Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε κάνοντας κλικ εδώ... Η εγγραφή είναι εντελώς δωρεάν και επιτρέπει την καλύτερη παρακολούθηση του φόρουμ

Μωράκια

Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.

Αποστολέας Θέμα: Βουλωμενη μυτη?  (Αναγνώστηκε 5019 φορές)

Συνδεδεμένος LENA

• Διακεκριμένος Δημιουργός
  • Ωραία τα λες! 20
  • Να σε βλέπω να γελάς!
Βουλωμενη μυτη?
« στις: 03 Νοε 2009, 21:51 »
Τι κανετε οταν τα παιδακια σας εχουν βουλωμενη  μυτουλα?/
Ταλαιπωρηθηκαμε με το μπουκωμα του Δημητρη πιρν λιγες μερες ο καημενος δεν  μπορει να παρει αναπνοη στον υπνο του,κι εγω φοβαμαι μην παθει κατι και μενω ξαγρυπνη να τον ακουω ολη νυχτα να αναπνεει.Σε δυο φαρμακεια που ζητησα να μου δωσουν κατι μου εδωσαν φυσιολογικο ορο και μου ειπαν να αποφυγω το otrivin,ο φυσιολ ορος ομως δεν κανει τιποτα.Τελικα πηρε αντιβιωση και ηταν καλυτερα για λιγες μερες,απο χθες ομως ειναι παλι μπουκωμενος,θα παρω τηλ την παιδιατρο αυριο.
Εσεις εχετε κανενα γιατροσοφι,κατι που κανετε για να ελευθερωθει η αναπνοη?Δεν μπορω να κοιμηθω ολο το βραδυ και ταλαιπωρειται κι αυτος  ο καημενος αφου δεν μπορει να παρει ανασα.

Αποσυνδεδεμένος stella

• Πολύγραφος Δημιουργός
  • Ωραία τα λες! 0
Απ: Βουλωμενη μυτη?
« Απάντηση #1 στις: 03 Νοε 2009, 22:26 »
Ετσι ειμαστε και εμειs λενακι μου.  :briques: :briques: :briques: :briques: Ο μικροs μπουκομενοs και ποναει και το αυτακι του 2 βδομαδεs και κανουμε αυτην την δουλεια.Φυσιολογικο ορο και οτριβιν με τοπικο αντιβιωτικο(ξεκινησαμε σημερα)στην μυτη.Τι να πω υπομονη και θα περασει που θα παει.
O ΘΗΛΑΣΜΟΣ ΘΕΛΕΙ ΥΠΟΜΟΝΗ...ΘΗΛΑΣΤΕ ΟΣΟ ΜΠΟΡΕΙΤΕ....

Αποσυνδεδεμένος luna

• Ωραία τα λες! 15
    • Made by Luna
« Απάντηση #2 στις: 03 Νοε 2009, 23:16 »
Έχω πάντα σπρέι ευκάλυπτου που τους ψεκάζω στο χώρο. Αμέσως ξεβουλώνει η μυτούλα. Έχω και αντίστοιχη κρέμα αλλά δεν την θέλουν επάνω τους. Μόνο σε ένα χαρτομάντηλο βάζω λίγη και τη μυρίζουν.

Συνδεδεμένος LENA

• Ωραία τα λες! 20
  • Να σε βλέπω να γελάς!
« Απάντηση #3 στις: 03 Νοε 2009, 23:30 »
Αυτο το σπρει απο που το παιρνεις?Πως το ζητας?

Αποσυνδεδεμένος luna

• Ωραία τα λες! 15
    • Made by Luna
« Απάντηση #4 στις: 03 Νοε 2009, 23:47 »
στο φαρμακείο. Είναι αυτό εδώ: http://farmacia-morlan.com/sanoflore-sos-balsamico-invierno-spray-activo-concentrado-50-p-1923.html
Αλλά και αυτό να μην βρεις, θα βρεις σίγουρα κάτι ανάλογο. Υπάρχουν σε διάφορες μάρκες αιθέρια έλαια που μπορείς και συνδυασμό να κάνεις.

Αποσυνδεδεμένος xrysafenia

• Ικανοποιητικός Δημιουργός
  • **
  • Ωραία τα λες! 0
« Απάντηση #5 στις: 06 Ιαν 2010, 21:26 »
Υπάρχει επίσης και λαδάκι ευκάλυπτου που βάζεις λίγες σταγόνες σε νερο και το βράζεις.

Εγώ βάζω τα παιδια και καλά να μαγειρεψουν και εισπνέουν τους ατμους.
Με προσοχή φυσικα να μην καούν!!!!

Μυρίζει όλο το σπίτι μετά.

Αποσυνδεδεμένος manoulax2

• Ικανοποιητικός Δημιουργός
  • **
  • Ωραία τα λες! 0
« Απάντηση #6 στις: 09 Ιαν 2010, 23:44 »
εγω βαζω μερικες σταγονες απο λαδακι  ευκαλυπτου,που εχουν τα φαρμακεια,σε ενα μπωλακι με νερο πανω στο καλοριφερ ή ποτιζω ενα βαμβακι με ευκαλυπτο και το βαζω και αυτο στο καλοριφερ.εκτος απο καλο που κανει στα παιδια μυριζει και ευχαριστα ο χωρος