Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε κάνοντας κλικ εδώ... Η εγγραφή είναι εντελώς δωρεάν και επιτρέπει την καλύτερη παρακολούθηση του φόρουμ

Μωράκια

Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.

Αποστολέας Θέμα: Αγγλικα απο την Α δημοτικου?  (Αναγνώστηκε 6599 φορές)

Αποσυνδεδεμένος Μέλος Κ

• Διακεκριμένος Δημιουργός
  • Ωραία τα λες! 1
  • Λατρευω τα κουκλιά μου!!!!!!
Αγγλικα απο την Α δημοτικου?
« στις: 31 Μαι 2010, 18:04 »
Διαβασα κατι πριν λιγο στο troktiko και δεν ξερω αν καταλαβα καλα...
Διαβαστε και πειτε μου... http://troktiko.blogspot.com/2010/05/o-800.html
Βαζουν αγγλικα απο την πρωτη δημοτικου ή μονο στο ολοημερο?
(Σε εμας στο ολοημερο εχουν αγγλικα, αλλα χαλαρα... ζωγραφιες κτλ κτλ χωρις ασκησουλες στο σπιτι).
Επισης θα σχολανε λεει οοολες οι ταξεις του δημοτικου στις 14.00 και αυξανονται καποιες ωρες μαθηματων...

Αποσυνδεδεμένος Μέλος Κ

• Ωραία τα λες! 1
Απ: Αγγλικα απο την Α δημοτικου?
« Απάντηση #1 στις: 02 Ιουν 2010, 11:37 »
Λοιπον οντως, 800 σχολεια της Αττικης θα ξεκινησουν του χρονου με νεο ωραριο που θα ισχυει για ολες τις ταξεις (08.10 - 14.00), επιπλεον ωρες σε συγκεκριμενα μαθηματα και αγγλικα στην Α΄ και Β΄δημοτικου!!!! (μεσα σε αυτα ειναι και το δικο μας σχολειο).
Μου αρεσει που ειχε ακουστει οτι θα μειωναν την υλη.....
Εχω θυμωσει παρα πολυ με τις νεες αλλαγες. Οπως βλεπω ειναι ενα συστημα που προωθει μονο τους πολυ καλους μαθητες και οι μετριοι και κατω ας κοψουν τον λαιμο τους.
Καλα μου ειπε αυτη απο το κεντρο οτι το κρατος δουλευει για αυτους.
Τι να πω πια βρε παιδια?
Εντω μεταξυ οι διαφορες ευθυνες για το τι πρεπει να μαθουν τα παιδια μετατιθονται εδω και εκει.
Οι δασκαλοι του δημοτικου πιστευουν οτι η καλη δουλεια πρεπει να ξεκινησει απο το νηπιο. Εκει μαθαινουν να πιανουν σωστα το μολυβι, εκει να μαθαινουν ποια ειναι η σωστη φορα των γραμματων κτλ. Οι νηπιαγωγοι εχουν αντιθετοι αποψη και ολα τα πληρωνουν τα παιδια μας.

* η λιστα με τα σχολειο http://www.tanea.gr/default.asp?pid=2&ct=1&artId=4577517
« Τελευταία τροποποίηση: 02 Ιουν 2010, 11:39 Aπό mommy »

Αποσυνδεδεμένος Ελιζώ

• Ωραία τα λες! 3
  • Να μ' αγαπάς με τα λάθη μου όλα στη σειρά....
    • http://mammael.blogspot.com
« Απάντηση #2 στις: 02 Ιουν 2010, 11:44 »
Και το δικό μας σχολείο είναι μέσα!
Θα δούμε από Σεπτέμβρη τι θα γίνει κορίτσια.
Πάντως στα ιδιωτικά σχολεία κάνουν αγγλικά από την πρώτη δημοτικού.
Όχι όπως κάνουν στα φροντιστήρια την Α junior βέβαια.
Απλά τα βάζουν λίγο στην έννοια της ξένης γλώσσας με λίγες λεξούλες και αρκετές δραστηριότητες.
Δεν ξέρω αν θα ισχύει και για τα δημόσια σχολεία αυτό.
Είναι τόσο σημαντικό να κάνεις κάποιον ευτυχισμένο.....

Ξεκίνα από τον εαυτό σου!

Αποσυνδεδεμένος Μέλος Κ

• Ωραία τα λες! 1
« Απάντηση #3 στις: 02 Ιουν 2010, 11:48 »
Και το δικό μας σχολείο είναι μέσα!
Θα δούμε από Σεπτέμβρη τι θα γίνει κορίτσια.
Πάντως στα ιδιωτικά σχολεία κάνουν αγγλικά από την πρώτη δημοτικού.
Όχι όπως κάνουν στα φροντιστήρια την Α junior βέβαια.
Απλά τα βάζουν λίγο στην έννοια της ξένης γλώσσας με λίγες λεξούλες και αρκετές δραστηριότητες.
Δεν ξέρω αν θα ισχύει και για τα δημόσια σχολεία αυτό.
Τι σχεση εχουν τα ιδιωτικα? Ξερω εγω ιδιωτικα που δινουν και χαριστικους βαθμους και περνανε τα παιδια. (και το λεω σοβαρα).
Το θεμα μας ειναι να ξεκινησουν τα παιδια αγγλικα απο την πρωτη? Ας μαθουν τα Ελληνικα οπως πρεπει να τα μαθουν και ας ξεκινησουν τα αγγλικα στην τριτη οπως γινοταν μεχρι τωρα.

Αποσυνδεδεμένος Ελιζώ

• Ωραία τα λες! 3
« Απάντηση #4 στις: 02 Ιουν 2010, 11:53 »
Διαβάζω όμως και εδώ αυτό:

Οι ώρες του μαθήματος της Φυσικής Αγωγής αυξάνονται κατά 2 για τις Α', Β', Γ' και Δ' τάξεις. Στις τάξεις Α', Β', Γ', Δ' η μία διδακτική ώρα της Φυσικής Αγωγής θα διατίθεται για χορούς.

Αφού εμείς κάνουμε χορούς κάθε Σάββατο στις δραστηριότητες που οργανώνει ο Σύλλογος Γονέων με άλλη δασκάλα.
Θα κάνουν και μέσα στην εβδομάδα με το γυμναστή; Ή δεν θα ισχύει αυτό σε σχολεία που κάνουν τέτοιες δραστηριότητες άλλες ώρες και μέρες; :-\

Αναφέρω τα ιδιωτικά και σχεδόν ρωτάω αν αυτό που κάνουν στα ιδιωτικά θα ισχύει και στα δημόσια!!!
Τι με νοιάζει εμένα αν χαρίζουν βαθμούς στα ιδιωτικά; Σαφώς και θα χαρίζουν βαθμούς με τόσα λεφτά που παίρνουν.
Χαζοί είναι να χάσουν τους πελάτες;

Αποσυνδεδεμένος Μέλος Κ

• Ωραία τα λες! 1
« Απάντηση #5 στις: 02 Ιουν 2010, 11:57 »
α!! Δεν καταλαβα με ποιον τροπο το ειπες.
Εγω δεν καταλαβαινω γιατι ντε και καλα θα πρεπει να φορτωθουν τα παιδια απο την πρωτη με τα αγγλικα. Τοσο καιρο μας ελεγαν οτι αν δεν εχουν κατακτησει την Ελληνικη γλωσσα (γραφη αναγνωση) να μην κανουν αλλη ξενη γλωσσα.
Για τον χορο πιστευω οτι δεν εχει σχεση καθολου με τον συλλογο. Μαλλον θα εξακολουθειτε να κανετε και με το συλλογο.
Εχω μια απορια πανω σε αυτο. Οι γυμναστες ειναι υποχρεωμενοι να ξερουν παραδοσιακους χορους πριν προσληφθουν σε ενα σχολειο? Θα ειναι αναγκασμενοι να μαθουν αν δεν ξερουν? Θα τους διδασκουν αυτοι οι χορευτες? Και αν ναι, θα κανουν προσληψεις καινουργιες?

Αποσυνδεδεμένος Ελιζώ

• Ωραία τα λες! 3
« Απάντηση #6 στις: 02 Ιουν 2010, 12:26 »

Εχω μια απορια πανω σε αυτο. Οι γυμναστες ειναι υποχρεωμενοι να ξερουν παραδοσιακους χορους πριν προσληφθουν σε ενα σχολειο? Θα ειναι αναγκασμενοι να μαθουν αν δεν ξερουν? Θα τους διδασκουν αυτοι οι χορευτες? Και αν ναι, θα κανουν προσληψεις καινουργιες?

Και εγώ αυτής της άποψης είμαι όσον αφορά τα αγγλικά. Για αυτό άλλωστε και δεν ξεκίνησα τη Νεφέλη από πέρσι αγγλικά αλλά φέτος για να πάρει μια γεύση για του χρόνου που θα πάει τρίτη και θα τα κάνει ούτως ή άλλως.

Νομίζω ότι δεν υποχρεώνουν τους γυμναστές να ξέρουν παραδοσιακούς χορούς. Χωρίς να είμαι σίγουρη για αυτό.
Θα ρωτήσω μια ξαδέρφη του άντρα μου που είναι γυμνάστρια μήπως υπάρχει σαν μάθημα στη σχολή.

Αποσυνδεδεμένος Μέλος Κ

• Ωραία τα λες! 1
« Απάντηση #7 στις: 02 Ιουν 2010, 12:57 »
Λοιπον, πηγε μια φιλη μου να γραψει την μικρη της πριν απο λιγο στο σχολειο (την ωρα που πηρα τον μικρο) και οντως θα τελειωνει το μαθημα στις 14.00 και θα μπουν αγγλικα και κομπιουτερ. Η κορη της φιλης μου παει νηπιακο τμημα αγγλικων δυο χρονια τωρα και μπερδευει τα Ελληνικα με τα αγγλικα γραμματα οταν κανει τις ασκησουλες του νηπιαγωγειου...

Αποσυνδεδεμένος Ελιζώ

• Ωραία τα λες! 3
« Απάντηση #8 στις: 02 Ιουν 2010, 13:06 »
Τι ωραία!!!! (ειρωνικά το λέω ε;)
Μήπως θα τα βάλουν να λύνουν και εξισώσεις σε λίγα χρόνια στην πρώτη δημοτικού; :mastigio: :mastigio: :mastigio:

Αποσυνδεδεμένος Μέλος Κ

• Ωραία τα λες! 1
« Απάντηση #9 στις: 02 Ιουν 2010, 13:09 »
Μην το γελας καθολου!!!!

Συνδεδεμένος mamamaria

• Ωραία τα λες! 56
« Απάντηση #10 στις: 02 Ιουν 2010, 13:52 »
Διαφωνώ κάθετα με τα αγγλικά στην α δημοτικού. Ούτε καν ως παιχνίδι. Αν υπάρχει χρόνος διδασκαλίας διαθέσιμος, ας τον χρησιμοποιήσουν για να κάνουν ελληνική γλώσσα ως παιχνίδι!!!! Αυτό πια με τις ξένες γλώσσες στην Ελλάδα, δεν αντέχεται. Τι κόλλημα έχουν πάθει όλοι με τις γλώσσες;;;;;; Εδώ τα παιδιά φτάνουν 16 χρονών και δεν ξέρουν να μιλήσουν τη γλώσσα τους, τα αγγλικά μας μάραναν!!!!!!!!!!!!!!!! Ειδικά σε μια εποχή όπου λόγω του ίντερνετ οι νέοι εξοικειώνονται ούτως ή άλλως με τα αγγλικά. Αλλά δεν είναι αυτό το θέμα μας. Το θέμα μας είναι να πάρουμε ΠΤΥΧΙΑ!!! Το αιώνιο κόλλημα του Έλληνα. Κορίτσια σόρυ για την ... παράκρουση, αλλά με το θέμα της παιδείας είμαι πολύ τσαντισμένη. Αν δεν γίνει κάνει σοβαρό αυτή τη χρονιά, ετοιμάζομαι για μεγάλες κινήσεις. Μπούχτησα με την υποκρισία του ελληνικού εκπαιδευτικού συστήματος. Και δεν μπορώ [πια να κλείνω τα μάτια όταν βλέπω ότι όλες οι προσπάθειες αποσκοπούν στο να γίνουν τελείως ηλίθα τα παιδιά μας και να μισήσουν την γνώση. Τα έχω πάρει πολύ άγρια, φαίνεται;;;;;;;; :bur2: :bur2: :bur2:

Αποσυνδεδεμένος Μέλος Κ

• Ωραία τα λες! 1
« Απάντηση #11 στις: 02 Ιουν 2010, 13:58 »
Εγω Μαρακι μαζι σου.
Αυτη την χρονια μας πηρε και μας σηκωσε και αντι να δω καποια βελτιωση στο εκπαιδευτικο συστημα βλεπω οτι θα μας χωσει πιο βαθια. Και καποιες μανουλες (μεσα σε αυτες και εγω) που τα ψαχνουμε και βοηθαμε τα παιδια μας (ακομη και αν στριμωχνωμαστε αρκετα οικονομικα και ξεροντας οτι το κρατος ισως και να μην μας δωσει αυτα τα χρηματα που δινουμε στα κεντρα με δικη τους πολλες φορες υπαιτιοτητα :bur2: ) και δασκαλους που βοηθανε , φαντασου ομως τα παιδακια που αφηνονται μονα τους, με γονεις που εθελοτυφλουν και εκπαιδευτικους που ειτε δεν ξερουν που πανε τα τεσσερα ειτε δεν εχουν διαθεση να κανουν σωστα την δουλεια τους.... Αυτα τα παιδια λοιπον δεν προκειται να μαθουν τιποτα στην ζωη τους γιατι απλα το εκπαιδευτικο συστημα φτιαχνεται για να προσωρανε ΜΟΝΟ αυτοι που μπορουν χωρις βοηθεια να προχωρησουν.
Αισχος!!!!
Που ειναι η ενισχυτικη διδασκαλια? Που ειναι οι ανθρωποι που πρεπει να υπαρχουν στα σχολεια για να βοηθησουν παιδια με δυσκολες καταστασεις?

Αποσυνδεδεμένος Ελιζώ

• Ωραία τα λες! 3
« Απάντηση #12 στις: 02 Ιουν 2010, 14:00 »
Καλά κάνεις γιατί εμείς μου φαίνεται το πήραμε πολύ στο ελαφρύ.
Αλλά σκέφτομαι τώρα ότι σε δύο χρόνια η Ναντίνα θα πάει πρώτη και θα πρέπει να τη βάλουμε να μάθει και αγγλικά εφόσον θα τα κάνουν στο σχολείο. :-X
Βρε μήπως ήξεραν οι νηπιαγωγοί τι θα ισχύει από του χρόνου και για αυτό έμαθαν στα δικά μας να γράφουν γράμματα και αριθμούς; :Confused2: :Confused2:

Που είναι οι σωστοί δάσκαλοι να λέμε!!!

Αποσυνδεδεμένος Μέλος Κ

• Ωραία τα λες! 1
« Απάντηση #13 στις: 02 Ιουν 2010, 14:09 »
Στα περισσοτερα νηπια ετσι και αλλιως μαθαιναν γραφη στα παιδια. Η Ειρηνη στο προνηπιο ειχε ξεκινησει να μαθαινει, και ο Κωστης στο νηπιο .
Στο νηπιο που ειναι διπλα απο το δημοτικο που πανε τα παιδια μου, φετος τα τρελαναν τα μικρα. Η νηπιαγωγος βλεποντας μεσω του παιδιου της τις δυσκολιες που ειχε στην πρωτη, τους εδινε συνεχως φυλλαδια με ασκησεις :yikes: .

Αποσυνδεδεμένος Ελιζώ

• Ωραία τα λες! 3
« Απάντηση #14 στις: 02 Ιουν 2010, 14:16 »
Εγώ δεν μιλάω όμως για νήπια αλλά για προπρονήπια!!! :mastigio:
Η δικιά μου για να πάει νήπιο θέλει άλλον ένα χρόνο σε παιδικό σταθμό!!