Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε κάνοντας κλικ εδώ... Η εγγραφή είναι εντελώς δωρεάν και επιτρέπει την καλύτερη παρακολούθηση του φόρουμ

Μωράκια

Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.

Αποστολέας Θέμα: Τιμές β χοριακής για εγκυμοσύνη  (Αναγνώστηκε 136064 φορές)

Αποσυνδεδεμένος krashia25

• Ολιγόγραφος Δημιουργός
  • *
  • Ωραία τα λες! 0
Απ: Τιμές β χοριακής για εγκυμοσύνη
« Απάντηση #105 στις: 09 Νοε 2011, 12:11 »
Ναι η τελευταία επαφή ήταν 27/10 και η ωορρηξία μου ήταν 29/10 το καταλαβαίνω γιατί έχω κάτω χαμηλά ένα πόνο κάθε μήνα.  Η επόμενη μου περίοδος πρέπει να είναι 12/11. Ο κύκλος μου είναι 30 μέρες.

Αποσυνδεδεμένος Ντόρις

• Μωράκια Administrator
  • Διακεκριμένος Δημιουργός
  • Ωραία τα λες! 66
  • Μες στα δύσκολα, εσύ να με κρατάς...
    • Full
    • Μωράκια
« Απάντηση #106 στις: 09 Νοε 2011, 12:16 »
Εχεις πιθανότητες να είσαι έγκυος,οπότε θα πρέπει να περιμένεις τις μέρες που είναι να αδιαθετήσεις. Το να ταλαιπωρείσαι με χοριακές και τεστ δίνοντας χρήματα και με αναξιοπιστα αποτελεσματα δε νομίζω ότι εξυπηρετεί τελικά. :-\

Κάθε μέρα γίνε αυτό που πραγματικά ΕΙΣΑΙ!

• Ολιγόγραφος Δημιουργός
  • *
  • Ωραία τα λες! 0
« Απάντηση #107 στις: 09 Νοε 2011, 12:25 »
Σε ευχαριστώ πραγματικά μου έδωσε αρκετό θάρρος...  όταν έχω ένα σίγουρο αποτέλεσμα θα σε ενημερώσω...

Κάτι άλλο που θα ήθελα να σε ρωτήσω εάν γνωρίζεις λένε ότι εάν έρθεις σε επαφή 1-2 μέρες πριν τι ωορρηξία έχεις περισσότερες πιθανότητες να κάνεις κοριτσάκι αληθεύει?

Αποσυνδεδεμένος Ντόρις

• Μωράκια Administrator
  • Ωραία τα λες! 66
    • Full
    • Μωράκια
« Απάντηση #108 στις: 09 Νοε 2011, 18:14 »
Aληθεύει. Τα σπερματοζωαρια που έχουν το Χ χρωμόσωμα είναι πιο "βαριά" , μένουν στο σωμα περισσότερο οπότε είναι πιο πιθανό να αποκτήσεις κορίτσι. Αντίθετα όταν έχεις επαφή πολύ πολυ κοντά ακομη και ώρας/ωρων στην ωορηξία έχεις πιθανότητες περισσότερες για αγόρι. ΜΠορείς να δεις σε άλλα θεματα του φόρουμ που έχουν γραφτεί. Επίσης μπορείς να ρίξεις μια ματιά πάνω στο μενού στους "υπολογισμούς για την εγκυμοσύνη" Εκεί περιέχεται και υπολογισμός για την ωορηξία.

Εαν δεν είχες αλλες επαφές μετά η αλήθεια είναι ότι δεν έχει πάρα πολλές πιθανότητες. Παρόλα αυτά επειδη υπήρξε επαφή κοντά στην ωορηξία και τα σπερματοζωάρια συχνά έχουν χρόνο ζωής μέχρι 5 μέρες , τίποτα δεν μπορεί να αποκλειστεί. Καλή επιτυχία λοιπόν!!! Και πιο εντατική η επόμενη προσπαθεια.. ;) ;) ;)

• Ολιγόγραφος Δημιουργός
  • *
  • Ωραία τα λες! 0
« Απάντηση #109 στις: 10 Νοε 2011, 09:19 »
Σε ευχαριστώ παρα πολυ....

Αποσυνδεδεμένος Kardoula

• Ικανοποιητικός Δημιουργός
  • **
  • Ωραία τα λες! 3
    • Happy
« Απάντηση #110 στις: 21 Νοε 2011, 16:38 »
Να σας ρωτήσω βρε κορίτσια........χοριακή μπορώ να κάνω και το απόγευμα ή πρέπει μόνο το πρωί;;;;; (χαζή η ερώτηση μάλλον αλλά  :dontknow:  :dontknow: )
Γνωρίζουμε τι Ε Ι Μ Α Σ Τ Ε  .......   αλλά όχι τι μπορούμε να Γ Ι Ν Ο Υ Μ Ε !!!!!!

Αποσυνδεδεμένος ΧΑΡΑ!

• Πολύγραφος Δημιουργός
  • Ωραία τα λες! 17
« Απάντηση #111 στις: 22 Νοε 2011, 10:26 »
μπορεισ καρδουλα μου να κανεισ κ απογευμα απλα τα αποτελεσματα θα τα παρεισ το πρωι!!!!!αντεχεισ τοσεσ ωρεσ αναμονησ?????εγω οχι.....!!!!!!ενω αν την κανεισ πρωι κατα τισ 8 στισ 12 με 1 θα εχεισ τα αποτελεσματα!!!!!αντε περιμενουμε κ απο σενα τα ευχαριστα!!!!! :pregnant: :pregnant: :pregnant: :pregnant:

Αποσυνδεδεμένος Kardoula

• Ικανοποιητικός Δημιουργός
  • **
  • Ωραία τα λες! 3
    • Happy
« Απάντηση #112 στις: 22 Νοε 2011, 15:42 »
Ευχαριστώ Χαρά μου!!!! Απλά δουλεύω το πρωί και φεύγω νωρίς από το σπίτι οπότε δεν προλαβαίνω......
Γνωρίζουμε τι Ε Ι Μ Α Σ Τ Ε  .......   αλλά όχι τι μπορούμε να Γ Ι Ν Ο Υ Μ Ε !!!!!!

Αποσυνδεδεμένος αννα30

• Ολιγόγραφος Δημιουργός
  • *
  • Ωραία τα λες! 0
« Απάντηση #113 στις: 26 Νοε 2011, 04:29 »
kalispera koritsia kai sygxaritiria gia to site sas. thelo na sas po kai ego ti diki moy empeiria kai an mporoysate na me voithisete
exo enan stathero kiklo 24 imeron dn exo argisei pote oute ora
teleutaia mou periodos itan 18/10/2011 eprepe na moy exoyn erthei apo tis 11/11 alla tpt.
piga ekana mia xoriaki ti 12h mera i opoia bgike se ena tetarto pragma periergo kai xoris katholoy times
diladi keni mono negative egrafe
epeidi dn antexa na perimeno mesa stin agonia agorasa kai ena test diplo apo to farmakeio
to proto den edeikse apolitos tpt to apolito keno oute thetiko oute arnitiko
meta apo ena tetarto ekana kai to deutero to opoio bgike arnitiko
na simeioso oti exo afantastous ponous sti mesi
xamila stinkoilia mou to stithos mou den einai idiaitera prismeno alla oute stin periodo mou prizetai
exei perasei apo to mialo mou oti xeirotero oti mou kopikan kai mpika stin proori klimaktirio
ilikia 32 oti exo tin palio arrostia oti mporei apo arrostia na balei o nous exei perasei apo to kefali mou
an kserei kapoios otidipote na me boithisei tha perimeno
euxaristo poli kai pali sigxaritiria

Αποσυνδεδεμένος Ντόρις

• Μωράκια Administrator
  • Ωραία τα λες! 66
    • Full
    • Μωράκια
« Απάντηση #114 στις: 26 Νοε 2011, 09:53 »
Καλημέρα και καλώς ήρθες στο φόρουμ.

Αν κατάλαβα καλά έχεις σταθερότατο κυκλο 24 ημερων και ενω θα έπρεπε να αδιαθετήσεις  από τις 11-11 σήμερα εχουμε 26 κι ακομα τίποτα. Σωστά;

Αν είναι έτσι όπως τα έγραψα κάνεις ένα τεστ εγκυμοσύνης σήμερα (αν θελεις) , κατά προτιμηση προτείνω το clear blue ή το self clear, γιατί έχουν αυξημενη ευαισθησία. Διαφορετικά ή να σου πω έτσι και αλλιως εγώ θα έκανα μια χοριακή εξεταση αίματος σε ένα ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ ΕΞΙΟΠΙΣΤΟ ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΟ!!!! Προτιμησε αν ειναι δυνατό εργαστήριο που εφαρμοζει iso. Εχουν σαφεστατη ετοικετα κρεμασμενη όταν εφαρμοζουν iso!!

H χοριακή πώς βγήκε σε 15 λεπτά με αποτελεσμα αρνητική;

Καταρχην για να βγαλεις χοριακή χρειαζονται πολλές αραιώσεις και ώρα. Επειτα Δίνεις τιμή στο αποτελεσμα ακομη κι αν ειναι η τιμή 0,1!!! Δεν δίνεται αποτελεσμα θετικό ή αρνητικό.

Εαν μιλάμε για εγκυμοσύνη τότε και το τεστ σήμερα θα σου δείξει μετά από τοσες μερες καθυστερηση.

Καλό θα ήταν όμως ακομη κι αν δείξει αρνητικό να πας στο γιατρό σου για να δει μήπως υπαρχει θεμα με κύστη ή κάποια άλλη δυσλειτουργία.

Μην παει το μυαλό σου σε άσχημα πραγματα γιατί οι ασθενειες που ανεφερες έχουν τελειως διαφορετικά συμπτώματα!!
Ούτε και παιζει να μπήκες σε προωρη εμμηνοπαυση από τα 32.  Είναι τόσο σπανια όλα αυτά που υποθετεις που δεν αξίζει τον κοπο να τα υποθετεις.

Τέλος θα σε παρακαλούσα να γραφεις ελληνικά. Απαγορευονται τα αγγλικά, τα κεφαλαία ή τα εντονα γιατί ειναι δυσαναγνωστα και κουραστικά.

Θα περιμένουμε νέα σου!!
Καλώς ήρθες! :wlc: :wlc: :wlc: :wlc: :wlc:

Αποσυνδεδεμένος angel88

• Ολιγόγραφος Δημιουργός
  • *
  • Ωραία τα λες! 0
« Απάντηση #115 στις: 01 Δεκ 2011, 22:17 »
Καλησπερα κοριτσια...εχω κυκλο 28 ημερων,τελευταια περιοδοσ 28/10 στις 23 ειχα κατι ροζ υγρα εκανα μια χωριακη κ βγηκε 0.100 τωρα εχω 3μερες καθυστερηση μηπως εκανα πολυ νωρις χωριακη για αυτο δεν εδειξε?αν εχει καποια κοπελα παρομοια εμπειρια ασ μου απαντησει ευχαριστω....

Αποσυνδεδεμένος αννα30

• Ολιγόγραφος Δημιουργός
  • *
  • Ωραία τα λες! 0
« Απάντηση #116 στις: 02 Δεκ 2011, 04:07 »
ευχαριστω πολύ για τις απαντησεις και συγνώμη για τα αγγλικά. πήγα στο γιατρό και δε μου βρήκε απολύτως τίποτα.επειδή έχω 2 μήνες που έχω φύγει απο  Ελλάδα και έχω έρθει Κύπρο ίσως να φταιει η αλλαγή κλιματος. δε βρήκε κάτι ανησυχητικό βέβαια ακόμα κανένα ίχνος περιόδου. του έκανε και του γιατρού ή τόσο γρήγορη απάντηση της χοριακής και μου είπε ότι αν μέχρι την κυριακή 4 του μήνα δεν δώ κάτι να ξαναπάρω τέστ.  το χειρότερο όλων είναι ότι μετά απο 5 χρόνια προσπαθειών μου ανέβασε λίγο το ηθικό.\
αλλα μάλλον δεν υπάρχει καμία περίπτωση. τελος πάντων απο τη στιγμή που όλα είναι καλά κάποια στιγμή θα έρθει κι ένα μωράκι. ευχαριστώ πολύ να είστε καλά.

Αποσυνδεδεμένος sokolataki

• Ολιγόγραφος Δημιουργός
  • *
  • Ωραία τα λες! 0
« Απάντηση #117 στις: 20 Ιαν 2012, 20:56 »
Καλησπέρα σας,θα ήθελα τα φώτα σας αν μπορεί κάποια να με βοηθήσει :;:Το πρωϊ έκανα τεστ ούρων και βγ'ηκε καθαρό θετικό και μετά πήγα κι έδωσα αίμα για χοριακή και βγήκε αρνητική!Δηλαδή <1...Μα πώς γίνεται αυτό,μήπως είναι πολύ νωρίς για να'χει αυξηθεί στο αίμα;Σήμερα είναι η 7η μέρα από την επαφή,μήπως μόνο το τεστ ούρων μπορεί να την ανιχνεύσει τόσο νωρίς :dontknow:

Αποσυνδεδεμένος κλαραμπελ

• Ωραία τα λες! 45
  • είμαι ερωτευμένη με τους άντρες μου!!
« Απάντηση #118 στις: 23 Ιαν 2012, 15:02 »
τί κύκλο έχεις;; εχεις καθυστερηση; γράφεις ότι σήμερα είναι η έβδομη μέρα από την επαφη. Δηλ σήμερα ποιά μέρα του κύκλου είναι; Νωρίς δεν έκανες το τεστ;; Θα πρέπει να έχεις κάποιες μέρες καθυστέρηση για να είναι το τεστ αξιόπιστο. Αλλά αφού το άιμα λέει ότι δεν είσαι, τότε δεν είσαι. Το αίμα δίνει αποτέλεσμα 100% και μη αμφισβητίσιμο. Σου εύχομαι το καλύτερο την επόμενη φορά!!

Αφού δεν μπορούμε να προσθέσουμε μέρες στη ζωή μας, ας προσθέσουμε ζωή στις μέρες μας!!

Αποσυνδεδεμένος Ντόρις

• Μωράκια Administrator
  • Ωραία τα λες! 66
    • Full
    • Μωράκια
« Απάντηση #119 στις: 23 Ιαν 2012, 17:56 »
Καλησπέρα σας,θα ήθελα τα φώτα σας αν μπορεί κάποια να με βοηθήσει :;:Το πρωϊ έκανα τεστ ούρων και βγ'ηκε καθαρό θετικό και μετά πήγα κι έδωσα αίμα για χοριακή και βγήκε αρνητική!Δηλαδή <1...Μα πώς γίνεται αυτό,μήπως είναι πολύ νωρίς για να'χει αυξηθεί στο αίμα;Σήμερα είναι η 7η μέρα από την επαφή,μήπως μόνο το τεστ ούρων μπορεί να την ανιχνεύσει τόσο νωρίς :dontknow:

Δεν καταλαβαίνω γιατί έκανες εξεταση ούρων και αίματος και μάλιστα τόσο νωρίς. Συνήθως η εξεταση αίματος αρκεί και με το παραπανω σε ένα καλό εργαστήριο για να έχεις ένα αξιοπιστο αποτελεσμα. Μάλιστα για να ανιχνευθεί θα πρέπει να έχει αρχίσει να διπλασιάζεται η ορμόνη από τη στιγμή της εμφύτευσης του ωαρίου στη μήτρα. Και φυσικά είσαι σίγουρη ότι την ίδια μέρα που είχες επαφή έκανες ωορηξία, έγινε γονιμοποιηση και ακολουθήθηκε η οδός προς τη μήτρα ώστε να ανιχνευεται η ορμονη στο αιμα ;

Νομιζω ότι βιαστηκες παρα πολύ, ότι κανενα από τα δυο αποτελεσματα που πήρες πιθανον να μην είναι αξιοπιστο κι ότι απλώς τσαμπα ταλαιπωρείσαι.
Για να έχεις ένα αξιοποιστο αποτελεσμα θα πρεπει να κανεις χοριακή στο αιμα ή στα ούρα (αλλά συγκριτικά για αυτά τα δυο δεν γνωρίζω στοιχεια) τις μέρες που είσαι κοντά στο να σου έρθει περιοδος.

Οπως κι αν έχει ελπιζω να έχεις στη συνεχεια το αποτελεσμα που θελεις.