Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε κάνοντας κλικ εδώ... Η εγγραφή είναι εντελώς δωρεάν και επιτρέπει την καλύτερη παρακολούθηση του φόρουμ

Μωράκια

Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.

Αποστολέας Θέμα: Δουλειά από το σπίτι??  (Αναγνώστηκε 7249 φορές)

Αποσυνδεδεμένος Spourgiti

• Διακεκριμένος Δημιουργός
  • Ωραία τα λες! 10
  • να ζεις, να αγαπάς και να μαθαίνεις
Δουλειά από το σπίτι??
« στις: 14 Μαρ 2009, 16:57 »
Πριν ένα χρόνο σταμάτησα την δουλειά μου για να μπορέσόυμε να κάνουμε δεύτερο παιδί, λόγω του ρυθμού της δουλειάς μου ήταν αδύνατο να κάνω δεύτερο.
Τώρα, μετά από 15 μήνες, θέλω να επιστρέψω στην δουλειά αλλά δεν μπορώ να αφήσω τα παιδιά πουθενά. Σε ιδιωτικό σταθμό δεν υπάρχει περίπτωση γιατί είναι πολύ ακριβοί. Σε δημόσιο, δεν υπάρχει κανένας που να είναι καλός, στην περιοχή μου τουλάχιστον. Έχω καταλήξη να μπορώ να δουλεύω από το σπίτι, αλλά δεν ξέρω πώς!
Είμαι γραφίστρια. Έχω γνώσεις υπολογιστή. Όχι ότι απαραίτητα θέλω πάνω στο αντικείμενό μου. Καμιά ιδέα??

H E L P ! !  :dontknow:

Αποσυνδεδεμένος Μαρίνα

• Ολιγόγραφος Δημιουργός
  • *
  • Ωραία τα λες! 0
  • I love blue eyes!!
Απ: Δουλειά από το σπίτι??
« Απάντηση #1 στις: 14 Μαρ 2009, 18:01 »
Μηπως εχεις καποιο χομπυ που θα μπορουσες να εκμεταλλευτεις?Για παραδειγμα ραψιμο,scrapbooking?Μηπως πιανουν τα χερια σου και αρχισεις να φτιαχνεις προσκλητηρια για βαφτισεις,γαμους ή κατασκευες και χειροτεχνιες οπως πανινες κουκλες,κοσμηματα κλπ.

Αποσυνδεδεμένος Ελιζώ

• Ωραία τα λες! 3
  • Να μ' αγαπάς με τα λάθη μου όλα στη σειρά....
    • http://mammael.blogspot.com
« Απάντηση #2 στις: 14 Μαρ 2009, 19:10 »
Κάλι μου όταν βρεις κάτι πες το και σε εμένα γιατί θα με σώσει κάτι τέτοιο!! :-* :-* :-*
Είναι τόσο σημαντικό να κάνεις κάποιον ευτυχισμένο.....

Ξεκίνα από τον εαυτό σου!

Αποσυνδεδεμένος μέλος Δ

• Ωραία τα λες! 0
« Απάντηση #3 στις: 15 Μαρ 2009, 03:23 »
Εγώ ξεκίνησα ν΄ασχολούμαι με τις χειροτεχνίες/κατασκευές ακριβώς γιατί έψαχνα κι εγώ να κάνω κάτι στο σπίτι. Τα κορίτσια του φόρουμ εδώ μου πρότειναν τότε - πριν περίπου 3 χρόνια ήταν;;;; - μεταξύ άλλον να φτιάχνω κεριά και να τα πουλάω.

Ακολούθησα την συμβουλή τους, είδα ότι λατρεύω τις χειροτεχνίες αλλά δεν αρκέστηκα στα κεριά. Ξεκίνησα να φτιάχνω διάφορα πράγματα με την βοήθεια οδηγιών που βρήκα σε διάφορα Γερμανικά κι Ελληνικά  φόρουμ καλλιτεχνών.

Βέβαια δεν βγάζω και τρελά λεφτά γιατί ακόμη είμαι.....άγνωστη καλλιτέχνης !  ;D ;D ;D ;D

Αλλά σκαλί, σκαλί ανεβαίνεις προς την επιτυχία !

Τυχαίνει καμιά φορά να αγοράσουν φίλες μου από εμένα όταν χρειάζονται ένα δωράκι για κάποιο φίλο/γνωστό/συγγενή.
Βγάζω κανένα χαρτζιλικάκι δηλαδή. Βέβαια το κόστος για τα υλικά που χρειαζόμουν στην αρχή ήταν αρκετό, αλλά τα έπαιρνα σιγά - σιγά και τώρα κάνω μόνο απόσβεση των εξόδων μου.

Ταυτόχρονα κάνω και καμιά μετάφραση από τα Γερμανικά στα Ελληνικά για μια φίλη που έχει κατάστημα με είδη υλικών χειροτεχνίας.

Με λίγα λόγια, όλο και θα πέσει μια σταγονίτσα στην καυτή πέτρα.

Ψάξε να δεις λίγο στο διαδίκτυο, μήπως και βρεις κάτι που να σου αρέσει. Υπάρχουν αρκετοί τρόποι για να βγάλεις λίγο χρήμα, μένοντας στο σπίτι.  ;) ;) ;) ;)

Αποσυνδεδεμένος zouzou_moo

• Ωραία τα λες! 0
  • Τα χαμογελάκια σας,όλη μου η ζωή...
« Απάντηση #4 στις: 15 Μαρ 2009, 11:55 »
Μόνο πρόσεξε να μην τη πατήσεις με αυτές τις εταιρείες-πυραμίδες...Όλα αυτά τα sites που σου προσφέρουν και καλά 600 και 900 και 1000 και 1500Ε τον μήνα,είναι παγίδες... Achtung!

• Ωραία τα λες! 10
« Απάντηση #5 στις: 15 Μαρ 2009, 12:21 »
Σε αυτές τις αγγελίες είχα απαντήσει κάποια στιγμή και δεν μου άρεσε καθόλου!!! Μου αρέσουν οι χειροτεχνίες αλλά δεν θα μου τα αφήσουν πουθενά τα πιτσιρίκια. Δεν έχω και κάποιο δωμάτιο για να μην μπαίνουν. Σκέφτομαι μήπως φτιάχνω προσκλητήρια ή κάρτες επαγγελματικές ή ακόμη και επεξεργασία φωτογραφιών μέσω internet. Αλλά πως θα δικτυωθώ?

Το scrapbooking τί είναι??

Αποσυνδεδεμένος LENA

• Ωραία τα λες! 20
  • Να σε βλέπω να γελάς!
« Απάντηση #6 στις: 15 Μαρ 2009, 14:29 »
Αφου εισαι και γραφιστρια θα μπορουσες να κάνεις και χειροποιητα προσκλητηρια.Να βρεις ενα μαγαζι να συνεργαζεσαι και να σου δινουν δουλεια.Αλλιώς θα μπορουσες να κανεις μερικα δειγματα και να δουλευεις απο γνωστο σε γνωστο

Αποσυνδεδεμένος μέλος Δ

• Ωραία τα λες! 0
« Απάντηση #7 στις: 15 Μαρ 2009, 16:00 »
Είσαι γραφίστρια; Μεγάλο ταλέντο ! Οπότε σίγουρα θα μπορούσες να φτιάχνεις προσκλητήρια και καρτούλες. Ξεκίνα εσύ να φτιάχνεις κάποια δείγματα και πήγαινε να τα δείξεις σε καταστήματα με βαφτιστικά. Η δικτύωση γίνεται σιγά - σιγά και με υπομονή. Εγώ έχω περίπου τρία χρόνια που ασχολούμαι και τώρα ανακαλύπτω σιγά - σιγά νέους τρόπους για να προβάλω πιο πολύ την δουλειά μου.
Ξεκίνα βήμα - βήμα και είμαι σίγουρη πως θα πετύχεις ! ;) ;) ;) ;)

Αποσυνδεδεμένος abraam

• Αρμόδιος για τεχνικά θέματα
  • Μωράκια Administrator
  • Πολύγραφος Δημιουργός
  • Ωραία τα λες! 4
  • Υπάρχει ανωνυμία στο Ιντερνετ?
    • Thirsty
    • Θέλω να Μάθω
« Απάντηση #8 στις: 16 Μαρ 2009, 14:43 »
Σαν γραφίστρια που είσαι μπορείς να δουλέψεις στο αντικείμενό σου και μέσω ίντερνετ απο το σπίτι. Αρκεί να είσαι της ηλεκτρονικής γραφιστικής...(κομπιουτερ, gimp,  inkscape ktl)
Οι περισσότεροι γραφίστες συχνάζουν νομίζω στο www.vcdc.gr
Για δυο πράγματα δεν πρέπει κάποιος να στεναχωριέται:
1) Για αυτά που δεν μπορεί να αλλάξει
2) Για αυτά που μπορεί να αλλάξει

Διαλέγεις ποσοστό έκπτωσης και κατηγορία και βλέπεις ποια προιόντα έχουν σήμερα την εκπτωση που θές στο μεγαλύτερο ηλεκτρονικό κατάστημα!

Αποσυνδεδεμένος Μαρίνα

• Ολιγόγραφος Δημιουργός
  • *
  • Ωραία τα λες! 0
  • I love blue eyes!!
« Απάντηση #9 στις: 16 Μαρ 2009, 15:04 »
Σε αυτές τις αγγελίες είχα απαντήσει κάποια στιγμή και δεν μου άρεσε καθόλου!!! Μου αρέσουν οι χειροτεχνίες αλλά δεν θα μου τα αφήσουν πουθενά τα πιτσιρίκια. Δεν έχω και κάποιο δωμάτιο για να μην μπαίνουν. Σκέφτομαι μήπως φτιάχνω προσκλητήρια ή κάρτες επαγγελματικές ή ακόμη και επεξεργασία φωτογραφιών μέσω internet. Αλλά πως θα δικτυωθώ?

Το scrapbooking τί είναι??

το scrapbooking ειναι ενα πολυ ωραιο χομπι να αναδειξεις τις φωτογραφιες σου.Φτιαχνεις απο αλμπουμ φωτογραφιων και λευκωματα,μεχρι καρτες ευχετηριες και προσκλητηρια για βαφτιση.
http://www.ftiaxto.gr/content/view/71/60/

αν θελεις υπαρχει και digital για εσενα που εισαι γραφιστρια αυτα θα ειναι παιχνιδακι.
Ξεκινα απο τις δικες σου και σιγα σιγα φτιαξε και φιλων σου.Θα δεις οτι θα πορωθεις και θα σου αρεσει.
Αν γραψεις στο google τη λεξη scrapbooking βγαζει πολλα αποτελεσματα να χαζεψεις. ;)

• Ωραία τα λες! 10
« Απάντηση #10 στις: 16 Μαρ 2009, 15:35 »
Flora πολύ καλή ιδέα αυτή!! Μου αρέσει πολύ!!
Είδα ότι και στο google μπορείς να φτιάξεις δικιά σου ιστοσελίδα και να προβληθείς. Γιατί αν είναι να πηγαίνω πόρτα-σε-πόρτα δεν γίνεται. Για αρχή θα κάνω επικοινωνία μέσω του internet και e-mail. Μου δώσατε πολύ καλές ιδέες κορίτσια!! Σας ευχαριστώ!! Θα το δοκιμάσω να δω πώς θα πάει!!