Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε κάνοντας κλικ εδώ... Η εγγραφή είναι εντελώς δωρεάν και επιτρέπει την καλύτερη παρακολούθηση του φόρουμ

Μωράκια

Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.

Αποστολέας Θέμα: συμπτωματα εγκυμοσυνης  (Αναγνώστηκε 34238 φορές)

Αποσυνδεδεμένος στελλα

• Ολιγόγραφος Δημιουργός
  • *
  • Ωραία τα λες! 0
συμπτωματα εγκυμοσυνης
« στις: 23 Ιουλ 2009, 18:20 »
κοριτσια,καλησπερα!ειμαι καινουριο μελος.το ονομα μου ειναι στελλα.μετα απο μια αποτυχημενη εγκυμοσυνη περυσι τον ιουνιο(που ηρθε πολυ ευκολα,απο τον 1ο μηνα προσπαθειας),εδω και 5 μηνες ξεκινησαμε καινουριες προσπαθειες χωρις ακομα να εχουμε πετυχει το επιθυμητο.θα ηθελα να ρωτησω για δικες σας παρομοιες εμπειριες και τα συμπτωματα που ειχατε πριν ακομα το τεστ βγει θετικο,δηλαδη τις μερες πριν την καθυστερηση.
ειμαι 28 ετων νηπιαγωγος και εδω και 3 χρονια μενουμε στη Μυτιληνη.

Αποσυνδεδεμένος Spourgiti

• Διακεκριμένος Δημιουργός
  • Ωραία τα λες! 10
  • να ζεις, να αγαπάς και να μαθαίνεις
Απ: συμπτωματα εγκυμοσυνης
« Απάντηση #1 στις: 23 Ιουλ 2009, 22:44 »
Γειά σου Στέλλα! Καλώς ήρθες στην παρέα μας!

Σε εμένα, και στις δύο εγκυμοσύνες, τα πράγματα ήταν αρκετά ξεκάθαρα! Δηλαδή επειδή έχω σταθερό κύκλο, είχα αμμέσως καθυστέρηση και έκανα το τεστ εγκυμοσύνης όπου βγήκε θετικό. Την δέυτερη φορά, πριν καν έχω καθυστέρηση, μερικές ημέρες πριν, κατάλαβα ότι ήμουν έγκυος λόγω φουσκώματος και πίεσης που ένοιωθα εσωτερικά. Κατάλαβα αμμέσως ότι ήμουν έγκυος, έκανα το τεστ και βγήκε επίσης θετικό. Ήταν εύκολο στην περίπτωσή μου να καταλάβω ότι είμαι έγκυος.
Τώρα δεν είναι όλες οι εγκυμοσύνες ίδιες... έχω ακούσει πάρα πολλές περιπτώσεις, ακόμη και στον τρίτο μήνα να έρχεται κανονικά η περίοδος. Δεν ξέρω για τις άλλες κοπέλες στην παρέα.

Μακάρι να σας πάνε καλά όλα! Έχετε κάνει και οι δυο σας εξετάσεις? Έχετε επισκευτεί κάποιο γιατρό ή σας παρακολουθεί? Πες μας περισσότερες λεπτομέριες αν θέλεις.

Για να μην έχεις αμφιβολίες για το εάν είσαι ή όχι έγκυος καλό είναι να κάνεις το τεστ εγκυμοσύνης. Μην εμπιστεύεσαι τα τυχόν συμπτώματα τα οποία μπορεί και να μην υπάρχουν.

Αποσυνδεδεμένος Ντόρις

• Μωράκια Administrator
  • Ωραία τα λες! 59
  • Μες στα δύσκολα, εσύ να με κρατάς...
    • Smart
    • Μωράκια
« Απάντηση #2 στις: 24 Ιουλ 2009, 09:47 »
Εγώ πάλι δεν είχα απολύτως τίποτα πριν την καθυστέρηση. Ημουν μια χαρά ,ούτε φουσκώματα ούτε πρηξίματα τίποτα!  Εκανα τεστ τη μέρα που περίμενα περίοδο ή 1 μέρα πριν και μου έβγαινε θετικό. Περίπου 1 εβδομάδα μετά την μέρα που περίμενα περίοδο άρχιζαν οι εμετοί και η ναυτία.
Ήμουν ειδικός σε αυτό. :hehehe: :hehehe: :hehehe:

Μην ανησυχείς.Εξάλλου τι θα καταλάβεις αν ασχολείσαι κάθε μέρα με αυτό χωρίς να είσαι σίγουρη;

Και μην σου μπαίνουν ιδέες ότι απέκτησες κουσούρι και δεν μπορείς να κάνεις παιδιά ή κάτι τέτοιο. Αυτό είναι το χειρότερο!
Το ψυχολογικό κόλλημα είναι το χειρότερο που μπορούμε να κάνουμε. Πολλά ζευγάρια ενώ πραγματικά είναι γόνιμα με το ψυχολογικό πρόβλημα κολλάνε σε μια κατάσταση και δεν προχωράει το πράγμα. Και μετά βλέπουμε το παράδοξο να πάνε διακοπές ή να ξεχνάνε το θέμα και να έρχεται η εγκυμοσύνη αμέσως. ;)
Έτυχε την πρώτη φορά με την πρώτο μήνα και σημαίνει ότι τα πάτε καλά με την γονιμότητα. ;)

Παρακολουθείς συστηματικά την ωορρηξία σου για να έρθει πιο γρήγορα η εγκυμοσύνη ή το άφησες στην τύχη;

Αν κάνεις μια αναζήτηση στο θέμα είμαι σίγουρη ότι θα βρεις κι άλλα στοιχεία.

Ελπίζω να τα λέμε πολύ συχνά. Καλώς ήρθες στο φόρουμ! :Κ: :Κ:

Κάθε μέρα γίνε αυτό που πραγματικά ΕΙΣΑΙ!

Αποσυνδεδεμένος στελλα

• Ολιγόγραφος Δημιουργός
  • *
  • Ωραία τα λες! 0
« Απάντηση #3 στις: 24 Ιουλ 2009, 10:47 »
κοριτσια ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες και τα καλα σας λογια.η αληθεια ειναι οτι μου πηρε  πολυ να ξεπερασω το μωρακι που εχασα.ευτυχως ειχα τον αντρα μου που μου εδινε πολυ κουραγιο.οταν ημουν ετοιμη ξεκινησαμε προσπαθειες χαλαρα και οποτε θελαμε.δε κοιτουσα τιποτα.τον μηνα αυτο πηρα τεστ ωορρηξιας και μου εδειξε χαμογελο την 14η μερα(ο κυκλος μου ειναι σταθερος 28-29 ημερων)οποτε ηρθαμε σε επαφη 14η και 15η και φυσικα και αλλες μερες του κυκλου.το μονο που μου εκανε εντυπωση ειναι οτι εδω και καποιες μερες ειχα πονους χαμηλα σαν σφαχτη και πολυ πρηξιμο.και η θερμοκρασια που παιρνω με το θερμομετρο 37,1 σημερα 26η μερα του κυκλου.(και τη θερμοκρασια αυτο τον μηνα την ξεκινησα)τις μερες μετα την ωορρηξια ηταν 36,9-37 και σημερα 37,1.
κοριτσια θα τα λεμε συχνα εδω μεσα.χαρηκα πολυ που σας βρηκα

Αποσυνδεδεμένος Ελιζώ

• Ωραία τα λες! 3
  • Να μ' αγαπάς με τα λάθη μου όλα στη σειρά....
    • http://mammael.blogspot.com
« Απάντηση #4 στις: 24 Ιουλ 2009, 15:11 »
Στέλλα μου καλωσόρισες και εύχομαι να έχεις μια υπέροχη εγκυμοσύνη. :sendkiss: :sendkiss:

Να σου πω και τις δικές μου ιστορίες. Από τότε που άρχισα να έχω περίοδο είχα σταθερό κύκλο ακριβώς 28 ημερών. Οπότε δεν ήταν καθόλου δύσκολο να καταλάβω ότι ήμουν έγκυος. Αλλά δεν είχα και καθόλου συμπτώματα. Σε καμιά εγκυμοσύνη μου. Απλώς το κατάλαβα λόγω καθυστέρησης.

Στην πρώτη μου κόρη είχα καθυστέρηση 14 μέρες όταν αποφάσισα να πάρω τεστ εγκυμοσύνης. Και μάλιστα ήθελα και το διπλό τρομάρα μου :Confused2: :Confused2: Αφού με την πρώτη έδειξει καραμπινάτη εγκυμοσύνη. Στη δεύτερη κόρη μου το κατάλαβα στις 7 μέρες καθυστέρηση. Και εκεί καραμπινάτη εγκυμοσύνη. :fofl: :fofl:

Και τώρα έχω δύο υπέροχες κορούλες που τις λατρεύω. Για τρίτο δεν πάμε ακόμα και όσο περνάει ο καιρός δεν το βλέπω.

Σου εύχομαι τα καλύτερα. Να τα λέμε συχνά. :bearhug: :bearhug:
Είναι τόσο σημαντικό να κάνεις κάποιον ευτυχισμένο.....

Ξεκίνα από τον εαυτό σου!

Αποσυνδεδεμένος Fairymoon

• Ωραία τα λες! 9
  • "Πόση ζωή μου δίνεις... να'ξερες μόνο..."
    • Stressed
« Απάντηση #5 στις: 25 Ιουλ 2009, 10:02 »
Εισαι η τριτη Στελλα στη παρεα!! Καλώς ορισες και ευχομαι να μεινεις στη γλυκια μας παρεουλα... :Κ: :Κ: :Κ: :Κ: :Κ:

Σου ευχομαι να εχεις καλη εγκυμοσυνη και ενα γερο παιδι!!! :pregnant: :pregnant: :pregnant:

"Είσαι Νεράϊδα της Αυγής
  Η πιο όμορφη ολής της Γης
  Μ'ένα χαμόγελο μπορείς
 Τα Θαύματα να πεις....."

http://www.youtube.com/watch?v=kzVwlSRdrb0

Αποσυνδεδεμένος στελλα

• Ολιγόγραφος Δημιουργός
  • *
  • Ωραία τα λες! 0
« Απάντηση #6 στις: 25 Ιουλ 2009, 17:40 »
κουκλιτσες μου δεν ειμαι εγκυος ακομα!απλα ειμαι στις προσπαθειες εδω και 5 μηνες.σημερα ειμαι στην 27η μερα και πηρα τη θερμοκρασια το πρωι 37,2.κοριτσια γνωριζετε κατι για τη θερμοκρασια σωματος σχετικα με την εγκυμοσυνη
σας ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας.θα τα λεμε συχνα!

Αποσυνδεδεμένος Ντόρις

• Μωράκια Administrator
  • Ωραία τα λες! 59
  • Μες στα δύσκολα, εσύ να με κρατάς...
    • Smart
    • Μωράκια
« Απάντηση #7 στις: 25 Ιουλ 2009, 21:08 »
Eγώ θερμομετρούμαι εδώ και χρόνια.
Συνήθως η θερμοκρασία αρχίζει και πέφτει κάποια δέκατα 2-3 μέρες πριν να έρθει η περίοδος οπότε τη μέρα που έρχεται η περίοδος ή την επόμενη πέφτει πολύ. Το ότι δε σου πεφτει είναι καλό σημάδι αλλά όχι αξιόπιστο τόσο ώστε να πούμε ότι είσαι έγκυος. Εαν ο κύκλος σου είναι σταθερός και η ωορηξία σου συμβαίνει περίπου τη 14η μέρα τότε το τέστ Clear blue πιθανόν να σου δείξει σήμερα ή αύριο ,δηλαδή 1-2 μέρες πριν αν είσαι έγκυος.
Γιατί όμως να μπαίνεις σε αυτή την ταλαιπωρία;Ετσι κι αλλιώς θα δεις αν θα σου έρθει η περίοδος σε 1-2 μέρες.

Αν ψάξεις στο φόρουμ με λέξη κλειδί θερμομέτρηση  ή μέθοδος αντισύλληψης  υπάρχει θέμα για τη μέθοδο της θερμομέτρησης πως γίνεται. Το θυμάμαι γιατί εγώ το είχα γράψει με οδηγίες και χαρτί που ειχα πάρει από τη γυναικολόγο μου. ;) :)

Οπως και να  έχει καλή επιτυχία σε ότι ποθείς πολυ πολύ σύντομα!!! ;) :bearhug: :bearhug: :protasi: :protasi: :Κ:

Κάθε μέρα γίνε αυτό που πραγματικά ΕΙΣΑΙ!

Αποσυνδεδεμένος Hakuna Matata

• Σημαντικός Δημιουργός
  • Ωραία τα λες! 0
  • Παν μέτρον άριστον!
« Απάντηση #8 στις: 25 Ιουλ 2009, 23:26 »
κουκλιτσες μου δεν ειμαι εγκυος ακομα!απλα ειμαι στις προσπαθειες εδω και 5 μηνες.σημερα ειμαι στην 27η μερα και πηρα τη θερμοκρασια το πρωι 37,2.κοριτσια γνωριζετε κατι για τη θερμοκρασια σωματος σχετικα με την εγκυμοσυνη
σας ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας.θα τα λεμε συχνα!

Καλώς ήρθες!

Άν ήμουν στη θέση σου θα ήμουν 99% σίγουρη για εγκυμοσύνη γιατί η θερμοκρασία μου πέφτει συνήθως 1-2 μέρες πριν την περίοδο.  Αυτό όμως αλλάζει από γυναίκα σε γυναίκα οπότε περιμένεις και αύριο το πρωί και αν είναι υψηλή μπορείς άνετα να κάνεις τεστ.  Άν όντως έκανες ωορρηξία τη 14η μέρα (δεν ξέρω πως λειτουργούν τα τεστ ωορρηξίας, σου δείχνουν τη μέρα της ωορρηξίας ή μια μέρα πριν;) και αν αύριο Κυριακή πρωί έχεις 37 ή και παραπάνω πιστεύω πως είσαι έγκυος!

Με το καλό σου εύχομαι να πάρεις θετικό αποτέλεσμα!

Αποσυνδεδεμένος στελλα

• Ολιγόγραφος Δημιουργός
  • *
  • Ωραία τα λες! 0
« Απάντηση #9 στις: 26 Ιουλ 2009, 10:27 »
κοριτσια ειμαι στην 28η μερα σημερα και η θερμοκρασια μου ειναι 37,2.κι εμενα πεφτει σταδιακα  η θερμοκρασια πριν ερθει η περιοδος.να σας πω και ενα ονειρο που ειδε η μαμα μου και ακριβως το ιδιο κι εγω(με ειδε ντυμενη νυφη)πολλη μεγαλη συμπτωση να δουμε ακριως το ιδιο ονειρο και οι δυο μαζι.τι να πω!!!!το στηθος μου το αισθανομαι πολυ βαρυ και κατω χαμηλα πονακια.
κοριτσια σας ευχαριστω ολες για τις απαντησεις σας.ειστε ολες πολυ καλες

• Ωραία τα λες! 10
« Απάντηση #10 στις: 26 Ιουλ 2009, 14:06 »
Τότε τί περιμένεις?? Σε ένα φαρμακείο και το τέστ! Και περιμένουμε τα αποτελέσματα! Εύχομαι να είναι θετικά!

Αποσυνδεδεμένος Fairymoon

• Ωραία τα λες! 9
  • "Πόση ζωή μου δίνεις... να'ξερες μόνο..."
    • Stressed
« Απάντηση #11 στις: 26 Ιουλ 2009, 16:11 »
Ουυυυυπςςς!!!!  :-X :-X :-X Σορυ βρε κοπελια...κεκτημενη ταχυτητα!! :briques:

Λες ομως? Για κανε το τεστ....Στο ευχομαι ολοψυχα!!! :pregnant: :pregnant: :pregnant:
« Τελευταία τροποποίηση: 26 Ιουλ 2009, 16:14 Aπό Marilia »

"Είσαι Νεράϊδα της Αυγής
  Η πιο όμορφη ολής της Γης
  Μ'ένα χαμόγελο μπορείς
 Τα Θαύματα να πεις....."

http://www.youtube.com/watch?v=kzVwlSRdrb0

Αποσυνδεδεμένος στελλα

• Ολιγόγραφος Δημιουργός
  • *
  • Ωραία τα λες! 0
« Απάντηση #12 στις: 27 Ιουλ 2009, 14:41 »
κοριτσια καλημερα!!!!ακομα δεν εκανα τεστ.χθες μολις ετοιμαστηκαμε να παμε για μπανο με τον αντρα μου ειδα στο εσωρουχο μια σταγονα καφε.λεω ενταξει θα μου ερθει περιοδος,εβαλα κι ενα σερβιετακι,αλλα κοριτσια ξανα δεν ειδα τιποτα απο χθες το πρωι ουτε καφε ουτε αιμα.τι ειναι παλι αυτο;;;δε το εχω παθει ποτε ξανα.εντωμεταξυ η θερμοκρασια 37,1-37,2 δε πεφτει.αυριο θα κανω τεστ με 2 μερες καθυστερηση.
αν γνωριζει καποια κοπελα τι ειναι αυτο το καφε,ας μου πει

• Ωραία τα λες! 10
« Απάντηση #13 στις: 27 Ιουλ 2009, 16:14 »
Αυτό το καφέ είναι όταν είσαι έγκυος, έρχεται συνήθως την ημέρα που θα έπρεπε να σου έρθει περίοδος. Αυτό γίνεται για 1-2 μήνες. Εφ' όσον δεν ξέρουμε εάν είσαι έγκυος όμως, όταν κάνεις το τεστ και βγει θετικό, το πρώτο πράγμα που θα κάνεις είναι να πας στον γυναικολόγο και να του το πεις αυτό.
Δεν είναι τίποτα, μην σε τρομάζει. Σε κάποιες γυναίκες έρχεται ακόμη και κανονική περίοδος για μερικούς μήνες.

Αποσυνδεδεμένος στελλα

• Ολιγόγραφος Δημιουργός
  • *
  • Ωραία τα λες! 0
« Απάντηση #14 στις: 27 Ιουλ 2009, 17:17 »
σ'ευχαριστω kalli για το ενδιαφερον σου.δε το ηξερα καθολου αυτο.αν το κανω σημερα το τεστ λετε να δειξει;;;