Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε κάνοντας κλικ εδώ... Η εγγραφή είναι εντελώς δωρεάν και επιτρέπει την καλύτερη παρακολούθηση του φόρουμ

Μωράκια

Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.

Αποστολέας Θέμα: Πολεμικα παιχνιδια  (Αναγνώστηκε 7196 φορές)

Αποσυνδεδεμένος Μέλος Κ

• Διακεκριμένος Δημιουργός
  • Ωραία τα λες! 1
  • Λατρευω τα κουκλιά μου!!!!!!
Πολεμικα παιχνιδια
« στις: 18 Μαρ 2009, 17:10 »
Αγοραζετε στα αγορακια σας πολεμικα παιχνιδια? Στρατιωτακια, οπλα, τοξα και σπαθια? Εαν οχι, γιατι? Πιστευετε οτι δινουμε λαθος πρωτυπα στα παιδια μας? Αν σας φερουν πολεμικα παιχνιδια τι κανετε? Τα πετατε?
Πιστευετε οτι ειναι το ιδιο να χρησιμοποιουν πιστολια και το να βλεπουν ταινιες βιας?

Αποσυνδεδεμένος luna

• Ωραία τα λες! 15
    • Made by Luna
Απ: Πολεμικα παιχνιδια
« Απάντηση #1 στις: 18 Μαρ 2009, 18:31 »
Όσο ήταν μικρούλης και του διάλεγα εγώ παιχνίδια, όχι δεν του έπαιρνα. Πλέον μόνος του έχει πάρει πολλά τέτοια. Και μετά από "μελέτη" που έκανα επί του θέματος δεν είναι να το παίρνουμε και επί πόνου. Τα βοηθάει να αντιμετωπίζουν τους φόβους τους. Αν δεν βλέπει δηλαδή η μαμά βίαιες αντιδράσεις να εμφανίζονται στο παιδί δεν είναι και τόσο τραγικό.

Αποσυνδεδεμένος Ειρήνη

• Ωραία τα λες! 32
« Απάντηση #2 στις: 18 Μαρ 2009, 22:22 »
΄Ενα όπλο έχει μόνο που κάνει πολύ θόρυβο και κάπου το έχουμε κρύψει. Ο ίδιος το διάλεξε. Κατά τα άλλα δεν έχει πολεμικά παιχνίδια. Δεν τα έχει ζητήσει και έτσι δεν μπήκα στη σκέψη να πάρω κάτι. Α ναι έχει και νεροπίστολο, πιάνεται αυτό;

Αποσυνδεδεμένος Μέλος Κ

• Ωραία τα λες! 1
  • Λατρευω τα κουκλιά μου!!!!!!
« Απάντηση #3 στις: 20 Μαρ 2009, 08:56 »
Ρωτησα αλλα δεν απαντησα ;D.
Πριν γινω μαμα ελεγα οτι θα κανω και δεν θα κανω ενα σωρο πραγματα για τα παιδια μου που στην πορεια δεν τα τηρησα. Ενα απο αυτα ηταν τα πολεμικα παιχνιδα.
Δεν του εχω παρει ποτε κατι με δικη μου πρωτοβουλια (εκτος απο κατι στρατιωτακια απο Αμερικανικο μουσειο). Ο Κωστης τρελαινεται για σπαθια, πιστολια, ασπιδες κτλ. Το καλυτερο παιχνιδι με τον φιλο του τον σταθι ειναι να παιζουν με αυτα και μαλιστα ο κακος της υποθεσης να ειναι αυτος!!!!
Εχω και τις στολες των πειρατων κατω και δενειναι λιγες οι φορες που ντυνονται, περνουν τα σπαθια τους και παιζουν.
Γενικοτερα ομως δεν ειναι βιαιο παιδι. Ποτε δεν θα σηκωσει το χερι του σε κανεναν.

Αποσυνδεδεμένος mamamaria

• Ωραία τα λες! 56
Απ: Απ: Πολεμικα παιχνιδια
« Απάντηση #4 στις: 20 Μαρ 2009, 11:25 »
Όσο ήταν μικρούλης και του διάλεγα εγώ παιχνίδια, όχι δεν του έπαιρνα. Πλέον μόνος του έχει πάρει πολλά τέτοια. Και μετά από "μελέτη" που έκανα επί του θέματος δεν είναι να το παίρνουμε και επί πόνου. Τα βοηθάει να αντιμετωπίζουν τους φόβους τους. Αν δεν βλέπει δηλαδή η μαμά βίαιες αντιδράσεις να εμφανίζονται στο παιδί δεν είναι και τόσο τραγικό.

Συμφωνώ απολύτως. Το παιδί γίνεται επιθετικό, όταν βιώνει επιθετικότητα στο οικείο περιβάλλον του. Από κει και πέρα, δεν μπορείς να το αποκλείσεις από ένα παιχνίδι που αποτελεί καθημερινότητα των περισσότερων παιδιών. Το θέμα είναι να παρατηρείς τη συμπεριφορά του όταν παίζει. Εφόσον είναι "φυσιολογική", γιατί να του δημιουργείς επιπλέον ζήτημα με απαγορεύσεις; Κατά τη γνώμη μου αυτό είναι το κριτήριο.

Αποσυνδεδεμένος Spourgiti

• Ωραία τα λες! 10
  • να ζεις, να αγαπάς και να μαθαίνεις
« Απάντηση #5 στις: 30 Μαι 2009, 17:01 »
Θα ήθελα να συπμληρώσω κάτι κι εγώ εδώ.
Επειδή τα ζουζούνια μου μεγαλώνουν και αναρωτιόμαστε πολλές φορές για τις επιδράσεις που θα πάρουν από το εξωτερικό περιβάλλον, έχουμε πει να μην αγοράσουμε παιχνίδια που προυποθέτουν βία, πόλεμο και παρόμοιες τέτοιες αντιλήψεις. Όταν θα αρχίσουν να διαλέγουν μόνα τους τα παιχνίδια τους, σίγουρα κατά 100%, θα ζητήσουν και τέτοιου είδους παιχνίδια, σπαθιά, όπλα, κλπ κλπ. Πιστεύω ότι δεν θα τα εμποδίσω να τα πάρουν αλλά σίγουρα θα τους κάνω συζήτηση γύρω από αυτό. Ήδη όταν παρακολουθούμε ταινίες ή παιδικές σειρές που έχουν μέσα τέτοιες καταστάσεις αλλάζουμε αμέσως κανάλι. Κάποια στιγμή όμως το συζήτησα με την κόρη μου και είδα ότι κι εκεινής δεν της άρεσαν. Μάλιστα μου είχε ζητήσει να αλλάξω κανάλι από μόνη της, λέγοντας ότι αυτό που βλέπει δεν είναι καλό.
Που θέλω να καταλήξω.... ότι εφ'όσον τέτοια παιχνίδια προυποθέτουν ότι υπάρχει βία, σκοτωμός, πόλεμος, μια συζήτηση με το παιδί ίσως να του έδεινε μια άλλη κατεύθυνση και έναν άλλο τρόπο αντιμετώπισης τέτοιων αντικειμένων. Γιατί δεν προυποθέτουμε ότι τα παιχνίδια ξυπνάνε στο παιδί τη βία, αλλά και ένα απλό καλαμάκι μπορεί να γίνει όπλο πάνω στο παιχνίδι (δεν ξέρω εάν με καταλαβαίνεται). Εάν το παιδί από μόνο του είναι βίαιο, ο,τιδήποτε θα γίνει "όπλο" στα χέρια του. Ανάλογα την ψυχολογία του παιδιού είναι και η αντιμετώπιση από εμάς.
Τα όπλα ξέρουμε ότι είναι αντικείμενα για επίθεση αλλά και για άμυνα... και μόνο για εξαιρετικές περιπτώσεις. Να το θέσω πιό απλά?
Οι πολεμικές τέχνες είναι για να μάθουμε να αμυνόμαστε, όχι για να τις χρησιμοποιούμε σαν όπλο επίθεσης. Να λοιπόν ποιά η διαφορά.

Θα μου δώσετε κι εσείς τα φώτα σας??   :Confused2: