Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε κάνοντας κλικ εδώ... Η εγγραφή είναι εντελώς δωρεάν και επιτρέπει την καλύτερη παρακολούθηση του φόρουμ

Μωράκια

Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.

Αποστολέας Θέμα: Το εμβρυο μεγαλώνει κανονικά; Όλα καλά τελικά  (Αναγνώστηκε 9012 φορές)

Αποσυνδεδεμένος maria1983

• Ολιγόγραφος Δημιουργός
  • *
  • Ωραία τα λες! 0
Καλημέρα κι απο μένα. Ονομάζομαι Μαρία και είμαι απο Κύπρο. Βρήκα τυχαία το φορουμ σας οταν εψαχνα κατι στο google και μ άρεσε πολυ γιατί ειμαι σίγουρη ότι θα με βοηθήσετε.
Λοιπόν πριν 8 μήνες είχα μείνει έγγυος για πρώτη φορά αλλα τελικά απέβαλα στην 2η εβδομάδα εγκυμοσύνης κι ακόμα δεν ξέρω τον λόγο που απέβαλα και ο γιατρός μου δεν μου συμπεριφέρθηκε καθόλου καλα και γιαυτο τον αλλαξα. Αλλα αυτό παει πέρασε.
Στις 31 Νοεμβρίου έμαθα πως είμαι εγγυος ξανα  και χαρήκαμε πολύ κι εγω κι ο συζυγός μου, όμως οταν έκανα την χωριακή ήταν παρα πολυ χαμηλή κι έτσι ο γιατρός μ έβαζε να την κάνω καθε δυο μέρες και ευτυχως διαπλασιαζόταν αλλα κ η προγεστερόνη μου ήταν χαμηλή αλλα ευτυχώς κι αυτή αυξανετε. Μέχρι τώρα είχα μόνο δυο επισκέψεις στον γιατρό μου. Την πρώτη φορα μ εξετασε ενδοκολπικά και εντοπίσαμε τον σακο και την δευτερη φορά εντοπίσαμε και το εμβρυο αλλα μου είπε οτι περίμενε να ηταν μεγαλύτερο κι αυτο τον ανυσυχέι.  και δεν ξέρω ρε κορίτσια τι σημαινει και τι συμβάνει... γιατι δεν μεγαλώνει το μωρακι μου? φταιω εγω? δεν θα μεγαλώσει? θα το χασω? εχω απελπιστει ...
Σας ευχαριστώ που με "ακουσατε" ...

Μαρία..
« Τελευταία τροποποίηση: 11 Ιαν 2010, 15:34 Aπό abraam »

Αποσυνδεδεμένος Ντόρις

• Μωράκια Administrator
  • Διακεκριμένος Δημιουργός
  • Ωραία τα λες! 69
  • Μες στα δύσκολα, εσύ να με κρατάς...
    • Confused
    • Μωράκια
Απ: Γιατί δεν μεγαλώνει το εμβρυο κανονικά ? :(
« Απάντηση #1 στις: 14 Δεκ 2009, 13:14 »
Οταν ξαφνικά σταματά η ανάπτυξη του μωρού λέγεται παλίνδρομη κύηση και συμβαίνει σχετικά συχνά στο πρώτο τρίμηνο. Στην αρχή που είσαι εσύ δε σημαίνει απαραίτητα ότι εχεις πρόβλημα. Μπορεί να το έπιασες άλλη μέρα από αυτή που υπολογίζεται τυπικά από τις ημερομηνίες και το μωρό σου να είναι απλά πιο μικρό σε σχέση με τους υπολογισμούς που γίνονται. Σε αυτό το θέμα γίνεται μια διορθωση στην πορεία της εγκυμοσύνης (όσον αφορά τις ημερομηνίες κλπ).

Αν ομοιγένητο  αποβάλλει κάποια κοπέλα για δεύτερη φορά  τότε καλό είναι να γίνει εξέταση για να βρεθούν τυχόν χρωμοσωμικά προβλήματα ή ότι άλλο μπορεί να βρεθεί.

Σκέψου θετικά και ας ελπίσουμε ότι όλα θα πάνε μια χαρά. Σίγουρα πάντως δεν φταις εσύ. Θα έφταιγες αν σου έλεγε ο γιατρός να προσέξεις κάτι και εσύ δεν το έκανες. ;) ;)

Σου εύχομαι προς το παρόν μια ήρεμη και καλή εγκυμοσύνη μέχρι το τέλος και καλή λευτεριά!!!
Φιλικά Βάσω. :protasi: :protasi: :Κ: :Κ: :bearhug: :bearhug: :bearhug: :pregnant: :pregnant:

Κάθε μέρα γίνε αυτό που πραγματικά ΕΙΣΑΙ!

Αποσυνδεδεμένος Ελιζώ

• Ωραία τα λες! 3
  • Να μ' αγαπάς με τα λάθη μου όλα στη σειρά....
    • http://mammael.blogspot.com
« Απάντηση #2 στις: 14 Δεκ 2009, 13:18 »
Ακριβώς ότι λέει η Βάσω.

Εύχομαι να πάνε όλα καλά κούκλα μου και απλώς να έχει γίνει λάθος στην ημερομηνία σύλληψης.

:bearhug: :bearhug: :bearhug:
Είναι τόσο σημαντικό να κάνεις κάποιον ευτυχισμένο.....

Ξεκίνα από τον εαυτό σου!

• Ολιγόγραφος Δημιουργός
  • *
  • Ωραία τα λες! 0
« Απάντηση #3 στις: 14 Δεκ 2009, 13:20 »
Βάσω μου σ έυχαριστώ πολύ για την απαντηση σου, μπορώ να πώ ότι ήταν πολύ ενθαρυντική. Ελπίζω να έχεις δικαιο και να είναι οι ημερομηνίες μου λάθος.

:euxaristo: :bearhug:

Σ ευχαριστώ πολύ για τις ευχές σου κι ευχομαι και σε σένα τα καλύτερα.  :)

• Ολιγόγραφος Δημιουργός
  • *
  • Ωραία τα λες! 0
« Απάντηση #4 στις: 14 Δεκ 2009, 13:23 »
Σ ευχαριστώ κι εσένα Έλιζω μου μακάρη να εχετε δικαιο και να είναι λάθος οι ημερομηνιεσ μου.

:euxaristo: :euxaristo: :bearhug:

Αποσυνδεδεμένος μπισκοτάκι

• Ωραία τα λες! 10
  • το χαμόγελο σας όλη μου η ζωή
    • Stressed
« Απάντηση #5 στις: 14 Δεκ 2009, 14:00 »
Σου εύχομαι να πάνε όλα καλά. :bearhug: :bearhug: :bearhug: Να μην στεναχωριέσε. Να δείς που θα είναι όπως το λένε τα κορίτσια.

• Ολιγόγραφος Δημιουργός
  • *
  • Ωραία τα λες! 0
« Απάντηση #6 στις: 14 Δεκ 2009, 14:07 »
 :euxaristo: Γιωτα μου σ ευχαριστω κι εσένα.. Η αλήθεια είναι πως έχω στεναχωρηθεί πολύ και φοβάμαι να ακούσω τι θα μου πεί ο γιατρός το σάβατο που θα πάω. Σ ευχαριστώ για τις ευχές σου κι εσενα και όλες. Είσται πολύ καλες!!  :bearhug: :bearhug: :bearhug:

Αποσυνδεδεμένος manoulax2

• Ικανοποιητικός Δημιουργός
  • **
  • Ωραία τα λες! 0
« Απάντηση #7 στις: 14 Δεκ 2009, 14:24 »
πραγματικα σου ευχομαι να πανε ολα καλα και να εχεις μια υπεροχη εγκυμοσυνη.τετοιο προβλημα αντιμετωπισε και συγγενικο μου προσωπο και εχει τωρα μια κουκλα 2μιση χρονων και περιμενει και ενα μωρακι το καλοκαιρι.οι εξετασεις της ειναι πιο πολλες λογο των αποβολων [δυστηχως 1 πριν την κορη της και 2 μετα]αλλα ολα δειχνουν να πηγαινουν καλα.μην απελπιζεσαι και να δεις που θα κρατας το μωρακι σου στα χερια και θα ξεχασεις ολα τα ασχημα

• Ολιγόγραφος Δημιουργός
  • *
  • Ωραία τα λες! 0
« Απάντηση #8 στις: 14 Δεκ 2009, 14:49 »
manoulax2 σ ευχαριστώ πολύ! μου δίνεις πολύ θάρρος!! κι εσυ και όλες!!! Να εισται καλά!!
Μακάρι οι ευχές σας να εισακουστούν!! Με κάνετε να νιώθω πολύ καλύτερα!!
 :euxaristo: :euxaristo: :bearhug: :bearhug: :bearhug: :bearhug:

Αποσυνδεδεμένος Μέλος Κ

• Ωραία τα λες! 1
  • Λατρευω τα κουκλιά μου!!!!!!
« Απάντηση #9 στις: 14 Δεκ 2009, 14:51 »
Αυτο θα σου ελεγα και εγω. Ο επομενος υπερηχος θα τα δειξει ολα.
Να εισαι αισιοδοξη. Ολα θα πανε καλα.

• Ολιγόγραφος Δημιουργός
  • *
  • Ωραία τα λες! 0
« Απάντηση #10 στις: 14 Δεκ 2009, 15:27 »
αυτο φοβάμαι κορίτσια.. τον επόμενο υπέρυχο!... φοβάμαι ν ακούσω τι θα μου πεί ο γιατρός.. :(

Αποσυνδεδεμένος Ντόρις

• Μωράκια Administrator
  • Ωραία τα λες! 69
  • Μες στα δύσκολα, εσύ να με κρατάς...
    • Confused
    • Μωράκια
« Απάντηση #11 στις: 14 Δεκ 2009, 15:52 »
Θα πρότεινα να μη σκέφτεσαι όσο μπορείς συνεχεια αυτό το θέμα. Εχω περάσει από πολύ άσχημες φάσεις και σε καταλαβαίνω απόλυτα. Το μόνο όμως που μπορείς να κάνεις στη φάση που είσαι, είναι να προσπαθείς να μιλάς περί ανέμων και υδάτων. Πάρε τις γνώμες όλων, όμως όσο μπορείς ξεχάσου για να περάσουν αυτές οι δύσκολες μέρες μέχρι το Σάββατο οπότε θα είναι πιο ξεκάθαρα τα πράγματα.

Δεν μπορείς να αλλάξεις κάτι τώρα ούτε να περάσουν οι μέρες μέχρι το Σάββατο πιο γρήγορα.
Περιηγήσου στο φόρουμ, γράψε όσο μπορείς περισσότερο, μίλα πολύ να ξεσκάς!!
Αυτά έχω να σου προτείνω από τη δική μου εμπειρία.

Νασαι καλά!!!

Κάθε μέρα γίνε αυτό που πραγματικά ΕΙΣΑΙ!

• Ολιγόγραφος Δημιουργός
  • *
  • Ωραία τα λες! 0
« Απάντηση #12 στις: 14 Δεκ 2009, 18:29 »
Βάσω μου προσπαθώ να ξεχαστώ αλλα είμαι και πολλες ωρες μόνη μου, μια και ο γιατρος μου είπε να είμαι ξαπλωμένη και με πιανει η "καταθλιψη". ΄
Ξέρω πως όσο και να το σκέφτομαι οι μέρες δεν θα περάσουν... προσπαθώ να σκέφτομαι θετικά αν και πολλές φορές δεν το πετυχένω ομως προσπαθώ. Υπάρχουν γυναίκες με πολύ πιο σοβαρά προβλήματα αλλα δυστιχως το δικό μου αυτή την στιγμή μου φενεται τεράστιο...

Σε ευχαριστώ πολυ για την συμπαράσταση!! να 'σαι καλα!!

:bearhug: :bearhug:

Αποσυνδεδεμένος phinix

• Σημαντικός Δημιουργός
  • Ωραία τα λες! 0
« Απάντηση #13 στις: 14 Δεκ 2009, 22:25 »
Είναι φυσικό να ανησυχείς και να στενοχωριέσαι.Αλλά να ξέρεις ότι εμείς είμαστε εδώ για να μας λες ότι σε απασχολεί.
Όταν μπορείς να μοιράζεσαι τις σκέψεις σου είναι καλό. Σου εύχομαι με όλη μου την ψυχή να ακούσεις καλά νέα το Σάββατο
και να κάνουμε forumιακό πάρτυ το Σαββατόβραδο. Η σκέψη όλων μας θα είναι μαζί σου με πολύ θετική ενέργεια για να
πάνε όλα καλά. :bearhug: :bearhug: :bearhug: :bearhug: :bearhug: :bearhug: :bearhug: :bearhug: :bearhug:

Αποσυνδεδεμένος Ειρήνη

• Ωραία τα λες! 32
« Απάντηση #14 στις: 15 Δεκ 2009, 07:01 »
 :bearhug: :bearhug: :bearhug: :bearhug: :bearhug: