Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε κάνοντας κλικ εδώ... Η εγγραφή είναι εντελώς δωρεάν και επιτρέπει την καλύτερη παρακολούθηση του φόρουμ

Μωράκια

Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.

Αποστολέας Θέμα: Αγγλικα απο την Α δημοτικου?  (Αναγνώστηκε 6387 φορές)

Αποσυνδεδεμένος Ελιζώ

• Διακεκριμένος Δημιουργός
  • Ωραία τα λες! 3
  • Να μ' αγαπάς με τα λάθη μου όλα στη σειρά....
    • http://mammael.blogspot.com
Απ: Αγγλικα απο την Α δημοτικου?
« Απάντηση #30 στις: 03 Ιουν 2010, 13:58 »
Mωρε και εγω κατα ειμαι να πιεζουν ετσι τα παιδια.
Οσο για το τι θα κανουν στο δημοτικο? Δεν βλεπεις τι κανουν? Τα εχουν τρελανει τα μικρα!!!

Και που είμαστε ακόμα!!!!! :mastigio: :mastigio: :mastigio:
Είναι τόσο σημαντικό να κάνεις κάποιον ευτυχισμένο.....

Ξεκίνα από τον εαυτό σου!

Αποσυνδεδεμένος Ειρήνη

• Ωραία τα λες! 33
« Απάντηση #31 στις: 03 Ιουν 2010, 17:40 »
Μια χαρά κατάλαβα.
Εδώ μιλάμε όμως ότι οι νηπιαγωγοί μαθαίνουν σε τρίχρονα να γράφουν και να διαβάζουν (όχι όπως στο δημοτικό ευτυχώς) γράμματα και αριθμούς. Και τη γραφή την κάνουν όπως στην πρώτη δημοτικού και όχι με δραστηριότητες όπως πρέπει να γίνεται!!! Εγώ είμαι κατά σε αυτό. Αλλιώς μετά τι θα κάνουν όταν πάνε δημοτικό όταν τα έχουν ήδη μάθει όλα από το προπρονήπιο;
Επι του θέματος αυτού να πω πως και εδώ έχω δει μεγάλη διαφορά στα προνήπια. Εκεί που πήγαινε ο Ηλίας μάθαιναν μέσω παιχνιδιού. Τους έβαζαν να γράφουν και το όνομά τους αλλά όχι πολλά πολλά. Μια φίλη μου στέλνει το παιδί της αλλού και της είπαν ότι έπρεπε να ξέρει να γράφει το όνομά της!!!! (Δεν ήταν ακόμα τεσσάρων το κορίτσι) και δίνουν φωτοτυπίες στα παιδιά κάθε βδομάδα να κάνουν στο σπίτι!!!!
Καμιά φορά σκέφτομαι μηπως τον παραπιέζω τωρα που είναι στην πρώτη αλλα΄δεν γίνεται να μην κάνουμε τα μαθήματά του. ΄Εχουν φέτος και τα ελληνικά και αν και είχα τις επιφυλάξεις μου βρίσκομαστε στο δεύτερο τρίμηνο (3 ώρες κάθε Τρίτη) και έχει αρχίσει να διαβάζει! ΄Εχω εκπλαγή. Το παιδί μου πέρσι ήξερε μόνο να λέει γιαγιά, παππού, μαμά, μπαμπά!!!

Αποσυνδεδεμένος mama

• Πολύγραφος Δημιουργός
  • Ωραία τα λες! 0
« Απάντηση #32 στις: 03 Ιουν 2010, 21:37 »

Ελιζα απλα πεσατε σ ανθρωπο που θεωρει οτι αυτο που κανει ειναι κατι φοβερο  :Confused2:... σ αλλους παιδικους σταθμους μην σου πω νηπιαγωγεια...δεν κανουν τετοια πραγματα...
  Ξερω νηπιαγωγειο που δινει καθημερινα στα παιδια φωτοτυπιες με γραμματα αριθμους..σαν αυτα που κανουν στην πρωτη...και οι γονεις ειναι περηφανοι που το νηπιαγωγειο τους ειναι πρωτυπο και οι νηπιαγωγοι κανουν δουλεια :Confused2:..και σ αλλο νηπιαγωγειο..που οι νηπιαγωγοι κανουν δουλεια...αλλα σε καμια περιπτωση δεν δινουν στα παιδια  ασκησεις για το σπιτι και επιμενουν οτι σκοπος τους δεν ειναι να μαθουν το Α σαν α..αλλα να το μαθουν μεσα απ τις αισθησεις τους... και απλα να εξικοιωθει το χερακι με την γραφη (γραφοντας σ ενα φυλλο χαρτι το τιτλο ενος βιβλιου )
  Επισης η δασκαλα που εχουν τα κοριτσια και την ειχε η Ελενα ... ξεκιναει παντα απ το 0 και θεωρει δεδομενο οτι στην πρωτη κανενα παιδι δεν ξερει να γραφει-διαβαζει..αντιθετα πριν 3 χρονια υπηρχε μια δασκαλα σ ενα χωριο... που θεωρουσε δεδομενο οτι επρεπε ηδη να ξερουν να διαβαζουν...σε ταξη 14 παιδιων ασχοληθηκε μονο με 2-3 παιδια...και τα υπολοιπα τα θεωρησε τεμπεληδες και κακους μαθητες τον Νοεμβριο :yikes:

Οποτε δυστυχως στην Ελλαδα ειναι καθαρα θεμα τυχης που θα πεσεις...  :(

Αποσυνδεδεμένος joanna gr

• Ικανοποιητικός Δημιουργός
  • **
  • Ωραία τα λες! 0
  • περπατα διπλα μου και μη φοβασαι ...
« Απάντηση #33 στις: 03 Ιουν 2010, 22:16 »
κοριτσια??? εγραψα το μικρο μου στο πειραματικο νηπιο, εγινε η κληρωση και τελικα μας πηραν...
οταν πηγα εκει να ενημερωθω για το σχολειο αυτο (τον Μαρτιο) επαθα σοκ με αυτα που μου εδειξαν οι δασκαλες..παιδια προνηπιου και νηπιου να γραφουν ολοκληρες προτασεις με γραμματα μεσα σε γραμμες και οχι σκορπια ουτε το ενα τεραστιο και το αλλο μικρο!!! δεν πιστευα στα ματια μου οι δασκαλες μου ειπαν , οτι τα παιδια φευγοντας απο κει και πηγαινοντας δημοτικο τα περισσοτερα οχι μονο ξερουν να γραφουν αλλα και να διαβαζουν επισης!!! αρα απο τη μια αφου δε πιστευα στα ματια μου με αυτα που εβλεπα και που πιστευα οτι ενα 4 χρονο παιδι μπορει να κανει γιατι να μην μπορει και αγγλικα? ισως ειναι πιο ευκολο το μυαλουδακι τους να απορροφησει απο τοσο μικρο...

δε σας κρυβω οτι σκεφτομαι να τον  παω αγγλικα απο του χρονου ισα ισα σαν παιχνιδι ή να παρω κανενα pc software  με παιχνιδια αντιληψης εχουν ηδη αγγλικα απο 4 ετων σε αυτα τα προγραμματα...
το μπερδεμα πιστευω οτι θα ειναι με το γραψιμο οχι με την ομιλια...εκει θα ειναι τα μεγαλα γλεντια στην Α' δημοτικου...
κατι ακουσα και για κομπιουτερ ισχυει?

Αποσυνδεδεμένος Ελιζώ

• Ωραία τα λες! 3
« Απάντηση #34 στις: 03 Ιουν 2010, 23:25 »

Ξερω νηπιαγωγειο που δινει καθημερινα στα παιδια φωτοτυπιες με γραμματα αριθμους..σαν αυτα που κανουν στην πρωτη...και οι γονεις ειναι περηφανοι που το νηπιαγωγειο τους ειναι πρωτυπο και οι νηπιαγωγοι κανουν δουλεια :Confused2:..

Στο δικό μας όχι μόνο φωτοτυπίες δώσανε αλλά και βιβλία!!! :mastigio: :mastigio:
Να θυμηθώ να τα βγάλω φωτογραφίες όταν μας τα δώσουν στο τέλος της χρονιάς να δείτε για τι ακριβώς μιλάω.
Και μάλιστα αγχώνεται και η Ναντίνα γιατί δεν θυμάται όλη την αλφαβήτα. Βρε ουστ!!! :bur2: :bur2:
Πόσες φορές της έχω πει ότι δεν πειράζει που δεν θυμάται όλα τα γράμματα και τους αριθμούς και με ποια σειρά πάνε.
Θα τα μάθει και στην πρώτη δημοτικού εξάλλου. Της λέω να έχει υπομονή, να περιμένει να μεγαλώσει και θα τα μάθει και αυτά!!
Προς το παρόν να χαρεί την ανεμελιά της ηλικίας της και μόνο!!
Αν δω ότι και στον άλλον παιδικό σταθμό (κάναμε αίτηση μεταφοράς στο Δήμο λόγω μετακόμισης σε άλλο τμήμα προσχολικής αγωγής) κάνουν τα ίδια πολύ απλά δεν θα στείλω τα βιβλία. Και κακώς το έκανα και φέτος. Με παρέσυραν ο άντρας μου και η κουμπάρα μου!!
Και να τα αποτελέσματα τώρα. Να προσπαθώ να εξηγώ τα αυτονόητα στο παιδί!!! :bur2: :bur2:

Αποσυνδεδεμένος μπισκοτάκι

• Ωραία τα λες! 10
  • το χαμόγελο σας όλη μου η ζωή
    • Stressed
« Απάντηση #35 στις: 04 Ιουν 2010, 06:38 »
Καλέ δεν είμαστε καλά...απο αυτή την ηλικία να έχουν άγχος. Όταν θα μεγαλώσουν δηλ τι θα κάνουν???

Αποσυνδεδεμένος mama

• Πολύγραφος Δημιουργός
  • Ωραία τα λες! 0
Απ: Απ: Αγγλικα απο την Α δημοτικου?
« Απάντηση #36 στις: 04 Ιουν 2010, 12:12 »
κοριτσια??? εγραψα το μικρο μου στο πειραματικο νηπιο, εγινε η κληρωση και τελικα μας πηραν...
οταν πηγα εκει να ενημερωθω για το σχολειο αυτο (τον Μαρτιο) επαθα σοκ με αυτα που μου εδειξαν οι δασκαλες..παιδια προνηπιου και νηπιου να γραφουν ολοκληρες προτασεις με γραμματα μεσα σε γραμμες και οχι σκορπια ουτε το ενα τεραστιο και το αλλο μικρο!!! δεν πιστευα στα ματια μου οι δασκαλες μου ειπαν , οτι τα παιδια φευγοντας απο κει και πηγαινοντας δημοτικο τα περισσοτερα οχι μονο ξερουν να γραφουν αλλα και να διαβαζουν επισης!!! αρα απο τη μια αφου δε πιστευα στα ματια μου με αυτα που εβλεπα και που πιστευα οτι ενα 4 χρονο παιδι μπορει να κανει γιατι να μην μπορει και αγγλικα? ισως ειναι πιο ευκολο το μυαλουδακι τους να απορροφησει απο τοσο μικρο...

δε σας κρυβω οτι σκεφτομαι να τον  παω αγγλικα απο του χρονου ισα ισα σαν παιχνιδι ή να παρω κανενα pc software  με παιχνιδια αντιληψης εχουν ηδη αγγλικα απο 4 ετων σε αυτα τα προγραμματα...
το μπερδεμα πιστευω οτι θα ειναι με το γραψιμο οχι με την ομιλια...εκει θα ειναι τα μεγαλα γλεντια στην Α' δημοτικου...
κατι ακουσα και για κομπιουτερ ισχυει?

Tα παιδια σ αυτην την ηλικια εχουν αναγκη μονο να παιζουν ....οχι να μαθαινουν..αλλιως θα πηγαιναν πρωτη απο 3-4 χρ...και οχι απ τα 6!!!
  Δεν ειμαι καλη στο σερτς...αλλα πριν κανα 3-4 μηνο ειχε βγει μια ερευνα ποσο κακο κανουμε στα παιδια μας..οταν η γραφη-αναγνωση-μαθηματικα μπαινουν πριν την ηλικια των 6 χρ.... αμεσα ειμαστε χαρουμενη απ τα πανεξυπνα παιδακια μας αλλα μεγαλωνοντας ολο αυτο γυρναει μπουμερανγκ...
  Οποια ειναι καλη στο να ψαχνει ... ας κανει ενα κοπο :-*

Τα παιδια που διαφερουν και εχουν δυνατοτητες ξεχωριζουν μονα τους..χωρις καποιος να πρεπει να τους δειξει καποια πραγματα..και ειναι ελαχιστα (εγω προσωπικα ενω ακουω πολλους να μιλανε για ξεχωριστα παιδια...ξερω μονο 2 στον αριθμο ....τ αλλα δεν λεω πανεξυπνα -φυσιολογικοτατα... αλλα οι αναγκες τους ειναι αλλες

Αποσυνδεδεμένος mamamaria

• Ωραία τα λες! 56
« Απάντηση #37 στις: 04 Ιουν 2010, 12:25 »
  Tα παιδια σ αυτην την ηλικια εχουν αναγκη μονο να παιζουν ....οχι να μαθαινουν..  

Κι εγώ το πιστεύω ακράδαντα και θα έδινα μάχη για να προσασπίσω το δικαίωμα των παιδιών στο παιχνίδι. Και όχι μόνο στα 4 και τα 5. Τα παιδιά έχουν ανάγκη από πολύ παιχνίδι σε όλα τα χρόνια της παιδικής ηλικίας και πολύ μεγάλη ανάγκη από "περιπλάνηση" στην εφηβεία. Με τα ατελείωτα μαθήματα, εξωσχολικές δραστηριότητες και φροντιστήρια κάθε τύπου, έχουν γίνει αποβλακωμένα και φυσικά πολύ λιγότερο σκεπτόμενα από όσο θα έπρεπε. Γιατί ας μην ξεχνάμε: ο καλύτερος τρόπος να κάνουμε έναν άνθρωπο μη-σκεπτόμενο είναι να τον απασχλούμε με διάφορα πράγματα όλη την ημέρα!!!!!!!!! Η σκέψη και ο στοχασμός χρειάζονται ελεύθερο χρόνο για να αναπτυχθούν. Το ήξεραν καλά και οι αρχαίοι Αθηναίοι, γι αυτό άφησε εποχή η φιλοσοφία τους... Τυχαίο;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;  ;) ;)

Αποσυνδεδεμένος Ελιζώ

• Ωραία τα λες! 3
« Απάντηση #38 στις: 04 Ιουν 2010, 13:40 »
  Tα παιδια σ αυτην την ηλικια εχουν αναγκη μονο να παιζουν ....οχι να μαθαινουν..

Ακριβώς αυτό!!! Μαθαίνουν τόσα πολλά μέσα από το παιχνίδι!!!
Και τους αριθμούς και τα γράμματα και πόσα άλλα!!!
Γιατί να τα καθηλώνουμε σε μια καρέκλα σε αυτή την ηλικία όταν μπορούμε να τους περάσουμε τόσα πολλά μέσα από το παιχνίδι και μόνο;

Αποσυνδεδεμένος mama

• Πολύγραφος Δημιουργός
  • Ωραία τα λες! 0
« Απάντηση #39 στις: 04 Ιουν 2010, 16:37 »

Eαν και πιστευω καταλαβατε τι εννοω...να το διευκρινισω.. δεν εννοω οτι δεν εχουν αναγκη να μαθαινουν..σαφως κι εχουν...αλλα αυτη την αναγκη τους την λυνουν μονα τους μεσα απ την εξερευνηση και το παιχνιδι.... το μονο που εχουν αναγκη ειναι ερεθισματα... και αυτος ειναι ο σκοπος του σχολειου στην ΠΡΟΣΧΟΛΙΚΗ ηλικια μεσα απ την πλαστελινη το πηλο το ομαδικο παιχνιδι τα χρωματα το θεατρικο παιχνιδι ν αντιληφθουν το κοσμο μας...

Σαφως και τα παιδια ειναι εξυπνα και αν τα βαλουμε κατω απ τα 2 τους θα τους μαθουμε και αριθμους και γραμματα ....αυτο ειναι το θεμα :-\... να μαθει οσο το δυνατον πιο γρηγορα να διαβαζει... :dontknow:

Εχω ακουσει καθηγητρια αγγλικων..που ενω δεν δεχετε παιδια κατω της τριτης δημοτικου να ξεκινησουν αγγλικα..απ την αλλη της αρεσει που το παιδι της στο προνηπιο κανει την υλη της πρωτης δημοτικου....(και οσες τα παιδακια σας εχουν παει πρωτη..εχετε δει..οτι μεχρι τα Χριστουγεννα το μονο που εοχυν στην ουσια να μαθουν ειναι τα 24 γραμματα )...αυτο το παιδακι πηγαινοντας στην πρωτη δημοτικου δεν θα βαριεται???? Τι υλη θα πρεπει να τους κανει η δασκαλα αν ολα ειναι στο ιδιο επιπεδο...μηπως να τους πηδηξει ταξη...Κια τελικα ποιο ειναι το ζητουμενο ολης αυτης της πιεσης.....να νιωσουμε οτι το παιδι μου κοιτα ειναι 5 χρ και ξερει να διαβαζει...για να ικανοποιησουμε τελικα το δικο μας εγωισμο και τιποτα αλλο.... :bur2:

Σορρυ αλλα εχω βαρεθει να βλεπω παγωνια γυρω μου που καμαρωνουν χωρις λογο σαν γυφτικα σκεπαρνια...

Για να μην θυμηθω τωρα μια γνωστη που καμαρωνει οτι η κορη της και τι καλη μαθητρια που ειναι και οτι ετσι ειναι τα κοριτσια (επειδη μτ ον γιο της εχει θεμα..ενω αντιθετα εγω δεν εχω αντιμετωπισει με τ ακοριτσια θεμα...το πηγε στο θεμα αγορια κοριτσια..) και στελνει γραμμα το Πασχα  η κορη της στις δικες μου (τελειωνει φετος την δευτερα δημοτικου ) και ειχε σκοτωσει ολα τα ρηματα και ολες τις λεξεις...η καλυτερη μαθητρια της ταξης :dontknow:

Μονο να καμαρωνουμε ξερουμε αντι θα δεχτουμε τα παιδια μας οπως ειναι... το να μην ειναι αριστοι στα μαθηματικα δεν σημαινει οτι καπου αλλου δεν εχει την κλιση του..ουτε οτι ειναι χαζα ή χωρις δυνατοτητες... ολοι καπου αριστευουμε και καπου εχουμε τρομερες δυνατοτητες... :)

Αποσυνδεδεμένος Ελιζώ

• Ωραία τα λες! 3
« Απάντηση #40 στις: 04 Ιουν 2010, 16:52 »

Εχω ακουσει καθηγητρια αγγλικων..που ενω δεν δεχετε παιδια κατω της τριτης δημοτικου να ξεκινησουν αγγλικα..απ την αλλη της αρεσει που το παιδι της στο προνηπιο κανει την υλη της πρωτης δημοτικου....(και οσες τα παιδακια σας εχουν παει πρωτη..εχετε δει..οτι μεχρι τα Χριστουγεννα το μονο που εοχυν στην ουσια να μαθουν ειναι τα 24 γραμματα )...αυτο το παιδακι πηγαινοντας στην πρωτη δημοτικου δεν θα βαριεται???? Τι υλη θα πρεπει να τους κανει η δασκαλα αν ολα ειναι στο ιδιο επιπεδο...μηπως να τους πηδηξει ταξη...Κια τελικα ποιο ειναι το ζητουμενο ολης αυτης της πιεσης.....να νιωσουμε οτι το παιδι μου κοιτα ειναι 5 χρ και ξερει να διαβαζει...για να ικανοποιησουμε τελικα το δικο μας εγωισμο και τιποτα αλλο.... :bur2:

Αυτό που έβαλα σε bold είπα επί λεξεί στη νηπιαγωγό στη συγκέντρωση, η οποία φυσικά μόνο ναι είπε :mastigio: , ενώ οι άλλοι γονείς με κοιτούσαν λες και έβλεπαν εξωγήινο!!

Αποσυνδεδεμένος Ελιζώ

• Ωραία τα λες! 3
« Απάντηση #41 στις: 09 Ιουν 2010, 10:55 »
Χθες είχαμε συγκέντρωση στο σχολείο της Νεφέλης.
Τελικά είχαμε και εμείς σήμερα συγκέντρωση στο σχολείο της Νεφέλης.
Μας μίλησε η διευθύντρια του σχολείου και η εντύπωση που μου έδωσε είναι ότι είναι τελείως ανενημέρωτη. Δηλαδή της έστειλαν ένα χαρτί, σαν αυτό που μας έστειλαν και εμάς, και απλώς αναφέρει όσα υπάρχουν στο λινκ της πρώτης σελίδας! 
Μας εξήγησε πλήρως πως θα λειτουργεί από Σεπτέμβρη το σχολείο και μας έδωσε να καταλάβουμε ότι δεν θα υπάρχει χρόνος για προετοιμασία των παιδιών στο σχολείο και ότι η ώρα που μένει στο ολοήμερο (για όσους ενδιαφέρονται-εμείς δεν την έχουμε ολοήμερο τη Νεφέλη) θα είναι ουσιαστικά 1 ώρα το πολύ αφού 14:15 με 14:40 θα είναι η ώρα του φαγητού. Γιατί θα πρέπει να γίνεται και το πρόγραμμα του ολοήμερου.

Εκεί μας πέταξε και την ατάκα ότι σκέφτονται να κάνουν πράξη το "αφήνουν τα παιδιά την τσάντα στο σχολείο"  :mastigio: Οπότε την επόμενη απλώς πάνε αδιάβαστα!!!  :fofl: Βέβαια μετά το διόρθωσε λέγοντας ότι κάτι τέτοιο προς το παρόν δεν είναι δυνατόν να γίνει. Για αυτό λέω ότι δεν ξέρουν τι τους γίνεται.

Ευελπιστεί οτι το Υπουργείο θα στείλει εξειδικευμένους δασκάλους τόσο για τους χορούς όσο και για τους υπολογιστές οι οποίοι φυσικά θα είναι ωρομίσθιοι εφόσον λένε ότι οι προσλήψεις έχουν παγώσει. Το ίδιο θα ισχύσει και για τα αγγλικά και είδα ότι πολλοί γονείς παρόλο που έχουν μεγαλύτερα παιδιά είναι εναντίον στο μάθημα των αγγλικών από την πρώτη τάξη!!! Έπεσε και το "κάνουν πειράματα στα παιδιά μας" μετά το σχόλιο της διευθύντριας ότι το πρόγραμμα είναι δοκιμαστικό. Ωραία δεν θα πετύχει; Ξαναγυρνάμε στα γνωστά και σίγουρα.   :mastigio:

Κάποιος ρώτησε με ποιο κριτήριο έχουν επιλεγεί αυτά τα 800 σχολεία και η διευθύντρια απάντησε ότι έπρεπε να είναι 12θεσία. Εγώ εκείνη τη στιγμή αναρωτήθηκα: "Και αν δεν πληρούν τις προδιαγραφές;"   :-\

Δεν ξέρω που θα οδηγήσει τελικά όλο αυτό. Όλοι ευχόμαστε προς το καλύτερο!!! Θα το δούμε στην πράξη από το Σεπτέμβριο.

Αποσυνδεδεμένος mamamina

• Ικανοποιητικός Δημιουργός
  • **
  • Ωραία τα λες! 0
« Απάντηση #42 στις: 14 Ιουν 2010, 10:31 »
Δυστυχώς, οι αλλαγές στο χώρο της εκπαίδευσης γίνονται στο πόδι. Έτσι μαρτυρά η πραγματικότητα. Χωρίς επαρκή προγραμματισμό κ όραμα για το μέλλον. Καλώς υπήρξαν κάποια κριτήρια για την επιλογή των 800 σχολείων που θα συμμετάσχουν στο πιλοτικό πρόγραμμα που θα αρχίσει από Σεπτ. Οι κτιριακές υποδομές όμως είναι οι απαιτούμενες? Πολύ φοβάμαι πως όχι. Συνάδελφοι,των οποίων τα παιδιά θα φοιτούν σε κάποιο από αυτά τα 800 σχολεία, παρόλο που είναι 12θέσια κλπ, κλπ, λένε πως στο εν λόγω σχολείο δεν  υπάρχουν καν υπολογιστές (2-3 στην καλύτερη περίπτωση), πού ολόκληρη αίθουσα υπολογιστών. Προσωπικά προσπαθώ να μπω στη θέση  ενος 6χρονου μαθητη που θα είναι υποχρεωμένος να μένει στο σχολείο μέχρι τις 2 ΥΠΟ ΤΙΣ ΠΑΡΟΥΣΕΣ ΣΥΝΘΗΚΕΣ!!! (Εμένα αυτό μου φαίνεται πιο αντιπαιδαγωγικό ) Εμένα αν μου έλεγες 8 με 2 να είμαι καθισμένη σε μια καρέκλα, να βγαίνω διάλειμμα σε ένα τσιμενταρισμένο προαύλιο που δεν έχει ένα σκέπαστρο να σε προφυλάσσει από τη βροχή κ τον ήλιο, θα πάθαινα κάτι.  Τι να σου κάνουν μετά τα extra αγγλικά κ οι Η/Υ. Μπορεί το σχολείο (ιδίως το Δημ) να κάνει τα παιδιά να αγαπήσουν τα βιβλία κ τη μάθηση? Θέλει η Ηγεσία να τα κάνει πραγματικά αυτόνομους μαθητές - πολίτες?  Ο χρόνος θα δείξει.

Αποσυνδεδεμένος Ελιζώ

• Ωραία τα λες! 3
« Απάντηση #43 στις: 14 Ιουν 2010, 11:04 »
Θυμάμαι στη συγκέντρωση μας έλεγε η διευθύντρια ότι πριν έρθει στο δικό μας σχολείο ήταν σε κάποιο άλλο, επίσης στο Φάληρο, όπου δεν είχε καθόλου υπολογιστές.
Μάλιστα τους έκαναν σεμινάρια για να μπουν και οι ίδιοι στο κλίμα αλλά στο δικό μας σχολείο!!
Το σχολείο που ήταν διευθύντρια πριν μερικά χρόνια εξακολουθεί να μην έχει υπολογιστές.
Και δεν νομίζω ότι πρόκειται να το εξοπλίσουν φέτος.