Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε κάνοντας κλικ εδώ... Η εγγραφή είναι εντελώς δωρεάν και επιτρέπει την καλύτερη παρακολούθηση του φόρουμ

Μωράκια

Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.

Αποστολέας Θέμα: Τιμές β χοριακής για εγκυμοσύνη  (Αναγνώστηκε 147073 φορές)

Αποσυνδεδεμένος Fairymoon

• Διακεκριμένος Δημιουργός
  • Ωραία τα λες! 9
  • "Πόση ζωή μου δίνεις... να'ξερες μόνο..."
    • Angelic
Απ: Τιμές β χοριακής για εγκυμοσύνη
« Απάντηση #15 στις: 11 Αυγ 2010, 13:55 »
Κοιτα και εγω εκανα σχεδον καθε εβδομαδα στην αρχη για να σιγουρευτουμε οτι ολα εξελισσονται οπως πρεπει! ΚΑλη συνεχεια σου ευχομαι  :pregnant: και καλως μας ηρθες! :Κ:

"Είσαι Νεράϊδα της Αυγής
  Η πιο όμορφη ολής της Γης
  Μ'ένα χαμόγελο μπορείς
 Τα Θαύματα να πεις....."

http://www.youtube.com/watch?v=kzVwlSRdrb0

Αποσυνδεδεμένος Μέλος Κ

• Ωραία τα λες! 1
  • Λατρευω τα κουκλιά μου!!!!!!
« Απάντηση #16 στις: 11 Αυγ 2010, 19:32 »
Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΤΗΝ ΘΕΣ/ΝΙΚΗ ΚΑΙ ΛΕΓΕΤΑΙ ΓΚΡΙΜΠΙΖΗΣ.ΓΙΑΤΙ ΟΜΩΣ ΤΟΣΕΣ ΦΟΡΕΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΗΝ ΚΑΝΩ?

Σε ρωτησα για τον γιατρο σου για να δω αν εχουμε τον ιδιο  ;) (επειδη και ο δικος μου ειναι πολυ ψείρας).
Επειδη ειναι μικρη εγκυμοσυνη και ακομη δεν μπορουν να την παρακολουθήσουν υπερηχογραφικά, καποιοι γυναικολογοι επιλεγουν να την παρακολουθουν με β χοριακη, χωρίς αυτο να σημαινει οτι υπαρχει προβλημα.
Ολα καλα θα πανε.
Καλη συνεχεια!!!!

Αποσυνδεδεμένος evaggelia v

• Ολιγόγραφος Δημιουργός
  • *
  • Ωραία τα λες! 0
« Απάντηση #17 στις: 08 Νοε 2010, 13:49 »
Καλημερα κοριτσια θα ηθελα να κανω μια ερωτηση. ηταν να μου ερθουν 1 Νοεμβρη και ειχα καθυστερηση και μου ηρθαν 5 Νοεμβρη και την ιδια μερα μου κοπηκαν.. εχω κυκλο 28 ημερες και με τον συζυγο μου προσπαθουμε για μωρακι εδω και 2 μηνες.. το ειπα στον γυναικολογο μου και μου ειπε να κανω μια β χοριακη. αν και ειχα κανει τεστ απο το φαρμακειο στις 3 Νοεμβρη και ειχε βγει αρνητικο.. τι βγαινει με την β χοριακη..

Συνδεδεμένος Ντόρις

• Μωράκια Administrator
  • Ωραία τα λες! 69
  • Μες στα δύσκολα, εσύ να με κρατάς...
    • Confused
    • Μωράκια
« Απάντηση #18 στις: 08 Νοε 2010, 17:29 »
Πρώτον ασφαλέστερη εξέταση από την μέτρησης της β χοριακής στο αίμα,όποια στιγμή και να την κάνεις , δεν υπάρχει.
Δεύτερον, έχεις τόσες μέρες καθυστέρηση. Εχεις κάνει άλλο τεστ χθες ή σήμερα; Χοριακή έκανες;
Αν είναι ετσι που τα λες ,τότε μιλάμε για εγκυμοσύνη ή ορμονικό πρόβλημα. Αν κάνεις ένα τεστ τώρα, πιστεύω θα δείξει μετά από τόσες μέρες, αν είσαι εγκυος.

Αντε τι περιμένεις;
Εγώ θα περιμένω τα αποτελέσματα... Τρελλαίνομαι για μωρά. :yeah: :yeah: :yeah:

Κάθε μέρα γίνε αυτό που πραγματικά ΕΙΣΑΙ!

Αποσυνδεδεμένος thanasis

• Ολιγόγραφος Δημιουργός
  • *
  • Ωραία τα λες! 0
« Απάντηση #19 στις: 19 Νοε 2010, 21:06 »
koritsia me tin kopela m oloklirwsame prin 6 mines peripou k mexri tote eixe stathero kyklo 30 meres...meta arxise na einai astatos...dld...me to pou oloklirwsame eixe 22 meres kathisterisi...amesws meta o kyklos tis epanirthe stis 30 meres ,amesws meta eixe pali 22 meres kathisterisi k twra exei 33!!!exei k kapoia symptwmata k fovomaste pws einai egkyos poia i gnwmi sas?sas eyxaristw!

Αποσυνδεδεμένος Μέλος Κ

• Ωραία τα λες! 1
« Απάντηση #20 στις: 19 Νοε 2010, 21:16 »
Καλώς ηρθες στην παρεα.
Καντε ενα τεστακι για να ξεκαθαρισει το τοπιο. Αν καταλαβα καλα, εχει 33 μερες καθυστερηση ή εχει φτασει στην 33η μερα του κυκλου και δεν εχει αδιαθετησει? Γυναικολογο εχει η κοπελα? Τον ρωτησε γιατι στο παρελθον ειχε τοσες μερες καθυστερηση?
Ευχομαι να ειναι ολα οπως τα θελετε, και μην ξεχνατε να παιρνετε προφυλαξεις, οχι μονο για θεμα εγκυμοσυνης αλλα και για να προστετευθειτε απο σεξουαλικα μεταδιδομενα νοσηματα.

Αποσυνδεδεμένος thanasis

• Ολιγόγραφος Δημιουργός
  • *
  • Ωραία τα λες! 0
« Απάντηση #21 στις: 19 Νοε 2010, 21:31 »
33 meres kathysterisi!!!eixame kanei 2 alla koita ti synevei...sto prwto,to vrexei alla mallon leei den to evrekse poli k den edeikse tpt too test..ligo meta to vrexei ksana sta sigoyra  kai edeikse arnitiko...to teleftaio prin mia vdomada edeikse arntiko alla meta apo 4 lepta emanistike i grammi tou arntikou fysika alla poli axna ...k twra exwi anagoules,ponokefalo...ti nomizeis?ennoeitai pws kleisame gia b xoriaki ti deytera alla akou k t allo mipws to epireazei k ayto...pairnei xapakia gia akmi ta roaccutane...poia i gnwmi s?

Αποσυνδεδεμένος Μέλος Κ

• Ωραία τα λες! 1
« Απάντηση #22 στις: 19 Νοε 2010, 21:35 »
Υποθετω οτι ειναι μικρη (αληθεια τι ηλικια εχει) και συχνα υπαρχουν ανωμαλιες στον κυκλο. Καλο ειναι να κανει την χοριακη την δευτερα για αν ηρεμησετε και εσεις.
Δεν ξερω αν παιζουν ρολο τα χαπακια που παιρνει, μπορει και ναι.
Υπαρχει περιπτωση να εχει πολυκυστικες και για αυτο να εχει αυτες τις μεγαλες καθυστερησεις και την ακμη? Εχει γυναικολογο?
Οι αναγουλες και ο πονοκεφαλος μπορει να ειναι και απο το αγχος.
Τι να σου πω... απο την μια θελω πολυ να σας καθησυχασω αλλα απο την αλλη... ολα παιζονται.
Ελπιζω να σου απαντησει και κανενα αλλο κοριτσι και να σε διαφωτισει.
Οτι θελετε εδω ειμαστε.

Αποσυνδεδεμένος thanasis

• Ολιγόγραφος Δημιουργός
  • *
  • Ωραία τα λες! 0
« Απάντηση #23 στις: 19 Νοε 2010, 21:40 »
19 xronwn einai k edw stin athina den etyxe na paei se gunaikologo apo perisi...mporei k na thelw na kathisixazw ton eayto alla k egw ayto psiliastika gia tis polikistikes...apo ti prokalountai vasika oi kysteis?

Αποσυνδεδεμένος Μέλος Κ

• Ωραία τα λες! 1
« Απάντηση #24 στις: 19 Νοε 2010, 21:46 »
Αν δεν σου κανει κοπο, ριξε μια ματια εδω http://www.conception.gr/articlesDetails.php?id=8 (δεν ξερω και εγω πολλα, μην νομιζεις.... ;) )
Καλο θα ηταν να βρει και ενα γυναικολογο, να παει να την δει και να την καθοδηγει γενικοτερα. Κανεις μας δεν μπορει να τον αντικαταστησει.
Και δεν υπαρχει λογος ουτε να τον ντρεπεται αλλα ουτε και να το φοβαται.

Αποσυνδεδεμένος thanasis

• Ολιγόγραφος Δημιουργός
  • *
  • Ωραία τα λες! 0
« Απάντηση #25 στις: 19 Νοε 2010, 21:52 »
να σαι καλα μομμυ για τιν πληροφορια...το θεμα ειναι πως δεν παιρνουμε προφυλαξεις ποτε απο τοτε που ολοκληρωσαμε...παιζει να εχει μεινει εγκυοσ απο προσπερματικα?εχεις ακουσει κατι παρομοιο να εχει συμβει ποτε?

Αποσυνδεδεμένος Μέλος Κ

• Ωραία τα λες! 1
« Απάντηση #26 στις: 19 Νοε 2010, 21:57 »
Αρκετα παιδακια εχουν γεννηθει μετα απο διακεκομενη συνουσια. Για αυτο εαν δεν θελετε μωρακι καλο θα ειναι να χρησιμοποιειτε προφυλαξεις απο την αρχη μεχρι το τελος. Οπως σου ειπα και πριν το προφυλακτικο δεν σας προστατευει μονο απο ανεπιθυμητη εγκυμοσυνη.
Εαν δεν θελετε να περασετε ενα ΣΚ γεματο αγωνια νομιζω οτι υπαρχουν μικροβιολογικα που μπορειτε και αυριο να κανετε την χοριακη. Ραντεβου δεν χρειαζεται.
Ολα να πανε καλα και οτι αλλο χρειαστειτε εδω ειμαστε ;) .

Αποσυνδεδεμένος soti

• Ολιγόγραφος Δημιουργός
  • *
  • Ωραία τα λες! 0
« Απάντηση #27 στις: 20 Νοε 2010, 10:14 »
στις 18/11 εκανα μια χοριακη με 5 μερες καθυστερηση και βγηκε 10361!!!! ο γιατρος μου ειπε πως ειναι αδυνατο και εκανα αλλη μια σε αλλο εργαστηριο και βγηκε 10900!!! χθες εκανα υπερηχο ειδαμε ενα σακο κ ο γιατρος ειπε πως βλεπει μια φυσιολογικη κυηση σε αρχικο σταδιο. εχω ενα κοριτσακι 3 ετων και στην προηγουμενη εγκυμοσυ νη  ηταν ολα φυσιολογικα.
η τιμη αυτης της χοριακης τι μπορει να σημαινει;;;

Αποσυνδεδεμένος Μέλος Κ

• Ωραία τα λες! 1
« Απάντηση #28 στις: 20 Νοε 2010, 10:24 »
Thanasi σου εστειλα προσωπικο μηνυμα.
Soti, οταν εγω ημουν εγκυος στα διδυμα η τιμη της χοριακης μου ηταν υψηλη, τοσο που εδειχνε οτι ημουν στην 6η εβδομαδα ενω πραγματικα δεν ημουν (ηξερα ποτε περιπου εγινε η συλληψη). Οταν πηγα στον γιατρο ειχαμε δει 1 σακο χωρις εμβρυο και καρδιακη λειτουργια. Στις 8 εβδομαδες ειδαμε δυο εμβρυα.
Ισως ειναι κατι τετοιο ισως απλως εγινε η συλληψη νωριτερα.
Καλη συνεχεια.

Αποσυνδεδεμένος soti

• Ολιγόγραφος Δημιουργός
  • *
  • Ωραία τα λες! 0
« Απάντηση #29 στις: 20 Νοε 2010, 10:29 »
ευχαριστω!!! μακαρι να ειμαστε ολοι καλα!!