αποσυνδεδεμένος Μέλος Κ

« Απάντηση #4 στις: 06 Μαρ 2009, 17:52 »
Πως γινεται να τα λενε κεντρα ξενων γλωσσων και να διδασκουν Ελληνικα?