Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε κάνοντας κλικ εδώ... Η εγγραφή είναι εντελώς δωρεάν και επιτρέπει την καλύτερη παρακολούθηση του φόρουμ

Μωράκια

Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.

Αποστολέας Θέμα: Χειμερινές αποδράσεις με ή χωρίς παιδιά. Εκδρομές!  (Αναγνώστηκε 11863 φορές)

Αποσυνδεδεμένος Ντόρις

• Μωράκια Administrator
  • Διακεκριμένος Δημιουργός
  • Ωραία τα λες! 65
  • Μες στα δύσκολα, εσύ να με κρατάς...
    • Full
    • Μωράκια
Αντε να ξεφύγουμε λίγο και να ταξιδέψουμε... :yeah: :yeah: :yeah:
Πού περάσατε καλά όταν πήγατε εκδρομή με το σύζυγο ή όλη την οικογένεια για 1-2 μέρες; Πού ; Πού; Πού;

Για να προτείνουμε μέρη,ξενοδοχεία,ταβέρνες, θάλασσες,βουνά... κι ότι άλλο θελήσετε για να πάμε με λιγότερα ή περισσότερα βαλάντια...

Κάθε μέρα γίνε αυτό που πραγματικά ΕΙΣΑΙ!

Αποσυνδεδεμένος Spourgiti

• Ωραία τα λες! 10
  • να ζεις, να αγαπάς και να μαθαίνεις
Τώρα Βασούλα το κοντά είναι σχετικό για τον κάθε ένα... πάντως για όσες είναι Αττική, μια απόδραση 2 ημερών ή και 3 ημερών είναι στα Καλάβρυτα! Είχαμε πάει τον Φεβρουάριο που πέρασε με τον άντρα μου και περάσαμε πολύ όμορφα! Είχε μερικά χιονάκια, πήγαμε και στο χιονοδρομικό και κάναμε σκι... καλά εγώ αποκλείεται να ξανακάνω δεν είναι για εμένα αυτά τα σπορ αλλά ο άντρας μου του έδωσε και κατάλαβε...! Μείναμε στο κέντρο των Καλαβρύτων, στην πλατεία, σε ένα ωραίο ξενοδοχείο. Το στρώμα ήταν άσχημο αλλά δε βαριέσαι! Κοντά εκεί υπάρχουν και όλα όσα θα θέλετε, καφετέρειες, ταβέρνες μπόλικες, μαγαζάκια με παραδοσιακά προϊόντα, κάτι γλυκά άπαιχτα καθώς και μέλι τοπικό αγνό, πολύ καλό! Μακάρι να είχαμε πάρει περισσότερα βάζα.

Αποσυνδεδεμένος Ντόρις

• Μωράκια Administrator
  • Ωραία τα λες! 65
    • Full
    • Μωράκια
Λοιπόν εμείς επισκεφτήκαμε το ξενοδοχείο Δοχός έξω από την Καρίτσα Λάρισας χωρίς τα παιδιά και περάσαμε υπέροχα. 'Ησυχα, με το τζάκι να καίει και μπροστά σε ένα παράθυρο που βλέπει από ψηλά όλη την παραλία του Στομίου ήταν αξέχαστα.

Πολύ ωραία περάσαμε στα Γιάννενα μονοήμερη εκδρομή με τα παιδιά ,2 ώρες από Λάρισα, χωρίς όμως να μείνουμε κάπου για να σας το συστήσω.
Επίσης αξέχαστα περάσαμε και το διήμερο που πηγαμε στην Ξάνθη με τα παιδιά. Μείναμε στο Ελιζώ το οποίο είναι πολύ πρόσφατα ανακαινισμένο,στο κέντρο της πόλης και απέναντι από το πανεπιστήμιο. Κάναμε φυσικά και τις κοντινές εκδρομές στην περιοχή.

Αλλο ένα μέρος που έχω συστήσω,εδώ γύρω, είναι ο Παλαιός Παντελεήμονας λίγα χιλιόμετρα  έξω από τον Πλαταμώνα Πιερίας. Είναι ψηλά προς το βουνό, ελάχιστα χιλιόμετρα έξω από τον εθνικό δρόμο Αθήνας-Θεσσαλονίκης. Εχει πλακόστρωτο όλο το χωριό, καινούργιες ταβέρνες και ξενοδοχεία με παραδοσιακά προιόντα. Για ένα ήσυχο και απολαυστικό Σ/Κ με το σύζυγο είναι πολύ καλά. Η θάλασσα και ο Πλαταμώνας είναι περίπου 15 λεπτά το πολύ από εκεί με αυτοκίνητο, ενώ έχεις θέα κάτω όλη την θάλασσα. ;) ;)

Αποσυνδεδεμένος Spourgiti

• Ωραία τα λες! 10
  • να ζεις, να αγαπάς και να μαθαίνεις
Άλλος ένας ωραίος προορισμός και πολύ ρομαντικός είναι το Ναύπλιο! Έχουμε πάει αρκετές φορές είτε για Σαβ/κο είτε για καφεδάκι! Δεν έχει πολύ κόσμο το Χειμώνα αλλά για όσους θέλουν ησυχία και ρομαντικούρα είτε ό,τι πρέπει! Με το κάστρο από πάνω, ειδικά το βράδυ που είναι φωταγογημένο είναι τέλεια!

Αποσυνδεδεμένος strata

• Ολιγόγραφος Δημιουργός
  • *
  • Ωραία τα λες! 0
strata εδώ, νέο και ψαρωμένο μέλος έγκυος κ στα πρόθυρα νευρικ'ης κατάπτωσης!! Που σημαίνει ταξίδι επειγόντως! Που μπορώ να μείνω ρε παιδιά σε Δυτ.Μακεδονια- Ηπειρο-Θεσσαλια με λίγα χρήματα; Κ όταν λέμε φτηνή διαμονή δεν εννοούμε παοδιά 80ε τη βραδια!!!Ψάχνω στο ινερνετ κ κάτι τέτοιες τιμές βρίσκω.Βοήθεια!!!
strata

Αποσυνδεδεμένος Ντόρις

• Μωράκια Administrator
  • Ωραία τα λες! 65
    • Full
    • Μωράκια
Να σου πω την αλήθεια δεν γνωρίζω για χαμηλές τιμές. Κι αυτό όχι γιατί τα έχω πολλά, αλλά γιατί  όταν πάω κάπου, έστω για μία μέρα θέλω να έχω μια άνεση και μια πολυτέλεια παραπάνω από αυτά που συνήθως έχω. Αν είναι να πάω και να νιώθω στριμωγμένη κι εκεί  δεν θέλω να πάω καθόλου. Ετσι νιώθω εγώ που είμαι βιτσιόζα σε πολλά ε; :fofl: :fofl: :fofl:

Δύσκολα θα βρεις κάτι που θα είναι παρακάτω από 60 ευρώ πιστεύω. Δε μιλάμε για ξενοδοχείο που δέχονται πελάτες της μιας βραδιάς ε; Τέτοια βρίσκεις αλλά το θέμα είναι ότι δεν είναι καλά εκεί.
Αν μας μιλούσες για πιο συγκεκριμένα μέρη ίσως ψάχναμε και βρίσκαμε κάτι. ;) ;)

Αποσυνδεδεμένος Ντόρις

• Μωράκια Administrator
  • Ωραία τα λες! 65
    • Full
    • Μωράκια
Προτείνετε καλέ μέρη για εκδρομούλες. Εσείς δεν πάτε εκδρομές με ή χωρίς παιδιά; Τα κόψαμε όλα λόγω οικονομικών; :evillol: :evillol: :evillol:

Αποσυνδεδεμένος angi

• Ικανοποιητικός Δημιουργός
  • **
  • Ωραία τα λες! 0
Λοιπον αυτα τα 14 χρονια που ειμαι με τον αντρα μου εχουμε παει σε αρκετα μερη εκτος απο θεσσαλονικη και θρακη ( δεν εφτασε η χαρη μας ακομα εκει) , θα σας πω μερικα αλλα αυτη την στιγμη δεν θυμαμε καλα τα ενοικιαζομενα δωματια και τα καμπινγκ  αλλα θα ψαξω να βρω τις καρτες που μαζευω και θα επανελθω με πληροφοριες
αγαπημενο μερος για καλοκαιρη ελαφονησος αφου εχουμε παει 3 φορες, ιδανικο για ζευγαρια :-* :-*
λευκαδα  μαζι με οικογενεια
ηπειρος ειναι φοβερα εαν θελετε να πατε βουνο, φοβερα τοπια και ποταμια
ευβοια και ιδιαιτερα στην βορεια πλευρα στην αγια αννα
μηλος φοβερες παραλιες και φαγητο (εκει πηγαμε γαμιλιο ταξιδι) :2doigts: :2doigts:
ναξος πολυ ωραιες παραλιες ( δεν την ευχαριστιθηκα οσο ηθελα γιατι ημουν εγκυος στην φανη)
ολη η πελλοπονησος για μπανια ν.ηλειας, ν.μεσσηνιας και για βουνο ταιγετος, βυτηνα, δημητσανα, καλαβρυτα
πηλιο και βολος για χειμωνα
στα περιχωρα του καρπενησιου και ιδιαιτερα στο χωριο δομνιστα
στα ζαγοροχωρια στο μικρο παπιγκο
αλλο ενα που θυμηθηκα ειναι στα τρικαλα προς την ελατη το περτουλη δυστυχως περασαμε μονο αλλα σιγουρα θα παμε με τον αντρα μου, ενθουσιαστικα τοσο που περιμενω πως και πως οταν εχω αδεια να παω
ακομα πολυ ωραια ειναι η ορεινη ναυπακτια
δεν θυμαμε αυτη την στιγμη αλλα μερη  :adiaforos: :adiaforos:αλλα οταν μου ερθει θα το γραψω

Αποσυνδεδεμένος stella

• Πολύγραφος Δημιουργός
  • Ωραία τα λες! 0
H αληθεια ειναι οτι απο τοτε που αρραβωνιαστικα (1998)μεχρι και το καλοκαιρι του (2009)γυρισαμε παντου με τον αντρα μου και τα τρια τελευται χρονια και με το παιδι.Καθε καλοκαιρι και περσι το χειμωνα πηγαινουμε και καπου.Πηγαμε ΠΑΡΟ,2 φορεs ΚΕΡΚΥΡΑ,ΣΑΝΤΟΡΙΝΗ,ΛΕΥΚΑΔΑ,ΘΑΣΣΟ,ΜΗΛΟ,ΣΚΙΑΘΟ ΚΑΙ ΣΚΟΠΕΛΟ,ΖΑΚΥΝΘΟ,ΧΑΛΚΙΔΙΚΗ,ΡΟΔΟ και για χειμωνα πηγαμε στο καιμακτσαλαν και μειναμε στον αγ.αθανασιο στην πιπεριτσα,ηταν φανταστικα.Παντωs καθε φορα ηταν και καλυτερα,παντα πηγαιναμε μονη μαs(χωριs φιλουs) και περνουσαμε υπεροχα.Αλλα τα τελευταια 3 χρονια που εχουμε το παιδι παμε παντα μαζι με το παιδι και δεν το αλλαζω αυτο,περναμε υπεροχα.Στην μηλο μεναμε στο δελφινι παραλιακα και στην κερκυρα μεναμε στισ μπενιτσεs και στο κανονι.Στην ζακυνθο μεναμε στα δωματια τησ κ.κατεριναs και στην σαντορινη στον κ.μπαμπη.Ολα ηταν καθαρα και τα 3 τελευται χρονια με το παιδι κοιτουσαμε να εχουμε και κουζινουλα(ξερετε γιατι χρειαζετε).α!!!!!!!!και στην λευκαδα μεναμε στην Φρυνι.
O ΘΗΛΑΣΜΟΣ ΘΕΛΕΙ ΥΠΟΜΟΝΗ...ΘΗΛΑΣΤΕ ΟΣΟ ΜΠΟΡΕΙΤΕ....

Αποσυνδεδεμένος Ντόρις

• Μωράκια Administrator
  • Ωραία τα λες! 65
    • Full
    • Μωράκια
H μονοήμερη εκδρομούλα μας στην Καστοριά ήταν πολύ ωραία αν και είχαμε μια σχετική ανησυχία από τα παιδιά.
Κάναμε το γύρο της λίμνης που ήταν πανέμορφα.(φυσικά με το αυτοκίνητο)
Ταξιδέψαμε μέσω Εγνατίας με διαδρομή: Λάρισα-Βέροια- Καστοριά. Το κάναμε 3 ώρες και ο δρόμος ήταν ξεκούραστος όλο ευθεία σχεδόν βαρετός σε ορισμένα σημεία. :evillol: :evillol:
Η θέα της λίμνης μας αποζημίωσε.
Μείναμε στην πανσιόν Αλλαχού. Θα το βρείτε και στο ιντερνετ. Είχε πανέμορφα δωμάτια όμως δεν το συνιστώ γιατί δεν είχε θέα στη λίμνη. Ηταν μέσα στην πόλη στο πιο δύσβατο σημείο της. Το δωμάτιο κόστισε 90 ευρώ τρίκλινο με πρωινό για μία μέρα. Υπερτιμημένο για την εποχή και το μέρος που βρισκόταν.
Συνιστώ έστω και μία μέρα σε πιο χιονισμένο ίσως τοπίο με θέα τη λίμνη. Το καλύτερο δε μετά του συζύγου άνευ παιδιών για ένα ξεχωριστό Σ/Κ.
Αλλά και με παιδιά εμείς αλλάξαμε παραστάσεις και γυρίσαμε ανανεωμένοι! ;) ;) ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος angi

• **
  • Ωραία τα λες! 0
Kαλα τοση ωρα εγραφα για μερη και νομιζα οτι το εστειλα :Confused2: τα ξαναγραφω και θα κανω συνελευση με τον αντρα μου γιατι δεν βρησκω αλλες καρτες με τα μερη που εχω παει, οταν θα εχω νεοτερα θα τα γραψω και αυτα
1-<ΑΣΤΡΑ ξενωνας/ μικρο παπιγκο/τσουμανης κωστας/26530-42108/www.papigo.com εαν θελετε να δειτε πως ειναι
εχει και δικη του ταβερνα απο κατω που κανει παραδοσιακα φαγητα
2-> Ο ΕΥΡΥΤΑΝΟΣ ενοικιαζομενα δωμ./δομνιτσα ευρυτανιας/ιωαννης α. καρτσακλης/22370-92214/6972505699
ειναι σαν σπιτι με πολλα δωματια και κοινοχρηστη κουζινα και σαλοτραπεζαρια με τζακι,
απλα τελεια να πινεις τον καφε σου το πρωι και να ακους το ποταμι που περναει απο κατω
3-> Ο ΓΙΑΛΟΣ ενοικ.δωμ./ελαφονησος/λιαρος ιωαννης παν./27340-61325-61193
 δεν τρελαθηκα απλα ειναι σαν σπιτι
4-> Ο ΣΙΜΟΣ camping/27340-22672-27340-22673
5-> αρτεμις ενοικιαζ.δωμ./λευκαδα καρυωτες/βλαχος στεφανος -δημητριος/26450-71916-71917/www.greek-tourism.gr/lefkada/artemis
πολυ καλο αν θες να ξεκουραστεις
6-> μηλος/ μειναμε στην τρυπητη, δεν θα σας πω το μερος γιατι ηταν αθλιο ομως να πατε να φατε στην ταβερνα της εργινας
7-> ναξος /αγ. προκοπιος- frangesca ενοικιαζ. δωμ./καλογειτινα φραντζεσκα/22850-41865-41295-6974938969
8->βορεια ευβοια/αγ.αννα camping/210-3602202 για κρατησεις/22270-97250 τηλ. camping/www.ag.annaclub.gr (νομιζω το εγραψα σωστα)
αξιζει να πατε μιας και ειναι ιδανικες διακοπες με παιδια και μη
9-> ηπειρος/πρεβεζα αμμουδια/ξενοδ. ελενη/2684041301-6946649901/www.hotelparadiew-eleni.com

νεοτερα οταν βρω και τις υπολοιπες καρτες :sendkiss: :sendkiss:

Αποσυνδεδεμένος Ντόρις

• Μωράκια Administrator
  • Ωραία τα λες! 65
    • Full
    • Μωράκια
Πριν 10 μέρες περίπου η Καθημερινή είχε ένθετο για τις χειμωνιάτικες διακοπές. Το έχει κάποια;

Αποσυνδεδεμένος angi

• **
  • Ωραία τα λες! 0
Δεν το εχω αλλα το βρηκα στην ιστιοσελιδα της καθημερινης εκει που λεει ταξιδια, εχει πολλα και ωραια μερη για χειμωνα μεχρι 100€ μπες να δεις, εγω τα τυπωσα κιολας :0trampoline:
οταν βρω ευκαιρια εφυγα με τον αντρουλη μου

Αποσυνδεδεμένος Ντόρις

• Μωράκια Administrator
  • Ωραία τα λες! 65
    • Full
    • Μωράκια
A έψαξα καλά μου φαίνεται. Πρέπει να ξαναπάω να το βρω. Ευχαριστώ πολύ!!! :euxaristo: :euxaristo: :euxaristo: :euxaristo:

Αποσυνδεδεμένος Ντόρις

• Μωράκια Administrator
  • Ωραία τα λες! 65
    • Full
    • Μωράκια
Στις ακόλουθες σελίδες υπάρχουν πολύ καλές προτάσεις!
Αν κρίνω από το πως περιγράφει το Δοχό όπου πήγα, αλλά και άλλες περιοχές, τότε είναι πολύ έγκυρη σελίδα.

Ξενώνες -Προτάσεις- Διαμονή

Ζεστά Δωμάτια για το Χειμώνα

Να περνάτε υπέροχα! :protasi: :protasi: :protasi: