Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε κάνοντας κλικ εδώ... Η εγγραφή είναι εντελώς δωρεάν και επιτρέπει την καλύτερη παρακολούθηση του φόρουμ

Μωράκια

Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.

Αποστολέας Θέμα: Η Μουσικοθεραπεια στη ζωή μας.  (Αναγνώστηκε 991 φορές)

Αποσυνδεδεμένος ΧΡΥΣΟΒΑΛΑΝΤΟΥ

• Πολυγραφότατος Δημιουργός
  • Ωραία τα λες! 24
  • Αγάπα για να ζήσεις-Ζήσε για να αγαπάς!Δ.Σολωμος
Η Μουσικοθεραπεια στη ζωή μας.
« στις: 27 Απρ 2010, 13:02 »
Η Μοσικοθεραπεια στη ζωη μας

Η μουσικη ανεκαθεν επαιζε σημαντικο ρολο στη ζωη του ανθρωπου. Απο τα πρωτα χρονια της υπαρξης του ανθρωπου πανω στη γη, περικυκλωμαστε απο ηχους και μουσικες αρμονιες στη φυση, πχ το Θωρισμα των φυλλων, τα παλλιριακα κυματα που δημιουργουνε ηχο, τα ρυακια, τα ζωακια, ο αερας κτλ

Παλαιοτερα χρησιμοπουσανε ηχους για να επικοινωνουνε οι ανθρωποι εξ αποστασεως μεταξυ τους και σε καποιες φυλες υπηρξς ως μεσο συνεννοησης σαν ενα ειδος γλωσσας.

Σημερα, εκτος του ο΄τι την χρησιμοπουμε ως μεσο αποκτησης χρηματων, μεσο χαλαρωσης ή διασκεδασης, σε παρα πολλες κλινικες και σε νοσοκομεια την χρησιμοπουμε ως μια ευχαριστη μεθοδο βελτιωσης της καταστασης της υγειας καποιου, και κυριως στις ΜΕΘ (Μοναδες Εντατικης Θεραπειας)=Εντατικες.  Τα ακουσματα του ασθενους τον βοηθανε στη επικοινωνια του με τον "εξω" κοσμο., του δινουνε ωθηση, δυναμη και τον γαληνευουνε, γιαυτο και επιλεγονται κομματια οπως εκεινα του Μπετοβεν η του Βερντι.

ΜΙα αλλη σημαντικη ανκαλυψη ειναι οτι συχνα η ελπιλογη του μουσικου ειδους που ακουμε, εξαρταται και απο τα ακουσματα που λαμβανει ενα εμβρυο οσο βρισκεται στην κοιλια της μητερας του και συνεχιζει να διαμορφωνεται εως το 6 ετος της ηλικιας.

Ακομα και ο Θεος χαρισε στους Αγγελους την γλωσσα της μουσικης για να ευφραινονται και να επικοινωνουνε με τους ΤΕΡΕΡΙΣΜΟΥΣ.  Ειναι σπουδαιο αγαθο η μουσικη και οι ηχοι γυρω μας.

ΔΕΝ θεραπευει καποιον 100% απο παθολογικα νοσηματα!! Ωστοσο βοηθαει δινοντας μας ενεργεια και ελπιδα. Οταν Ειστε καπως πεσμενοι ψυχολογικα καλον ειναι να ακουτε πιο δυνατα κομματια με ρυθμο πιο γρηγορο. Εαν θελετε να ακουτε πιο χαλαρα κομματια καλον θα ειναι να Ειστε ηδη σε φορμα καλη. Βεβαια αυτο καμια φορα ειναι και υποκεμενικο!!! Αρκει να ειναι κινητηριος δυναμη σε ο,τι κανετε!! :arpa: :arpa: :arpa: :arpa: :arpa:

« Τελευταία τροποποίηση: 27 Απρ 2010, 14:23 Aπό Vaso »

Αποσυνδεδεμένος Spourgiti

• Διακεκριμένος Δημιουργός
  • Ωραία τα λες! 10
  • να ζεις, να αγαπάς και να μαθαίνεις
Ωραίο θέμα άνοιξες! Η Μουσικοκινητική είναι εφαρμόσιμη και στα παιδιά, από ηλικία 5-6 χρονών. Η κουμπάρα μου είναι του επαγγέλματος αυτού και ανυπομονούμε να ξεκινήσουμε!!

• Ωραία τα λες! 24
Να πατε!!!!! Ειναι πολυ σημαντικη η κινηση σε συνδυασμο με την μουσικη!!! Πολλοι που εχουνε προβληματα ορθοπεδικα οπωα δισκοπαθεια τους βοηθαει !!! :bearhug:

Αποσυνδεδεμένος Ελιζώ

• Ωραία τα λες! 3
  • Να μ' αγαπάς με τα λάθη μου όλα στη σειρά....
    • http://mammael.blogspot.com
Απ: Η Μουσικοθεραπεια στη ζωή μας.
« Απάντηση #3 στις: 28 Απρ 2010, 15:46 »
Όταν ακόμα ήμουν στη σχολή έκανα πολλά σεμινάρια μουσικοκινητικής αγωγής και το τι προσφέρει στα παιδιά!
Δυστυχώς τώρα δεν εξασκώ το επάγγελμα της νηπιαγωγού!
Όσο όμως δούλευα σε κατασκηνώσεις ότι έμαθα στη σχολή το έκανα πράξη!
Τώρα πρέπει να έρθετε σπίτι ένα απόγευμα να δείτε τι τρελούς χορούς ρίχνουν οι κόρες μου! ;)
Είναι τόσο σημαντικό να κάνεις κάποιον ευτυχισμένο.....

Ξεκίνα από τον εαυτό σου!

• Ωραία τα λες! 24
« Απάντηση #4 στις: 28 Απρ 2010, 15:52 »
Ισως καποια στιγμη ξανασχοληθεις με το επαγγελμα Σου...  χρειαζομαστε στη κοινωνια ατομα που αγαπανε τα παιδια και θελουνε να προσφερουνε για το καλο ολων....

Φανταζομαι πψς θα κανουνε τα μωρα Σου οταν ακουνε μουσικη!!!! :disco: :disco: :disco: :disco: :arpa: :arpa: :yelclap: :yelclap: :yelclap: :bluebouncer: :bluebouncer: :elefant: :elefant: :elefant: :elefant: :elefant:

Αποσυνδεδεμένος Ελιζώ

• Ωραία τα λες! 3
  • Να μ' αγαπάς με τα λάθη μου όλα στη σειρά....
    • http://mammael.blogspot.com
« Απάντηση #5 στις: 28 Απρ 2010, 15:53 »
Ισως καποια στιγμη ξανασχοληθεις με το επαγγελμα Σου...  χρειαζομαστε στη κοινωνια ατομα που αγαπανε τα παιδια και θελουνε να προσφερουνε για το καλο ολων....

Φανταζομαι πψς θα κανουνε τα μωρα Σου οταν ακουνε μουσικη!!!! :disco: :disco: :disco: :disco: :arpa: :arpa: :yelclap: :yelclap: :yelclap: :bluebouncer: :bluebouncer: :elefant: :elefant: :elefant: :elefant: :elefant:

Μακάρι αλλά δεν το βλέπω!!! :(
Να θυμηθώ να σας βάλω μερικά βιντεάκια σχετικά πρόσφατα να τις δείτε!!! ;)
Είναι τόσο σημαντικό να κάνεις κάποιον ευτυχισμένο.....

Ξεκίνα από τον εαυτό σου!

• Ωραία τα λες! 10
« Απάντηση #6 στις: 28 Απρ 2010, 15:56 »
Εννοείτε Ελίζα!!!! Βιντεάκια εδώ και τώρα!!!!

Αποσυνδεδεμένος xristinaki1976

• Ικανοποιητικός Δημιουργός
  • **
  • Ωραία τα λες! 0
« Απάντηση #7 στις: 28 Απρ 2010, 18:47 »
πολύ ενδιαφέρον θέμα,και εγώ αγαπώ πολύ τη μουσική!!! :) απο μικρό παιδάκι!!! και στο δικό μου το παιδί θα κάνω ''μαθήματα'' :P απο μικρό στη μουσική θα το έχω,όπως μεγάλωσα και εγώ(αχχχχ ευτηχησμένα χρόνια... :-*)
''ΜΙα αλλη σημαντικη ανκαλυψη ειναι οτι συχνα η ελπιλογη του μουσικου ειδους που ακουμε, εξαρταται και απο τα ακουσματα που λαμβανει ενα εμβρυο οσο βρισκεται στην κοιλια της μητερας του και συνεχιζει να διαμορφωνεται εως το 6 ετος της ηλικιας.''
δεν κατάλαβα τι εννοείς εδώ,οτι το εμβρυο ακούει όταν μεγαλώσει ότι άκουγε η μαμά του όσο το κυοφορούσε και μέχρι τα 6 του :;: αυτό δεν το ήξερα,εγώ θα το μάθω απο τώρα στην ποιοτική μουσική τότε  :hehehe: :rockon:  :P :fofl: πλακίτσα :yeah: ότι θέλει θα ακούει το παιδί :Confused2: :)
τα παιδιά μας πέρνουν τη ζωή τους απο μάς...αλλά μετά δεν έχουμε ζωή χωρίς αυτά... :)

• Ωραία τα λες! 10
« Απάντηση #8 στις: 28 Απρ 2010, 20:07 »
όντως το παιδί όσο είναι στην κοιλιά ακούει ό,τι ακούει η μάνα... ένα παράδειγμα θα σου δώσω... όταν ήμουν έγκυος στο πρώτο μου παιδί είχα πάει σε συγκέντρωση παιδιών που παίζανε κλασσική μουσική... όταν  έπαιξαν ένα κομμάτι στο πιάνο πολύ δυνατό η μικρή κλώτσαγε σαν τρελλή!! όταν ένας έπαιξε βιολί, μία πανέμορφη μελωδία, η μικρή ηρέμησε αμέσως και ήταν σαν να το ευχαριστιόταν!! ήταν φοβερή εμπειρία για εμένα μπορώ να σου πω, αισθάνθηκα πραγματικά πολύ εντόνα το παιδί μου εκείνη την στιγμή στην κοιλιά μου, και όχι μόνο σωματικά!

• Ωραία τα λες! 24
« Απάντηση #9 στις: 28 Απρ 2010, 23:22 »
Καλησπερα κοριτσια!!

Εκανα πρακτικη εφαρμογη σε ενα νοσοκομειο εξω απο την Φλωρεντια πανω στην μουσικοθεραπεια, οταν ετοιμαζα μια ερευνα για το θεμα της μουσικοθεραπειας, χωρις βεβαια να ειμαι μουσικοθεραπευτρια. Ωστοσο εμαθα παρα πολλα γυρω απο την χρησιμοτητα και την επιρροη που ασκει η μουσικη στν ανθρωπο. Και στην πραξη οταν το ξερευνας το ολο θεμα ειναι πολυ μαγικο και ενδιαφερον ειδικα σε νοσοκομεια ή στα σχολεια!!! Το τι ειδα και εμαθα δν περιγραφεται!!

ΟΛΑ τα μωρα ανγνωριζουνε την φωνη των γοενεων τους απο την ωρα που ειναι τη κοιλια της μητερς τους. Ηδη μιλαμε για ηχουσ και ηχητικες δονησεις που περνανε στο εμβρυο. Οταν ακουει κανεις μουσικη, τοτε και το εμβρυο εχει τη δυνατοτητα να συλλαμβανει ηχους, μελωδιες και αρμονιες. Μεχρι να γινει ενα παιδι 6 ετων μπορει ο γοενεας του να το καθοδηγησει για το τι ειδος μουσικης να συνηθεησει το αυτι του. Αυτο δν εστι οτι αργοτερα δν μπορει το ιδιο να αλλαξει γουστο!!! Ομως συμβαλλει κανεις στο να διαμορφωσει ακουσματα στο παιδι. Υπαρχουνε παιδιακια που ετυχε να γνωρισω στην ερευνα και μου ειπανε οτι ξερουνε καλα μια μουσικη, σου την ψιλολενε, αλλα που δν θυμουνται πια ποιο κομματι ητανε και αυτο γιατι το ακουγε η μαμα τους στην κυηση και οχι τα ιδια τα παιδιακια!!

Σας παραπεμπω στον γνωστο Ελληνα Καρδιολογο Κυριο Θαναση Δριτσα που ειναι και συνθετης και εχει ασχοληθει και με το θεμα της μουσικοθεραπειας ως Ιατρος που ειναι.  Εχει γραψει ενα εργο που λεγεται 'Mount Athos' =Μουσικη και εικονα.

Η σονατα 448 ADAGIO του Μοτσαρτ για 2 πιανα (ετσι λεγεται ενα κομματι του Μοτσαρτ) απεδειχθη οτι ακουγοντας την μαθητες σε περιοδο εξετασεων λυκειου ειχανε καλυτερη επιδοση στα μαθηματικα!! Αυτο ειναι αποδεδειγμενο και οχι αστειο. 

Ακομα και σε φυτα εχει γινει ερευνα, και σε ζωα, οτι η κλασσικη μουσικη τα ηρεμει και τα βοηθα στην αναπτυξη τους.

Υπαρχουνε πολλοι που εχουνε μελετησει τη μουσικη σαν βαλσαμο για την ψυχη και δν ειναι τυχαιο οτι πχ οταν πας στην Εκκλησια το πρωτο που σε προσελκυει ειναι η Χορωδια (ηχος) και το Κτισμα, η Αρχιτεκτονικη, η Αγιογραφια (δηλ η Εικονα).

Να ακουτε μουσικη. Θα Σας βοηθησει. Ειναι ενα απο τα φαρμακα που δν κοστιζουνε!!!! ;) ;) ;) :protasi: :protasi: :protasi: