Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε κάνοντας κλικ εδώ... Η εγγραφή είναι εντελώς δωρεάν και επιτρέπει την καλύτερη παρακολούθηση του φόρουμ

Μωράκια

Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.

Αποστολέας Θέμα: Ο ΠΑΤΕΡ ΠΑΙΣΙΟΣ...  (Αναγνώστηκε 2317 φορές)

Αποσυνδεδεμένος EVA25

• Πολυγραφότατος Δημιουργός
  • Ωραία τα λες! 1
  • ΥΠΟΜΟΝΗ....ΘΑ ΓΥΡΙΣΕΙ ΟΤΡΟΧΟΣ ΠΟΥ ΘΑ ΠΑΕΙ.....
Ο ΠΑΤΕΡ ΠΑΙΣΙΟΣ...
« στις: 21 Απρ 2009, 18:23 »
ΜΠΟΡΕΙ ΠΟΛΛΕΣ ΑΠΟ ΕΣΑΣ ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΕΤΕ ΑΚΟΥΣΕΙ ΞΑΝΑ ΓΙ ΑΥΤΟΝ..ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΛΙΓΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΠΟΥ ΠΕΡΑΣΑΝΕ
ΑΠΟ ΤΗΝ ΖΩΗ ΚΑΙ ΑΦΗΣΑΝΕ ΤΟ ΣΤΙΓΜΑ ΤΟΥΣ  ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΛΠΙΔΑ ΓΙΑ ΠΙΣΤΗ!!ΕΙΝΑΙΕΙ ΠΟΛΥΣ Ο ΚΟΣΜΟΣ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΚΑΠΟΙΑ ΙΣΤΟΡΙΑ ΓΙΑ ΑΥΤΟΝ..ΚΑΙ ΑΓΝΩΣΤΟΣ ΚΑΙ \ΓΝΩΣΤΟΣ....ΕΤΣΙ ΜΟΥ ΗΡΘΕ Η ΠΕΡΙΕΡΓΙΑ ΚΑΙ ΔΙΑΒΑΣΑ
 2 ΑΠΟ ΤΑ ΒΙΒΛΙΑ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΓΡΑΦΤΕΙ ΓΙΑ ΑΥΤΟΝ..

<a href="http://www.youtube.com/v/lu4raz01iW0&amp;ap=%2526fmt%3D18&amp;rel=0&amp;fs=1" target="_blank">http://www.youtube.com/v/lu4raz01iW0&amp;ap=%2526fmt%3D18&amp;rel=0&amp;fs=1</a>

Αποσυνδεδεμένος zouzou_moo

• Διακεκριμένος Δημιουργός
  • Ωραία τα λες! 0
  • Τα χαμογελάκια σας,όλη μου η ζωή...
Απ: Ο ΠΑΤΕΡ ΠΑΙΣΙΟΣ...
« Απάντηση #1 στις: 21 Απρ 2009, 22:33 »
Ευάκι εγώ τα έχω τα βιβλία του και τα έχω διαβάσει! ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος Μαρία-μαμά!!!

• Ολιγόγραφος Δημιουργός
  • *
  • Ωραία τα λες! 0
  • η ζουζουνα μου
« Απάντηση #2 στις: 28 Μαι 2009, 07:42 »
 :bearhug: Ο Γέροντας Παϊσιος είναι ένας συγχρονος Άγιος Άνθρωπος ο οποίος από την γέννησή του εως την κοίμησή του "κουβαλούσε" την Αγιοσύνη και την Θεία Χάρη μέσα του. Μέσα απο τα βιβλία που εγράφησαν για τον βίο του, μέσα από τις συζητήσεις με τα πνευματικά παιδιά του και μέσα από την διορατικότητα και τα θαύματά του τον έχω αγαπήσει και εγώ και τον αισθάνομαι δίπλα μου όποτε τον σκέφτομαι.
Μακάρι να "παίρνουμε" από τέτοιους ανθρώπους έστω ψήγματα της καθημερινής Αγιοσύνης τους και να τα τοποθετούμε μέσα μας.
Αχ και να ξέραμε πόσο μας προστατεύουν όλοι αυτοί οι Άγιοι στην καθημερινότητά μας!!!  :bearhug: Σχεδόν τους κουράζουμε με τις ανοησίες και τις απροσεξίες μας!!! Όμως η Αγάπη τους για τον Ανθρωπο τους κάνει να μεσιτεύουν στον Θεό για όλους εμάς τους .....πίπιδες...!!!
ΚΑΛΗ ΔΥΝΑΜΗ ΣΤΗΝ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΟΤΗΤΑ ΣΑΣ!!

Αποσυνδεδεμένος Αλκυόνη

• Πολυγραφότατος Δημιουργός
  • Ωραία τα λες! 0
« Απάντηση #3 στις: 28 Μαι 2009, 10:47 »
:bearhug: Ο Γέροντας Παϊσιος είναι ένας συγχρονος Άγιος Άνθρωπος ο οποίος από την γέννησή του εως την κοίμησή του "κουβαλούσε" την Αγιοσύνη και την Θεία Χάρη μέσα του. Μέσα απο τα βιβλία που εγράφησαν για τον βίο του, μέσα από τις συζητήσεις με τα πνευματικά παιδιά του και μέσα από την διορατικότητα και τα θαύματά του τον έχω αγαπήσει και εγώ και τον αισθάνομαι δίπλα μου όποτε τον σκέφτομαι.
Μακάρι να "παίρνουμε" από τέτοιους ανθρώπους έστω ψήγματα της καθημερινής Αγιοσύνης τους και να τα τοποθετούμε μέσα μας.
Αχ και να ξέραμε πόσο μας προστατεύουν όλοι αυτοί οι Άγιοι στην καθημερινότητά μας!!!  :bearhug: Σχεδόν τους κουράζουμε με τις ανοησίες και τις απροσεξίες μας!!! Όμως η Αγάπη τους για τον Ανθρωπο τους κάνει να μεσιτεύουν στον Θεό για όλους εμάς τους .....πίπιδες...!!!

:bearhug:
να σαι καλα
ειχα χρονια να ακουσω καποιον να μιλαει
 τοσο θερμα
και εγω τα εχω τα βιβλια του και τα εχω διαβασει :)
« Τελευταία τροποποίηση: 28 Μαι 2009, 14:53 Aπό Φωτεινή »
...ένα καλυβάκι, μια μικρούλα αυλή...για το παιδί! Τούτη ειν η ζωή μας, τιποτε αλλο

Αποσυνδεδεμένος liaen

• Σημαντικός Δημιουργός
  • Ωραία τα λες! 0
« Απάντηση #4 στις: 28 Μαι 2009, 11:25 »
Ο πατήρ Παΐσιος, ένας σύγχρονος μας (1924-1994) προφήτης του Θεού, ενεργούσε παντοιοτρόπως και πολλαπλώς για όσους του εξέθεταν τον πόνο τους, ακόμα και χωρίς να τον εκθέτουν , όταν «έβλεπε» πολλές φορές και από μακριά ότι υπάρχει πρόβλημα και ανάγκη .
Εκτός από σκεύος αγάπης , ήταν και θερμός πατριώτης , με ευαισθησία στα εθνικά θέματα και γνήσιο πόνο.
Χαρακτηριστική ήταν η συχνή προτροπή του : Κάνετε προσευχή να βγουν νέοι Μακκαβαίοι* στον τόπο μας .
Πολλές φορές με το αναμφισβήτητο προορατικό του χάρισμα , προέβλεπε γεγονότα, όχι μόνο προσωπικά αλλά και ευρύτερου γεωπολιτικού ενδιαφέροντος.
Ειδικά ήταν απόλυτα πεπεισμένος , ότι θα μας παραδοθεί η Κωνσταντινούπολη , ότι θα καταστραφεί η Τουρκία , όπως την ξέρουμε σήμερα και μάλιστα υπεισέρχονταν και σε λεπτομέρειες . Αυτές τις αναφορές του επιχειρήσαμε να συγκεντρώσουμε και να παρουσιάσουμε συντασσόμενοι με την πεποίθησι του αγίου αυτού ανδρός .
Με την βαθιά του αγάπη για το Γένος μας, που το αποκαλεί Νέο Ισραήλ, προφητεύει με ενάργεια, προσθέτοντας νέα λεπτομερέστερα στοιχεία στις προφητείες Αγίου Κοσμά του Αιτωλού Αγαθαγγέλου,, φτάνοντας μέχρι και τον προφήτη Ιεζεκιήλ.

Τονώνει, με τις αλήθειες που του αποκαλύπτει το Άγιο Πνεύμα, εμάς τους σημερινούς ολιγόψυχους Έλληνες, που βαλλόμαστε σχεδόν από τους πάντες για την ελπίδα μας, που με χαρά διαλαλεί και ο ίδιος:

¨Πάλι με χρόνια με καιρούς πάλι δικά μας θα ‘ναι¨.

http://www.paterpaisios.blogspot.com/
magicalkingdoms.com Ticker" border="0

pregnancy due date" border="0