Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε κάνοντας κλικ εδώ... Η εγγραφή είναι εντελώς δωρεάν και επιτρέπει την καλύτερη παρακολούθηση του φόρουμ

Μωράκια

Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.

Αποστολέας Θέμα: 'Αγχος, φάρμακα και λύση...  (Αναγνώστηκε 490 φορές)

Αποσυνδεδεμένος Ντόρις

• Μωράκια Administrator
  • Διακεκριμένος Δημιουργός
  • Ωραία τα λες! 69
  • Μες στα δύσκολα, εσύ να με κρατάς...
    • Confused
    • Μωράκια
'Αγχος, φάρμακα και λύση...
« στις: 04 Ιαν 2010, 18:28 »
'Αλλη μια περίπτωση έρχεται στο δρόμο μου..
Μια φίλη που έχει πολλές ευθύνες έχει στην τσάντα της αγχολυτικά ως λύση...
Εχει μια δουλειά με ευθύνες που επικοινωνεί με άγριους, μεταπτυχιακό, παιδιά, σπίτι με όλα όσα συνεπάγονται αυτά. Εχει σημαντική βοήθεια από τη μαμά της για τα παιδιά, όμως σήμερα μου είπε ότι κάποιος φαρμακοποιός της έδωσε το κουτί με τα αγχολυτικά που γνώριζε από άλλο γνωστό της. Εχει αγοράσει κουτί και το έχει στην τσάντα,απλά δεν ξέρει αν πρέπει να τα ξεκινήσει ή όχι.

Της είπα να μην τα ξεκινήσει γιατί όσους ανθρώπους γνωρίζω που τα ξεκίνησαν δεν τα σταμάτησαν ποτέ!! Της είπα ότι έιναι λάθος εξαρχής διότι δεν πήγε καν σε γιατρό. Της είπα να προσπαθήσει να βρει λύσεις στα προβλήματα που έχει και να προσπαθεί να απομονώνει ότι έχει. Δηλαδή είναι στη δουλειά; Να προσπαθεί το καλύτερο που αφορά τη δουλειά. Είναι στο σπίτι; Να σκέφτεται τα παιδιά και να κάνει το καλύτερο που μπορεί. Δεν είναι λύση σε όσα την πιέζουν και στις ευθύνες τα αγχολυτικά.
Τι άλλο να της πω ρε κορίτσια;
 Πώς να την πείσω ότι αυτό που πρέπει να αλλάξει είναι εξαρχής ο τρόπος που βλέπει τα γεγονότα; Εσείς έχετε βρεθεί σε αντίστοιχη θέση που να λέτε θέλω να πάρω αγχολυτικά μήπως και ηρεμήσω λίγο από όλα αυτά που με αγχώνουν; Από όλα αυτά που ίσως δεν μπορώ να σηκώσω;

Οι σύγχρονες γυναίκες προσπαθούν να γίνουν σουπερ άνθρωποι και υπάρχει σοβαρό πρόβλημα διαχείρισης. Διαχείρισης του χρόνου, των ευθυνών, των οικογενειών, των ισορροπιών και της ίδιας της ψυχικής μας υγείας...

Κάθε μέρα γίνε αυτό που πραγματικά ΕΙΣΑΙ!

Αποσυνδεδεμένος LENA

• Διακεκριμένος Δημιουργός
  • Ωραία τα λες! 20
  • Να σε βλέπω να γελάς!
Απ: 'Αγχος, φάρμακα και λύση...
« Απάντηση #1 στις: 05 Ιαν 2010, 21:10 »
Χμ... εχει τυχει στη ζωη μου να παρω 2 φορες αγχολυτικα.Την πρωτη φορα που ανακαλυψα το προβλημα με το θυροειδη και μου τα εδωσε η ενδοκρινολογος μεχρι να ρυθμιστουν οι ορμονες του θυροειδη με τη θεραπεια γιατι ειχα ταχυκαρδιες και δυσπνοια τα πηρα καμια 10 μερες.Τη δευτερη φορα πάλι για τον ιδιο λογο ταχυκαρδιες δυσπνοια μονο που η ψυχολογια μου ηταν πολυ χαλια και σε περιπτωσεις που δεν αισθανομουν καλα επερνα μισο χαπακι οχι οτι με βοηθουσε αλλα μαλλον ηταν στο μυαλο μου.Δεν εθιστικα τα σταματησα μετα απο λιγο.Ο γιατρος μου ειπε οτι μισο χαπακι δινουν και στον πονoδοντο.
Δεν ξερω αν ειναι κακο να παρει για λιγο διαστημα μεχρι να αισθανθει καλυτερα,πολλες φορες αισθανομαστε τοσο πιεσμενες που χρειαζεται μια βοηθεια για να δει και το μυαλο τα πραγματα διαφορετικα.
Εγω θα προτεινα να παρει κατι φυτικο οπως τα ανθοιαματα bach  http://www.powerhealth.gr/gr/index.php?page=shop.browse&category_id=6&option=com_virtuemart&Itemid=125&vmcchk=1 το οποιο δεν προκειται να τη βλαψει ακομη και αν δεν τη βοηθησει.