Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε κάνοντας κλικ εδώ... Η εγγραφή είναι εντελώς δωρεάν και επιτρέπει την καλύτερη παρακολούθηση του φόρουμ

Μωράκια

Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.

Αποστολέας Θέμα: Βήχας,συμπτώματα,αντιμετώπιση και τιπ...  (Αναγνώστηκε 18426 φορές)

Αποσυνδεδεμένος zouzou_moo

• Διακεκριμένος Δημιουργός
  • Ωραία τα λες! 0
  • Τα χαμογελάκια σας,όλη μου η ζωή...
Σήμερα επικοινώνησα με τον παιδίατρό μας,γιατί εδώ και 2-3 εβδομάδες επιμένει ο βήχας της Νάσιας και μου έστειλε το παρακάτω e-mail.Το κάνω copy-paste γιατί ίσως βοηθήσει κάποια στιγμή και εσάς.Αχρείαστο να είναι βέβαια...

Βήχας
Είναι ένα συνηθισμένο και σπάνια επικίνδυνο σύμπτωμα στην παιδική ηλικία. Πολύ συχνά έρχεται μετά από μια ίωση με 2-3 ημέρες πυρετό και μύξες (μεταλοιμώδης βήχας).
KATΑΡΧΗΝ ΜΗΝ ΠΟΛΥΕΛΠΙΖΕΤΕ ΣΤΑ ΣΙΡΟΠΙΑ (αντιβηχικά ή βλενολυτικά).
Φροντίστε βασικά να έχετε τη μύτη του παιδιού ανοιχτή χρησιμοποιώντας θαλασσινό νερό σε μορφή σπρέι ή αμπούλας που θα βρείτε στο φαρμακείο. Είναι ακίνδυνο και μπορείτε να κάνετε αρκετές ρινικές πλύσεις την ημέρα. Αν αυτό δεν αρκεί για να αποσυμφορήσει την μπουκωμένη μύτη χρησιμοποιήστε ρινικές σταγόνες Otrivin 0,05% (1-2σταγ. 3 φορές την ημέρα, 10 λεπτά πριν το φαγητό ή τον ύπνο).
Δώστε συχνά διαυγή υγρά (π.χ νερό, τσάι, χυμό) καθώς και ένα κουταλάκι μέλι (>1 χρονών) που βοηθούν στο να κατεβάσει το παιδί τα φλέματα. Bοηθά να δώσουμε μια δύο γουλιές την ώρα που αρχίζει να βήχει το παιδί. Είναι καλό να μειώσετε ή να κόψετε για λίγες μέρες το αγελαδινό γάλα που φέρνει συχνά περισσότερο μύξες και φλέματα.
Επίσης βάλτε το παιδί για ύπνο αποφεύγοντας την οριζοντίωση του σώματος του αλλά ανασηκώνοντάς το ελαφρώς με 2-3 μαξιλάρια.
Δοκιμάστε να στάξετε μερικές σταγόνες ευκαλύπτου στο σεντόνι του παιδιού καθώς και σε βραστό νερό για να αναπνεύσει τους υδρατμούς. Ένα άλλο “κόλπο” που βοηθά μερικά παιδιά με φλέματα είναι να κόψετε ένα κρεμμύδι! στα 4 και να το βάλετε σε ένα πιατάκι δίπλα στο κρεβάτι του παιδιού!!! Αλλιώς μπορείτε να δώσετε σιρόπι Trebon 5 ml 3 φορές την ημέρα σε πολύ υγρό βήχα.
Αν την ώρα που βάζετε το παιδί για ύπνο το βράδυ του έρχεται ξηρόβηχας δώστε το σιρόπι Aerolin (για παιδί 6 κιλών(Kg) δώστε 1.5ml, 10kg δώστε 2,5ml, 14kg δώστε 4 ml, 20kg δώστε 5ml). Αν αυτό βοηθήσει έστω και για 1 ώρα επικοινωνήστε με τον γιατρό σε ώρες γραφείου.
Υποψιαστείτε λαρυγγίτιδα στο παιδί με σκληρό βήχα σαν γάβγισμα, βραχνή φωνή και δυσκολία στην αναπνοή τις νυχτερινές ή πρώτες πρωινές ώρες. Mέχρι να εξεταστεί το παιδί από γιατρό θα πρέπει να το διατηρήσετε ήρεμο, χωρίς πανικό να το βγάλετε για 2-3 λεπτά στον κρύο αέρα , να εισπνεύσει  υδρατμούς και να κοιμηθεί σχεδόν καθιστό σε δωμάτιο με ανοιχτό παράθυρο.
            www.argiriou.org
« Τελευταία τροποποίηση: 02 Ιουλ 2009, 01:20 Aπό Vaso, Αιτία: Ευκολότερη πρόσβαση στο θέμα μέσω του τίτλου »

Συνδεδεμένος Ντόρις

• Μωράκια Administrator
  • Ωραία τα λες! 69
  • Μες στα δύσκολα, εσύ να με κρατάς...
    • Confused
    • Μωράκια
Απ: Βήχας
« Απάντηση #1 στις: 02 Ιουλ 2009, 01:19 »
Τέτοιες οδηγίες είναι πολύτιμες για όλους! Σε ευχαριστούμε πολύ!!! ;D :-* :drink_2:

Κάθε μέρα γίνε αυτό που πραγματικά ΕΙΣΑΙ!

Αποσυνδεδεμένος Spourgiti

• Ωραία τα λες! 10
  • να ζεις, να αγαπάς και να μαθαίνεις
Απ: Βήχας,συμπτώματα,αντιμετώπιση και τιπ...
« Απάντηση #2 στις: 02 Ιουλ 2009, 11:53 »
Πολύ καλό!!

Μου είχαν πει επίσης ότι το μέλι όταν το δείνεις στα παιδία, αλλά και σε μεγάλους, ωμό κατά προτίμηση, ένα κουταλάκι του γλυκού για παιδιά και ένα κουτάλι της σούπας για μεγάλους (περίπου) έχει την ιδιότητα να απορροφά όλες τις βλενογόνους ουσίες από τους πνεύμονες και να τις διασπά. Αποσυμφωρίζει και ξεμπουκώνει τα πνευμόνια.

Το είχε δοκιμάσει μια φίλη στο παιδί της που έτυχε να έχει τέτοια συμπτώματα και έκανε θαύματα.

Μέλι και πάλι μέλι!

Αποσυνδεδεμένος Ελιζώ

• Ωραία τα λες! 3
  • Να μ' αγαπάς με τα λάθη μου όλα στη σειρά....
    • http://mammael.blogspot.com
« Απάντηση #3 στις: 02 Ιουλ 2009, 15:58 »

Μέλι και πάλι μέλι!

Κάτι ξέρουν οι παλιές. Να τις ακούτε κορίτσια. ;)
Είναι τόσο σημαντικό να κάνεις κάποιον ευτυχισμένο.....

Ξεκίνα από τον εαυτό σου!

Αποσυνδεδεμένος Ελιζώ

• Ωραία τα λες! 3
  • Να μ' αγαπάς με τα λάθη μου όλα στη σειρά....
    • http://mammael.blogspot.com
« Απάντηση #4 στις: 02 Ιουλ 2009, 16:19 »
Για δείτε και αυτό που βρήκα:   http://www.herb.gr/product_info.php/products_id/1305
Είναι τόσο σημαντικό να κάνεις κάποιον ευτυχισμένο.....

Ξεκίνα από τον εαυτό σου!

Συνδεδεμένος Ντόρις

• Μωράκια Administrator
  • Ωραία τα λες! 69
  • Μες στα δύσκολα, εσύ να με κρατάς...
    • Confused
    • Μωράκια
« Απάντηση #5 στις: 16 Μαρ 2012, 10:23 »
Μετά από 2-3 "καλές" λαρυγγίτιδες δικές μου τα τελευταία χρόνια μπορώ να συμπληρώσω κάποια πραγματα επιπλεον.

Εγώ υποφέρω κατά διαστήματα από λαρυγγίτιδα. Συνήθως την παθαίνω αφού περάσω πρώτα κάποια λοίμωξη που θα με ταλαιπωρήσει αρκετά. Μετά ξεκινάει ένας ασταμάτητος βήχας , νιωθω καψαλισμα στο λαιμό και κυρίως από τα μισά του λαιμού και κάτω ή /και μόλις ξεκινάει ο θώρακας.
Σε μένα επιπλεον συνοδευεται από βραχναδα στη φωνή ή και διαστήματα στα οποία μπορώ να βγαλω λίγη φωνή ή καθολου!!

Εχω πιει τσαι+τιλιο+ χαμομηλι+ 2 κουταλιες μεγαλες μελι , όσο δεν έχω πιει στη ζωή μου. ;D ;D ;D
Βοηθάει πολύ!! Βοηθάει η υγρασία στο δωμάτιο.
Βοηθάει να μην είναι σκονισμένο το σπίτι.
Επίσης μπορεί να καταφύγουμε σε εναλλακτική ιατρική ή σε αντιβίωση κλπ, αλλά παρόλα αυτά να επιμενει.

Επειτα από ολα αυτά, τελικά έχω διαπιστώσει ότι η λαρυγγίτιδα έχει σχέση και με την ψυχολογική κατασταση που βρίσκεσαι!!! Τι εννοώ;
Σε μένα εμφανίζεται όταν καταπιέζω συναισθήματα ή καταπιέζω το τι θελω πραγματικά να κάνω! Οταν το κανω έντονα και για καιρό , η λαρυγγίτιδα με περιμενει με την πρώτη ευκαιρία που θα περάσει κατι από το λαιμό μου...

Σας παρακαλω πολύ να το έχετε κι αυτό υποψιν κάθε φορά που το παιδί σας ή εσείς αρρωσταίνετε από κάτι τετοιο. Εχει σχεση ψυχολογικά με το ότι ο οργανισμός θελει να εκφραστεί, να απελευθερωθεί από γεγονότα και καταστασεις που τον καταπιέζουν και προσπαθεί να αποβάλλει τοξίνες ή να εκφραστεί. Να ξεθυμάνει!

Περαν λοιπόν της θεραπευτικής οδού που θα ακολουθήσουμε στην εκαστοτε περίπτωση , λάβετε κι αυτό υποψιν ως συμπληρωματική βοήθεια και θεραπεία που μπορεί να χρειαζομαστε. :euxaristo: :euxaristo: :euxaristo:

Κάθε μέρα γίνε αυτό που πραγματικά ΕΙΣΑΙ!