Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε κάνοντας κλικ εδώ... Η εγγραφή είναι εντελώς δωρεάν και επιτρέπει την καλύτερη παρακολούθηση του φόρουμ

Μωράκια

Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.

Αποστολέας Θέμα: Βρεχει κεφτεδες!!! (παιδικη ταινια)  (Αναγνώστηκε 4723 φορές)

Αποσυνδεδεμένος Μέλος Κ

• Διακεκριμένος Δημιουργός
  • Ωραία τα λες! 1
  • Λατρευω τα κουκλιά μου!!!!!!
Cloudy with a chance of metaballs ο αυθεντικος τιτλος.
Μια πολυ χαριτωμενη 3D ταινιουλα που βλεπετε πολυ ευχαριστα απο μικρους και απο μεγαλους. Πραγματικα δεν καταλαβα πως περασε η ωρα.
Η ιστορια εχει ως εξης: Απο μικρος ο Φλιν εχει ονειρο να γινει μεγαλος εφευρετης. Η μονη που τον στηριζει ειναι η μητερα του. Οταν μεγαλωνει ονειρο του ειναι να φτιαξει μια μηχανη που θα μετατρεπει το νερο σε φαγητο... Απο εκει και περα αρχιζουν τα προβληματα ;)
http://www.youtube.com/watch?v=OP9wtdwgeok#
http://www.cloudywithachanceofmeatballs.com/

Αποσυνδεδεμένος babytriceratops

• Πολύγραφος Δημιουργός
  • Ωραία τα λες! 0
Απ: Βρεχει κεφτεδες!!! (παιδικη ταινια)
« Απάντηση #1 στις: 31 Ιαν 2010, 18:28 »
Ευχαριστώ!! Όντως φαίνεται ωραία...εμείς βέβαια δεν είμαστε έτοιμοι για σινεμά...αλλά θα περιμένουμε να βγεί σε dvd!
Αλήθεια..που βρίσκουμε γενικά γυαλιά 3D για όταν το νοικιάσω? Τα έχει πάρει πουθενά το ματι σας?
<<Τα ζωντανά ψάρια πάνε κόντρα στο ρεύμα ενώ τα ψόφια το ακολουθούν....>>

Αποσυνδεδεμένος Μέλος Κ

• Ωραία τα λες! 1
« Απάντηση #2 στις: 31 Ιαν 2010, 19:29 »
Δεν ξερω πραγματικα.
Εμας μας τα εδωσαν στα σινεμα και τα κρατησαμε. Οχι μονο εμεις δηλαδη, αλλα ολοι οσοι ειδαν την ταινια.
Εαν θελεις μπορω να σου στειλω το ενα ζευγαρι.

• Πολύγραφος Δημιουργός
  • Ωραία τα λες! 0
« Απάντηση #3 στις: 31 Ιαν 2010, 19:38 »
Δεν ξερω πραγματικα.
Εμας μας τα εδωσαν στα σινεμα και τα κρατησαμε. Οχι μονο εμεις δηλαδη, αλλα ολοι οσοι ειδαν την ταινια.
Εαν θελεις μπορω να σου στειλω το ενα ζευγαρι.
"Ο λόγος σου με χόρτασε" που λένε..ευχαριστώ ...είσαι πολύ ευγενική αλλά δεν θέλω να στα στερήσω(θα νιώθω άσχημα μετά)...κάπου θα έχουν..θα ψάξω...Να'σαι καλά!! :euxaristo:

Αποσυνδεδεμένος Μέλος Κ

• Ωραία τα λες! 1
« Απάντηση #4 στις: 31 Ιαν 2010, 20:04 »
Δεν μου τα στερεις καλε. Εαν τα θελεις ειναι διαθεσιμα.

Αποσυνδεδεμένος Ελιζώ

• Ωραία τα λες! 3
  • Να μ' αγαπάς με τα λάθη μου όλα στη σειρά....
    • http://mammael.blogspot.com
« Απάντηση #5 στις: 31 Ιαν 2010, 22:28 »
To τρεϊλερ το είχαμε δει σε ένα DVD που είχε νοικιάσει η Νεφέλη και πραγματικά μου άρεσε.
Τώρα μετά τα θετικά σου σχόλια θα κανονίσουμε να τη δούμε ;)
Είναι τόσο σημαντικό να κάνεις κάποιον ευτυχισμένο.....

Ξεκίνα από τον εαυτό σου!

Αποσυνδεδεμένος LENA

• Ωραία τα λες! 20
  • Να σε βλέπω να γελάς!
« Απάντηση #6 στις: 31 Ιαν 2010, 22:35 »
Αν βγει και σε dvd 3D λογικα θα σου δινουν και τα γυαλια μαζι με το εργο.
Θελει ο αντρας μου να παμε με το Δημητρη να το δουμε αλλα εγω σκεφτομαι μηπως ειναι μικρος για σινεμα?Εσεις σε ποια ηλικια αρχισατε να πηγαινετε τα παιδακια σας στο σινεμα?

Αποσυνδεδεμένος Ελιζώ

• Ωραία τα λες! 3
« Απάντηση #7 στις: 31 Ιαν 2010, 22:38 »
Και εγώ ήθελα να πηγαίνω τη Νεφέλη σινεμά στην ηλικία του γιου σου Λένα μου.
Εκείνη όμως δεν ήθελε :Confused2:
Έτσι η πρώτη φορά που πήγαμε ήταν πέρσι!
Αλλά τώρα που πηγαίνουμε σχεδόν κάθε ΣΚ βλέπω παιδάκια ακόμα και μικρότερα της Ναντίνας!
Έχω παρατηρήσει με τη Ναντίνα, επειδή είναι στην ίδια ηλικία με τον γιό σου, ότι αν της αρέσει η ταινία δεν πρόκειται να κουνηθεί από τη θέση της.
Δεν έχεις λοιπόν παρά να δοκιμάσεις. ;)

• Πολύγραφος Δημιουργός
  • Ωραία τα λες! 0
« Απάντηση #8 στις: 01 Φεβ 2010, 07:07 »
Απο το τρέιλερ που είδα...φαντάστηκα αυτό... :hehehe:

Να έχει βάψει κάποιος το σπίτι του εξωτερικά..μόλις εχτές να έχει τελειώσει.. και να βρέχει την επόμενη...μακαρόνια με κιμά!! :fofl:

Αποσυνδεδεμένος Μέλος Κ

• Ωραία τα λες! 1
Απ: Απ: Βρεχει κεφτεδες!!! (παιδικη ταινια)
« Απάντηση #9 στις: 01 Φεβ 2010, 09:20 »
Θελει ο αντρας μου να παμε με το Δημητρη να το δουμε αλλα εγω σκεφτομαι μηπως ειναι μικρος για σινεμα?Εσεις σε ποια ηλικια αρχισατε να πηγαινετε τα παιδακια σας στο σινεμα?
Εαν θυμαμαι καλα, την κορη μας γυρω στα 4, τον γιο μας πιο μικρο.
Γενικα τους αρεσουν οι ταινιουλες και οπως ισως θα εχετε διαπιστωσει παμε σχεδον σε ολες και μαλιστα οικογενειακως. Να δειτε τι γινεται με τα ποπ κορν  ;D ;D ;D.
Η επομενη ταινιουλα θα ειναι αυτη με τον βατραχο που βγαινει στις 11-2.
Εντυπωσιακο τρειλερ ειχε και η Αλικη στην χωρα των θαυματων σε 3D.

Αποσυνδεδεμένος mamamaria

• Ωραία τα λες! 56
Απ: Απ: Βρεχει κεφτεδες!!! (παιδικη ταινια)
« Απάντηση #10 στις: 01 Φεβ 2010, 09:25 »

Εγώ Λένα μου είμαι κατά του σινεμά για παιδιά κάτω των 4 ετών. Τα μεγάλα μου παιδιά τα πήγα μετά τα 5 και τον μικρούλη, που είναι τώρα 3,5, δεν τον έχω πάει ακόμη. Δεν είναι το θέμα το αν θα κάτσει ήσυχα ή όχι, αλλά αν είναι καλό για τον εύθραυστο ψυχισμό του να βρεθεί για μιάμιση ώρα σε ένα τόσο έντονο περιβάλλον με στερεοφωνικό ήχο και τόσο ισχυρή εικόνα. Όσο για το τρισδιάστατο εκεί είναι που είμαι τελείως κάθετη: όχι, όχι, όχι. Δεν ξέρω αν έχετε παρακολουθήσει τη συζήτηση για τις τρισδιάστατες προβολές που έχει αρχίσει μετά την προβολή της ταινίας Άβαταρ (που είναι για μεγάλους, όχι για παιδιά) και το πόσο βαθειά επιρροή έχει στον ανθρώπινο ψυχισμό η τρισδιάστατη προβολή. Εγώ είχα και από πριν μεγάλες επιφυλάξεις για τα τρισδιάστατα με την έννοια ότι σε εισαγάγουν σε μια τεχνητή πραγματικότητα τόσο έντονα που πρέπει να έχεις γερά εσωτερικά θεμέλια για να μην επηρρεαστείς ψυχολογικά. Τώρα που παρακολουθώ στο διαδίκτυο (και όχι μόνο) την συζήτηση αυτή, επιβεβαιώνονται οι αμφιβολίες μου...
Για να μην σε ζαλίζω, η δική μου γνώμη είναι να μην εκθέτουμε τα παιδάκια σε τέτοιες ηλικίες -που αφενός είναι πολύ ευάλωτα, αφετέρου δεν μπορούν πάντα να εκφράσουν αυτό που νιώθουν ξεκάθαρα για να το καταλάβουμε και να το ... ξεμπερδέψουμε (εάν είναι μπερδεμένο!)- σε τόσο έντονες προβολές όπως του κινηματογράφου. Όσο για τα παιδάκια αυτών των ηλικιών που κυκλοφορούν στις κινηματογραφικές αίθουσες, προσωπικά μου έρχεται να πλακώσω τους γονείς τους στο ξύλο!!!!

Αποσυνδεδεμένος Μέλος Κ

• Ωραία τα λες! 1
« Απάντηση #11 στις: 01 Φεβ 2010, 10:30 »
Δηλαδη εχω ειμαι η πρωτη υποψηφια για ξυλο  ;D.
Προσωπικα δεν βρισκω κακο να πηγαινουν τα παιδια σινεμα και να βλεπουν ταινιουλες παιδικες. Ο ηχος οντως καποιες φορες ειναι εκκωφαντικος.
Εμεις το εχουμε καθιερωσει και τουλαχιστον μια φορα τον μηνα πηγαινουμε. Πηγαινουμε ολοι μαζι, παιρνουμε τα ποπ κορν μας, το καφεδακι μας, βλεπουμε την ταινια και μετα γουρουνιαζουμε στα Γκουντις.
Πιστευω οτι περισσοτερα ασχημα πραγματα βλεπουν στην τηλεοραση παρα στον κινηματογραφο ;).
Τωρα αυτα περι 3D δεν τα εχω διαβασει. Στην συγκεκριμενη ταινια δεν ειχε κατι που να φοβισει τα παιδια ή να τα επηρεασει. Βεβαια τα δικα μου κοντευει το ενα τα 7 και το αλλο τα 11 οποτε βλεπουν τα πραγματα διαφορετικα απο ενα 3.
Παντως και τα δυο μου παιδια λατρευουν τον κινηματογραφο και παντα μα παντα οταν δουν καποιο νεο τρειλερ παιδικης ταινιας θελουν να την δουμε.

Αποσυνδεδεμένος Ελιζώ

• Ωραία τα λες! 3
« Απάντηση #12 στις: 01 Φεβ 2010, 12:49 »
Εγώ πάντως για να σας πω την αλήθεια πέρσι που πήγαμε για πρώτη φορά με τη Νεφέλη σινεμά όντως φοβήθηκε από τους τόσο δυνατούς θορύβους και μου κράταγε σφιχτά το μπράτσο!
Αλλά η ταινία ήταν τόσο αστεία που το ξεχνούσε.
Η μικρή πάλι δεν δείχνει να ενοχλείται από τους δυνατούς θορύβους!
Άλλο παιδί εντελώς όμως :-\

Βασικά επειδή σήμερα διάβασα το αρθρο σχετικά με το Avatar και το 3D αναφέρεται σε άτομα που λένε ότι έπαθαν κατάθλιψη. Μάλιστα ένας είπε χαρακτηριστικά ότι θα ήθελε να αυτοκτονήσει γιατί ίσως ξαναζούσε σε εκείνον τον πλανήτη που απεικονίζει η ταινία. Υπερβολικό θα μου πείτε.....
« Τελευταία τροποποίηση: 01 Φεβ 2010, 12:51 Aπό Ελιζώ »

Αποσυνδεδεμένος mamamaria

• Ωραία τα λες! 56
« Απάντηση #13 στις: 01 Φεβ 2010, 12:56 »
Δηλαδη εχω ειμαι η πρωτη υποψηφια για ξυλο  ;D.
Προσωπικα δεν βρισκω κακο να πηγαινουν τα παιδια σινεμα και να βλεπουν ταινιουλες παιδικες. Ο ηχος οντως καποιες φορες ειναι εκκωφαντικος.
Εμεις το εχουμε καθιερωσει και τουλαχιστον μια φορα τον μηνα πηγαινουμε. Πηγαινουμε ολοι μαζι, παιρνουμε τα ποπ κορν μας, το καφεδακι μας, βλεπουμε την ταινια και μετα γουρουνιαζουμε στα Γκουντις.
Πιστευω οτι περισσοτερα ασχημα πραγματα βλεπουν στην τηλεοραση παρα στον κινηματογραφο ;).
Τωρα αυτα περι 3D δεν τα εχω διαβασει. Στην συγκεκριμενη ταινια δεν ειχε κατι που να φοβισει τα παιδια ή να τα επηρεασει. Βεβαια τα δικα μου κοντευει το ενα τα 7 και το αλλο τα 11 οποτε βλεπουν τα πραγματα διαφορετικα απο ενα 3.
Παντως και τα δυο μου παιδια λατρευουν τον κινηματογραφο και παντα μα παντα οταν δουν καποιο νεο τρειλερ παιδικης ταινιας θελουν να την δουμε.

Όχι βρε mommy μου, δεν είσαι υποψήφια!!!! Άλλωστε αναφέρομαι στις ηλικίες κάτω των 3 που βλέπω στους κινηματογράφους και αναρωτιέμαι γιατί πρέπει τα παιδάκια σε τόσο μικρές ηλικίες να τα φέρνουμε σε επαφή με κάτι τόσο έντονο όσο η μεγάλη οθόνη. Σαφώς και οι ταινίες είναι πολλές φορές πολύ καλύτερες από τα έργα στην τηλεόραση, εγώ μιλάω για το συνδυασμό εκκωφαντικός ήχος-τεράστια οθόνη-σκοτάδι, που κατά τη δική μου πάντα γνώμη, συνιστά κάτι πολύ έντονο για τον ψυχισμό των μικρών παιδιών.

Για τα τρισδιάστατα πάντως είναι καλό να διαβάσουμε όλοι, γιατί είναι κάτι πολύ διαφορετικό και απευθύνεται κατευθείαν στο υποσυνείδητο, οπότε -και πάλι κατά τη γνώμη μου- καλό είναι να το αποφεύγουμε γενικότερα (ΠΡΟΣΟΧΗ: είναι η προσωπική μου άποψη!!!!).

Αποσυνδεδεμένος Μέλος Κ

• Ωραία τα λες! 1
« Απάντηση #14 στις: 01 Φεβ 2010, 13:08 »
Ανοιξε βρε, ενα θεματακι με τα τρισδιαστα και βαλε μας τι εχεις βρει για να τα διαβασουμε και εμεις.