Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε κάνοντας κλικ εδώ... Η εγγραφή είναι εντελώς δωρεάν και επιτρέπει την καλύτερη παρακολούθηση του φόρουμ

Μωράκια

Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.

Αποστολέας Θέμα: Δεν θελει να παει σχολειο....  (Αναγνώστηκε 1666 φορές)

Αποσυνδεδεμένος Μέλος Κ

• Διακεκριμένος Δημιουργός
  • Ωραία τα λες! 0
  • Λατρευω τα κουκλιά μου!!!!!!
Δεν θελει να παει σχολειο....
« στις: 14 Δεκ 2009, 09:54 »
Ποτε δεν ειχα προβλημα με κανενα απο τα παιδια μου. Απο την πρωτη στιγμη που πηγαν σχολειο, πηγαιναν και γυριζαν παντα χαρουμενα. Οτιδηποτε το αντιμετωπιζαν ακομη και οταν προεκυψε θεμα γλωσσας.
Απο τα μεσα της προηγουμενης εβδομαδας εχει αρχισει ο μικρος να παραπονιεται. Μαλιστα την προηγουμενη Δευτερα δεν κοιμηθηκε το βραδυ και εκλαιγε. Μου ειπε οτι δεν θελει να παει στο σχολειο. Του ειπα να μην αγχωνεται οτι ειναι παρα πολυ καλος μαθητης και οτιδηποτε προκυψει (ειχε θεματακι με μεγαλυτερα παιδια) θα το αντιμετωπισουμε.
Φανηκε να ψιλοηρεμει αν και ολη την εβδομαδα γκρινιαζε.
Χθες το βραδυ ηταν και παλι ανησυχος. Δεν κοιμηθηκε καλα. Μαλιστα μου ελεγε οτι εβλεπε εφιαλτες.
Σημερα το πρωι ενω σηκωθηκε κανονικα μου δηλωσε οτι δεν ηθελε να παει στο σχολειο γιατι δεν ηξερε την ορθογραφια και οτι η δασκαλα τους τους ειπε οτι μην τυχον και ερθει κανενα παιδακι αδιαβαστο!!!
Του ειπα οτι ορθογραφια δεν ειχε, οτι καναμε επαναληψη οτι επρεπε καθως και ολα τα μαθηματα οποτε δεν υπαρχει λογος να αγχωνεται και να στεναχωριεται...
Το παιδι εχει φορτωθει πολυ με ολα αυτα που τους βαζει και ζηταει να παιξει. Θελει ομως να ειναι ενταξει και στα μαθηματα του.
Στα αγγλικα μου ειπαν τα καλυτερα το σαββατο. Πηγαινει ακομη στο νηπιακο τμημα γιατι δεν ηθελα να πιεστει.
Περιμενω πως και πως την συναντηση με την δασκαλα του.

Αποσυνδεδεμένος Ντόρις

• Μωράκια Administrator
  • Ωραία τα λες! 59
  • Μες στα δύσκολα, εσύ να με κρατάς...
    • Smart
    • Μωράκια
Απ: Δεν θελει να παει σχολειο....
« Απάντηση #1 στις: 14 Δεκ 2009, 13:24 »
Δεν κατάλαβα καλά αν υπάρχει κάτι πολύ συγκεκριμένο που τον ενοχλεί ή αν είναι πολλά μαζί...
Δεν του μένει χρόνος καθημερινά να παίζει αρκετά;
Εχει πρόβλημα με κάποιο/α παιδιά στο σχολείο ή με την δασκάλα;

Αν ρίξεις μια ματιά στα άρθρα για τη σχολική φοβία, θα δεις ότι πολλές φορές εμφανίζεται στην πρώτη ή και στη δευτέρα δημοτικού. Οποσδήποτε χρειάζεται βοήθεια νομίζω και αντιμετώπιση άμεση πριν το πρόβλημα γίνει πιο μεγάλο.
Αν μπορείς πες μας περισσότερα για να καταλάβουμε τι γίνεται, αν γνωρίζεις βέβαια κι εσύ. :-\

Κάθε μέρα γίνε αυτό που πραγματικά ΕΙΣΑΙ!

Αποσυνδεδεμένος Μέλος Κ

• Ωραία τα λες! 0
« Απάντηση #2 στις: 14 Δεκ 2009, 13:44 »
Να τα παρουμε απο την αρχη...
Υπαρχει συγκεκριμενο παιδακι στο ολοημερο που παει τριτη δημοτικου που του φερεται ασχημα. Τον βριζει και καποιες φορες τον ειχε χτυπησει.
Πηγα και επιασα τον δασκαλο του ολοημερου και μου ειπε οτι κανει οτι μπορει για να φυγει το συγκεκριμενο παιδι απο το ολοημερο γιατι δεν δημιουργει προβληματα μονο στο δικο μου παιδι. Μου ειπε οτι η οικογενειακη κατασταση του συγκεκριμενου ειναι χαλια και δεν μπορει να βρει ακρη.
Το αφησα οπως ειναι ελπιζοντας να μην συμβει ξανα κατι ή να μπορεσει ο γιος μου να αντιμετωπισει την κατασταση. Μετα απο δυο μερες ξαναρχεται με κλαμα ο μικρος. Αυτη την φορα πηγαινει ο αντρας μου και παλι δεν εγινε τιποτα. Δεν θελω να πιασω την διευθυντρια λογω κακου προηγουμενου.
Περα ομως απο αυτο που πλεον παραπονιεται λιγοτερο, εχει αρχισει και αγχωνεται πολυ για τα μαθηματα. Ειναι παρα πολλα, υπερβολικα πολλα για ενα παιδακι της πρωτης. Ο μικρος θελει και λιγο να παιξει. Δεν θελει ομως να παραμελει και τα μαθηματα του με αποτελεσμα να αισθανεται εγκλωβισμενος. Επισης επειδη δεν τον αφηνω να δει τις καθημερινες τηλεοραση, εκνευριζεται και παραπονιεται.
Δεν τον αφηνω να βλεπει τηλεοραση γιατι επηρεαζεται και μετα δεν μπορει να συγκεντρωθει στο διαβασμα του. Δυστυχως οπως σας ειπα το διαβασμα ειναι αρκετο με αποτελεσμα να μην εχει χρονο να δει μετα τηλεοραση αφου πηγαινει για υπνο στις 9.
Του ειπα να κανει υπομονη μια εβδομαδα γιατι μετα θα κλεισουν τα σχολεια.
Πρεπει να σκεφτω πολυ σοβαρα εαν πρεπει να συνεχισουμε ΄΄η οχι το ολοημερο. Το σιγουρο ειναι οτι πρεπει να μιλησω με την δασκαλα γιατι σιγουρα και αλλοι γονεις θα εχουν προβλημα με την ποσοτητα των μαθηματων που εχουν καθημερινα.

Αποσυνδεδεμένος Ελιζώ

• Ωραία τα λες! 3
  • Να μ' αγαπάς με τα λάθη μου όλα στη σειρά....
    • http://mammael.blogspot.com
« Απάντηση #3 στις: 14 Δεκ 2009, 14:43 »
Εγώ θα έλεγα πάντως εφόσον εσύ δεν εργάζεσαι και το παιδί ζορίζεται με τα μαθήματα, και δουλειά δεν κάνουν στο ολοήμερο-αλήθεια τι κάνουν εκεί; :dontknow:, να τον σταματήσεις έτσι ώστε να γυρίζει νωρίς στο σπίτι, να ξεκουράζεται λίγο και αφού δεν κοιμάται το μεσημέρι να κάνει τα μαθήματα του και έτσι να του μένει και χρόνος και να παίξει αλλά και να δει λίγο τηλεόραση.

Πιστεύω ότι πιέζεται από το σχολείο με όλο αυτό το φόρτο μαθημάτων, "πιέζεται" και στο σπίτι με την έννοια του ότι θέλει να είναι διαβασμένος για την επόμενη. Θέλει ομως και σαν παιδί να παίξει, να χαλαρώσει λίγο με την τηλεόραση, να τρέξει, να κάνει και καμιά σκανδαλιά. Λέμε τώρα.

Να δεις που άν σταματήσει το ολοήμερο θα ηρεμήσει κάπως και δεν θα αγχώνεται τόσο πολύ και θα έχει και ελεύθερο χρόνο που με τα γραφόμενα σου από ότι καταλάβαινω δεν υπάρχει αρκετός!
Είναι τόσο σημαντικό να κάνεις κάποιον ευτυχισμένο.....

Ξεκίνα από τον εαυτό σου!

Αποσυνδεδεμένος Ντόρις

• Μωράκια Administrator
  • Ωραία τα λες! 59
    • Smart
    • Μωράκια
« Απάντηση #4 στις: 14 Δεκ 2009, 16:00 »
Δεν ξέρω για το δικό σου παιδί, αλλά εγώ ούτως ή άλλως θεωρώ το ολοήμερο έτσι όπως λειτουργεί στην Ελλάδα απαράδεκτο!!!

Θα είχε μεγάλο όφελος αν τα παιδιά ήταν διαβασμένα και είχαν το απόγευμά τους ελεύθερο για να ασχοληθούν με ότι επιθυμούν. Το ολοήμερο όμως που κρατάει σχεδόν μέχρι το απόγευμα και μετά πρέπει να διαβάσεις και μετά να πας και σε κάποια δραστηριότητα εξωσχολική τι να πω;
Εμένα αυτή η μέρα δε μου φαντάζει για μια ωραία μέρα που αρμόζει να την περνά ένα παιδάκι πρώτης δημοτικού.

Το ολοήμερο πιστέυω εξυπηρετεί τους γονείς για να είναι κάπου τα παιδιά για όσο δουλεύουν ή κάποια άλλα συμφέροντα διορισμών. Τίποτα άλλο έτσι όπως λειτουργεί.
Αν μπορείς να το αποφύγει το παιδί στο προτείνω ανεπιφύλακτα. Η αλήθεια είναι ότι έχω ακούσει για πολλές περιπτώσεις παιδιών που όταν σταμάτησαν να πάνε ολοήμερο ηρέμησαν και βρήκαν καλύτερες ισορροπίες με τον εαυτό τους και την οικογένειά τους.

Φαντάσου πόσο πολύ δυσκολεύεται και κουράζεται ένα παιδί που έχει και πρόβλημα συγκέντρωσης.

Από όλα όσα μου λες, νομίζω ότι είναι το πρώτο το οποίο θα πρέπει να σκεφτείς σοβαρά... και ίσως οι καταστάσεις σε οδηγούν από μόνες τους σχετικά και με τη δουλειά σου... :( :(

Αποσυνδεδεμένος Ελιζώ

• Ωραία τα λες! 3
« Απάντηση #5 στις: 14 Δεκ 2009, 16:14 »
Ένας λόγος που δεν βάλαμε τη Νεφέλη ολοήμερο ήταν και όσα ανέφερε η Βάσω παραπάνω άσχετα αν στο δικό μας σχολείο τα παιδιά γυρνάνε σπίτι διαβασμένα σχεδόν σε όλα τα μαθήματα τους.

Αποσυνδεδεμένος luna

• Ωραία τα λες! 15
    • Made by Luna
« Απάντηση #6 στις: 14 Δεκ 2009, 16:45 »
Δεν είναι μόνο το ολοήμερο που δεν λειτουργεί όπως θα έπρεπε. Είναι αντικειμενικά πολύ η δουλειά που τους βάζει καθημερινά. Να συναντήσεις τη δασκάλα το συντομότερο. Πρέπει να καταλάβει ότι επιβάλλεται να ρίξει λίγο τους ρυθμούς της γιατί υπάρχει πρόβλημα. Έτσι όμως τα πάει το μόνο σίγουρο είναι ότι θα κάνει τα παιδιά να μισήσουν το σχολείο.

Αποσυνδεδεμένος Ντόρις

• Μωράκια Administrator
  • Ωραία τα λες! 59
    • Smart
    • Μωράκια
« Απάντηση #7 στις: 14 Δεκ 2009, 17:10 »
Το θέμα του πόσο γρήγορα σωστά το έθεσε η Luna  και μου θύμισε αυτό που ήθελα να σου πω... Θα πρέπει να μιλήσεις και με άλλες μαμάδες για το πως πάνε τα άλλα παιδιά. Ετσι θα δεις πιο αντικειμενικά τι γίνεται. Το πόσο γρήγορα πάει εγώ δεν μπορώ να το εκτιμήσω γιατί όπως ξέρεις δεν έχω παιδάκια στο δημοτικό ακόμη.

Συζητώντας όμως εδώ με τις άλλες μαμάδες θα συγκρίνεις  τι ταχύτητα έχουν οι άλλες δασκάλες. :-\ :a135: :bur2:

Το σίγουρο είναι ότι το παιδί πιέζεται πολύ και πρέπει να βρεθούν λύσεις δραστικές! Το κάνε υπομονή μπορείς να το πεις για αυτήν την εβδομάδα... Μετά θα πρέπει να υπάρξει νέα διευθέτηση των υποχρεώσεων, των ωρών και του τι κάνει. :dontknow: :dontknow:

Αποσυνδεδεμένος Ειρήνη

• Ωραία τα λες! 32
« Απάντηση #8 στις: 17 Ιαν 2010, 23:03 »
Τι έγινε με το παιδί; Καλά πόση δουλειά έχουν τα εξάχρονα;
« Τελευταία τροποποίηση: 19 Ιαν 2010, 22:22 Aπό Ειρήνη »

Αποσυνδεδεμένος Ελιζώ

• Ωραία τα λες! 3
« Απάντηση #9 στις: 18 Ιαν 2010, 14:51 »
Τι έγινε με το παιδί; Καλά πόσοι δουλειά έχουν τα εξάχρονα;

Που να δεις τα εφτάχρονα! :adiaforos: :adiaforos:

Αποσυνδεδεμένος Μέλος Κ

• Ωραία τα λες! 0
« Απάντηση #10 στις: 18 Ιαν 2010, 15:25 »
Λοιπον στο δικο μας ολοημερο κανουν αγγλικα (το εμαθα οταν εφερε ο μικρος ενα πακο με φωτοτυπιες που ειχε κανει εκει) γυμναστικη δυο φορες την εβδομαδα, βλεπουν dvd και κανουν τα μαθηματα τους. Η κορη μου τα κανει εκει, ο γιος μου αναλογα με την διαθεση του.
Λοιπον καπου αλλου, αν θυμαμαι καλα, σας ειχα γραψει οτι μιλησα με την δασκαλα πριν κλεισουν τα σχολεια για τα Χριστουγεννα. Παραδεχτηκε οτι τους εβαζε πολλα αλλα επρεπε να βγει η υλη.
Την Πεμπτη δεν τον εστειλα αγγλικα γιατι δεν προλαβαινε να τελειωσει τα μαθηματα του. Συνεχιζει λοιπον να τους βαζει αρκετα οχι ομως οπως πριν τα Χριστουγεννα.
Ο μικρος μου δεν εχει ξαναπαραπονεθει για το σχολειο οποτε πιστευω οτι ηταν μια φαση που περασε.
Παντως μετα τα Χριστουγεννα ακομη δεν εχουν προσαρμοστει τα παιδια μου στους ρυθμους του σχολειου.

Αποσυνδεδεμένος mama

• Πολύγραφος Δημιουργός
  • Ωραία τα λες! 0
« Απάντηση #11 στις: 18 Ιαν 2010, 16:39 »

Παντως μετα τα Χριστουγεννα ακομη δεν εχουν προσαρμοστει τα παιδια μου στους ρυθμους του σχολειου.

Eιχα την εντυπωση οτι το ενιωθα  εντονα επειδη ειναι 3...αλλα τελικα ακουω απο παρα πολλους οτιτην παλευουν ακομα να προσαρμοστουν μετα τις διακοπες.
   Μαλλον επειδη ειναι κοντα το Πασχα...να μην ξεπροσαρμοστουμε απ τις διακοπες...χαχα

Αποσυνδεδεμένος Μέλος Κ

• Ωραία τα λες! 0
« Απάντηση #12 στις: 18 Ιαν 2010, 17:23 »
Ανακουφιστηκα ;D. Τελικα ειναι και αλλα παιδια!!!

Αποσυνδεδεμένος ΧΡΥΣΟΒΑΛΑΝΤΟΥ

• Πολυγραφότατος Δημιουργός
  • Ωραία τα λες! 24
  • Αγάπα για να ζήσεις-Ζήσε για να αγαπάς!Δ.Σολωμος
« Απάντηση #13 στις: 01 Μαι 2010, 20:57 »
ΜΜΜΜΜΜΜΜΜΜΜΜΜ............... Η ΕΚΔΙΚΗΣΗ ΤΟΥ ΜΑΘΗΤΗ...!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ;D ;D ;D ;Dwww.youtube.com/watch?v=Knip1JhPDJc

Αποσυνδεδεμένος Spourgiti

• Ωραία τα λες! 10
  • να ζεις, να αγαπάς και να μαθαίνεις
« Απάντηση #14 στις: 01 Μαι 2010, 21:21 »
χαχαχαχα καλό το βιντεάκι!