Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε κάνοντας κλικ εδώ... Η εγγραφή είναι εντελώς δωρεάν και επιτρέπει την καλύτερη παρακολούθηση του φόρουμ

Μωράκια

Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.

Αποστολέας Θέμα: βιοψια και αποτελεσματα....  (Αναγνώστηκε 8618 φορές)

Αποσυνδεδεμένος liaen

• Σημαντικός Δημιουργός
  • Ωραία τα λες! 0
Απ: βιοψια και αποτελεσματα....
« Απάντηση #15 στις: 27 Απρ 2009, 12:43 »
εχω περασει και γω τα ιδια σε 3 περιπτωσεις. Η μια ηταν με την μαμα μου. Βρικαμε οτι ειχε καρκινο παντου σε ολοκληρο το σωμα της. Πανικοβληθηκα δεν ηξερα σε ποιο να το πω ή πως να αντιδρασω. Οταν ηρεμησα αρκετα και μετα που το ειπα σε 2 -3 ατομα μου ειπαν να προσευχεσε και να παρακαλας το Θεο και ολα θα πανε καλα. Εγω σκεφτομουν σιγα τωρα μην με ακουσει τις προσευχες ο Θεος ή οτι θα γινει κανενα θαυμα. Ζωιτσα οσο τρελλο και να ακουγετε στις επομενες αναλυσεις δεν ειχε τπτ ολα ηταν μια χαρα. Να προσευχεσε Ζωιτσα να πιστευεις οτι το μωρο θα ειναι καλα. Να πεις σε κανενα ιερεα να κανει παρακλησεις για το μωρο και θα δεις οτι ολα θα ειναι καλα. Εχω κερι απο τον Αγιο Γερασιμο και θα το αναψω για το παιδι και για ολες μας. Ολα θα πανε καλα. Σας αγαπω πολυ. :bearhug:
« Τελευταία τροποποίηση: 29 Απρ 2009, 12:16 Aπό liaen »
magicalkingdoms.com Ticker" border="0

pregnancy due date" border="0

Αποσυνδεδεμένος Μέλος Κ

• Διακεκριμένος Δημιουργός
  • Ωραία τα λες! 1
  • Λατρευω τα κουκλιά μου!!!!!!
« Απάντηση #16 στις: 27 Απρ 2009, 12:47 »
Σε ευχαριστω κοριτσακι μου :bearhug:, χιλια ευχαριστω!!!!

Αποσυνδεδεμένος Μέλος Κ

• Ωραία τα λες! 1
« Απάντηση #17 στις: 28 Απρ 2009, 08:34 »
Βγηκε η πρωτη διαγνωση και περιμενουμε τα τελικα αποτελεσματα....
Το πιθανοτερο ειναι να ειναι σκληροδερμια..... Ενα αυτοανοσο νοσημα το οποιο δεν παιρνει θεραπεια και μπορει να προσβαλει αρκετα οργανα και οχι μονο το δερμα.
Διαβασα λιγα πραγματα στο ιντερνετ τα οποια δεν ειναι και τα καλυτερα.... Εχετε ξανακουσει για αυτο το νοσημα?

Αποσυνδεδεμένος liaen

• Σημαντικός Δημιουργός
  • Ωραία τα λες! 0
« Απάντηση #18 στις: 28 Απρ 2009, 10:23 »
 μπορεις να μ πεις που εχει το προβλημα το παιδακι σε ποιο σημειο?
« Τελευταία τροποποίηση: 29 Απρ 2009, 12:15 Aπό liaen »
magicalkingdoms.com Ticker" border="0

pregnancy due date" border="0

Αποσυνδεδεμένος Ντόρις

• Μωράκια Administrator
  • Ωραία τα λες! 69
  • Μες στα δύσκολα, εσύ να με κρατάς...
    • Confused
    • Μωράκια
« Απάντηση #19 στις: 28 Απρ 2009, 11:44 »
Κορίτσια υπάρχει κοπέλα σου φόρουμ εκτός από τη Φωτεινή που έχει ιατρικές γνώσεις; :;:

Κάθε μέρα γίνε αυτό που πραγματικά ΕΙΣΑΙ!

Αποσυνδεδεμένος zeka

• Μωράκια Moderator
  • Ωραία τα λες! 37
    • Busy
« Απάντηση #20 στις: 28 Απρ 2009, 12:01 »
Ψάχνοντας βρήκα αυτό. Ας το έχουν στο πίσω μέρος του μυαλού τους. Ισως μπορεί να βοηθήσει καλύτερα.

http://eginakalameomoiopathitiki.blogspot.com/2007/12/blog-post_7359.html

Ζηνοβία 11 ετών
Ειρήνη- Ραφαέλα 10 ετών
Κοραλία 6 ετών
Αριάδνη 4 ετών

Αποσυνδεδεμένος Μέλος Κ

• Ωραία τα λες! 1
« Απάντηση #21 στις: 28 Απρ 2009, 12:14 »
Kαταρχην ευχαριστω πολυ την liaen για το ενδιαφερον και τις χρησιμες πληροφοριες. Θα ειμαστε σε επαφη.
Ευχαριστω ολα τα κοριτσια που ενδιαφερθηκαν με καθε τροπο.
Νανσυ μου εχουν παει και σε ομοιοπαθητικο.
Αληθεια, η συγκεριμενη κυρια που εχει την ιστορια της? Δεν την βρηκα καπου, πιθανον να μην εψαξα σωστα.

Αποσυνδεδεμένος Αλκυόνη

• Πολυγραφότατος Δημιουργός
  • Ωραία τα λες! 0
« Απάντηση #22 στις: 28 Απρ 2009, 12:19 »
Προκειται για μια πολυ σπανια ασθενεια,
εμφανιζεται συνηθως στις γυναικες μεσης ηλικιας, τουλαχιστον η συστηματικη μορφη

ανηκει στα αυτονοσηματα, με αντισωματα ANCA's
οπως και η ασθενεια του Λυκου ερυθεματοειδη ή και το συνδρομο Sjögren ανηκει στην οικογενεια των ασθενειων του συνδετικου ιστου.
Στην προκειμενη ασθενεια εχουμε σκληρυνση του συνδετικου ιστου με ολα τα επακολουθα, στους πνευμονες κτλ...δες λινκ

βρηκα ενα ωραιο λινκ
στα αγγλικα

http://www.sclero.org/medical/about-sd/a-to-z.html

και
http://www.sclero.org/medical/about-sd/types/a-to-z.html

αριστερα αριστερα μπορεις να διαλεγεις για το τι ακριβως θελεις να ενημερωθεις

υπαρχει η τοπικη και η systemic

στα παιδια ειναι πολυ σπανιο να εμφανιστει
μαλλον θα προκειται για την λεγομενη morphea, την τοπικη δηλ. που περιοριζεται στο δερμα

δες εδω
http://www.sclero.org/medical/about-sd/types/localized/morphea/a-to-z.html

στην systemic ειναι χαρακτηριστικο το  συνδρομο CREST (Calcinosis, Raynaud, Esophagus, σκληροδακτυλια, τελεαγγιοεκτασεις)

α το βρηκα και στα ελληνικα

οριστε

http://www.sclero.org/lang/greek/a-to-z.html

ευχομαι οτι καλυτερο για το παιδακι
και αν ειναι πραγματι κατι να ειναι μονο morphea
παντως η διαγνωση θα ειναι μακροχρονια οπως επισης και η προσπαθεια θεραπειας
...ένα καλυβάκι, μια μικρούλα αυλή...για το παιδί! Τούτη ειν η ζωή μας, τιποτε αλλο

Αποσυνδεδεμένος Μέλος Κ

• Ωραία τα λες! 1
« Απάντηση #23 στις: 28 Απρ 2009, 12:26 »
Σε ευχαριστω Φωτεινη.
Ειχα βρει το πρωι τις συγκεκριμενες σελιδες και ομολογω οτι μπερδευτικα περισσοτερο....
Ο θυρεοειδης μπορει να συνδεθει με αυτο το νοσημα? Εννοω ειναι τυχαιο οτι εχει και θυρεοειδη ή κατι απο το νοσημα μπορει να το επηρεασε?

Αποσυνδεδεμένος Αλκυόνη

• Πολυγραφότατος Δημιουργός
  • Ωραία τα λες! 0
« Απάντηση #24 στις: 28 Απρ 2009, 12:35 »
oι λογοι που εμφανιζονται οι ασθενειες του συνδετικου ιστου οπως στην προκειμενη περιπτωση η σκληρυνση ειναι πολλαπλοι. Μεταξυ των αλλων παιζουν ρολο και κληρονομικοι λογοι οπως τα HLA.
Ωστοσο σε αυτες τις ασθενειες τις ρευματολογικες παιζουν ρολο και αλλα πχ στρες κτλ
δηλ. ισως επαιξε καποιο ρολο ο θυρεοειδης στο να εμφανιστει αυτο που ηταν κληρονομικα δεδομενο
Παρολα αυτα στο θεμα της θεραπειας νομιζω...εφοσον παιρνει το παιδακι τα χαπακια του και οι εξεταστικες αιματος δεν δειχνουν κατι νεο, τοτε δεν παιζει ρολο στο αν δεν επιδεινωθει η οχι η κατασταση της σκληροδερμιας...
αλλα εφοσον ειπαμε πως παιζουν ρολο και στρες κτλ ειναι καλυτερα να υπαρχει μια υγιης ισσοροπια και φυσικα ψυχολογικη στηριξη
« Τελευταία τροποποίηση: 28 Απρ 2009, 22:08 Aπό Φωτεινή »
...ένα καλυβάκι, μια μικρούλα αυλή...για το παιδί! Τούτη ειν η ζωή μας, τιποτε αλλο

Αποσυνδεδεμένος Μέλος Κ

• Ωραία τα λες! 1
« Απάντηση #25 στις: 28 Απρ 2009, 12:58 »
Να ρωτησω κατι αλλο, πως ενα γιατρος ειναι σχεδον σιγουρος για την νοσο αφου δεν εχουν βγει ακομη τα αποτελεσματα της βιοψιας? Αφου και στα διαφορα site βλεπουμε οτι ειναι σπανιο να νοσησει ενα παιδακι απο αυτο.

Αποσυνδεδεμένος mamamaria

• Ωραία τα λες! 56
« Απάντηση #26 στις: 28 Απρ 2009, 19:14 »
Την ξέρω τη νόσο, δυστυχώς, έχει ένα πολύ αγαπημένο μου άτομο από το οικογενειακό περιβάλλον του άντρα μου. Δεν ξέρω τι σου έγραψε η Φωτεινή, δεν προλαβαίνω να διαβάσω, θα σου γράψω κατευθείαν τι ξέρω εγώ γιατί σε λίγο φεύγω από το γραφείο.

Είναι μία νόσος κληρονομική. Δηλαδή υπάρχει κληρονομική διάθεση, αλλά από κει και πέρα μπορεί να εμφανιστεί κατά τη διάρκεια ζωής του ατόμου, μπορεί και όχι. Εξαρτάται από το αν θα έρθει σε επαφή το άτομο με κάτι το οποίο θα ενεργοποιήσει τη νόσο. Σε αυτή την περίπτωση τα συμπτώματα που εμφανίζονται εξαρτώνται από το ποια όργανα έχει χτυπήσει η νόσος. Υπάρχει το εσωτερικό σκληρόδερμα και το εξωτερικό. Υπάρχει και συνδυασμός. Χειρότερο είναι το εσωτερικό γιατί εστιάζει στα εσωτερικά όργανα του ατόμου, οπότε μιλάμε για πνεύμονες, καρδιά, συκώτι. Αν φτάσει στο συκώτι, δυστυχώς τα πράγματα είναι πολύ άσχημα... Μπορεί να χτυπάει κάποιο όργανο, να το προσβάλλει για κάποιο ποσοστό (π.χ. να καταστραφεί το 10% των πνευμόνων) αρχικά και στη συνέχεια να εξελιχθεί είτε με αργό είτε με γοργό ρυθμό. Ο ρυθμός εξαρτάται από τον οργανισμό του ατόμου και τη θεραπεία (αν θα τον πιάσει ή όχι). Το κακό είναι ότι προσβάλλει όλο το ανοσιοποιητικό σύστημα με αποτέλεσμα να αρρωσταίνουν πάρα πολύ εύκολα το χειμώνα, να πρέπει να προστατευτούν από τις αλλαγές θερμοκρασίας, να μην αντέχουν την υγρασία, κ.λπ. Επίσης μπορεί να επιβαρύνει την κατάσταση η παρουσία οικιακού ζώου στο σπίτι (ειδικά γάτας), επειδή είναι φορείς πολλών μικροβίων. Το ζήτημα απ΄ ό,τι έχω καταλάβει σε αυτή την αρρώστια είναι να προλάβεις να μην εξαπλωθεί. Το αγαπημένο μου πρόσωπο (που είναι και γιατρός!!!) λόγω και ειδικότητας το έψαξε πάρα πολύ. Έκανε ομοιοπαθητική, έκανε κοριτζόνη, σταμάτησε κάποια είδη τροφών για μεγάλο χρονικό διάστημα, πηγαίνει κάθε 6 μήνες στο Λονδίνο όπου είναι ο μεγαλύτερος γιατρός στον κόσμο για το συγκεκριμένο νόσημα... Γενικά έχει κάνει ό,τι μπορεί από τότε που το έμαθε, και έχουν περάσει πέντε χρόνια. Το διατηρεί σε ένα καλό επίπεδο και οι δείκτες πάνε καλά. Αλλά ποτέ δεν ξέρει τι θα φέρει η επόμενη μέρα.

Συγνώμη που τα έγραψα έτσι ωμά. Νομίζω ότι ήθελες να μάθεις τι πραγματικά είναι και σου είπα όλα όσα ξέρω κι εγώ λόγω της περίπτωσης αυτής. Αν πάντως θες ονόματα γιατρών στην Ελλάδα και έξω, πες το μου με πμ, να ρωτήσω και να σου στείλω.

Εύχομαι να έχουν δύναμη οι άνθρωποι γιατί έχουν μπροστά τους έναν γολγοθά...

Αποσυνδεδεμένος Μέλος Κ

• Ωραία τα λες! 1
« Απάντηση #27 στις: 29 Απρ 2009, 10:00 »
Μαρια μου χιλια ευχαριστω!!!! Εγω θελω να μαθω τα πραγματα οπως ειναι. Μολις βγουν τα αποτελεσματα θα επικοινωνησουμε.

Αποσυνδεδεμένος mamamaria

• Ωραία τα λες! 56
« Απάντηση #28 στις: 29 Απρ 2009, 12:23 »
Εύχομαι ολόψυχα να μην είναι αυτό. Είμαι στη διάθεσή σου, όποτε θέλεις.

Αποσυνδεδεμένος Ειρήνη

• Ωραία τα λες! 32
« Απάντηση #29 στις: 29 Απρ 2009, 16:31 »
Πότε θα ξέρουν περισσότερα; Τι θεραπεία θα ακολουθήσει; Εύχομαι ότι καλύτερο. Κρίμα να παιδεύεται το παιδάκι.