Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε κάνοντας κλικ εδώ... Η εγγραφή είναι εντελώς δωρεάν και επιτρέπει την καλύτερη παρακολούθηση του φόρουμ

Μωράκια

Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.

Αποστολέας Θέμα: Φωτογραφιες απο λουλουδια....  (Αναγνώστηκε 3193 φορές)

Αποσυνδεδεμένος Μέλος Κ

• Διακεκριμένος Δημιουργός
  • Ωραία τα λες! 1
  • Λατρευω τα κουκλιά μου!!!!!!
Φωτογραφιες απο λουλουδια....
« στις: 13 Μαι 2010, 10:37 »
Εχω μεγαλη τρελα με τις φωτογραφιες. Τρελα που την απεκτησα οσο ημουν στο εξωτερικο και ειχα αρκετα ερεθισματα. Μετανιωνω που δεν εκανα κατι, να παω σε ενα σεμιναριο, σε μια σχολη ....
Τελοσπαντων.... Τελευταια τρελα, φωτογραφιες απο λουλουδια.
Οποτε μπορω εχω μαζι την μηχανη μου και φωτογραφιζω λουλουδια και τοπια....
Σκεφτομαι λοιπον να κανω καποιες φωτογραφιες μεγαλες και να στολισω με αυτες τους τοιχους του σαλονιου μου.
Τι λετε? επισης, θα πρεπει να μεγενθυθουν... Δεν θα χασουν αυτο το κατι που εχουν?
Ειναι χαζομαρα? Θελετε να σας βαλω τις φωτογραφιες που λεω για να μου πειτε την γνωμη σας?
Επισης, μηπως γνωριζετε καποιο βιβλιο που θα βρω τεχνικες για να τραβαω καλυτερες φωτο?

*μηπως αυτο το θεμα επρεπε να το βαλω στις φωτογραφιες?  :-\

Αποσυνδεδεμένος LENA

• Ωραία τα λες! 20
  • Να σε βλέπω να γελάς!
Απ: Φωτογραφιες απο λουλουδια....
« Απάντηση #1 στις: 13 Μαι 2010, 11:02 »
Πιστευω πως αν τις μεγενθυνεις θα χασουν,μπορεις ομως να κανεις ενα κολαζ απο διαφορες που σου αρεσουν κι ετσι να βγει μια μεγαλη.μπορεις επισης να κανεις εκτυπωση σε καμβα ωστε να φαινεται σαν πινακας.
Βρηκα και αυτο http://www.photoeidolo.gr/N/7%20BOOK/index.html ριξε μια ματια αν θελεις μηπως και σε βοηθησει,εγω δεν καταλαβα και πολλα.

για βαλε μας μερικες να θαυμασουμε!

Αποσυνδεδεμένος Ελιζώ

• Ωραία τα λες! 3
  • Να μ' αγαπάς με τα λάθη μου όλα στη σειρά....
    • http://mammael.blogspot.com
« Απάντηση #2 στις: 13 Μαι 2010, 12:20 »
Νομίζω ότι είναι πολύ ωραία ιδέα. Άσε που θα ψάχνουν να βρουν τίνος καλλιτέχνη είναι ο πίνακας. :fofl: :fofl:

Λοιπόν επειδή ο ξάδερφος μου είναι φωτογράφος και έχει μεγενθύνει αρκετές φωτογραφίες, όπως και ο πατέρας μου, μπορώ να σας πω ότι ήταν ακριβώς όπως οι μικρές. Απλά όλα ήταν πιο μεγάλα.
Δεν ξέρω αν μπορείς να κάνεις μόνη σου τη μεγένθυνση. Ο ξάδερφος μου τότε την είχε κάνει σε ένα φωτογραφείο που δούλευε. Νομίζω θέλει ειδικό μηχάνημα!!!
Δεν χάνεις κάτι να ρωτήσεις σε έναν γνωστό σου φωτογράφο πόσο θα σου κοστίσει. Μπορεί να στις φτιάξει και σε κάδρο αν θέλεις. ;)

Περιμένουμε να δούμε τις φωτογραφίες. :-*
Είναι τόσο σημαντικό να κάνεις κάποιον ευτυχισμένο.....

Ξεκίνα από τον εαυτό σου!

Αποσυνδεδεμένος mamamaria

• Ωραία τα λες! 55
« Απάντηση #3 στις: 13 Μαι 2010, 14:12 »
Κι εγώ νομίζω ότι αν τις κάνεις σε φωτογραφείο, θα γίνουν πάρα πολύ όμορφες. Έτσι θα έχεις στο σαλόνι σου τα δικά σου δημιουργήματα και θα νιώθεις πολύ ωραία!ψ  ;)

Αποσυνδεδεμένος Spourgiti

• Ωραία τα λες! 10
  • να ζεις, να αγαπάς και να μαθαίνεις
« Απάντηση #4 στις: 13 Μαι 2010, 14:43 »
Ωραία ιδέα Mommy!! Έχεις σκεφτεί να τις κάνεις σαν ταπετσαρία δηλαδή;;
Από την εμπειρία μου σε τέτοια θέματα η φωτό που θα πρέπει να τραβήξεις θα πρέπει να είναι αρκετά υψηλής ανάλυσης και όχι θολή για να μπορέσει να μεγενθυθεί. Δεν ξέρω εάν γίνεται από φωτογραφική μηχανή απλή, αυτό εξαρτάται από την μηχανή που έχεις. Εάν έχεις ψηφιακή μηχανή τότε τα πράγματα είναι πολύ πιό εύκολα! Είτε την πας σε φωτογραφείο για να την μεγενθύνεις και να στην εκτυπώσουν, είτε την πας σε κέντρο ψηφιακών εκτυπώσεων όπου μπορείς να κάνεις ο,τιδήποτε καλλιτεχνικό και εκτύπωση σε ό,τι διάσταση και υλικό θέλεις (υπάρχει πληθώρα υλικών) και με πιό οικονομικό τρόπο ενδεχομένως από το φωτογραφείο. Αυτό εξαρτάται από το πόσο μεγάλη θέλεις να την κάνεις την φωτογραφία!
Εάν μπορείς πες μας πόσο μεγάλη θέλεις να την κάνεις την φωτογραφία. Πώς σκοπεύεις να την χρησιμοποιήσεις. Σε κάδρο; Σε ταπετσαρία; Καμβάς και τελάρωμα;
Επίσης μια ωραία και προτότυπη ιδέα είναι εάν έχεις την ευχέρια να τυπώσεις σε καμβά γυαλιστερό ή ματ και να περάσεις σωλήνες πάνω και κάτω για να μπορέσεις να το κρεμάσεις σε τοίχο από πάνω μέχρι κάτω.

Αποσυνδεδεμένος Ελιζώ

• Ωραία τα λες! 3
« Απάντηση #5 στις: 13 Μαι 2010, 16:46 »
Ωραία ιδέα Mommy!! Έχεις σκεφτεί να τις κάνεις σαν ταπετσαρία δηλαδή;;
Από την εμπειρία μου σε τέτοια θέματα η φωτό που θα πρέπει να τραβήξεις θα πρέπει να είναι αρκετά υψηλής ανάλυσης και όχι θολή για να μπορέσει να μεγενθυθεί. Δεν ξέρω εάν γίνεται από φωτογραφική μηχανή απλή, αυτό εξαρτάται από την μηχανή που έχεις. Εάν έχεις ψηφιακή μηχανή τότε τα πράγματα είναι πολύ πιό εύκολα! Είτε την πας σε φωτογραφείο για να την μεγενθύνεις και να στην εκτυπώσουν, είτε την πας σε κέντρο ψηφιακών εκτυπώσεων όπου μπορείς να κάνεις ο,τιδήποτε καλλιτεχνικό και εκτύπωση σε ό,τι διάσταση και υλικό θέλεις (υπάρχει πληθώρα υλικών) και με πιό οικονομικό τρόπο ενδεχομένως από το φωτογραφείο. Αυτό εξαρτάται από το πόσο μεγάλη θέλεις να την κάνεις την φωτογραφία!
Εάν μπορείς πες μας πόσο μεγάλη θέλεις να την κάνεις την φωτογραφία. Πώς σκοπεύεις να την χρησιμοποιήσεις. Σε κάδρο; Σε ταπετσαρία; Καμβάς και τελάρωμα;
Επίσης μια ωραία και προτότυπη ιδέα είναι εάν έχεις την ευχέρια να τυπώσεις σε καμβά γυαλιστερό ή ματ και να περάσεις σωλήνες πάνω και κάτω για να μπορέσεις να το κρεμάσεις σε τοίχο από πάνω μέχρι κάτω.

Βλέπω βγαίνει ο επαγγελματίας από μέσα σου!! :fofl: :fofl: :fofl:

Ωραία η ιδέα για κέντρο ψηφιακών εκτυπώσεων. Αυτοί σίγουρα θα κάνουν καλύτεροι δουλειά από έναν φωτογράφο!!

• Ωραία τα λες! 10
« Απάντηση #6 στις: 13 Μαι 2010, 16:50 »
Ναι κάνουν πολύ καλύτερη δουλειά από φωτογράφο. Αλλά εξαρτάται τί θες. Εάν θες κάδρο, τύπου αυτά που όλοι μας έχουμε σπίτι, πας και σε φωτογράφο. Εάν θες κάτι πιό προχωρημένο πας σε κέντρο ψηφιακών εκτυπώσεων.
Τί τα έχουμε τα διπλώματα!!

Αποσυνδεδεμένος Ελιζώ

• Ωραία τα λες! 3
« Απάντηση #7 στις: 13 Μαι 2010, 16:51 »
Έλα ντε!!! Τι τα έχουμε;
Για τον τοίχο μόνο; :Confused2: :Confused2: :Confused2:

• Ωραία τα λες! 10
« Απάντηση #8 στις: 13 Μαι 2010, 16:52 »
Βασικά μείνανε μέσα σε ένα ντοσιέ καταχωνιασμένα πλέον... αλλά αυτό είναι μια άλλη ιστορία...