Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε κάνοντας κλικ εδώ... Η εγγραφή είναι εντελώς δωρεάν και επιτρέπει την καλύτερη παρακολούθηση του φόρουμ

Μωράκια

Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.

Αποστολέας Θέμα: Ουρολοίμωξη ,κυστίτιδα  (Αναγνώστηκε 12438 φορές)

Συνδεδεμένος Ντόρις

• Μωράκια Administrator
  • Διακεκριμένος Δημιουργός
  • Ωραία τα λες! 69
  • Μες στα δύσκολα, εσύ να με κρατάς...
    • Confused
    • Μωράκια
Ουρολοίμωξη ,κυστίτιδα
« στις: 29 Αυγ 2009, 18:25 »
Ας ανοίξω εδώ το νέο θέμα μας μιας και δεν είχαμε τέτοιο μέχρι τώρα. :hehehe: :hehehe: :hehehe:

Η κόρη μου εδώ και 3-4 μέρες είχε αρχίσει και παραπονιόταν ότι την ενοχλεί το πουλί της όταν έκανε τσίσα. Επειδή το έκανε και στο παρελθόν αυτό κατά διαστήματα δεν έδωσα μεγάλη σημασία. Δεν ήταν κόκκινη ,δεν είχε τίποτα εξωτερικά. Πυρετό ή κάτι άλλο τίποτα. Το μόνο που με θορύβησε ήταν που την είδα να τρώει έξω παγάκια και να έχει μια έντονη χλωμάδα για 1 μέρα.

Τα τελευταία δυο βράδυα ξυπνούσε στις 3 το βράδυ τσιρίζωντας και έλεγε θέλω να κάνω τσίσα. Την πήγαινα,έκανε και μετά ξανακοιμόταν ήρεμα. Οσο περνούσαν όμως οι ώρες τις 2 τελευταίες μέρες  αυτή κάθε φορά που ήταν να κάνει τσίσα έκλαιγε και έλεγε ότι την πονάει ή την καίει. :yikes: :yikes: :yikes: :yikes:

Οπότε χθες  χθες το απόγευμα λέω :"τι περιμένω άλλο;" Μάλλον έχει λοίμωξη και έρχεται και Σ/Κ μπροστά μας...
Παίρνω σε ουροσυλλέκτη τα ούρα που έκανε μόλις ξύπνησε το μεσημέρι και τα έδωσα για γενική ούρων. 2 ώρες μετά το εργαστήριο μου είπε ότι δεν μπορούσε να βγάλει συμπέρασμα γιατί βρηκε πολλά μικρόβια ,επειδή μάλλον δεν ήταν καθαρή όπως έπρεπε.  Και το περίμενα γιατί δεν είχα προλάβει να την πλύνω μετά τον ύπνο και πριν κάνει τσίσα. :yikes: :yikes:

Στο μεταξύ έχει και συχνοουρία και κατά διαστήματα άρχιζε και έβγαζε στα τσίσα της ένα καφέ σκούρο προς το κόκκινο υγρό ,περίπου σαν πάρα πολύ αραιά βλέννα το οποίο ξεχώρισε μέσα στα τσίσα της. Επίσης τα ούρα της είναι θολά και αρκετά κίτρινα.

Μιλώντας με μια φίλη μου και μια γνωστή μου παιδίατρο άρχισα να της κάνω καθιστά λουτράκια μέσα στη λεκάνη με 4 λίτρα νερό και αντίστοιχα είχα προσθέσει 5 σταγόνες ανά λίτρο από εκχύλισμα σπόρων γκρέιπφρουτ.

Σήμερα άρχισα να της δίνω αναβράζων πρόπολη μαζί με βιταμίνη C καθώς και χυμό από  crabbery.
 Είχα αρχίσει να βλέπω μια σχετική βελτίωση ήδη από το μεσημέρι ,όμως επειδή η παιδίατρος ,ο ομοιοπαθητικός και μια φίλη παιδίατρος συνέστησαν αντιβίωση αποφάσισα να της δώσω ,συν όλα τα άλλα.

Η παιδίατρος συνέστησε ότι συστήνει πάντα δηλαδή αντιβίωση. Ο ομοιοπαθητικός συνέστησε αντιβίωση γιατί είναι σε διακοπές και δεν μπορεί να κάνει αξιολόγηση της κατάστασης και η φίλη μου μάλλον γιατί φοβάται ίσως το χειρότερο που είναι μια λοίμωξη στα νεφρά αν προχωρήσει.

Θα την πλακώσω και στα γιαουρτάκια για να συνέρθει το έντερο και ο Θεός βοηθός.

Στο μεταξύ επειδή δε συνεργάζεται καθόλου την κρατάμε 2 άτομα στα χέρια πόδια και στόμα για να πάρει με τα χίλια ζόρια οτιδήποτε. Τα νεύρα μου έχουν γίνει κρόσια ,γιατί βάλτε και τις χλωρίνες που είμαι όλο στο καθάρισμα και στην απολύμανση μην κολλήσουμε και οι υπόλοιποι και θα καταλάβετε τι γίνεται.

Αν έχετε άλλες πληροφορίες από την εμπειρία σας παραθέστε τες παρακαλώ προς πληροφόρηση και άλλων μαμάδων.

Φιλικά Βάσω.

Κάθε μέρα γίνε αυτό που πραγματικά ΕΙΣΑΙ!

Αποσυνδεδεμένος Spourgiti

• Ωραία τα λες! 10
  • να ζεις, να αγαπάς και να μαθαίνεις
Απ: Ουρολοίμωξη ,κυστίτιδα
« Απάντηση #1 στις: 29 Αυγ 2009, 22:36 »
Μέχρι στιγμής δεν έχω εμπειρία από ουρολήμωξη, όμως από όσο ξέρω θέλει μεγάλη καθαριότητα και για αντιβίωση ότι είναι αποτελεσματική. Στην θέση σου δεν ξέρω εάν θα περίμενα εφαρμογή με τις εναλλακτικές μεθόδους και δεν θα έδινα από την πρώτη στιγμή αντιβίωση μιας και βλέπεις κι άλλες ενδείξης στα ούρα της, πέρα από το τσούξιμο που έχει η μικρή.
Εάν κρίνω και από την δικιά μου, εάν μας τύχει τίποτα τέτοιο, δεν θα είναι καθόλου συνεργάσιμη! Ταιριάζουν οι κόρες μας σε αυτό!

Συνδεδεμένος Ντόρις

• Μωράκια Administrator
  • Ωραία τα λες! 69
    • Confused
    • Μωράκια
« Απάντηση #2 στις: 29 Αυγ 2009, 23:13 »
Τελικά επειδή 3 στις 4 γνώμες που πήρα έλεγαν να δώσω αντιβίωση ,φοβήθηκα και της ξεκίνησα και αντιβίωση.
 Είχα παρατηρήσει όμως ότι είχε αρχίσει η βελτίωση της κατάστασης από το μεσημέρι πριν καν την αντιβίωση. Δεν ήμουν σίγουρη όμως αν ήταν ιδέα μου κι έτσι αποφάσισα να της δώσω και αντιβίωση.

Δεν έδειχνε να πονάει τόσο πολύ,ούτε ξαναέβγαλε αίμα στα ούρα της.Αντε να δούμε. Εχουμε ταλαιπωρία ακόμη μπροστά μας για πολλές μέρες και εμένα με έχει ήδη πιάσει η μέση μου. :yikes: :yikes: :yikes:
Ετσι μουρχεται ρε παιδιά μέρες σαν την σημερινή να βάλω δυο ρούχα σε μια βαλίτσα και να φύγω μόνη μου. :bur2: :bur2: :bur2: :bur2: :a135: :a135:

Αποσυνδεδεμένος Μέλος Κ

• Ωραία τα λες! 1
  • Λατρευω τα κουκλιά μου!!!!!!
« Απάντηση #3 στις: 30 Αυγ 2009, 10:33 »
Oυτε εγω εχω εμπειρια απο ουρολοιμωξη αλλα μαλλον καλο μου ακουγεται που ξεκινησατε αντιβιωση. Ευχομαι πολυ γρηγορα να ανακουφιστει η μικρουλα σας.
Κουραγιο Βασουλαααα!!!!

Αποσυνδεδεμένος mamamaria

• Ωραία τα λες! 56
« Απάντηση #4 στις: 30 Αυγ 2009, 11:12 »
Τελικά επειδή 3 στις 4 γνώμες που πήρα έλεγαν να δώσω αντιβίωση ,φοβήθηκα και της ξεκίνησα και αντιβίωση.
 Είχα παρατηρήσει όμως ότι είχε αρχίσει η βελτίωση της κατάστασης από το μεσημέρι πριν καν την αντιβίωση. Δεν ήμουν σίγουρη όμως αν ήταν ιδέα μου κι έτσι αποφάσισα να της δώσω και αντιβίωση.

Δεν έδειχνε να πονάει τόσο πολύ,ούτε ξαναέβγαλε αίμα στα ούρα της.Αντε να δούμε. Εχουμε ταλαιπωρία ακόμη μπροστά μας για πολλές μέρες και εμένα με έχει ήδη πιάσει η μέση μου. :yikes: :yikes: :yikes:
Ετσι μουρχεται ρε παιδιά μέρες σαν την σημερινή να βάλω δυο ρούχα σε μια βαλίτσα και να φύγω μόνη μου. :bur2: :bur2: :bur2: :bur2: :a135: :a135:

Βασούλα μου γλυκιά, καλά έκανες και έδωσες αντιβίωση κι ας φαινόταν καλύτερα. Είναι πολύ ύπουλη η ουρολοίμωξη. Μπορεί να σου κάνει φοβερή καταστροφή εκεί που δεν το περιμένεις. Τώρα όλα καλά, θα συνέλθει και το Μαράκι μας...

Όσο για την ... αναχώρηση, αχ Βάσω μου δεν είσαι η μόνη. Ξέρεις πόσες φορές μου έχει περάσει από το μυαλό;(σοβαρά το λέω, δεν κάνω πλάκα). Να πάρω ένα εισιτήριο για οπουδήποτε και να τους τηλεφωνήσω από κει Μην ανησυχείτε είμαι καλά. ΌΤαν σας πεθυμήσω τόσο που να μην αντέχω χωρίς εσάς, θα επιστρέψω...

Μετά όμως κάτι γίνεται, βλέπω ένα βλέμμα των παιδιών μου τυχαίο (που φυσικά δεν ξέρουν τι σκέφτομαι!!!), ένα χαμόγελό τους, ένα δάκρυ για το lego που δεν έγινε καλά ... και όλα αλλάζουν και λέω Αχ ρε Μαρία ποιον δουλεύεις;Μπορείς εσύ χωρίς τα παιδιά σου´..

Πάντως άμα το ... αποφασίσεις αυτό με την βαλιτσούλα  ρίξε ένα τηλέφωνο... αν θες παρέα φυσικά!!!!  :sendkiss: :sendkiss: :sendkiss:

• Ωραία τα λες! 10
« Απάντηση #5 στις: 30 Αυγ 2009, 11:23 »

Σαν κάτι γνωστό μου φαίνεται αυτό.  :adiaforos:

Βασούλα δεν είναι κάτι το οποίο δεν γιατρεύεται. Έχει ταλαιπωρηθεί τώρα το κοριτσάκι και επειδή δεν βοηθάει από μόνη της σας ταλαιπωρεί και εσάς. Σκέψου ότι εκείνη ίσως να νοιώθει και πιό άσχημα από όλους.  :pipila:
Σε λίγες ημέρες θα επανέλθει και θα τρέχεται πάλι, θα πηγαίνεται βόλτες, θα παίζει και θα γυρνάει γύρω γύρω. Θέμα χρόνου είναι  :bearhug:
Γι' αυτό σκέψου θετικά. Ότι το κοριτσάκι σε χρειάζεται γιατί μόνη της δεν ξέρει τί να κάνει. Αντιδρά άσχημα αλλά αυτό είναι στον χαρακτήρα της. Όχι ότι δεν σε καταλαβαίνω για το πώς νοιώθεις. Γι' αυτό ακριβώς σου γράφω αυτά. Με την αντιβίωση θα έχει πιό γρήγορα καλυτέρευση και θα γυρίσετε πάλισ τους φυσιολογικούς σας ρυθμούς. Αυτό θα το θυμάστε μετά και θα λέτε "ξέρεις τί δύσκολο παιδί που ήσουν όταν αρρώσταινες?"  :bearhug:

Συνδεδεμένος Ντόρις

• Μωράκια Administrator
  • Ωραία τα λες! 69
    • Confused
    • Μωράκια
« Απάντηση #6 στις: 02 Σεπ 2009, 15:40 »

Χρήσιμες οδηγίες για κυστίτιδα σε παιδί.

Τα φάρμακα που δίνω στην κόρη μου για κυστίτιδα είναι τα εξής:
1)Εταιρεία: Lamberts  όνομα σκευάσματος: Acidophilus extra 4   χρήση: providing La5 k bifidobacterium Bb12( επαναφορά των χρήσιμων μικροβίων του εντέρου τα οποία καταστρέφει η αντιβίωση)

2)grapefruit purity plus  βασισμένο στην Ayurverda  περιέχει: εκχύλισμα σπόρων γκρέιπφρουτ, βιταμίνη C ,βιταμίνη Ρ και βιοφλαβονοειδή   διαλύεται 5 σταγόνες ανά λίτρο νερού, και μέσα στη λεκάνη με αυτό το διάλυμα κάθεται το παιδί προς πλύση των γεννητικών οργάνων για 10 λεπτά 3-4 φορές τη μέρα.

3)εταιρεία:biosline  όνομα: influnell   χρήση: ενδυνάμωση του ανοσοποιητικού συστήματος  συστατικά: κόκκινη πρόπολη, ψευδάργυρος, βιταμίνη C ,prunella Vulgaris.

:bigok: :bigok: :bigok: :bigok: :bigok: :bigok: :bigok:

Συνδεδεμένος Ντόρις

• Μωράκια Administrator
  • Ωραία τα λες! 69
    • Confused
    • Μωράκια
« Απάντηση #7 στις: 04 Σεπ 2009, 10:22 »
Λοιπόν τα νέα μας είναι ότι η μικρή σχεδόν πριν αρχίσει καν την αντιβίωση με τα παραπάνω φάρμακα είχε βελτιωθεί ήδη. Οπως σας είπα και παραπάνω επειδή δεν συνεργαζόταν της έδωσα αντιβίωση για σιγουριά γιατί φοβήθηκα πιο πολύ παρά γιατί άξιζε πραγματικά να πάρει αντιβίωση. Ουτε καν πυρετό δεν έκανε.
Σήμερα τελειώνει την αντιβίωση αλλά θα συνεχίσει την πρόπολη και τα χρήσιμα μικρόβια για το έντερο.
Βρήκαν ελάχιστες αποικίες ενός βακτηρίου που το λένε Πρωτέα και είναι πολύ συχνό όσο και το E.coli. Ηταν τόσο λίγες οι αποικίες που μου είπαν ότι μπορεί να μην πήρα σωστά τα ούρα για να καταλάβετε. ;D ;D

Είναι πολύ καλύτερα αλλά σήμερα έβγαλε κάτι εξανθήματα στον πωπό της που μου θυμίζουν έκζεμα.. :yikes: :yikes: :yikes: :yikes:
Αντε να δούμε τι θα γίνει... :Confused2: :Confused2: :Confused2: :Confused2:

Αποσυνδεδεμένος Μέλος Κ

• Ωραία τα λες! 1
  • Λατρευω τα κουκλιά μου!!!!!!
« Απάντηση #8 στις: 04 Σεπ 2009, 11:51 »
Περαστικα σας!!!!
Τα πρωτεα μας ειχαν βγει και εμας επειδη δεν ειχαμε κανει την συλλογη οπως επρεπε.
Πολλα φιλια.

Συνδεδεμένος Ντόρις

• Μωράκια Administrator
  • Ωραία τα λες! 69
    • Confused
    • Μωράκια
« Απάντηση #9 στις: 04 Σεπ 2009, 12:41 »
ΣΥΛΛΟΓΗ ΟΥΡΩΝ ΓΙΑ ΕΞΕΤΑΣΗ

Πλένουμε τα γεννητικά όργανα και τον πωπό του παιδιού με σαπουνάκι κάνοντας άφθονο αφρό και μετά ξεπλένουμε καλά με πολύ νερό. Επειτα αφήνουμε το παιδάκι να κάνει τα τσίσα του στο ειδικό ποτηράκι το οποίο κλείνουμε καλά.

Αυτά γνωρίζω προς το παρόν για τη σωστή συλλογή ούρων των παιδιών. Εχετε κάποιες άλλες οδηγίες εσείς;

• Ωραία τα λες! 10
« Απάντηση #10 στις: 04 Σεπ 2009, 13:19 »
Στα μωρά όταν έπρεπε να κάνω εξέταση ούρων μου δίνανε το σακουλάκι. Καθόλου πρακτικό και πολύ ενοχλητικό για το παιδί. Τις περισσότερες φορές που προσπαθούσα να συλλέξω τα ούρα, είχανε μικροοργανισμούς λόγω τις λάθος συλλογής. Καθότι το σακουλάκι δεν τα διατηρεί καλά αλλά και είναι δύσκολο να τα συλλέξεις. Δεν μπορεί να κάτσει το παιδί ακίνητο για να μην ξεκολλήσει. Έτσι εάν δεν υπήρχε ανάγκη δεν το έκανα πάλι, παρά μόνο εάν ήταν πραγματικά ανάγκη.

Αποσυνδεδεμένος αgi

• Σημαντικός Δημιουργός
  • Ωραία τα λες! 12
    • Thirsty
« Απάντηση #11 στις: 04 Σεπ 2009, 13:33 »
ΓΕΙΑ ΣΑΣ! ΒΑΣΩ ΠΕΡΑΣΤΙΚΑ ΣΤΗ ΚΑΙ ΚΟΡΟΥΛΑ ΣΟΥ Κ ΥΠΟΜΟΝΗ, ΚΑΜΙΑ ΘΕΡΑΠΙΑ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΕΙ ΧΩΡΙΣ ΥΠΟΜΟΝΗ ΚΑΙ ΘΕΤΙΚΗ ΣΚΕΨΗ. ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΟ ΠΕΞΩ ΕΙΔΙΚΟΣ ΑΛΛΑ ΕΚΑΝΕΣ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΠΟΥ ΕΔΩΣΕΣ ΑΝΤΙΒΙΩΣΗ ΓΙΑΤΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΙΚΡΗ ΜΟΥ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΠΟΛΛΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΔΕΝ ΕΧΟΘΝ ΕΜΦΑΝΗ ΣΥΜΠΤΟΜΑΤΑ ΜΑ ΤΑ ΜΙΚΡΟΒΙΑ ΠΑΡΑΜΕΝΟΥΝ ΜΕΣΑ ΣΤΗ ΚΥΣΤΗ ΤΟΥΣ ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΓΙΑ ΜΙΑ ΟΥΡΟΛΥΜΟΞΗ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΄΄ΡΟΥΤΙΝΑ΄΄ ΝΑ ΤΑΛΕΠΟΡΗΘΟΥΝ ΠΟΛΛΕΣ ΜΕΡΕΣ. ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΡΟΥΝ ΟΛΗ ΤΗΝ ΑΝΤΙΒΙΩΣΗ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΤΟ ΜΙΚΡΟΒΙΟ ΤΟΝ ΚΥΚΛΟ ΤΟΥ. ΕΓΩ ΑΝ ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΝΟΣΗΛΕΥΤΡΙΑ Κ ΓΕΝΙΚΑ ΕΙΜΑΙ ΚΑΤΑ ΤΙΣ ΑΣΚΟΠΗΣ ΧΡΗΣΗΣ ΤΗΣ ΑΝΤΙΒΙΩΣΗΣ ΣΕ ΑΥΤΗ  ΟΜΩΣΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΘΑ ΕΔΙΝΑ ΑΝΤΙΒΙΩΣΗ ΣΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ.

Συνδεδεμένος Ντόρις

• Μωράκια Administrator
  • Ωραία τα λες! 69
    • Confused
    • Μωράκια
« Απάντηση #12 στις: 09 Σεπ 2009, 17:46 »
Λοιπόν τα νέα μας είναι ότι η μικρή μας είναι μια χαρά. Εκανε χθες επαναληπτική εξέταση ούρων και καλλιέργεια και βγήκε πιο καθαρή από ποτέ! :fofl: :fofl: :fofl:
 Ακολούθησα τις οδηγίες που έγραψα και πιο πάνω, με σωστή προετοιμασία πριν συλλέξω τα ούρα, οπότε όλες οι εξετάσεις βγήκαν μια χαρά. ;D ;D ;D

• Ωραία τα λες! 10
« Απάντηση #13 στις: 09 Σεπ 2009, 21:22 »
Μπράβο! Αυτά είναι πολύ καλά νέα Βασούλα! Άντε να ηρεμήσει το κοριτσάκι να ηρεμήσετε κι εσείς! Περαστικά!  :sendkiss:

Αποσυνδεδεμένος babytriceratops

• Πολύγραφος Δημιουργός
  • Ωραία τα λες! 0
« Απάντηση #14 στις: 21 Μαρ 2010, 19:19 »
Ουρολοίμωξη: Η σιωπηλή λοίμωξη

Μπορεί να προκαλεί πόνο, πυρετό, συχνουρία, ανησυχία ή και τίποτα… Ο λόγος, για την ουρολοίμωξη, που θα απασχολήσει μεγάλο αριθμό παιδιών προσχολικής ηλικίας.

«Όταν έμαθα ότι ο λόγος για τον οποίο το μωρό μου (6 μηνών) δεν έπαιρνε βάρος ήταν η ουρολοίμωξη που το ταλαιπωρούσε και την οποία δεν είχαμε καν υποψιαστεί, πραγματικά εξεπλάγην. Δεν μου είχε περάσει από το μυαλό ότι μiα ουρολοίμωξη δεν θα είχε άλλα συμπτώματα παρά μόνο τη στασιμότητα που παρατηρούσα –με όλο και μεγαλύτερη αγωνία– στη ζυγαριά. Ευτυχώς, ο παιδίατρος υποψιάστηκε ότι θα μπορούσε να υπάρχει λοίμωξη και με μια καλλιέργεια ούρων που κάναμε ανακαλύψαμε ότι η κόρη μου είχε ουρολοίμωξη», μας λέει η Χριστίνα περιγράφοντας τη δική της εμπειρία με την ουρολοίμωξη, που ταλαιπώρησε το μωρό της. Πρόκειται για μια αρκετά συχνή ασθένεια, σύμφωνα με τους ειδικούς, καθώς υπολογίζουν ότι περίπου 1 στα 100 αγόρια και 3 στα 100 κορίτσια θα εμφανίσουν ένα επεισόδιο ουρολοίμωξης μία φορά στη ζωή τους μέχρι τα 5 με 6 τους χρόνια. Από την άλλη, είναι ένα πρόβλημα που στα παιδιά, κυρίως μέχρι τα 2 τους χρόνια, είναι πολύ δύσκολο να διαγνωστεί και που συχνά οδηγεί –ειδικά αν επιμένει– στο να υποβάλλουμε το παιδί σε άλλες ειδικότερες εξετάσεις.

Ασθένεια γένους θηλυκού

Η ουρολοίμωξη προκαλείται από ένα μικρόβιο που μολύνει τα ούρα και αφορά το κατώτερο ουροποιητικό σύστημα, ενώ απασχολεί συχνότερα τα κορίτσια απ’ ό,τι τα αγόρια (και κατ’ επέκταση τις γυναίκες απ’ ό,τι τους άντρες). Ο λόγος είναι ότι ο ανατομικός σχεδιασμός του γυναικείου κατώτερου ουροποιητικού συστήματος έχει ως αποτέλεσμα να επιμολύνεται πολύ ευκολότερα από μικρόβια που υπάρχουν φυσιολογικά στον οργανισμό και τα οποία με μηχανικό τρόπο μεταφέρονται στην κύστη μέσω της ουρήθρας. Η γυναικεία ουρήθρα είναι κοντή και γειτνιάζει με τον κόλπο κι έτσι είναι πολύ εύκολο να «μπουν» μικρόβια στην ουρήθρα από τον κόλπο (ο οποίος αποικίζεται από μικρόβια του εντέρου) και να εγκατασταθούν στη συνέχεια στην κύστη. Αντίθετα, στα αγόρια η ουρήθρα είναι μακρύτερη και πιο προστατευμένη από μικρόβια. Υπάρχει δηλαδή μια φυσική ανατομική προστασία, γι’ αυτό και οι ουρολοιμώξεις είναι πιο σπάνιες.

Πότε να την υποψιαστούμε

@ Στα μωρά, κυρίως όταν δεν έχουν ακόμα κλείσει χρόνο, είναι πιθανό η ουρολοίμωξη να έχει μόνο άτυπα συμπτώματα, όπως είναι η κατά τα άλλα αδικαιολόγητη στασιμότητα βάρους του παιδιού (λόγω της χρόνιας λοίμωξης) και η ανησυχία. Σε κάποιες περιπτώσεις μπορεί να υπάρχουν επιπλέον ανεξήγητες διάρροιες ή/ και πυρετός.

@ Αν το παιδί είναι μεγαλύτερο από δύο ετών, πιθανώς θα παραπονεθεί από μόνο του ή θα παρατηρήσουμε κι εμείς συμπτώματα όπως εκείνα των ενηλίκων. Τέτοια συμπτώματα είναι: ο πόνος, το αίσθημα καύσου ή το τσούξιμο κατά την ούρηση, η συχνουρία, ο πυρετός, η νυχτουρία, η επιτακτική ούρηση, η δυσάρεστη οσμή στα ούρα και ενδεχομένως ο πυρετός ή/ και η ύπαρξη λίγου αίματος στα ούρα.

Πώς θα την ανακαλύψουμε

Αν παρατηρήσουμε κάποιο από αυτά τα συμπτώματα θα πρέπει –σε συνεργασία και με τον παιδίατρο– να κάνουμε στο παιδί καλλιέργεια ούρων για να διερευνηθεί το ενδεχόμενο να το ταλαιπωρεί ουρολοίμωξη. Η συλλογή ούρων όταν το παιδί φοράει ακόμα πάνα μπορεί να είναι πραγματικά δύσκολη διαδικασία. Αυτό που χρειάζεται είναι να το πλύνουμε πολύ καλά και μετά να «κολλήσουμε» ένα σακουλάκι στο αιδοίο ή στο πέος του, στη συνέχεια να βάλουμε την πάνα και να περιμένουμε μέχρι να ουρήσει. Όπως είναι προφανές, συχνά η προσπάθεια δεν είναι επιτυχημένη με την πρώτη φορά και χρειάζεται να γίνει η συλλογή περισσότερες φορές. Αν το πρόβλημα είναι μεγάλο (αν, για παράδειγμα, τα συμπτώματα είναι πολύ έντονα και πρέπει να βγει άμεσα το αποτέλεσμα της καλλιέργειας) μπορεί να ληφθούν –με μια διαδικασία εύκολη τεχνικά, ανώδυνη και ακίνδυνη– ούρα με παρακέντηση της κύστης από τον παιδίατρο (που τσιμπάει με μια βελόνα το δέρμα της κοιλιάς πάνω από την κύστη) στο νοσοκομείο. Έτσι, είναι βέβαιο ότι λαμβάνονται ούρα μέσα από την κύστη και ότι αν βρεθεί κάποιο μικρόβιο θα είναι από τα ούρα και όχι από κάπου αλλού (π.χ. από τον πρωκτό).

Πώς θα την αντιμετωπίσουμε

Αν επιβεβαιωθεί ότι υπάρχει ουρολοίμωξη, θα πρέπει το παιδί –βάσει του αντιβιογράμματος– να πάρει αντιβίωση. Στη συνέχεια, χρειάζεται να γίνει ένα υπερηχογράφημα νεφρών που δείχνει αδρά αν υπάρχουν κάποιες ανατομικές ανωμαλίες στα νεφρά, ώστε να αποκλειστεί το ενδεχόμενο να μην είναι η ουρολοίμωξη ένα τυχαίο γεγονός (εξαιτίας κάποιας μόλυνσης από μικρόβια της περιοχής) και να οφείλεται σε κάποιο νεφρικό πρόβλημα.

Εάν το πρόβλημα επανέλθει

Στην περίπτωση που το παιδί, παρά τη θεραπεία, παρουσιάσει και δεύτερο επεισόδιο ουρολοίμωξης, θα πρέπει να κάνει κάποιες περαιτέρω εξετάσεις για να διερευνηθεί μήπως υπάρχει κάποιος άλλος λόγος που την προκαλεί. Ο πιο συνηθισμένος από αυτούς είναι η παλινδρόμηση των ούρων λόγω χαλάρωσης του ουρητήρα (σπανιότερα οι ουρολοιμώξεις μπορεί να οφείλονται σε ανεπάρκεια των βαλβίδων στην ουρήθρα ή σε άτονη κύστη, καταστάσεις που διερευνώνται με ειδικές εξετάσεις).

Έτσι προγραμματίζεται ένας έλεγχος και χρειάζεται να γίνουν:

@ Κυστεογραφία (ο γιατρός βάζει στην ουρήθρα έναν καθετήρα και διοχετεύει μέσω αυτού ένα σκιαγραφικό υλικό, το οποίο κανονικά πρέπει να μείνει στην κύστη. Αν ξεφεύγει, υπάρχει παλινδρόμηση ούρων, ο γιατρός υπολογίζει πού φτάνει το υλικό και έτσι διερευνά το επίπεδό της και τη βαθμολογεί από το 1 ως το 5. Όσο πιο μεγάλος ο βαθμός, τόσο πιο σοβαρή η παλινδρόμηση. Γενικά, η παλινδρόμηση αντιμετωπίζεται με αντιβίωση, την οποία χρειάζεται να παίρνει το παιδί για δύο χρόνια περίπου. Στη συνέχεια, ωριμάζει το σύστημά του και κατά κανόνα βελτιώνεται και η παλινδρόμηση. Σπάνια, όταν η παλινδρόμηση είναι σοβαρή μπορεί να χρειαστεί και χειρουργείο.

@ Σπινθηρογράφημα νεφρών, με το οποίο διερευνάται αν το παιδί έχει ουλές στα νεφρά του (ελέγχεται δηλαδή η λειτουργικότητα των νεφρών) που έχουν δημιουργηθεί από παλιότερες ουρολοιμώξεις οι οποίες πιθανώς πέρασαν απαρατήρητες. Αυτές οι ουλές –όταν υπάρχουν– δεν μπορούν να επουλωθούν, αλλά χρήζουν παρακολούθησης και το παιδί πρέπει να προσέξει να μην ξαναπάθει ουρολοίμωξη.

Πώς μπορούμε να την προλάβουμε

Υπάρχουν κάποιοι γενικοί κανόνες που αν τους ακολουθήσουμε μπορούμε να μειώσουμε τις πιθανότητες να προσβληθεί (ή να ξαναπροσβληθεί) ένα παιδί από τη συγκεκριμένη λοίμωξη. Αυτοί είναι:

@ Να αντιμετωπίζουμε άμεσα τη δυσκοιλιότητα (αυτός ο κανόνας αφορά περισσότερο τα κορίτσια), επειδή ένα γεμάτο έντερο μειώνει το μέγεθος της κύστης με αποτέλεσμα να μένει μέσα της υπόλειμμα ούρων ή να γυρνάνε ούρα προς τα πίσω ή να επιδεινώνεται η παλινδρόμηση, όταν υπάρχει.

@ Να πίνει πολύ νερό.

@ Να επισκέπτεται την τουαλέτα όποτε νιώθει την ανάγκη.

@ Να σκουπίζεται με φορά από εμπρός προς τα πίσω, ώστε να μην επιμολύνεται το ουροποιητικό από τα μικρόβια του εντέρου.

@ Να φοράει καθαρά, βαμβακερά εσώρουχα.

Για παιδιά με ειδικές ευαισθησίες

Αν το παιδί έχει παλινδρόμηση ούρων η οποία δεν βελτιώνεται ή έχουν δημιουργηθεί ουλές στα νεφρά από τα διάφορα επεισόδια ουρολοίμωξης, τότε χρειάζεται να παρακολουθεί τη νεφρική λειτουργία του (π.χ. με υπέρηχο), να ακολουθεί τις συμβουλές που θα το βοηθήσουν να διατηρεί το ουροποιητικό του υγιές, να κάνει καλλιέργειες ούρων με τον παραμικρό πυρετό ή και σε τυχαίες στιγμές, για να επιβεβαιώνεται ότι δεν υπάρχει κάποια λοίμωξη κ.λπ.

Προσοχή στις επιπλοκές

Μια ουρολοίμωξη η οποία θα μείνει αθεράπευτη και θα «ανέβει» πιο ψηλά στο ουροποιητικό μπορεί να δημιουργήσει πυελονεφρίτιδα. Μαζί με τα συμπτώματα της ουρολοίμωξης που προαναφέραμε μπορεί να συνυπάρχει πυρετός, συνήθως υψηλός, καθώς και έντονος πόνος στην περιοχή των νεφρών, στο ύψος της μέσης και στα πλάγια. Καθώς η πυελονεφρίτιδα είναι μια επικίνδυνη κατάσταση, αν μείνει αθεράπευτη, μπορεί να οδηγήσει σε μόνιμες βλάβες των νεφρών και σε σηψαιμία, οπότε απαιτεί άμεση νοσοκομειακή αντιμετώπιση με χορήγηση αντιβιοτικών.
<<Τα ζωντανά ψάρια πάνε κόντρα στο ρεύμα ενώ τα ψόφια το ακολουθούν....>>