Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε κάνοντας κλικ εδώ... Η εγγραφή είναι εντελώς δωρεάν και επιτρέπει την καλύτερη παρακολούθηση του φόρουμ

Μωράκια

Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.

Αποστολέας Θέμα: Η νηπιαγωγός είναι για δέσιμο!!!!  (Αναγνώστηκε 3930 φορές)

Αποσυνδεδεμένος Spourgiti

• Διακεκριμένος Δημιουργός
  • Ωραία τα λες! 10
  • να ζεις, να αγαπάς και να μαθαίνεις
Απ: Η νηπιαγωγός είναι για δέσιμο!!!!
« Απάντηση #15 στις: 29 Απρ 2010, 13:44 »
Α τόσο καλά!!!

Αποσυνδεδεμένος manoulax2

• Ικανοποιητικός Δημιουργός
  • **
  • Ωραία τα λες! 0
« Απάντηση #16 στις: 26 Μαι 2010, 01:13 »
αν ειναι δυνατον παιδια του νηπιαγωγειου να πρεπει να γραφουν και να διαβαζουν :Confused2:καλα τους τα ειπες.δηλαδη στην πρωτη δημοτικου τι θα κανουν;η κορη μου απο 2μιση χρονων ελεγε την αλφαβητα τραγουδιστα απο ενα παιχνιδι της fisherprice.αν σας πω οτι σταματησα να της το βαζω γιατι δεν ηθελα να την φωρτωνω απο νωρις με διαφορα πραγματα που δεν ειναι της ηλικιας της θα με πιστεψετε;ειναι πανεξυπνο πλασμα που οτι ακουσει το απομνημονευει στη στιγμη αλλα δεν θελω να ΄΄καψω΄΄το κοριτσακι μου απο τωρα,χαιρομαι ελιζω που δεν ειμαι η μονη που σκεφτεται ετσι

Συνδεδεμένος mamamaria

• Ωραία τα λες! 56
« Απάντηση #17 στις: 26 Μαι 2010, 09:42 »
αν ειναι δυνατον παιδια του νηπιαγωγειου να πρεπει να γραφουν και να διαβαζουν :Confused2:καλα τους τα ειπες.δηλαδη στην πρωτη δημοτικου τι θα κανουν;η κορη μου απο 2μιση χρονων ελεγε την αλφαβητα τραγουδιστα απο ενα παιχνιδι της fisherprice.αν σας πω οτι σταματησα να της το βαζω γιατι δεν ηθελα να την φωρτωνω απο νωρις με διαφορα πραγματα που δεν ειναι της ηλικιας της θα με πιστεψετε;ειναι πανεξυπνο πλασμα που οτι ακουσει το απομνημονευει στη στιγμη αλλα δεν θελω να ΄΄καψω΄΄το κοριτσακι μου απο τωρα,χαιρομαι ελιζω που δεν ειμαι η μονη που σκεφτεται ετσι

Εγώ να δεις πόσο χαίρομαι που υπάρχουν ακόμη μανούλες που σκέφτονται ... φυσιολογικά (κατά τη γνώμη μου πάντα). Έχω βαρεθεί να βλέπω γονείς να πιέζουν τα παιδάκια από την ώρα που ανοίγουν τα μάτια τους να μιλήσουν, να περπατήσουν, να πουν σωστά τις λέξεις, να μάθουν τους αριθμούς, να διαβάζουν, να..., να..., να.... Ειδικά ένα ευφυές παιδί δεν πρέπει ποτέ να το παρακινούμε περισσότερο απ' όσο χρειάζεται, γιατί έτσι κινδυνεύει να χάσει κάθε ενδιαφέρον για όλα πολύ γρήγορα. Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου, manoulax2.

Αποσυνδεδεμένος Ελιζώ

• Ωραία τα λες! 3
  • Να μ' αγαπάς με τα λάθη μου όλα στη σειρά....
    • http://mammael.blogspot.com
« Απάντηση #18 στις: 26 Μαι 2010, 10:06 »
Δεν είναι κατά τη γνώμη σου Μαράκι μου. Αυτό είναι το φυσιολογικό.
Τις προάλλες η Ναντίνα έλεγε τα γράμματα της αλφαβήτα και κάπου κόλλησε, δεν θυμάμαι που ακριβώς, και εκνευρίστηκε. Της είπα λοιπόν ότι δεν πειράζει που δεν τα θυμάται. Θα έρθει ο καιρός που θα τα μάθει καλά και δεν θα τα ξεχνάει ποτέ!!! Και αυτό θα γίνει όταν θα πάει στην πρώτη δημοτικού. Σιγά μην τρελαθούμε κιόλας επειδή η κόρη μου δεν ξέρει την αλφαβήτα στα 4,5 της.  :Confused2:
Είναι τόσο σημαντικό να κάνεις κάποιον ευτυχισμένο.....

Ξεκίνα από τον εαυτό σου!

Συνδεδεμένος mamamaria

• Ωραία τα λες! 56
« Απάντηση #19 στις: 26 Μαι 2010, 10:09 »
Δεν είναι κατά τη γνώμη σου Μαράκι μου. Αυτό είναι το φυσιολογικό.
Τις προάλλες η Ναντίνα έλεγε τα γράμματα της αλφαβήτα και κάπου κόλλησε, δεν θυμάμαι που ακριβώς, και εκνευρίστηκε. Της είπα λοιπόν ότι δεν πειράζει που δεν τα θυμάται. Θα έρθει ο καιρός που θα τα μάθει καλά και δεν θα τα ξεχνάει ποτέ!!! Και αυτό θα γίνει όταν θα πάει στην πρώτη δημοτικού. Σιγά μην τρελαθούμε κιόλας επειδή η κόρη μου δεν ξέρει την αλφαβήτα στα 4,5 της.  :Confused2:

Ναι βρε Ελίζα μου, αλλά κοντεύουν να μας πείσουν για το αντίθετο. Τόση πίεση πια στα παιδιά από την ώρα που ανοίγουν τα μάτια τους, μου τη δίνει!!!!!!!!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος Ελιζώ

• Ωραία τα λες! 3
« Απάντηση #20 στις: 26 Μαι 2010, 10:15 »
Βρε άστους να λένε ότι θέλουν. Εμείς τι κάνουμε, στο σπίτι μας μετράει. Εμείς τι περνάμε στα παιδιά μας πρέπει να σκεφτόμαστε.
Και να σου πω και κάτι αν και το έχω ξαναπεί; Χαίρομαι ιδιαίτερα που η Νεφέλη μου έχει μια δασκάλα που δεν τα πιέζει, πχ με την προπαίδεια φέτος. Μας είπε να μην τα πιέζουμε για να τη μάθουν. Ότι τους μείνει. Η ώρα για να μάθουν προπαίδειες, πολλαπλασιασμούς και διαιρέσεις δεν είναι στη δευτέρα δημοτικού αλλά στην τρίτη!!! Το φέρνω αυτό σαν παράδειγμα τώρα!!!
Και μου θέλουν στον παιδικό σταθμό να μάθουν γράμματα τα παιδάκια για να δείξουν ότι κάτι κάνουν; Ε, ποτέ!!!! :mastigio: :mastigio: :mastigio:
Βάλτε με εμένα μέσα στη μια τάξη και θα σας πω τι πρέπει να μαθαίνουν τα παιδιά και τι όχι. Τι δραστηριότητες πρέπει να κάνουν και τι όχι!!! ;)

Αποσυνδεδεμένος MarMak

• Ολιγόγραφος Δημιουργός
  • *
  • Ωραία τα λες! 0
« Απάντηση #21 στις: 17 Οκτ 2010, 01:15 »
Είμαι σίγουρη ότι και κάπου αλλού είχα ανοίξει ένα σχεδόν ίδιο θέμα αλλά δεν το βρίσκω πουθενά. Ούτε στην αναζήτηση!! Αν θυμάστε λοιπόν στην αρχή της χρονιάς του παιδικού που πηγαίνει η Ναντίνα είχα θυμώσει με τις νηπιαγωγούς επειδή μας είχαν ζητήσει να φέρουμε βιβλία και τετράδια στα παιδιά για να μάθουν να γράφουν τα γράμματα και τους αριθμούς!!! Χθες είχαμε συγκέντρωση γονέων στον παιδικό σταθμό, όχι όλοι μαζί αλλά ο καθένας ξεχωριστά με τη δασκάλα, στην ίδια αίθουσα όμως!
Εγώ χθες με αυτά που άκουσα και είδα ήθελα να την πνίξω τη νηπιαγωγό!!!! :mastigio:

Όταν έφτασα ήδη μίλαγε με κάποιους άλλους γονείς και μου είπε να ανοίξω το συρτάρι της Ναντίνας να δω τι έχουν κάνει μέχρι τώρα.
Τι να σας πω βρε κορίτσια. Απογοητεύτηκα. Αυτές ή βαριούνται να δουλέψουν ή θέλουν να το παίξουν κάπως στους γονείς ότι να, εμείς θα μάθουμε στα παιδιά σας γράμματα!!  :mastigio: Σε ποια ηλικία βρε θα μάθουν γράμματα; Στα 3,5 με 4?  :yikes:

Δεν είχε καμιά κατασκευή, έχουν φέρει κατά καιρούς στο σπίτι διάφορες κατασκευές αλλά της πλάκας μη φανταστείτε τίποτα ουαου!, και πολύ φωτοτυπία, μα πολύ φωτοτυπία. Και όταν είδα τα βιβλία και τα τετράδια, ναι τετράδια, της έφριξα τελείως. Ούτε πρώτη δημοτικού να ήταν βρε κορίτσια. Ακριβώς ότι έκανε η Νεφέλη πέρσι!!!!!  :yikes: :mastigio:

Μάλιστα άκουσα να λέει στους άλλους γονείς, το ξαναείπε μετά και στους άλλους, ότι ο σκοπός τους δεν ήταν να μάθουν στα παιδιά να γράφουν και να διαβάζουν αλλά να μάθουν να έχουν καθαρά τετράδια και βιβλία!!!  :41616-4: :41616-4:

Έφτασε που λέτε και η σειρά μου και ήρθε η δασκάλα δίπλα μου με ένα πλατύ χαμόγελο!!!! Μου είπε ότι δεν έχει ιδιαίτερο πρόβλημα με τη Ναντίνα, σιγά μην είχε :hehehe: :hehehe: και ότι είναι πολύ καλή σε αυτό που κάνει, στη ζωγραφική, στις κατασκευές, στα παζλ κλπ (ναι δεν το ξέραμε εσένα περιμέναμε να μας το πεις  :adiaforos: )

Με είδε απογοητευμένη και εγώ αμέσως της είπα για τα βιβλία και τα τετράδια. "Ναι" μου λέει "το ξέρω ότι είχατε ενστάσεις στην αρχή" "Και ακόμα έχω" της είπα "αλλά έστειλα τα βιβλία επειδή το ζήτησε το παιδί. Φοβάμαι όμως ότι επειδή έχει ακόμα δύο χρονιές μπροστά της μήπως μετά στο δημοτικό μας γυρίσει μπουμερανγκ όλο αυτό αν συνεχιστεί και στο προνήπιο και στο νήπιο". Μόκο η δασκάλα!!!  :fofl: :fofl:
Οι δε άλλες μαμάδες με κοιτούσαν λες και ήμουν εξωγήινη!!!!!! :Confused2:

καταρχην καλησπερα σας ! θα ηθελα να σας απαντησω σχετικα με το θεμα αυτο που αναφερατε ! σπουδαζω νηπιαγωγος και αρχιζω την πρακτικη μου. πολλα πραγματα οντως ειναι υπερβολικα. ωστοσο πολλες φορες οι νηπιαγωγοι δεν ευθυνομαστε για καποια πραγματα οπως την γραφη και την αναγνωση. ναι ειναι πολυ περιεργο για αυτες τις ψυχουλες να καθονται να μαθαινουν αυτα απο αυτη την ηλικια αλλα πραγματικα ειναι του υπουργειου. και δυστυχως αυτο δεν μπορουμε να το αποφυγουμε. επισης το υπουργειο [αν ειναι δυνατον] εχει ορισει και την ''γωνια του υπολογιστη'' στους παιδικους σταθμους και στα νηπιαγωγια. κατα την γνωμη μου ειναι απαραδεκτο , ενα παιδι νηπιακης ηλικιας να ασχολειται με ενα ''κουτι'' αντι να βρισκεται με αλλα παιδια και να παιζει, να τρεχει, να κανει κατασκευες , να δημιουργει και να χρησιμοποιει την φαντασια του. μπορει ακομα να μην εχω τοση εμπερια οπως μια δασκαλα αλλα ειλικρινα ασχολουμαι πολυ με αυτο το επαγγελμα που το λιγοτερο μπορω να πω ειναι οτι το λατρευω.για αυτο αλλωστε σας τα γραφω αυτα γιατι θελω να σας βοηθησω η τουλαχιστον να σας διαλευκανω καπως την κατασταση. επισης αυτες οι οδηγιες μας τις εχουν πει και απο τισ σχολες μας οτι καποια πραγματα πρεπει να τα εφαρμοσουμε που με την σειρα τα στελνει το υπουργειο. ωστοσο αυτο ειναι και θεμα δασκαλου τι θα εφαρμοσει.

συμφωνω να μην πιεζονται τα παιδια σε πραγματα που ειναι υπερανω των δυναμεων τους. ομωσ επειδη αυτη ειναι ευπλαστη αυτη η ηλικια καλο ειναι να μπαινουν καποια  ορια για μετεπειτα. αλλα παν μετρον αριστον.
σχετικα με τις ζωγραφιες που καπου διαβασα ειναι  περιεργο οι ζωγραφιες των παιδιων να ειναι ιδιες μεταξυ τους. αυτο σημαινει πως καποιος επεμβαινει. μεγα λαθος! η ζωγραφια του καθε παιδιου ειναι αποτελεσμα της φαντασιας του και επισης ειναι ενας τροπος εκφρασης του.κανεις δεν πρεπει να επεμβαινει στην ζωγραφια του , ουτε προς τα προσωπα, ουτε προς τον χρωματισμο. η ζωγραφικη επισης που γινεται σε μπλοκ με περιγραμματα οπου το παιδι πρεπει να τα χρωματισει ειναι επισης λαθος αν χρησιμοποιειται σε καθημερινη βαση καθως περιοριζει την φαντασια του. πρεπει σε καθημερινη βαση να υπαρχει αυτο για τα ορια του σας ειπα πιο πανω γιατι πλεον το νηπιαγωγιο ειναι σταθμος προετοιμασιας πριν το δημοτικο οπου εκει αλλαζουν τα πραγματα. αν τυχον αυτο συμβαινει στον παιδικο του παιδιου σας τις ωρες που ειναι στο σπιτι ας ζωγραφιζει ελευθερα.

θα ηθελα πολυ να μου απαντουσατε σχετικα με αυτα που σας ανεφερα και με το θεμα της μικρης αν και βρηκα το θεμα καθυστερημενα !
Μαρινα

Αποσυνδεδεμένος ΧΡΥΣΟΒΑΛΑΝΤΟΥ

• Πολυγραφότατος Δημιουργός
  • Ωραία τα λες! 24
  • Αγάπα για να ζήσεις-Ζήσε για να αγαπάς!Δ.Σολωμος
« Απάντηση #22 στις: 17 Οκτ 2010, 14:22 »
Τα οσα προανεφερες ειναι πολυ ορθα και μεσα στα πλαισια της σωστης εφαρμογης της διδασκαλιας ενος νηπειαγωγου, αλλα δυστυχως οπως ειχα αναφερει και εγω καπου αλλου, πολλα "νεα φρουτα", (οπως  Η/Υ, πολλες ξενες γλωσσες) προσπαθει να εισαγει το εκαστοτε Υπουργειο, αλλα δεν ξερω κατα ποσο ειναι ωφελιμα..
Διαπιστωνω οτι οταν τα παιδακια περνανε στις επομενες βαθμιδες, ειναι πολλα απο αυτα πορωμενα στα "κουτια" (Η/Υ και τηλεοραση), ξερουνε τα παντα για αυτα, αλλα δεν ξερουνε αλλα πραγματα πιο ουσιαστικα οπως την ΑΒ ή καποια γραμματακια και νουμερακια. (Εχω μαθητη στη Β' Λυκειου που δεν ξερει να γραφει σωστα το επιθετο του, ενω απο υπολογιστες ξερει ολα τα βιντεοπαιχνιδια!!!). Δεν λεω οτι φταιει το γεγονος οτι δνε ειχε καλη νηπιαγωγος!! Σιγουρα ομως ολες οι βαθμιδες πρεπει να καλυπτονται σωστα απο τους αρμοδιους για να εξελισσεται ο ανθρωπος σε ολα τα σταδια της ζωης του,ποσο μαλλον σ εμια τοσο τρυφερη ηλικια οπως αυτη του νηπιαγωγειου...
Επισης συμφωνω με αυτο που λες οτι τα παιδια αυτης της προσχολικης ηλικιας πρεπει να χαρουνε το παιχνιδι, τις ζωγραφιες, να γινονται επικοινωνιακα, να αποκτησουνε πνευμα δημιουργικοτητας και ψυχαγωγιας.
ΔΕν εχω κατι παραπανω να πω. Τα ειπες ολα Εσυ!! :euxaristo: :euxaristo: :euxaristo: :euxaristo: :master: :master: :master:

Αποσυνδεδεμένος Ντόρις

• Μωράκια Administrator
  • Ωραία τα λες! 69
  • Μες στα δύσκολα, εσύ να με κρατάς...
    • Confused
    • Μωράκια
« Απάντηση #23 στις: 17 Οκτ 2010, 23:01 »
ΜarMak χαίρομαι που έχουμε επιτέλους και τη γνώμη μιας νηπιαγωγού.
Μας λείπει η γνωμη δασκάλας ακόμη αλλα πουθα που παει ,θα έρθει και αυτή.
Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου.
Υπάρχει η τάση να φορτώνονται υπερβολικά τα παιδιά από τη μικρή τους παιδική ηλικία και πραγματικά δεν καταλαβαίνω το γιατί.
Χαίρομαι που υπάρχουν άνθρωποι σκεπτόμενοι και δημιουργικοί. Κυρίως όμως χαίρομαι που υπάρχουν άνθρωποι που αγαπάνε πραγματικά τα παιδιά!
Ελπίζω να μείνεις στο φόρουμ και να μιλάμε συχνά μαζί σου.
Φιλικά Βάσω.

Κάθε μέρα γίνε αυτό που πραγματικά ΕΙΣΑΙ!

Αποσυνδεδεμένος Ελιζώ

• Ωραία τα λες! 3
« Απάντηση #24 στις: 18 Οκτ 2010, 17:17 »
καταρχην καλησπερα σας ! θα ηθελα να σας απαντησω σχετικα με το θεμα αυτο που αναφερατε ! σπουδαζω νηπιαγωγος και αρχιζω την πρακτικη μου. πολλα πραγματα οντως ειναι υπερβολικα. ωστοσο πολλες φορες οι νηπιαγωγοι δεν ευθυνομαστε για καποια πραγματα οπως την γραφη και την αναγνωση. ναι ειναι πολυ περιεργο για αυτες τις ψυχουλες να καθονται να μαθαινουν αυτα απο αυτη την ηλικια αλλα πραγματικα ειναι του υπουργειου. και δυστυχως αυτο δεν μπορουμε να το αποφυγουμε. επισης το υπουργειο [αν ειναι δυνατον] εχει ορισει και την ''γωνια του υπολογιστη'' στους παιδικους σταθμους και στα νηπιαγωγια. κατα την γνωμη μου ειναι απαραδεκτο , ενα παιδι νηπιακης ηλικιας να ασχολειται με ενα ''κουτι'' αντι να βρισκεται με αλλα παιδια και να παιζει, να τρεχει, να κανει κατασκευες , να δημιουργει και να χρησιμοποιει την φαντασια του. μπορει ακομα να μην εχω τοση εμπερια οπως μια δασκαλα αλλα ειλικρινα ασχολουμαι πολυ με αυτο το επαγγελμα που το λιγοτερο μπορω να πω ειναι οτι το λατρευω.για αυτο αλλωστε σας τα γραφω αυτα γιατι θελω να σας βοηθησω η τουλαχιστον να σας διαλευκανω καπως την κατασταση. επισης αυτες οι οδηγιες μας τις εχουν πει και απο τισ σχολες μας οτι καποια πραγματα πρεπει να τα εφαρμοσουμε που με την σειρα τα στελνει το υπουργειο. ωστοσο αυτο ειναι και θεμα δασκαλου τι θα εφαρμοσει.

συμφωνω να μην πιεζονται τα παιδια σε πραγματα που ειναι υπερανω των δυναμεων τους. ομωσ επειδη αυτη ειναι ευπλαστη αυτη η ηλικια καλο ειναι να μπαινουν καποια  ορια για μετεπειτα. αλλα παν μετρον αριστον.
σχετικα με τις ζωγραφιες που καπου διαβασα ειναι  περιεργο οι ζωγραφιες των παιδιων να ειναι ιδιες μεταξυ τους. αυτο σημαινει πως καποιος επεμβαινει. μεγα λαθος! η ζωγραφια του καθε παιδιου ειναι αποτελεσμα της φαντασιας του και επισης ειναι ενας τροπος εκφρασης του.κανεις δεν πρεπει να επεμβαινει στην ζωγραφια του , ουτε προς τα προσωπα, ουτε προς τον χρωματισμο. η ζωγραφικη επισης που γινεται σε μπλοκ με περιγραμματα οπου το παιδι πρεπει να τα χρωματισει ειναι επισης λαθος αν χρησιμοποιειται σε καθημερινη βαση καθως περιοριζει την φαντασια του. πρεπει σε καθημερινη βαση να υπαρχει αυτο για τα ορια του σας ειπα πιο πανω γιατι πλεον το νηπιαγωγιο ειναι σταθμος προετοιμασιας πριν το δημοτικο οπου εκει αλλαζουν τα πραγματα. αν τυχον αυτο συμβαινει στον παιδικο του παιδιου σας τις ωρες που ειναι στο σπιτι ας ζωγραφιζει ελευθερα.

θα ηθελα πολυ να μου απαντουσατε σχετικα με αυτα που σας ανεφερα και με το θεμα της μικρης αν και βρηκα το θεμα καθυστερημενα !
Μαρινα

Μαρίνα μου όλα αυτά που αναφέρεις παραπάνω τα γνωρίζω ήδη καθώς και εγώ έχω σπουδάσει βρεφονηπιοκομία. Για αυτό όταν βλέπω στραβά στα σχολεία των παιδιών μου τα γράφω εδώ για να τα συζητήσουμε!
Ευχαριστώ πάντως που συμμετείχες στο θέμα!
Η βοήθεια σου σαφώς και είναι καλοδεχούμενη.
Πάντως στον παιδικό σταθμό που είναι τώρα-άλλαξε τμήμα στο Δήμο λόγω μετακόμισης-δεν μας έχουν ζητήσει τίποτα σχετικό με βιβλία όπως πέρσι.
Και επειδή είχα ρωτήσει ήταν καθαρά θέμα της διευθύντριας. Αυτή όριζε τι θα μάθουν και τι όχι τα παιδιά! :mastigio: :mastigio: