Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε κάνοντας κλικ εδώ... Η εγγραφή είναι εντελώς δωρεάν και επιτρέπει την καλύτερη παρακολούθηση του φόρουμ

Μωράκια

Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.

Αποστολέας Θέμα: Καφέ κηλίδες στο πρόσωπο  (Αναγνώστηκε 23114 φορές)

Αποσυνδεδεμένος Ντόρις

• Μωράκια Administrator
  • Διακεκριμένος Δημιουργός
  • Ωραία τα λες! 69
  • Μες στα δύσκολα, εσύ να με κρατάς...
    • Confused
    • Μωράκια
Καφέ κηλίδες στο πρόσωπο
« στις: 30 Μαρ 2009, 10:27 »
Κορίτσια καλημέρα.

Εχω την τάση να βγάζω καφέ κηλίδες στο πρόσωπο. ΜΟιάζουν με φακίδες είναι όμως πιο βαθιές και δε φεύγουν. Ρώτησα σε αισθητικό και μου είπε δε γίνεται τίποτα.
 Και όσο ο ήλιος γίνεται πιο έντονος τόσο σκουραίνουν. Το πρόσωπο μου είναι μια χαρά αλλά γεμάτο από έντονες φακίδες ας πούμε και με ενοχλεί πάρα πολύ!

Εχετε ακούσει για κάποια λύση; Αλλοι λενε για σπιρουλίνα, αλλοι για λεμόνι δεν μπορώ όμως να δοκιμάζω ότι βρω μπροστά μου.
Καμιά ιδέα; :) :)

Κάθε μέρα γίνε αυτό που πραγματικά ΕΙΣΑΙ!

Αποσυνδεδεμένος luna

• Ωραία τα λες! 15
    • Made by Luna
Απ: Καφέ κηλίδες στο πρόσωπο
« Απάντηση #1 στις: 30 Μαρ 2009, 11:47 »
Το παθαίνω κι εγώ αυτό. Κι επειδή αν εμφανιστούν μετά είναι πολύ δύσκολο να φύγουν καλύτερα να τις προλαμβάνουμε. Αντηλιακό χειμώνα-καλοκαίρι! Και τίποτα άλλο που λέει ο λόγος να μην κάνουμε, το αντηλιακό δεν πρέπει να το ξεχνάμε.
Πριν από μερικούς μήνες άλλαξα όλα τα καλλυντικά μου. Δεν ξέρω αν κάποιο από αυτά ή όλα μαζί βοήθησαν πάντως έχουν φύγει πολλές κηλίδες. Ξαναείδα το πρόσωπό μου λευκό.

Αποσυνδεδεμένος Ντόρις

• Μωράκια Administrator
  • Ωραία τα λες! 69
    • Confused
    • Μωράκια
« Απάντηση #2 στις: 30 Μαρ 2009, 13:51 »
Μπορείς να αναφέρεις εταιρεία και αν είσαι ευχαριστημένη από αυτή. Επιτρέπεται να εκφράζουμε γνώμη για προιόντα που χρησιμοποιούμε. Εγώ έχω στραφεί προς βιολογικά προιόντα και σε λίγο καιρό θα σας πω τι θα δω. Ισως μπω και στη διαδικασία της πώλησης για ένα χαρτζιλικάκι. ;) ;) :) :) :)

Αποσυνδεδεμένος luna

• Ωραία τα λες! 15
    • Made by Luna
« Απάντηση #3 στις: 30 Μαρ 2009, 15:12 »
Μέχρι τώρα έπαιρνα πάντα προϊόντα φαρμακείου. Roc, La Roche, Vichy. Είχα δοκιμάσει διάφορα. Αλλά μάλλον παραμεγάλωσα και άλλαξαν οι απαιτήσεις του δέρματός μου. Έτσι είπα να δοκιμάσω και τίποτα άλλο. Πήρα λοιπόν προϊόντα της Estee Lauder και ευτυχώς (γιατί είναι και ακριβούτσικα τα άτιμα) έκατσαν καλά επάνω μου. Παλιά μέχρι το βράδυ στο μέτωπό μου θα έβγαινε λιπαρότητα. Τώρα τίποτα. Το προϊόν που μάλλον έκανε την καλή δουλειά με τις κηλίδες είναι το Advanced Night Repair. Μια-δυο κηλίδες έχουν μείνει μόνο, ενώ πριν το μέτωπό μου ήταν γεμάτο. Επίσης δεν διακρίνω πια αυτές που είχα κάτω από τα μάτια (εξωτερικά από το πόδι της χήνας).

Αποσυνδεδεμένος LENA

• Ωραία τα λες! 20
  • Να σε βλέπω να γελάς!
« Απάντηση #4 στις: 30 Μαρ 2009, 15:48 »
Τέτοιες καφέ κηλίδες έβγαλα στις εγκυμοσύνες οι οποίες δεν έχουν φύγει ακόμη :bur2: :bur2: :bur2:.
Μάλιστα το είχαμε ξανασυζητησει εδω http://www.mwrakia.gr/smf/index.php?topic=994
Και καλά στην πρώτη εγκυμοσύνη ήταν μόνο δυο ψηλά στα μάγουλα,στη δευτερη όμως μαύρισε όλο το άνω χείλος και φαινόμουν σα να έχω μουστακι :bur2: :bur2: :bur2:.
Το χειμώνα δε φαίνονται με τον ήλιο όμως γινονται πιο έντονες.Αυτο που μου είπαν κι εμένα σε φαρμακεια που ρωτησα ήταν ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ αντιηλικο πριν βγεις απο το σπιτι,και ανανέωση κάαθε 2 ώρες!Εγώ προμηθευτικα ηδη ενα μπας και τις προλάβω φέτος.
Υπάρχουν επίσης και διάφορα προιόντα αποχρωματισμου των κηλιδων αλλα δεν έχω δοκιμάσει κάτι.Η φαρμακοποιός μου έδωσε δυο δειγματακια απο μια κρεμα http://www.laroche-posay.com/INTERHTML/images-produits/m_B10820.jpg αλλα δε θα δω διαφορα με τοσο μικρη χρηση.Μου είπε πάντως οτι την επόμενη φορά αντι για μια οποιαδήποτε ενυδατικη μπορω να πάρω αυτη.

Αποσυνδεδεμένος Ειρήνη

• Ωραία τα λες! 33
« Απάντηση #5 στις: 30 Μαρ 2009, 16:03 »
Αχ και έλεγα πως θα έφευγαν από μόνες τους μετά από την εγκυμοσύνη  :( Αλλά αφού είναι ήδη 5 μηνών ο Δημήτρης μάλλον κάτι πρέπει να βάλω για να φύγουν.

Αποσυνδεδεμένος Ντόρις

• Μωράκια Administrator
  • Ωραία τα λες! 69
    • Confused
    • Μωράκια
« Απάντηση #6 στις: 07 Απρ 2009, 15:44 »
Τελευταία μου ειπαν για έντονη απολέπιση της επιδερμίδας με μηχάνημα και κοστίζει 80 ευρώ τη φορά. Ούτε λόγος βέβαια να παω.

Οποιο προιόν έχετε δει ότι δουλεύει το περιμένω!!!! ;) ;) :) :) :)

Αποσυνδεδεμένος Spourgiti

• Ωραία τα λες! 10
  • να ζεις, να αγαπάς και να μαθαίνεις
« Απάντηση #7 στις: 07 Απρ 2009, 17:40 »
Δεν ξέρω εάν πραγρατικά δουλεύουν τα καλλυντικά. Έχω την εντύπωση το μόνο καλμάρουν τις κηλίδες και ουσιαστικά δεν τις εξαλείφουν εντελώς. Για το αντιηλιακό συμφωνώ απόλυτα!! Και εγώ βάζω Χειμώνα-Καλοκαίρι, λιακάδα-συννεφιά!! Όμως Βάσω πολύ φοβάμαι ότι για να φύγουν εντελώς θα πρέπει να κάνεις θεραπεία με μηχάνημα. Έχω μια γνωστή μου αισθητικό, θα την ρωτήσω εάν ξέρει κάτι και θα σου πω.

Αποσυνδεδεμένος Spourgiti

• Ωραία τα λες! 10
  • να ζεις, να αγαπάς και να μαθαίνεις
« Απάντηση #8 στις: 12 Απρ 2009, 12:34 »
Βάσω, ρώτησα την γνωστή μου, και μου είπε ότι τώρα το Καλοκαίρι δεν μπορείς να κάνεις και πολλά πράγματα λόγω ήλιου, μόνο αντιηλιακό και λευκαντικές κρέμες. Από τον Σεπτέμβρη-Οκτώβρη και μετά θα μπορείς να κάνεις καθαρισμό προσώπου και θεραπείες. Μου είπε ότι εάν θέλεις μπορείς να επικοινωνήσεις μαζί της. Στήλε μου προσωπικό μήνυμα για να σου δώσω λεπτομέριες.

Αποσυνδεδεμένος zouzou_moo

• Ωραία τα λες! 0
  • Τα χαμογελάκια σας,όλη μου η ζωή...
« Απάντηση #9 στις: 12 Απρ 2009, 13:11 »
Μια φίλη μου που είχε καφέ κηλίδες,ένας δερματολόγος της είχε προτείνει συνδυασμό θεραπειών με easy peeling καθώς και εφαρμογή λευκαντικών κρεμών με όρους με βιταμίνη C.
Είχε χρησιμοποιήσει νομίζω αυτό:

http://www.iatrikionline.gr/Derma_39/Copy%20of%20proionta/EASY%20TCA/EASY%20TCA%20PEEL.html

Αποσυνδεδεμένος Ντόρις

• Μωράκια Administrator
  • Ωραία τα λες! 69
    • Confused
    • Μωράκια
« Απάντηση #10 στις: 26 Απρ 2009, 15:01 »
Stellitsa δεν ανοίγει η σελίδα που έστειλες. Αν έχεις τα στοιχεία ή άλλα ξαναδώσετα σε παρακαλώ.

Πάντως λευκαντικές κρέμες ή κάτι για κηλίδες δεν κυκλοφορεί. Προχθές ρώτησα στο μισό Hondos και μου έλεγαν ότι δεν υπάρχουν λευκαντικές. Και σε μεγάλες εταιρίες έτσι; :Confused2: :Confused2:

Δήμητρα πόσο κοστίζει αυτό το προιόν που αγόρασες;
Κάτι για επανορθωτικές λέγανε της τάξεως των 140 ευρώ. Τι λέτε ρε παιδιά λέω;

Με τόσα λεφτά πάμε σε αισθητικό και κάνουμε θεραπείες και βλεπουμε και κάτι που λέει ο λόγος... :briques: :briques: :briques: :adiaforos: :adiaforos: :adiaforos:
« Τελευταία τροποποίηση: 26 Απρ 2009, 15:06 Aπό Vaso »

Αποσυνδεδεμένος zouzou_moo

• Ωραία τα λες! 0
  • Τα χαμογελάκια σας,όλη μου η ζωή...
« Απάντηση #11 στις: 26 Απρ 2009, 15:14 »
Βασούλα η σελίδα είναι αυτη:

http://www.iatrikionline.gr/Derma_39/Copy%20of%20proionta/EASY%20TCA/EASY%20TCA%20PEEL.html

εμένα μου ανοίγει... :dontknow:

Αποσυνδεδεμένος Ντόρις

• Μωράκια Administrator
  • Ωραία τα λες! 69
    • Confused
    • Μωράκια
« Απάντηση #12 στις: 26 Απρ 2009, 15:38 »
Δήμητρα άλλαξες και βάζεις πλέον προιόντα της Estee Lauder;

Εγώ την πούδρα παίρνω και το make up  και είναι φοβερά. Δεν επεκτάθηκα σε άλλα προιοντα γιατί είναι ακριβά για την τσέπη μου. :( :(
« Τελευταία τροποποίηση: 26 Απρ 2009, 15:56 Aπό Vaso »

Αποσυνδεδεμένος Ντόρις

• Μωράκια Administrator
  • Ωραία τα λες! 69
    • Confused
    • Μωράκια
« Απάντηση #13 στις: 26 Απρ 2009, 16:05 »
ΚΗΛΙΔΕΣ -
ΠΑΝΑΔΕΣ
Οι «λεκέδες» του ήλιου!

Αμαρτήματα του παρελθόντος απειλούν να «λερώσουν» το λευκό ποινικό
μητρώο του δέρματος σας. Μάθετε πώς να εξαφανίσετε πανάδες, σκούρες
κηλίδες, ευρυαγγείες και κοκκινίλες, χωρίς επέμβαση.

Όλες εκείνες οι ατελείωτες ώρες που απολαμβάνατε πέρυσι ξαπλωμένες στην πάνινη, αναπαυτική σεζλόνγκ, με θέα το κύμα, δεν ήταν ούτε ανώδυνες ούτε αθώες, αφού σας άφησαν τα ανεξίτηλα σημάδια τους κληρονομιά για όλη την υπόλοιπη χρονιά. Λίγο πριν από τη γενναία απόδραση σας στη ζεστασιά του ήλιου, ήρθε η ώρα να απαλλαγείτε οριστικά από τα «παράσημα» για το μπρονζέ μαύρισμα των
περασμένων χρόνων. Η άμεση αντιμετώπιση τους θα σας απαλλάξει από τη δυσάρεστη κληρονομιά και η γνώση θα σας προφυλάξει. Μάθετε ποιοι είναι οι απρόσκλητοι «επισκέπτες» πάνω στο δέρμα σας και
πώς θα μπορέσετε να βγείτε νικήτριες χωρίς απώλειες στη μεταξύ σας αναμέτρηση. Κι αν ο ανεπιθύμητος επισκέπτης δεν λέει να σας αδειάσει τη γωνιά, επισκεφτείτε το συντομότερο δυνατό τον δερματολόγο σας.

ΣΚΟΥΡΕΣ ΚΗΛΙΔΕΣ - ΠΑΝΑΔΕΣ
ΠΩΣ  ΤΙΣ  ΞΕΧΩΡΙΖΩ:  Πρόκειται  για  επίπεδες,  μελαγχρωματικές  βλάβες  του  δέρματος,  συσσώρευση, δηλαδή, κατά τόπους της χρωστικής που λέγεται μελανίνη.
ΔΙΑΓΝΩΣΗ: Οι πανάδες (ή σκούρες κηλίδες) οφείλονται κυρίως στην έκθεση στην ηλιακή ακτινοβολία ή σε κάποιο ηλιακό έγκαυμα, σύμφωνα με τον δερματολόγο, Παντελή Σουβατζίδη. Ο ήλιος, όμως, παρά τις βλαβερές του συνέπειες, δεν είναι η μόνη αιτία. «Το μέλασμα ή χλόασμα ή μάσκα κύησης είναι ένα δίκτυο από ανοιχτόχρωμες και σκούρες κηλίδες που εμφανίζεται κυρίως κατά την κύηση ή ύστερα από κάποια θεραπεία  με  οιστρογόνα,  όπως  για  παράδειγμα  τα  αντισυλληπτικά»  σημειώνει  η  δερματολόγος,  Ζωή Φίκα. Βεβαίως, μελαγχρώσεις μπορούν να εμφανιστούν στο δέρμα ύστερα από κάποιο τραύμα, κόψιμο ή ακμή. 
ΠΡΟΛΗΨΗ:  Προστατεύστε  το  δέρμα  σας  από  τον  ήλιο  με  αντηλιακές  κρέμες,  καθ'  όλη  τη  διάρκεια  του
χρόνου  και  ανάλογα  με  τον  τύπο  δέρματος  σας.  Εάν  έχετε  ανοιχτόχρωμη  επιδερμίδα,  προτιμήστε αντηλιακή κρέμα με δείκτη προστασίας 50+, εάν έχετε σταρένια, 20+ και, τέλος, εάν η επιδερμίδα σας είναι αρκετά σκούρα, καλύπτεστε με δείκτη προστασίας 10+.
ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΗ:
ΛΕΪΖΕΡ: «Ο πιο προηγμένος τρόπος αντιμετώπισης των πανάδων αυτήν τη στιγμή είναι το λέιζερ, που κάνει  "έξυπνη"  καταστροφή,  δηλαδή  επιλεκτική  χωρίς  να  προκαλεί  έγκαυμα  στο  δέρμα,  το  οποίο  και αφήνει ανέπαφο» εξηγεί ο κ. Σουβατζίδης. Είναι απαραίτητες 1 με 2 συνεδρίες ανάλογα με την έκταση του προβλήματος, ενώ το κόστος κυμαίνεται περίπου στα 200 ευρώ ανά συνεδρία.
ΜΙΚΡΟΔΕΡΜΟΑΠΟΙΕΣΗ: «Γίνεται εκτόξευση κρυστάλλων αλουμινίου ή άλλων υλικών, για να επιτευχθεί βαθιά απολέπιση του δέρματος και με αυτόν τον τρόπο αφαιρούνται τα νεκρά κύτταρα της επιδερμίδας, ώστε  να  επιταχυνθεί  η  φυσική  απολέπιση  του  δέρματος  και  οι  καφέ  κηλίδες  να  υποχωρήσουν»
επισημαίνει η κ. Φίκα. Συνήθως, χρειάζονται οκτώ συνεδρίες, μία ανά 7-10 ημέρες, ενώ αποτελεί ασφαλή μέθοδο  για  τα  σκούρα  δέρματα  που  θέλουν  περισσότερη  προσοχή.  Ύστερα  από  κάθε  συνεδρία, εμφανίζεται ελάχιστη ερυθρότητα και πρήξιμο, που υποχωρούν μέσα σε λίγες ώρες. Το κόστος κυμαίνεται στα 800 ευρώ για 8 - 10 θεραπείες. 
ΠΑΛΜΙΚΟ ΦΩΣ Ή ΦΩΤΟΛΥΣΗ: Μέσω της φωτοανάπλασης, γίνεται αποκατάσταση και υποχώρηση των δερματικών κηλίδων. Το κόστος κυμαίνεται από 50 - 150 ευρώ ανά θεραπεία, ενώ οι συνεδρίες ορίζονται ανάλογα με την έκταση του προβλήματος.
ΧΗΜΙΚΑ PEELINGS: Συνήθως, μιλάμε για peeling τριχλωροξικού οξέος, που βοηθούν στην αντιμετώπιση των   πανάδων   και   συγχρόνως   δρουν   κατά   των   ελαφριών   ή   μέτριων   ρυτίδων.   Τα   οξέα   που χρησιμοποιούνται για τη θεραπεία, στην ουσία διαβρώνουν τα επιφανειακά στρώματα της επιδερμίδας, και με αυτόν τον τρόπο επιτυγχάνεται επούλωση και σχηματισμός νέας επιδερμίδας, χωρίς τη δυσχρωμία της πανάδας. Συνολικά, χρειάζονται 2- 4 συνεδρίες, ενώ κάθε θεραπεία εφαρμόζεται σε διάστημα 6 μηνών.
Μετά  την  εφαρμογή,  παρατηρείται  μια  έντονη  ερυθρότητα για  περίπου  μια  εβδομάδα,  ενώ  συνιστάται  η αποφυγή της έκθεσης στην ηλιακή ακτινοβολία. Για τα χημικά peelings το κόστος υπολογίζεται περίπου στα 80 - 200 ευρώ ανά συνεδρία.

ΔΡΑΣΗ ΤΩΝ ΚΑΛΛΥΝΤΙΚΩΝ
Στα πρώτα στάδια εμφάνισης των σκούρων κηλίδων - πανάδων, οι εξειδικευμένες λευκαντικές κρέμες δρουν κατασταλτικά, ενώ η χρήση τους κρίνεται απαραίτητη και μετά την εφαρμογή μιας δραστικής θεραπείας (λέιζερ, μικροαπόξεση, παλμικό φως). Προτιμήστε καλλυντικά που περιέχουν νιασιναμίδη [niacinamide] ή σόγια, που βοηθούν στην πρόληψη του σχηματισμού καφέ κηλίδων, όπως κι αυτά που περιέχουν υδροκινόνη, καθώς και τα ρετινοειδή (παράγωγο της Βιταμίνης Α). Αντίθετα, αποφύγετε όσες καλλυντικές κρέμες περιέχουν στα συστατικά τους εκχύλισμα από λεμόνι (lime), celery, σύκο, καρότο και λάδι από περγαμόντο, γιατί δημιουργούν μελαγχρώσεις.
ΜΗΝ ΞΕΧΝΑΤΕ:
•  Nα χρησιμοποιείτε αντηλιακά με υψηλό δείκτη προστασίας, καλοκαίρι και χειμώνα. Επίσης, φροντίστε η κρέμα ημέρας και το make up που φοράτε να έχουν αντηλιακά φίλτρα προστασίας.
•  Αν παίρνετε αντισυλληπτικά χάπια, σκεφτείτε το ενδεχόμενο να καταφύγετε σε κάποια άλλη
αντισυλληπτική μέθοδο.
•  Να αποφεύγετε τη χρήση προϊόντων που περιέχουν άρωμα, στα μέρη του σώματος που εκτίθενται στον ήλιο.
•  Ακολουθήστε μια καλλυντική αγωγή με ειδικά «λευκαντικά» προϊόντα, που θα τα χρησιμοποιείτε 2 φορές την εβδομάδα και για τουλάχιστον 6 μήνες. Συμβάλλουν σημαντικά στον σταδιακό αποχρωματισμό των πανάδων. Προσέξτε, όμως, να τα απλώνετε μόνο στα σημεία όπου υπάρχουν οι δυσχρωμίες και μην ξεχνάτε την ταυτόχρονη αντηλιακή προστασία της επιδερμίδας σας.
•  Να προτιμάτε τα προϊόντα με βιταμίνη C, οξέα φρούτων και άλφα υδροξύ, που δραστηριοποιούν την ανανέωση των κυττάρων, επιταχύνοντας την απομάκρυνση των νεκρών κυττάρων της επιδερμίδας.

Πηγή:www.anagennisi-sa.gr/site/images/kilides.pdf

Διόρθωση: Οι υδροκινόνες έχουν απαγορευτεί.

Ένα από τα καλύτερα και εγκυρότερα άρθρα που έχω διαβάσει. :yeah: :yeah:

Αποσυνδεδεμένος luna

• Ωραία τα λες! 15
    • Made by Luna
« Απάντηση #14 στις: 26 Απρ 2009, 16:57 »

Δήμητρα πόσο κοστίζει αυτό το προιόν που αγόρασες;

87.50 το είχα πάρει το μπουκαλάκι με τα 50ml.

Δήμητρα άλλαξες και βάζεις πλέον προιόντα της Estee Lauder;

Εγώ την πούδρα παίρνω και το make up  και είναι φοβερά. Δεν επεκτάθηκα σε άλλα προιοντα γιατί είναι ακριβά για την τσέπη μου. :( :(

Είναι τα άτιμα τσουχτερά, αλλά χαλάλι μας! Η πούδρα έχεις δίκιο είναι τέλεια και η μάσκαρα και το λιπ γκλος...