Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε κάνοντας κλικ εδώ... Η εγγραφή είναι εντελώς δωρεάν και επιτρέπει την καλύτερη παρακολούθηση του φόρουμ

Μωράκια

Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.

Αποστολέας Θέμα: ΘΥΡΕΟΕΙΔΗ ΣΤΗΝ ΕΥΗ  (Αναγνώστηκε 4202 φορές)

Αποσυνδεδεμένος ZOZO

• Σημαντικός Δημιουργός
  • Ωραία τα λες! 0
  • ΤΟ ΔΥΟ ΜΟΥ ΑΓΓΕΛΟΥΔΙΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΟΞΥΓΟΝΟ ΜΟΥ !!
ΘΥΡΕΟΕΙΔΗ ΣΤΗΝ ΕΥΗ
« στις: 23 Απρ 2009, 14:02 »
Κορίτσια καλημέρα .Χθες πήγα την Ευούλα να τις κάνω εξετάσεις για να δούμε που πηγαίνει το σίδηρο και η φερετίνη .Σε συζήτηση που είχα με τα κορίτσια του μπαλέτου που πάει η Εύη μου είπαν ότι πολλά παιδάκια έχουν χοληστερίνη και θυρεοειδή .Έτσι το συζήτησα με την γιατρό και είπα επειδή έχω και εγώ και ο άντρας μου ας της κάνω . Έτσι βγήκαν χθες τα αποτελέσματα και η Ευούλα μου έχει υψηλή τιμή στην TSH.Μίλησα με την παιδίατρο και είπε να της ξανακάνω σε 6 μήνες .
Εσείς τι λέτε γνωρίζετε κάτι ?Λες να έχει το παιδία κάποιο πρόβλημα.Αυτό μου έλειπε τώρα …..Για πείτε τίποτα γιατί ανησυχώ !!!

Αποσυνδεδεμένος Μέλος Κ

• Διακεκριμένος Δημιουργός
  • Ωραία τα λες! 1
  • Λατρευω τα κουκλιά μου!!!!!!
Απ: ΘΥΡΕΟΕΙΔΗ ΣΤΗΝ ΕΥΗ
« Απάντηση #1 στις: 23 Απρ 2009, 14:11 »
Oταν λες υψηλη, τι εννοεις? Πανω απο το φυσιολογικο?
Αν θυμασαι, η κορη μου ειχε καποιες τιμουλες ανεβασμενες, μεσα στα φυσιολογικα και μου ειπαν οτι ολα ειναι καλα.
Ευχομαι και για εσας το ιδιο.

Αποσυνδεδεμένος ZOZO

• Σημαντικός Δημιουργός
  • Ωραία τα λες! 0
  • ΤΟ ΔΥΟ ΜΟΥ ΑΓΓΕΛΟΥΔΙΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΟΞΥΓΟΝΟ ΜΟΥ !!
« Απάντηση #2 στις: 23 Απρ 2009, 14:15 »
το όριο είναι 4,53 και έχει με έντονο χρώμα 4,32 την TSH
T4 το όριο 14,8 και έχει 9,65
τ3 το όριο 2,52 και έχει 1,50

Αποσυνδεδεμένος Μέλος Κ

• Ωραία τα λες! 1
  • Λατρευω τα κουκλιά μου!!!!!!
« Απάντηση #3 στις: 23 Απρ 2009, 14:21 »
Αφου ειναι μεσα στα ορια μην ανησυχεις (γνωμη μου, ετσι?). Απλα κανε τις εξετασεις σε ενα 6μηνο ξανα οπως σου ειπε ο γιατρος.

Αποσυνδεδεμένος Ελιζώ

• Ωραία τα λες! 3
  • Να μ' αγαπάς με τα λάθη μου όλα στη σειρά....
    • http://mammael.blogspot.com
« Απάντηση #4 στις: 23 Απρ 2009, 14:33 »
Έψαξα να βρω κάτι σχετικά με θυροειδή και χοληστερίνη αλλά δεν τα κατάφερα. :(

Εύχομαι να πάνε όλα καλά!! :bearhug: :bearhug: :bearhug:
Είναι τόσο σημαντικό να κάνεις κάποιον ευτυχισμένο.....

Ξεκίνα από τον εαυτό σου!

Αποσυνδεδεμένος Natalia

• Πολύγραφος Δημιουργός
  • Ωραία τα λες! 10
« Απάντηση #5 στις: 23 Απρ 2009, 14:34 »
Απ' όσο θυμάμαι για τον θυρεοειδή δεν έχει σημασία μόνο η μία τιμή, αλλά οι τρείς σε συνδυασμό (νομίζω η TSH είναι το σήμα που δίνει ο οργανισμός στον θυρεοειδή για τις ανάγκες του και οι άλλες οι ορμόνες που εκλύει ο ίδιος ο θυρεοειδής). Δηλαδή θέλει έναν συνδυασμό των δεδομένων για να κρίνει ο γιατρός αν λειτουργεί σωστά η σχέση "σήματος και ανταπόκρισης". Εγώ κάνω εξετάσεις κάθε τρίμηνο και ποτέ δεν έχω καταφέρει να συμπεράνω από μόνη μου αν είμαι καλύτερα ή χειρότερα από τις προηγούμενες εξετάσεις. Μόνο ο γιατρός μπορεί να σου το εξηγήσει. Θα έλεγα πάντως να μην ανησυχείς! :protasi:

Αποσυνδεδεμένος manoulax2

• Ικανοποιητικός Δημιουργός
  • **
  • Ωραία τα λες! 0
« Απάντηση #6 στις: 16 Δεκ 2009, 15:44 »
εμεις εχουμε και οι τρεις προβλημα με τον θυρεοειδη.εγω το ανακαλυψα 19 ετων και τα κοριτσια μου τις πρωτες μερες της γεννησης τους οταν ηρθε η απαντηση απο το ινστιτουτο υγειας του παιδιου απο το παιδων.επειδη ειναι οριακα πανω απο το οριο [γυρω στο 6] περνουν καθε μερα χαπακι και παμε για παρακολουθηση συχνα.στην αρχη να πω την αληθεια κοντεψαμε με το συζηγο να πεθανουμε απο την στεναχωρια μας αλλα μιλωντας με τους γιατρους εκει καταλαβαμε οτι δεν ειναι και τοσο σοβαρο[η αληθεια ειναι οτι με αυτη την παθηση πιο σοβαρο ειναι να μην το ξερεις και να μην παιρνεις την καταληλη θεραπεια] και ουτε το χαπακι θα εχει παρενεργειες οσα χρονια και αν το παρουν,καπου ηρεμησαμε.ειδαμε και παιδια με σοβαρα προβληματα και δυστηχως ανιατα  :(που ειπαμε στο τελος και παλι καλα που ειναι μονο αυτο

Αποσυνδεδεμένος Ελιζώ

• Ωραία τα λες! 3
  • Να μ' αγαπάς με τα λάθη μου όλα στη σειρά....
    • http://mammael.blogspot.com
« Απάντηση #7 στις: 16 Δεκ 2009, 15:48 »
Το χαπάκι πως τους το δίνεις; Το λιώνεις φαντάζομαι!
Είναι τόσο σημαντικό να κάνεις κάποιον ευτυχισμένο.....

Ξεκίνα από τον εαυτό σου!

• **
  • Ωραία τα λες! 0
« Απάντηση #8 στις: 16 Δεκ 2009, 15:51 »
το βαζω μεσα στη συριγγα και μετα τραβαω λιγο νερο και λιωνει.ευτηχως που ειναι τοσο ευκολο και το δινω στον υπνο τους γιατι τα χαπια του θυρεοειδη πρεπει να τα παιρνεις το πρωι νηστικος και μετα απο τουλαχιστον μιση ωρα να τρως

Αποσυνδεδεμένος mamamaria

• Ωραία τα λες! 56
« Απάντηση #9 στις: 03 Ιαν 2010, 07:16 »
Η εξέταση για τον θυροειδή πώς γίνεται; Και σε ποια περίπτωση σου λέει ο γιατρός σου"κάνε και μια εξέταση για θυροειδή", δηλαδή ποια είναι τα συμπτώματα;

• **
  • Ωραία τα λες! 0
« Απάντηση #10 στις: 03 Ιαν 2010, 10:15 »
σε καθε παιδι γινεται η εξεταση πριν βγει απο το μαιευτηριο και στελνεται στο ινστιτουτο υγειας παιδιου στο παιδων αν υπαρξει προβλημα σου στελνουν μια επιστολη και πας εκει για παιρετερω εξετασεις.εγω εκανα στην πρωτη μου κορη εξετασειις 20 ημερων γιατι εχω θυρεοειδη και δεν εχω αντισωματα.επειδη ηταν οριακα αυξημενη η ορμονη δεν φαινοταν στην πρωτη εξεταση.στη δευτερη κορη επειδη η πρωτη ειχε προβλημα επρεπε να παμε να το δουμε εκει και τελικα εχουν ακριβως το ιδιο προβλημα.οσο αφορα εμενα το βρηκα μετα απο ανωμαλια στην περιοδο μου.ειχα τρεμουλες,ταχυκαρδιες και η διαθεση μου αλλαζε στο λεπτο,εκει που ημουν μες στην τρελη χαρα σε λιγη ωρα δεν ειχα διαθεση ουτε να μιλησω

Αποσυνδεδεμένος mamamaria

• Ωραία τα λες! 56
« Απάντηση #11 στις: 03 Ιαν 2010, 12:47 »
σε καθε παιδι γινεται η εξεταση πριν βγει απο το μαιευτηριο και στελνεται στο ινστιτουτο υγειας παιδιου στο παιδων αν υπαρξει προβλημα σου στελνουν μια επιστολη και πας εκει για παιρετερω εξετασεις.εγω εκανα στην πρωτη μου κορη εξετασειις 20 ημερων γιατι εχω θυρεοειδη και δεν εχω αντισωματα.επειδη ηταν οριακα αυξημενη η ορμονη δεν φαινοταν στην πρωτη εξεταση.στη δευτερη κορη επειδη η πρωτη ειχε προβλημα επρεπε να παμε να το δουμε εκει και τελικα εχουν ακριβως το ιδιο προβλημα.οσο αφορα εμενα το βρηκα μετα απο ανωμαλια στην περιοδο μου.ειχα τρεμουλες,ταχυκαρδιες και η διαθεση μου αλλαζε στο λεπτο,εκει που ημουν μες στην τρελη χαρα σε λιγη ωρα δεν ειχα διαθεση ουτε να μιλησω

Σ΄ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Καλή Κυριακή!