Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε κάνοντας κλικ εδώ... Η εγγραφή είναι εντελώς δωρεάν και επιτρέπει την καλύτερη παρακολούθηση του φόρουμ

Μωράκια

Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.

Αποστολέας Θέμα: ΥΠΕΡΗΧΟΓΡΑΦΗΜΑ 1ου ΤΡΙΜΗΝΟΥ  (Αναγνώστηκε 7768 φορές)

Αποσυνδεδεμένος τυχερουλα

• Ολιγόγραφος Δημιουργός
  • *
  • Ωραία τα λες! 0
ΥΠΕΡΗΧΟΓΡΑΦΗΜΑ 1ου ΤΡΙΜΗΝΟΥ
« στις: 23 Ιουλ 2009, 15:43 »

Το υπερηχογράφημα του 1ου τριμήνου γίνεται μεταξύ της 6ης και 14ης εβδομάδας. Στις πρώτες εβδομάδες η εξέταση γίνεται διακολπικά με ειδικά διασκευασμένη κεφαλή υπερήχων. Την 6η -8η εβδομάδα της κύησης επιβεβαιώνεται η ύπαρξη του εμβρύου μέσα στην κοιλότητα της μήτρας και διαπιστώνεται η καρδιακή λειτουργία του εμβρύου. Σε σημαντικό ποσοστό μπορεί επίσης να εντοπισθεί ή έκτοπη κύηση.

Με την μέτρηση του κεφαλογλουτιαίου μήκους του εμβρύου προσδιορίζεται η ακριβής ηλικία της κύησης και υπολογίζεται η πιθανή ημερομηνία τοκετού. Αυτό βοηθά σημαντικά σε περιπτώσεις όπου η γυναίκα είχε ασταθή κύκλο, εάν η σύλληψη έγινε μετά από διακοπή αντισυλληπτικών δισκίων ή με θεραπεία για πρόκληση ωορρηξίας ή κατά την διάρκεια του θηλασμού.

Το 2% των φυσιολογικών και το 10% των υποβοηθούμενων κυήσεων καταλήγουν σε πολύδυμη κύηση, γεγονός που διαπιστώνεται υπερηχογραφικά με απόλυτη αξιοπιστία. Επίσης, σε περιπτώσεις κοιλιακού άλγους ή αιμορραγίας από τα γεννητικά όργανα επιβεβαιώνεται η ομαλή πορεία της κύησης. Σε περίπτωση όπου δεν εμφανίζεται καρδιακή λειτουργία τίθεται η διάγνωση της παλίνδρομης κύησης. Επίσης, μπορεί να τεθεί εύκολα υπερηχογραφικά η διάγνωση του κενού εμβρυικού σάκου, όταν απεικονίζονται μόνο τροφοβλαστικά στοιχεία χωρίς απεικόνιση εμβρύου. Η δημιουργία του κενού σάκου θεωρείται ότι οφείλεται σε βαριά χρωματοσωμική ανωμαλία. Παραμονή του κενού σάκου στην μήτρα μπορεί να οδηγήσει σε εκφύλιση του κυήματος προς μύλη κύηση. Το υπερηχογράφημα στην περίπτωση μύλης δίνει χαρακτηριστικές εικόνες. Σήμερα, με την έγκαιρη διάγνωση των κενών σάκων και την κένωση της μήτρας χωρίς καθυστέρηση, η μύλη κύηση συναντάτε εξαιρετικά σπάνια στην καθημερινή πράξη.
Υπερηχογραφικοί δείκτες χρωματοσωμικών ανωμαλιών πρώτου τριμήνου (11-14 εβδομάδες)

Στο πρώτο τρίμηνο μετράτε επιπλέον και η αυχενική διαφάνεια. Η μέτρηση αυτή γίνεται μεταξύ της 11ης και 14ης εβδομάδας. Έχει βρεθεί ότι έμβρυα με σοβαρές καρδιακές ή χρωματοσωμικές ανωμαλίες εμφανίζουν στον αυχένα οίδημα, που δεν παράγει αντανάκλαση στους υπερήχους και εμφανίζεται διαφανές.

Με συνεκτίμηση (σε πρόγραμμα ηλεκτρονικού υπολογιστή) της μέτρησης της αυχενικής διαφάνειας, της ηλικίας της μητέρας, του μήκους του εμβρύου και της συχνότητας των καρδιακών παλμών του εμβρύου υπολογίζεται η πιθανότητα ύπαρξης χρωματοσωμικών ανωμαλιών και κυρίως, του συνδρόμου Down. Όταν ο εκτιμώμενος κίνδυνος είναι αυξημένος, η διάγνωση ή ο αποκλεισμός χρωματοσωμικής ανωμαλίας γίνεται με λήψη τροφοβλαστικού ιστού (βιοψία τροφοβλάστης). Τα αποτελέσματα του καρυότυπου είναι έτοιμα σε λίγες ημέρες. Ο κίνδυνος αποβολής λόγω της επέμβασης είναι περίπου 2 %.

Με την μέθοδο της συνεκτίμησης των παραπάνω παραμέτρων μπορεί να ανιχνευθεί το 80% των χρωματοσωμικών ανωμαλιών. Είναι αυτονόητο ότι η μέθοδος αυτή δεν αντικαθιστά τις επεμβατικές μεθόδους, αφού δεν μπορεί να ανιχνεύσει το υπόλοιπο 20% των εμβρύων με πρόβλημα.

Σημαντική και έγκαιρη βοήθεια δίνει η βιοψία τροφοβλάστης και η χρήση DNA ανάλυσης σε κληρονομικά νοσήματα, όπως στην μεσογειακή αναιμία και στην κυστική ίνωση του παγκρέατος.

Στην χρονική αυτή περίοδο της 11ης – 14ης εβδομάδας μπορεί επίσης να γίνει η διάγνωση σοβαρών ανωμαλιών του εμβρύου, όπως της ανεγκεφαλίας και της έλλειψης των άκρων. Ακόμη, σε περίπτωση διδύμων διευκρινίζεται εάν τα έμβρυα μοιράζονται τον ίδιο πλακούντα ή έχουν ξεχωριστούς.

Αποσυνδεδεμένος matinaki

• Ολιγόγραφος Δημιουργός
  • *
  • Ωραία τα λες! 0
Απ: ΥΠΕΡΗΧΟΓΡΑΦΗΜΑ 1ου ΤΡΙΜΗΝΟΥ
« Απάντηση #1 στις: 29 Σεπ 2009, 12:59 »
 πο,πο,φοβαμαι παρα πολυ...την δευτερα 8α παω πρωτη φορα στον γιατρο.......

Αποσυνδεδεμένος mamamaria

• Διακεκριμένος Δημιουργός
  • Ωραία τα λες! 56
« Απάντηση #2 στις: 29 Σεπ 2009, 15:48 »
Τι είναι αυτό που φοβάσαι;

Αποσυνδεδεμένος Ντόρις

• Μωράκια Administrator
  • Ωραία τα λες! 69
  • Μες στα δύσκολα, εσύ να με κρατάς...
    • Confused
    • Μωράκια
« Απάντηση #3 στις: 29 Σεπ 2009, 16:27 »
Πες μας τι φοβάσαι για να σου πούμε τι περίπου έχει το έργο παρακάτω ώστε να μην φοβάσαι. ;) ;) :evillol: :evillol: :evillol: :breast: :breast: :pregnant: :pregnant:

Καλή λευτεριά και με ένα πόνο να υποδεχτείς το παιδάκι σου! ;D ;D :protasi: :protasi: :pregnant: :pregnant: :pregnant:

Κάθε μέρα γίνε αυτό που πραγματικά ΕΙΣΑΙ!

Αποσυνδεδεμένος matinaki

• Ολιγόγραφος Δημιουργός
  • *
  • Ωραία τα λες! 0
« Απάντηση #4 στις: 29 Σεπ 2009, 21:26 »
σας ευχαριστω κοριτσια!Να γενικα φοβαμαι ολη την διαδικασια,αλλα ελπιζω να πανε ολα καλα :)

Αποσυνδεδεμένος Μέλος Κ

• Ωραία τα λες! 1
  • Λατρευω τα κουκλιά μου!!!!!!
« Απάντηση #5 στις: 29 Σεπ 2009, 21:32 »
Την διαδικασια του υπερηχογραφηματος φοβασαι?
Ειναι τελειως ανωδυνο και θα δεις το μωρακι σου!!! Δεν ανυπομονεις?
Με το καλο!!!

Αποσυνδεδεμένος matinaki

• Ολιγόγραφος Δημιουργός
  • *
  • Ωραία τα λες! 0
« Απάντηση #6 στις: 29 Σεπ 2009, 21:39 »
εχεις δικιο,θελω πολυ να μαθω οτι το μωρακι μου ειναι καλα!!!απλα ειναι η πρωτη φορα κ για αυτο νιωθω ετσι..αλλα το ξεπερναω!! :)

Αποσυνδεδεμένος Μέλος Κ

• Ωραία τα λες! 1
« Απάντηση #7 στις: 30 Σεπ 2009, 09:30 »
Η παρεα μας ειναι εδω για να μοιραζομαστε τις ανησυχιες μας, τις αποριες μας, τα κατορθωματα και οτι αφορα τα ζουζουνια μας και την ζωη μας γενικοτερα.
Μην διστασεις να μοιραστεις μαζι μας οτι σε απασχολει ;) :).
Τις ιδιες ανησυχιες ειχαμε και εμεις σε ολες μας τις εγκυμοσυνες.

Αποσυνδεδεμένος mamamaria

• Ωραία τα λες! 56
« Απάντηση #8 στις: 30 Σεπ 2009, 10:28 »
Η παρεα μας ειναι εδω για να μοιραζομαστε τις ανησυχιες μας, τις αποριες μας, τα κατορθωματα και οτι αφορα τα ζουζουνια μας και την ζωη μας γενικοτερα.
Μην διστασεις να μοιραστεις μαζι μας οτι σε απασχολει ;) :).
Τις ιδιες ανησυχιες ειχαμε και εμεις σε ολες μας τις εγκυμοσυνες.

Ακριβώς έτσι!!! Καλώς ήρθες στην παρέα μας matinaki.

Αποσυνδεδεμένος Ελιζώ

• Ωραία τα λες! 3
  • Να μ' αγαπάς με τα λάθη μου όλα στη σειρά....
    • http://mammael.blogspot.com
« Απάντηση #9 στις: 30 Σεπ 2009, 17:12 »
εχεις δικιο,θελω πολυ να μαθω οτι το μωρακι μου ειναι καλα!!!απλα ειναι η πρωτη φορα κ για αυτο νιωθω ετσι..αλλα το ξεπερναω!! :)

Καλωσόρισες καταρχάς.  :-* :-*

Μην ανησυχείς για τίποτα. Και μην αγχώνεσαι. Δεν είναι τίποτα ο υπέρηχος. Και μόνο που θα δεις το μωράκι σου θα νιώσεις υπέροχα. Περιμένουμε τα νέα σου. :sendkiss:
Είναι τόσο σημαντικό να κάνεις κάποιον ευτυχισμένο.....

Ξεκίνα από τον εαυτό σου!

Αποσυνδεδεμένος matinaki

• Ολιγόγραφος Δημιουργός
  • *
  • Ωραία τα λες! 0
« Απάντηση #10 στις: 05 Οκτ 2009, 20:26 »
τελεια....... :)ολα καλα!!!τελικα δεν ηταν τιποτα.....μια χαρα ολα....ειδαμε τον σακο που ειναι το μωρακι μου......
σε λιγες μερουλες θα δουμε κ το μωρο μας.......

Αποσυνδεδεμένος Ειρήνη

• Ωραία τα λες! 32
« Απάντηση #11 στις: 05 Οκτ 2009, 23:23 »
Tέλεια. Μην ανησυχείς λοιπόν. Απόλαυσε την εγκυμοσύνη σου.

Αποσυνδεδεμένος maria1983

• Ολιγόγραφος Δημιουργός
  • *
  • Ωραία τα λες! 0
« Απάντηση #12 στις: 14 Δεκ 2009, 12:13 »
Καλημέρα κι απο μένα. Ονομάζομαι Μαρία και είμαι απο Κύπρο. Βρήκα τυχαία το φορουμ σας οταν εψαχνα κατι στο google και μ άρεσε πολυ γιατί ειμαι σίγουρη ότι θα με βοηθήσετε.
Λοιπόν πριν 8 μήνες είχα μείνει έγγυος για πρώτη φορά αλλα τελικά απέβαλα στην 2η εβδομάδα εγκυμοσύνης κι ακόμα δεν ξέρω τον λόγο που απέβαλα και ο γιατρός μου δεν μου συμπεριφέρθηκε καθόλου καλα και γιαυτο τον αλλαξα. Αλλα αυτό παει πέρασε.
Στις 31 Νοεμβρίου έμαθα πως είμαι εγγυος ξανα :) και χαρήκαμε πολύ κι εγω κι ο συζυγός μου, όμως οταν έκανα την χωριακή ήταν παρα πολυ χαμηλή κι έτσι ο γιατρός μ έβαζε να την κάνω καθε δυο μέρες και ευτυχως διαπλασιαζόταν αλλα κ η προγεστερόνη μου ήταν χαμιλή αλλα ευτυχώς κι αυτή αυξανετε. Μέχρι τώρα είχα μόνο δυο επισκέψεις στον γιατρό μου. Την πρώτη φορα μ εξετασε ενδοκολπικά και εντοπίσαμε τον σακο και την δευτερη φορά εντοπίσαμε και το εμβρυο αλλα μου είπε οτι περίμενε να ηταν μεγαλύτερο κι αυτο τον ανυσυχέι. :( και δεν ξέρω ρε κορίτσια τι σημαινει και τι συμβάνει... γιατι δεν μεγαλώνει το μωρακι μου? φταιω εγω? δεν θα μεγαλώσει? θα το χασω? εχω απελπιστει :(...
Σας ευχαριστώ που με "ακουσατε" ...

Μαρία..

Αποσυνδεδεμένος Μέλος Κ

• Ωραία τα λες! 1
« Απάντηση #13 στις: 14 Δεκ 2009, 12:17 »
Kάλώς ήρθες!!!
Εσυ δεν φταις σε τιποτα. Να το βγαλεις αυτο απο το μυαλο σου.
Αληθεια σου εδωσε χαπακια προγεστερονης?
Ευχομαι ολα να πανε καλα (και γιατι να μην πανε δηλαδη?) και σε 8 μηνες να κρατας το μωρακι σου αγκαλιτσα!!!

Αποσυνδεδεμένος maria1983

• Ολιγόγραφος Δημιουργός
  • *
  • Ωραία τα λες! 0
« Απάντηση #14 στις: 14 Δεκ 2009, 12:28 »
Ναι παίρνω χαπακια προγεστερονης αλλα παίρνω και ενδοκολπικά. και για μια εβδομάδα τώρα θα βάζω και καποιες ενέσεις για να με βοηθήσουν είπε.. φοβαμαι παρα πολυ. σκεφτομαι οτι το σάββατο που θα πάω στην τριτη επισκεψη φοβαμαι οτι θα μου πει δεν μεγαλωσε. Δεν θα αντεξω για δευτερη φορα να αποβάλω.. :(