Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε κάνοντας κλικ εδώ... Η εγγραφή είναι εντελώς δωρεάν και επιτρέπει την καλύτερη παρακολούθηση του φόρουμ

Μωράκια

Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.

Αποστολέας Θέμα: Καρκινος... παντα συμπτωματα?  (Αναγνώστηκε 7939 φορές)

Αποσυνδεδεμένος Μέλος Κ

• Διακεκριμένος Δημιουργός
  • Ωραία τα λες! 1
  • Λατρευω τα κουκλιά μου!!!!!!
Καρκινος... παντα συμπτωματα?
« στις: 13 Δεκ 2009, 12:37 »
Κοριτσια ο καρκινος δημιουργει παντα συμπτωματα που υποψιαζει καποιον οτι κατι δεν παει καλα με την υγεια του?
Φαινεται οτι δεν παει κατι καλα στις απλες αιματολογικες? Ειναι δηλαδη αυξημενα τα λευκα?
Μπορει καποιος να δει στον υπερηχο εναν ογκο οσο ενα ροδι και να ειναι καρκινος αλλα να μην ποναει και ολες οι αιματολογικες να ειναι καλες?

Αποσυνδεδεμένος Ντόρις

• Μωράκια Administrator
  • Ωραία τα λες! 69
  • Μες στα δύσκολα, εσύ να με κρατάς...
    • Confused
    • Μωράκια
Απ: Καρκινος... παντα συμπτωματα?
« Απάντηση #1 στις: 13 Δεκ 2009, 13:31 »
Ξέρω σίγουρα ότι υπάρχουν είδη καρκίνου που δεν σου δίνουν συμπτώματα έγκαιρα ή αν θες είναι τόσο μικρά που δεν πάει καν το μυαλό σου ότι μπορεί να είναι καρκίνος.
Αν δεις στον υπέρηχο τόσο μεγάλο καρκινικό όγκο τότε πιθανότατα θα πρέπει οι καρκινικοί δείκτες στις αιματολογικές εξετάσεις να είναι αυξημένοι. Εκτός κι αν κάποιος κάνει ας πούμε μια εξέταση αίματος αλλά δεν του έχει γράψει ο γιατρός για μέτρηση των καρκινικών δεικτών.

Υπάρχει και η άλλη περίπτωση. Να υπάρχει όγκος (δεν ξέρω αν μπορεί να είναι τόσο μεγάλος όσο ένα ρόδι) αλλά να είναι καλοήθης.

Υποθέτω ότι έχεις κάτι πολύ συγκεκριμένο στο μυαλό σου ,όμως ειδικά στο θέμα καρκίνος υποθέτω ότι παίζουν όλα τα σενάρια διότι κάθε οργανισμός είναι διαφορετικός και δεν ξέρεις πως θα δουλέψει το καθετί μέσα του... Εχω ακούσει τόσες πολλές διαφορετικές περιπτώσεις που  πιστεύω ότι όλα είναι πιθανά... :(

Κάθε μέρα γίνε αυτό που πραγματικά ΕΙΣΑΙ!

Αποσυνδεδεμένος Μέλος Κ

• Ωραία τα λες! 1
« Απάντηση #2 στις: 13 Δεκ 2009, 13:35 »
Nαι... δυστυχως εχω κατι συγκεκριμενο στο μυαλο μου. Καποιον απο το συγγενικο περιβαλλον. Πηγε για ενα τσεκ απ και του βρηκαν αυτο. Δεν εχει γινει ακομη βιοψια αλλα οσες εξετασεις αιματολογικες εχει κανει ειναι τελειες. Ρωτησα για καρκινικους δεικτες καποιο πολυ δικο μου προσωπο αλλα δεν ηξερε να μου πει.
Εχουν αναστατωθει ολοι οπως ειναι φυσικο και υπαρχει και η υπερβολη. Θα μου πεις εαν ειναι καρκινος τι υπερβολη να υπαρχει? Προσπαθω να δωσω ελπιδες οτι εαν δεν γινει βιοψια δεν μπορουν ακομη να μιλανε για καρκινο. Επειδη εκαναν και μαγνητικη και αξονικη ο ογκος εντοπιζεται μονο σε συγκεκριμενο σημειο και πουθενα αλλου.

Αποσυνδεδεμένος LENA

• Ωραία τα λες! 20
  • Να σε βλέπω να γελάς!
« Απάντηση #3 στις: 13 Δεκ 2009, 15:23 »
Νομιζω πως τοσο μεγαλος ογκος φαινεται στον υπερηχο.Απο κει και περα θα πρεπει να μετρηθουν οι καρκινικοι δεικτες και φυσικα να γινει βιοψια για διαπιστωθει κακοήθεια η οχι του ογκου.

Ευχομαι να μην ειναι κατι κακο και ολα να πανε καλα.

Αποσυνδεδεμένος Μέλος Κ

• Ωραία τα λες! 1
« Απάντηση #4 στις: 13 Δεκ 2009, 17:10 »
Nαι Λενα μου. Στον υπερηχο φανηκε.
Σε ευχαριστω. Και εγω ευχομαι να πανε ολα καλα.

Αποσυνδεδεμένος Ντόρις

• Μωράκια Administrator
  • Ωραία τα λες! 69
    • Confused
    • Μωράκια
« Απάντηση #5 στις: 14 Δεκ 2009, 10:06 »
Εαν εντοπίζεται σε πολύ συγκεκριμένο σημείο μόνο, δεν είναι καθόλου απίθανο να είναι καλοήθης, να αφαιρεθεί και τέλος!

Μην απογοητεύεστε. Αν δεν δεις τους καρκινικούς δείκτες και δεν κάνεις βιοψία δεν ξέρεις σχεδόν τίποτα ακόμη...

Εύχομαι περαστικά και να είναι ένας καλοήθης όγκος που θα αφαιρεθεί πολύ εύκολα.

Η γιαγιά μου είχε καλοήθη όγκο στο στήθος πριν πολλά πολλά χρόνια. Δεν θυμάμαι όμως αν τον αφαίρεσαν ή όχι. Πέρασαν τόσα χρόνια που δε θυμάμαι για να καταλάβεις.
« Τελευταία τροποποίηση: 14 Δεκ 2009, 11:21 Aπό Vaso »

Αποσυνδεδεμένος Μέλος Κ

• Ωραία τα λες! 1
« Απάντηση #6 στις: 14 Δεκ 2009, 10:12 »
Σε ευχαριστω πολυ Βασω.
Εχω ακομη μια απορια.... Αφου εντοπιστηκε αυτο το πραγμα, δεν θα επρεπε να μπει αμεσως χειρουργειο? Γιατι περιμενουν?

Αποσυνδεδεμένος Ντόρις

• Μωράκια Administrator
  • Ωραία τα λες! 69
    • Confused
    • Μωράκια
« Απάντηση #7 στις: 14 Δεκ 2009, 11:23 »
Εξαρτάται από ποιο σημείο είναι...
 Επίσης για να μπει στο χειρουργείο θα πρέπει να γνωρίζουν ακριβώς τι είναι και αν το καλύτερο είναι να αφαιρεθεί ή να μείνει όπως είναι. Υπάρχουν και περιπτώσεις όπου είναι καλύτερα να το αφήσεις έτσι όπως είναι, παρά να πετσοκόψεις έναν άνθρωπο με αμφίβολα αποτελέσματα.
Προς το παρόν χρειάζονται περαιτέρω εξετάσεις και καλός γιατρός για να γνωρίζετε τι ακριβώς είναι!!

Αποσυνδεδεμένος ninoula

• Ολιγόγραφος Δημιουργός
  • *
  • Ωραία τα λες! 0
« Απάντηση #8 στις: 21 Ιαν 2011, 08:43 »
 :n:γεια σας κοριτσια.
ειμαι καινουρια στην παρεα σας.
ξερω οτι ο καρκινος ειναι πολυ υπουλος και τα συμπτωματα μπορει να ειναι ανυπαρκτα η' κατι πολυ απλο και καθημερινο
που δεν δινουμε σημασια.
προσφατα πεθανε μια γνωστη μου απο καρκινο στις οωθηκες.ηταν καλα ωσπου αρχισε να ποναει χαμηλα στην κοιλια
οταν της ηρθε περιοδος.πηγε στο γιατρο,την εστειλαν αθηνα και μεσα σε 20 ημερες τη χασαμε.ετσι ξαφνικα...
επεισης μια θεια μου ηταν καλα ωσπου επιασε κατι στο στηθος της.εκανε μαστεκτομη,χημειοθεραπειες και τωρα ειναι καλα.
δυστυχως εχω και αλλο παραδειγμα.ο πεθερος μου ξεκινησε εξετασεις για καποιο προβλημα στο λαβυρινθο στ'αυτια
και του βρηκαν καρκινο στο συκωτι.εχει κανει 3 χειρουργεια αλλα τωρα εκανε μετασταση στο εντερο και το διαφραγμα και ειναι
δυσκολα τα πραγματα.
αυτο που ανακαλυψα ψαχνοντας για κατι που βοηθαει...ειναι το προτωγαλα.
εξαλειφει τα συμπτωματα απο τις χημειοθεραπειες και βοηθαει πολυ τον οργανισμο.
αν γνωριζεται καποιον με καρκινο το συνιστω ανεπιφυλακτα.
εγω το δινω και στην 21 μηνων κορη μου που εχει κανει 3 χειρουργεια λογο αυτοανοσης ασθενειας.
εχει εναμιση μηνα που το πινει και παει καλα...ελπιζω...... :fofl:

Αποσυνδεδεμένος Ντόρις

• Μωράκια Administrator
  • Ωραία τα λες! 69
    • Confused
    • Μωράκια
« Απάντηση #9 στις: 21 Ιαν 2011, 09:47 »
Μπορείς σε παρακαλώ να διευκρινίσεις τι εννοείς πρωτόγαλα και ποια είναι η πηγή;

Καλώς ήρθες στο φόρουμ! :Κ: :Κ: :Κ: :Κ:

Αποσυνδεδεμένος ninoula

• Ολιγόγραφος Δημιουργός
  • *
  • Ωραία τα λες! 0
« Απάντηση #10 στις: 21 Ιαν 2011, 10:11 »
το πρωτογαλα ειναι το γαλα που εχει η αγελαδα τις πρωτες 36 ωρες μετα τη γεννα.
μπορεις να βρεις πληροφοριες στο ιντερνετ βαζοντας τις λεξεις προτωγαλα colostrum.
εγω εχω ενθουσιαστει με το ποσο καλο ειναι.γι'αυτο το δινω και στο μωρο μου...

Αποσυνδεδεμένος moraki

• Πολύγραφος Δημιουργός
  • Ωραία τα λες! 0
« Απάντηση #11 στις: 21 Ιαν 2011, 10:46 »
Ο καρκίνος ανάλογα την μορφή του διαφέρει. Μπορεί να είναι σε καλπάζουσα μορφή, οπότε και πρέπει να αφαιρεθεί ο όγκος, ή σε μη καλπάζουσα μορφή που μπορεί να μείνει σταθερος ή να καθυστερήσει να κάνει μετατάσταση, οπότε τον παρακολουθούνε μόνο αν έχει μεγαλώσει ή όχι αφού έχουν πάρει δείγμα για βιοψία για να δούνε αν είναι καλοήθης ή όχι και ποια γενικότερα είναι η μορφή του. Μπορεί επίσης να μην έχεις συμπτώματα για πολλά χρόνια και ξαφνικά να έχεις συμπτώματα. Μπορεί να έχεις κάποια συμπτώματα και να σταματήσουν οπότε να μην μπεις στην λογική να το ψάξεις. έχει πολλές μορφές. Δεν πονάει πάντα. Ένας γνωστός μας ειχε στο συκώτι αν θυμάμαι καλά. Δεν πονούσε καθόλου, μέχρι το τέλος του. Ο πατέρας μου που το είχε πάνω απο τρία χρόνια όπως μας είπανε οι γιατροί στον πνεύμονα, δεν είχε δείξει κάποια σημάδια, εκτός από έναν βήχα που μια τον έπιανε και μια τον άφηνε, σαν να έχεις ένα κρυολόγημα. Όταν τον έπιασε η μέση του ήταν αργά γιατί ειχε κάνει μετάσταση στα κόκκαλα και πονάει εκεί πολύ...... Απο ότι έχω καταλάβει ποικίλει ο καρκίνος απο συμπτώματα δυστυχώς....

Αποσυνδεδεμένος Μέλος Κ

• Ωραία τα λες! 1
« Απάντηση #12 στις: 21 Ιαν 2011, 11:00 »
A!!! καλα!!! αλλη μια διαφημιση για το πρωτογαλα της αγελαδας... Οκ, το πιασαμε το νοημα.

Αποσυνδεδεμένος Ντόρις

• Μωράκια Administrator
  • Ωραία τα λες! 69
    • Confused
    • Μωράκια
« Απάντηση #13 στις: 21 Ιαν 2011, 11:06 »
Νόμιζα ότι μιλούσες για το πρωτόγαλα το ανθρώπινο και μπερδεύτηκα.

Δεν ξέρω τι ασθένεια έχει ,αλλά πρόσεξε γιατί το αγελαδινό γάλα ευθύνεται για πάρα πολλά!!!!

Αποσυνδεδεμένος Μέλος Κ

• Ωραία τα λες! 1
« Απάντηση #14 στις: 21 Ιαν 2011, 11:51 »
Νόμιζα ότι μιλούσες για το πρωτόγαλα το ανθρώπινο και μπερδεύτηκα.

Δεν ξέρω τι ασθένεια έχει ,αλλά πρόσεξε γιατί το αγελαδινό γάλα ευθύνεται για πάρα πολλά!!!!
Νομιζω οτι παλιοτερα κυκλοφορουσαν κατι διαφημισεις για το πρωτογαλα της αγελαδας (?) απο την ταδε περιοχη που κοστιζε τοσα χρηματα  ;) .....
Προσωπικα δεν εχω ακουσει κατι για το πρωτογαλα και τα αυτοανοσα. Μαλιστα εχω παιδακι γνωστο μου με σοβαρο, σοβαροτατο αυτοανοσο και ποτε κανεις δεν ειπε αυτο..... Αντιθετα ψαχνονται απο εδω και απο εκει αφου ΔΕΝ υπαρχει θεραπεια ουτε καν στο εξωτερικο (που ειδικα στην Αμερικη εχουν ειδικες κλινικες για το συγκεκριμενο αυτοανοσο).
Ιστορια για αγριους μου φαινεται και αυτο οπως και με την φραπελια!!!