Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε κάνοντας κλικ εδώ... Η εγγραφή είναι εντελώς δωρεάν και επιτρέπει την καλύτερη παρακολούθηση του φόρουμ

Μωράκια

Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.

Αποστολέας Θέμα: Τιμές β χοριακής για εγκυμοσύνη  (Αναγνώστηκε 150118 φορές)

Συνδεδεμένος Ντόρις

• Μωράκια Administrator
  • Διακεκριμένος Δημιουργός
  • Ωραία τα λες! 69
  • Μες στα δύσκολα, εσύ να με κρατάς...
    • Confused
    • Μωράκια
Απ: Τιμές β χοριακής για εγκυμοσύνη
« Απάντηση #60 στις: 20 Μαρ 2011, 10:10 »
Θα έκανα μια επαναληπτική χοριακή. Πώς είναι δυνατόν να είναι μόνο 39 αλλά να ανιχνεύουν τα τεστ εγκυμοσύνη και μάλιστα να έχεις 2 θετικά τεστ;

Μήπως έχεις τα χαρτιά από τα τεστ να μας πεις μέσα στις οδηγίες από ποια τιμή και πανω μετρανε χοριακή;
Κύκλο πόσων ημερών είχες συνήθως και πότε συνήθως είχες ωορηξία; Θα μπορούσες να είχες σύλληψη λίγο πιο αργά, αλλά από την αλλη η χοριακή σου θα ήταν τόσο χαμηλή που δε θα τη μετρούσαν τα τεστ. Αν μπορείς στειλε μου τη μαρκα του τεστ που έκανες με προσωπικό μήνυμα.
Επικοινώνησες  με γιατρό; Μια δεύτερη χοριακή αύριο ας πούμε θα δείξει πως παει η κατασταση. Αν διπλασιάζεται περίπου κάθε μέρα ,πας καλά ακόμη κι αν η αρχική σου χοριακή ήταν σχετικά χαμηλή.
Εχω ως δεδομένο ότι δεν ξέρω αυτή τη στιγμή ούτε τι κύκλο είχες, ούτε πότε είχες συνήθως ωορηξία.

Συνήθως τα τεστ μετράνε από τις 25 ή τις 50 μονάδες χοριακής.Ανάλογα το τεστ.
« Τελευταία τροποποίηση: 20 Μαρ 2011, 10:38 Aπό admin V »

Κάθε μέρα γίνε αυτό που πραγματικά ΕΙΣΑΙ!

Αποσυνδεδεμένος Μέλος Κ

• Ωραία τα λες! 1
  • Λατρευω τα κουκλιά μου!!!!!!
« Απάντηση #61 στις: 20 Μαρ 2011, 10:46 »
καλησπερα σας!ειμαι καινουργια μολις γραφτηκα εδω και εχω τρομερο αγχος!!!αν μπορει καποια λιγο να με βοηθησει θα την χιλιοευχαριστησω!τελευταια μου περιοδος 20-02 και 2 θετικα τεστ εγκυμοσυνης στις 18-02..την ιδια μερα αποτελεσμα χοριακης 39.04...μικρη μου φαινεται και εχω κατααγχωθει!!!!!εχω ηδη μια κορη 2 χρονων και 8 μηνων και προσπαθουσαμε για δευτερο παιδακι 2 χρονια....σας παρακαλω ξερει καμμια να μου πει αν ειναι καλη η τιμη η΄τζαμπα χαρηκα με τα τεστακια???
Υπαρχουν και εγκυμοσυνες που ξεκινανε απο χαμηλη χοριακη, αναλογως ποτε εγινε η συλληψη (οπως σου ειμαι η admin). Ποσες μερες καθυστερηση ειχες οταν εκανες τα τεστ και την χοριακη?
Θα σου προτεινα να κανεις μια επαναλαπτικη την Δευτερα. Ολα να πανε καλα.

Συνδεδεμένος Ντόρις

• Μωράκια Administrator
  • Ωραία τα λες! 69
    • Confused
    • Μωράκια
« Απάντηση #62 στις: 20 Μαρ 2011, 11:32 »
Εγώ νομίζω ότι όλα μια χαρά πάνε απλά έκανε τη χοριακή νωρίς και πιθανόν να είχε τεστ που μετράνε από 25 μονάδες και πανω. Αν  υπολογίσει με τη δεύτερη χοριακή ότι διπλασιάζεται κάθε μέρα το νούμερο πάει μια χαρά.Γιατί τα κάνουμε όλα πιο περίπλοκα από ότι είναι; Παλιότερα δεν τα ψειρίζαμε τόσο πολύ βρε κορίτσια. Εχεις δυο τεστ θετικά, μια χοριακή που σου δίνει μια μέτρηση και η επόμενη κίνησή σου είναι να τηλεφωνήσεις σε γιατρό για να πας για υπερηχο και επανελεγχο. Αν βιάζεσαι τόσο πολύ κάνεις δεύτερη χοριακή και μόνη σου υπολογίζεις κάθε μέρα (γνωρίζοντας ότι διπλασιάζεται περίπου) για να δεις αν σου βγαίνουν τα νούμερα.

Πιστεύω ότι αγχώνεσαι χωρίς πραγματικό λόγο αυτή τη στιγμή.ΚΑΛΗ ΛΕΥΤΕΡΙΑ  από εμένα προς το παρόν. Με το καλό!! :breast: :breast: :pregnant: :pregnant: ;) :) :protasi: :protasi: :protasi: :protasi:

Αποσυνδεδεμένος tatasa

• Ολιγόγραφος Δημιουργός
  • *
  • Ωραία τα λες! 0
« Απάντηση #63 στις: 20 Μαρ 2011, 14:51 »
σας ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας!!για την ακριβεια  εχω 3 θετικα τεστ!!να τα πω περιληπτικα για να καταλαβετε!!
τελευταια περιοδος:20-02
πρωτο τεστ το οποιο ανιχνευει 10 μοναδες χοριακης(γινεται μεχρι και 5 μερες πριν την καθυστερηση):15-03 αχνο θετικο
δευτερο τεστ το οποιο ανιχνευει 25 μοναδες χοριακης:17-03 κανονικοτατα θετικο
τριτο τεστ (ψηφιακο που δειχνει ποσες εβδομαδες πριν εγινε η συλληψη περιπου):18-03 θετικο με 1-2 εβδομαδες απο την συλληψη
εξεταση χοριακης:18-03 μοναδες 39.04
αυριο θα κανω επαναληψη τησ χοριακης αλλα ηδη τα εχω βαψει μαυρα!!!
ο κυκλος μου ειναι σταθεροσ με το πολυ 1 μερα καθυστερηση εδω και χρονια 28 μερες!!!
ωορρηξια εκανα στις 05-03 αφου εκανα τεστ ωορρηξιας και εκεινη την μερα βγηκε θετικο οπως και την επομενη στισ 06-03!!!
τωρα ξεκαθαρισα λιγο το τοπιο??
ΜΑΚΑΡΙ ΤΟ ΟΝΕΙΡΟ ΝΑ ΒΓΕΙ ΑΛΗΘΙΝΟ.....

Αποσυνδεδεμένος ΧΑΡΑ!

• Πολύγραφος Δημιουργός
  • Ωραία τα λες! 17
« Απάντηση #64 στις: 23 Μαρ 2011, 13:05 »
τατασα τα νεα σου?εκανεσ χοριακη?ξεκαθαρισε το τοπιο?περιμενουμε νεα σου!!!!!!!ολα καλα ευχομαι!!!!! :sendkiss:

Αποσυνδεδεμένος NANI

• Ολιγόγραφος Δημιουργός
  • *
  • Ωραία τα λες! 0
« Απάντηση #65 στις: 24 Μαρ 2011, 15:07 »
GEIAAAA!!!! ειμαι καινουργια εδω περα και εχω ενα τεραστιο αγχος!!!πριν απο λιγεσ μερες εκανα 2 τεστακια και μου βγηκαν θετικοτατα εχτες εκανα και μια χοριακη και ηταν 414.1 και η γιατροσ μου ειπε να κανω αλλη μια και εκανα σημερα και ηταν 658.4 και μου ειπε να ξανακανω την δευτερα ξερω οτι η συλληψη εγινε πριν απο 4 εβδομαδες αλλα εχω αγχωθει παρα πολυ!!!!βοηθειστε απανταχου μανουλες!!!!ποιοι ειναι οι κινδινοι????

Συνδεδεμένος κλαραμπελ

• Ωραία τα λες! 48
  • είμαι ερωτευμένη με τους άντρες μου!!
« Απάντηση #66 στις: 24 Μαρ 2011, 15:33 »
μπράβο!! Μια καλή εγκυμοσύνη εύχομαι!! Μην έχεις άγχος, όλα φαίνεται να πηγαίνουν καλά!!
Τί ακριβώς εννοείς "κίνδυνοι";;

Αφού δεν μπορούμε να προσθέσουμε μέρες στη ζωή μας, ας προσθέσουμε ζωή στις μέρες μας!!

Αποσυνδεδεμένος masp

• Ολιγόγραφος Δημιουργός
  • *
  • Ωραία τα λες! 0
« Απάντηση #67 στις: 24 Μαρ 2011, 22:51 »
γεια σας..ειμαι καινουργια...

καντε μια χαρη..θελω να ρωτησω, την β χοριακη τη μετρανε απο τοτε που τελειωνει η περιοδος, η απο τοτε που ξεκιναει μεχρι τη ημερα που θα την κανεις για να βγουνε τα αποτελεσματα θετικα.....?????? :euxaristo:

Αποσυνδεδεμένος masp

• Ολιγόγραφος Δημιουργός
  • *
  • Ωραία τα λες! 0
« Απάντηση #68 στις: 24 Μαρ 2011, 22:55 »
το λεω γιατι  :n:....

η περιοδος μου τελειωσε στις 8/3/11....δεν εχω σταθερη περιοδο...στις 14/3 κ μετα αρχισε το στηθος μου να πρηζεται και να ποναει η κοιλια μου...απορησα γιατι η περιοδος εχει ηδη τελειωσει...... :protasi:
οποτε πριν 3 μερες εκανα δυο τεστ εγκυμοσυνης τα οποια δειξανε θετικοτατα..
εκανα κ στις 23/3 μια β χοριακη η οποια εδειξε 138 αποτελεσμα...ειμαι η δεν ειμαι εγκυος δνε μπορω να καταλαβω.....
το θεμα ειναι ποτε δυνατον τα τεστ να κανουνε λαθος 2 και 3 φορες...

Αποσυνδεδεμένος LENA

• Ωραία τα λες! 20
  • Να σε βλέπω να γελάς!
« Απάντηση #69 στις: 25 Μαρ 2011, 09:13 »
Eκανες δηλαδη τεστ πριν εχεις καθυστερηση?
Ναι εισαι εγκυος αφου και η χοριακη σου  βγηκε 138 δεν υπαρχει θεμα λαθους.
Να επισκεφθεις αμεσα το γυναικολογο σου.

Συνδεδεμένος Ντόρις

• Μωράκια Administrator
  • Ωραία τα λες! 69
    • Confused
    • Μωράκια
« Απάντηση #70 στις: 25 Μαρ 2011, 12:32 »
γεια σας..ειμαι καινουργια...

καντε μια χαρη..θελω να ρωτησω, την β χοριακη τη μετρανε απο τοτε που τελειωνει η περιοδος, η απο τοτε που ξεκιναει μεχρι τη ημερα που θα την κανεις για να βγουνε τα αποτελεσματα θετικα.....?????? :euxaristo:

Με 2-3 τεστ θετικά και χοριακή 138 είσαι έγκυος και δεν καταλαβαίνω γιατί αμφιβάλλεις.

Την ορμόνη δεν την μετράνε με αρχή από καποια χρονική στιγμή. Μετράνε πόσο έχεις στο αίμα σου αυτή τη στιγμή!!!!

Οταν έχεις από μια τιμή και πάνω (5 αν θυμαμαι καλά) πας στο γυναικολόγο για εγκυμοσύνη. Επομένως απευθύνεσαι στο γυναικολόγο σου για να σου πει πότε θα ξανακάνεις μέτρηση της β χοριακής και πότε υπέρηχο!

ΚΑΛΗ ΛΕΥΤΕΡΙΑ!!!! :pregnant: :pregnant: :pregnant: :breast: :breast: :breast: ;D ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος masp

• Ολιγόγραφος Δημιουργός
  • *
  • Ωραία τα λες! 0
« Απάντηση #71 στις: 25 Μαρ 2011, 20:17 »
ευχαριστω παρα πολυ...... :-* :-* :-*

λοιπον γενικα  δεν εχω σταθερο κυκλο....μου ερχεται καθε 35 μερες....40 μερες..... λογω πολυκυστηκων ωοθηκων....
η τελευταια περιοδος τελειωσε 8/3/11.... :protasi:
 γυρω στις 14/3 ,λιγες μερες μετα αρχισε το στηθος μου να πρηζεται κ η κοιλια μου να ποναει..σαν να περιμενω περιοδο...λεω αποκλειεται αφου πριν λιγες μερες σταματησε...

οποτε στις 18/3 κανω 1 τεστ βγαινει θετικο.....την επομενη μερα αλλο ενα παλι θετικο.... στις 20/3 παλι τεστ θετικο...στο τελος σκεφτηκα κ πηγα κ εκανα  στις 23/3 τη χοριακη που βγηκε 138.

απλα επειδη μου ειπανε διαφορα χαζα οτι μπορει κ να μην ειμαι,κ να περιμενω να μου καθυστερησει η περιοδος  κ επειτα να αποφασισω  να παω στο γυναικολογο... γιαυτο σας ρωταω...

τωρα τι να κανω..... :bearhug:

να περιμενω να μου καθυστερησει η περιοδος...η να παω απο τωρα.......θα το καταλαβει ο γυναικολογος....

Συνδεδεμένος Ντόρις

• Μωράκια Administrator
  • Ωραία τα λες! 69
    • Confused
    • Μωράκια
« Απάντηση #72 στις: 25 Μαρ 2011, 20:26 »
Γιατί υπάρχει περίπτωση να ανεβαίνει η ορμόνη της β χοριακής χωρίς να είσαι έγκυος; Δεν το έχω ξανακούσει αυτό. Εννοείται ότι δεν παίρνεις φάρμακα ορμονικά!! Σε αυτή την περίπτωση δεν ξέρω τι γίνεται.
Δεν μπορώ να καταλάβω με τις μέρες σου τι γίνεται γιατί συνεχώς μου μιλάς για το πότε τελείωσε η περίοδος. Δεν έχει σημασία πόσο κρατάει η περίοδος στην καθεμιά μας και πότε τελειώνει αλλά πότε αρχίζει κάθε μήνα!! :sweat: :dontknow: :Confused2: :Confused2: :Confused2:

Αποσυνδεδεμένος LENA

• Ωραία τα λες! 20
  • Να σε βλέπω να γελάς!
« Απάντηση #73 στις: 25 Μαρ 2011, 21:22 »
Κι εγω εχω μπερδευτει λιγο με τις ημερομηνιες αλλα ξαναλεω αφου η χοριακη σου εχει τετοια τιμη ,εισαι εγκυος.
Πηγαινε σ ενα γυναικολογο και θα σου πει

Αποσυνδεδεμένος masp

• Ολιγόγραφος Δημιουργός
  • *
  • Ωραία τα λες! 0
« Απάντηση #74 στις: 25 Μαρ 2011, 22:09 »
νΑΙ εννοω..... ειναι δυνατον μεσα σε 15 μερες αφου εχει τελειωσει η περιοδος, να μεινω εγκυος κ να το δειξει κ το τεστ κ η χοριακη και να ισχυει???