Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε κάνοντας κλικ εδώ... Η εγγραφή είναι εντελώς δωρεάν και επιτρέπει την καλύτερη παρακολούθηση του φόρουμ

Μωράκια

Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.

Αποστολέας Θέμα: ΕΥΚΟΛΗ ΣΥΝΤΑΓΗ ΓΙΑ ΠΑΓΩΤΑΚΙ;;;;  (Αναγνώστηκε 10434 φορές)

Αποσυνδεδεμένος mamamaria

• Διακεκριμένος Δημιουργός
  • Ωραία τα λες! 56
ΕΥΚΟΛΗ ΣΥΝΤΑΓΗ ΓΙΑ ΠΑΓΩΤΑΚΙ;;;;
« στις: 22 Απρ 2009, 23:31 »
Επειδή πήραμε χτες με τα παιδιά τις πλαστικές συσκευασίες που φτιάχνουν παγωτό ξυλάκι, ήθελα να ρωτήσω μήπως ξέρετε καμία συνταγούλα για παγωτάκι που να το κάνω εύκολα χωρίς παγωτομηχανές και τέτοια πράγματα; Κι άλλες χρονιές έχω χρησιμοποιήσει τις συσκευασίες αυτές, αλλά τους έβαζα μέσα χυμό και έκανα γρανιτούλες. Φέτος όμως ήθελα να τους κάνω και παγωτό. Αν ξέρετε κάτι, ελεήστε το φτωχό καλέ!!!!

Αποσυνδεδεμένος zeka

• Μωράκια Moderator
  • Ωραία τα λες! 37
    • Busy
Απ: ΕΥΚΟΛΗ ΣΥΝΤΑΓΗ ΓΙΑ ΠΑΓΩΤΑΚΙ;;;;
« Απάντηση #1 στις: 22 Απρ 2009, 23:38 »
Εχω εγώ συνταγή. Θα ψάξω να τη βρω.

Ζηνοβία 11 ετών
Ειρήνη- Ραφαέλα 10 ετών
Κοραλία 6 ετών
Αριάδνη 4 ετών

Αποσυνδεδεμένος zeka

• Μωράκια Moderator
  • Ωραία τα λες! 37
    • Busy
« Απάντηση #2 στις: 22 Απρ 2009, 23:40 »
Τη βρήκα...

ΠΑΓΩΤΟ ΓΙΑ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ!
YΛΙΚΑ
1 κουτί φυτική σαντιγί
1 βανίλια
3 ασπράδια αβγών
1 κουτί ζαχαρούχο γάλα

ΕΚΤΕΛΕΣΗ
Χτυπάτε σε ένα μπολ τα ασπράδια, προσθέτετε τη σαντιγί και συνεχίζετε το χτύπημα. Προσθέτετε το γάλα και τη βανίλια και χτυπάτε. Μόλις γίνει αφράτο το μείγμα, το βάζετε στην κατάψυξη. Καλύτερο είναι να το φτιάξετε σε μεταλλικό μπολ γιατί παγώνει ομοιόμορφα.
Μπορείτε να προσθέσετε ξηρούς καρπούς, κομματάκια σοκολάτα, κακάο στο χτύπημα για να γίνει το παγωτό σας σοκολάτα, κομματάκια φρούτων, κορν φλέικς και ότι άλλο φανταστείτε! Καλή επιτυχία!

Ζηνοβία 11 ετών
Ειρήνη- Ραφαέλα 10 ετών
Κοραλία 6 ετών
Αριάδνη 4 ετών

Αποσυνδεδεμένος zeka

• Μωράκια Moderator
  • Ωραία τα λες! 37
    • Busy
« Απάντηση #3 στις: 22 Απρ 2009, 23:41 »
Κι άλλη μία:

ΠΑΓΩΤΟ ΣΟΚΟΛΑΤΑ ΜΕ ΜΠΙΣΚΟΤΑ
ΥΛΙΚΑ

* 1 κουτί γάλα εβαπορέ
* 1 κουτί γάλα ζαχαρούχο
* 1 Morfat
* 3 βανίλιες
* 300 γρ μπισκότα Πτι-μπερ
* 200 γρ. κουβερτούρα

ΕΚΤΕΛΕΣΗ

Αδειάζουμε σε βαθύ μπωλ τα δύο γάλατα, τις βανίλιες, το Morfat και τα χτυπάτε σε μίξερ για περίπου 15 λεπτά.Τοποθετούμε το μπωλ με το μίγμα του παγωτού στο ψυγείο για 30 λεπτά.

Σπάμε τα μπισκότα σε μικρά κομμάτια και λιώνουμε την σοκολάτα σε άλλο μικρό μπωλ.

Στη συνέχεια βγάζουμε από το ψυγείο το μίγμα του παγωτού και το ξαναχτυπάτε στο μίξερ για άλλα 10 λεπτά. Ρίχνουμε τα κομμένα μπισκότα και ανακατεύουμε ωσότου να αναμιχτούν καλά με το μίγμα. Περιχύνουμε την λιωμένη κουβερτούρα και βάζουμε το παγωτό στην κατάψυξη για να παγώσει.

Ζηνοβία 11 ετών
Ειρήνη- Ραφαέλα 10 ετών
Κοραλία 6 ετών
Αριάδνη 4 ετών

• Ωραία τα λες! 56
« Απάντηση #4 στις: 23 Απρ 2009, 18:31 »
Νανσούλα μου ένα μεγάλο Ευχαριστώ από μένα και τα τρία καμάρια μου που θα απολαύσουν τις συνταγούλες σου πολύ σύντομα! :sendkiss:

Αποσυνδεδεμένος Μέλος Κ

• Ωραία τα λες! 1
  • Λατρευω τα κουκλιά μου!!!!!!
« Απάντηση #5 στις: 23 Απρ 2009, 18:40 »
Αχ βρε Νανσυ τι μας κανεις!!!!
Μαρια μου εγω τις προαλλες αλεσα στο μουλτι φραουλες και το εβαλα στις ειδικες θηκουλες. Εγινε μια ωραιοτατη γρανιτα. Δεν ηταν καθολου γλυκια και η κορη μου την απολαυσε. Ο μικρος μου μαλλον θα ηθελε να ειχε μεσα ζαχαριτσα.

• Ωραία τα λες! 56
« Απάντηση #6 στις: 23 Απρ 2009, 19:07 »
Ναι, με φραουλίτσες το έχω κάνει κι εγώ. Κι έχω βάλει μέσα, αντί για ζάχαρη, σιροπάκι από γλυκό βύσσινο!

Αποσυνδεδεμένος Fairymoon

• Ωραία τα λες! 9
  • "Πόση ζωή μου δίνεις... να'ξερες μόνο..."
    • Angelic
« Απάντηση #7 στις: 24 Απρ 2009, 12:49 »
Σλουυυυυυυυυυυρπππππ!!!! Ρε κοριτσια τι εχω πάθει φετος δεν ξερω? :dontknow: Ενω δεν εινμαι καθολου τυπος που κανει σαν τρελη για παγωτο (σε αντιθεση με τις σοκολατες που τρωω σχεδον καθημερινα) ηδη μου εχει κολλησει τρελα η ιδεα να φαω παγωτο.... :Confused2: :Confused2: και να ημουν εγκυος να'λεγα.... :drink_2: :drink_2:

Συντομα θα δοκιμασω τις ευκολες αυτες συνταγουλες...Ευχαριστω τη Νανσυ που τις εβαλε και τη Μαρια που τις ζητησε χιχιχιχι!!! :bearhug: :bearhug:

"Είσαι Νεράϊδα της Αυγής
  Η πιο όμορφη ολής της Γης
  Μ'ένα χαμόγελο μπορείς
 Τα Θαύματα να πεις....."

http://www.youtube.com/watch?v=kzVwlSRdrb0

Αποσυνδεδεμένος LITSA

• Πολύγραφος Δημιουργός
  • Ωραία τα λες! 5
  • Το ευχαριστώ ειναι λίγο.....
« Απάντηση #8 στις: 24 Απρ 2009, 13:03 »
Σλουυυυυυυυυυυρπππππ!!!! Ρε κοριτσια τι εχω πάθει φετος δεν ξερω? :dontknow: Ενω δεν εινμαι καθολου τυπος που κανει σαν τρελη για παγωτο (σε αντιθεση με τις σοκολατες που τρωω σχεδον καθημερινα) ηδη μου εχει κολλησει τρελα η ιδεα να φαω παγωτο.... :Confused2: :Confused2: και να ημουν εγκυος να'λεγα.... :drink_2: :drink_2:
:bearhug: :bearhug:

Μαρινάκι είδες για να κάνεις κακές παρέες (με μένα εννοω) άρχισες κι εσύ να τρελαίνεσαι για παγωτό,χιχιχι!!! Ελα να πάρουμε ένα μεγάλο οικογενειακό μέγεθος και να το βάλουμε κατω να το κουταλίσουμε ;D ;D ;D
ConnectedMoms.com Ticker" border="0

Αποσυνδεδεμένος Fairymoon

• Ωραία τα λες! 9
  • "Πόση ζωή μου δίνεις... να'ξερες μόνο..."
    • Angelic
« Απάντηση #9 στις: 24 Απρ 2009, 13:40 »
Μαρινάκι είδες για να κάνεις κακές παρέες (με μένα εννοω) άρχισες κι εσύ να τρελαίνεσαι για παγωτό,χιχιχι!!! Ελα να πάρουμε ένα μεγάλο οικογενειακό μέγεθος και να το βάλουμε κατω να το κουταλίσουμε ;D ;D ;D

Αχ ναι τρεχω παω να παρω..... :bowdown: :bowdown: :bowdown: Τί ωρα να σε περιμενω???  :pray: :pray: :pray: :pray :bearhug: :bearhug: :bearhug: :bearhug: :bearhug: :protasi: :protasi: :protasi: :protasi: :sendkiss: :sendkiss: :sendkiss:

"Είσαι Νεράϊδα της Αυγής
  Η πιο όμορφη ολής της Γης
  Μ'ένα χαμόγελο μπορείς
 Τα Θαύματα να πεις....."

http://www.youtube.com/watch?v=kzVwlSRdrb0

• Ωραία τα λες! 56
« Απάντηση #10 στις: 27 Απρ 2009, 09:11 »
Αχ ναι τρεχω παω να παρω..... :bowdown: :bowdown: :bowdown: Τί ωρα να σε περιμενω???  :pray: :pray: :pray: :pray :bearhug: :bearhug: :bearhug: :bearhug: :bearhug: :protasi: :protasi: :protasi: :protasi: :sendkiss: :sendkiss: :sendkiss:

Μωρέ μπράβο φιλενάδα να σου πετύχδει, καλά εμένα με άφησες απέξω καλέ;!!!!! Εγώ και το παγωτό είμαστε, πώς να το πω για να το καταλάβετε, έ ν α!!!!!!!!!  :-*

Αποσυνδεδεμένος zouzou_moo

• Ωραία τα λες! 0
  • Τα χαμογελάκια σας,όλη μου η ζωή...
« Απάντηση #11 στις: 27 Απρ 2009, 11:57 »
Για δες και αυτή Μαράκι!
Βέβαια είναι με έτοιμο παγωτό για βάση,αλλά είναι πολύ νόστιμο!

Banana Split a la Lacta!

Υλικά:
3 μπάλες παγωτό (ό,τι γεύση προτιμάτε)
1 μπανάνα
1 Lacta
Σαντιγύ και καρύδια για γαρνίρισμα

Εκτέλεση:
Πρώτα λιώνουμε τη Lacta και μετά σε ένα μακρόστενο πιατάκι κόβουμε τη μπανάνα στη μέση κατά μήκος.Βάζουμε τις μπάλες του παγωτού πάνω στην κομμένη μπανάνα.Περιχύνουμε τη λιωμένη σοκολάτα και μπορούμε να προσθέσουμε σαντιγύ και καρύδια!

• Ωραία τα λες! 0
« Απάντηση #12 στις: 27 Απρ 2009, 12:02 »
Επίσης αυτή η συνταγή που είναι δοκιμασμένη και πετυχημένη!

ΥΛΙΚΑ:
-2 τενεκεδάκια φυτική σαντιγύ morfat
-4 κουτάκια ζαχαρούχο γάλα
-10 κουταλιές κακάο

Eκτέλεση:
Χτυπάμε πρώτα τα 2 κουτιά μόρφατ για 40 λεπτά περίπου μέχρι να αφρατέψουν.Προσθέτουμε τα ζαχαρούχα και χτυπάμε για άλλα 15 λεπτά μέχρι να ανακατευτούν καλά.Λιώνουμε σε κατσαρολάκι με λίγο νερό το κακάο και το προσθέτουμε στο μίξερ.Συνεχίζουμε να χτυπάμε μέχρι όλα τα υλικά να ανακατευτούν τελείως. Σερβίρουμε σε ότι σκεύος θέλουμε να αποθηκεύσουμε το παγωτό και το βάζουμε στην κατάψυξη.
Και ένα μυστικό!Πριν το βάλουμε στη κατάψυξη,το βάζουμε στο ψυγείο για 2-3 ώρες να κρυώσει και μετά το ξαναχτυπάμε για να είναι πιο αφράτο! ;)

• Ωραία τα λες! 56
« Απάντηση #13 στις: 27 Απρ 2009, 12:08 »
Άντε βρε Στελλίτσα, κι εγώ αναρωτιόμουν τι έγινε και δεν πόσταρες εδώ!!! Ξέρω πως τα θεματάκια με τα φαγητούλια και τα γλυκάκια είναι το μεγάλο .... φόρτε σου!!!! Αυτό με τη Λάκτα με έστειλε, έτσι; Και μόνο που το σκέφτομαι, λιώνω!!!!! Αχ, τρέμετε κουτάλες και λάκτες, η Μαμά-Μαρία έρχεται!!!!!  :-* :-* :-*

• Ωραία τα λες! 0
« Απάντηση #14 στις: 27 Απρ 2009, 12:09 »
Άντε πάρτε άλλη μια συνταγή για παγωτό με cookies!!! ;D ;D ;D

Yλικά:
-2 πακετα cookies ( τα απλα ή τα σοκολατενια)
-1 ζαχαρουχο
-1 νουνου συμπυκνωμένο
-2 σαντιγες(τις πρασινες τις φυτικες ή τις απλες αν δεν βρειτε)

Εκτέλεση:
Χτυπαμε στο μιξερ τις σαντιγες και τις αφηνουμε λιγο στην ακρη.Σε ενα μπολ αναμιγνυουμε το νουνου με το ζαχαρουχο και σπαμε τα μπισκοτα.Τα ριχνουμε και αυτα μεσ' το μπολ(inox) και ανακατευουμε καλα.Ριχνουμε και τη σαντιγυ μεσ'το μπολ και ξαναανακατευουμε και το βαζουμε στην καταψυξη για μια μερα.Eϊναι τέλειο! ;)