Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε κάνοντας κλικ εδώ... Η εγγραφή είναι εντελώς δωρεάν και επιτρέπει την καλύτερη παρακολούθηση του φόρουμ

Μωράκια

Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.

Αποστολέας Θέμα: Φοβάμαι την αμνιοπαρακέντηση...  (Αναγνώστηκε 5350 φορές)

Αποσυνδεδεμένος DAMATIR

• Ολιγόγραφος Δημιουργός
  • *
  • Ωραία τα λες! 0
Φοβάμαι την αμνιοπαρακέντηση...
« στις: 06 Ιουλ 2010, 20:21 »
EIMAI STHN 16 AN DEN KANO LATHOS....SE EYXARISTO GIA TIS EYXES SOU GIATI EISAI H MONH POU ME VOHTHAEI AYTHN THN STIGMH PSIXOLOGIKA... :-* O ANTRAS MOU STHN KOSMARA TOY EINAI...KAI AYTO KANEI THN KATASTASH XEIROTERH ALLA DEN TO VLEPEI..H MALLON KANEI POS DEN TO VLEPEI... LOIPON TO APOFASHSA KAI ME POLY MEGALH DYNAMH MES THN PSYXH MOU THA TO KANO,ALLA AN XASO TO PAIDI THA VALO TELOS SE OLA! TO MONO POU THA THELO EINAI NA AFHSO PISO MOU TA PANTA KAI NA FYGO EKSOTERIKO ME TO PAIDI MOU...GIATI AYTH EINAI H DEYTERH EGYMOSINH MOU.. STHN PROTH TO RISKARA EIMOUN KAI 38XRONON,ALLA AMNIOPAREKENTHSH DEN EKANA KAI TO PAIDAKI MOU EINAI MIA XARA..!SE AYTH THN EGKUOSINH OLA MOU PANE STRAVA KAI ME MEGALH PIESH..OXI XARA GIATI KANENAS DEN MOU DINEI XARA!AKOUO MONO ARNITIKA SXOLIA...POSO NA ANTEKSO??  :(
« Τελευταία τροποποίηση: 08 Ιουλ 2010, 18:54 Aπό abraam, Αιτία: αλλαγή τίτλου »

Αποσυνδεδεμένος Μέλος Κ

• Διακεκριμένος Δημιουργός
  • Ωραία τα λες! 1
  • Λατρευω τα κουκλιά μου!!!!!!
FOVAMAI THN AMNIOPAREKENTISH...
« Απάντηση #1 στις: 06 Ιουλ 2010, 22:15 »
Κοριτσι μου ολα καλα θα πανε, Θα το δεις. Σε 5 μηνες θα κρατας στα χερια σου ενα υγιεστατο μωρακι.
Μην σκεφτεσαι αρνητικα.
Οτι χρειαστεις ειμαστε εδω.

*Βρε κοριτσακια, μπορειτε να διαχωρισετε το θεματακι?

Αποσυνδεδεμένος mamamaria

• Ωραία τα λες! 56
FOVAMAI THN AMNIOPAREKENTISH...
« Απάντηση #2 στις: 06 Ιουλ 2010, 22:42 »
Πρώτα απ' όλα ηρέμησε, κορίτσι μου, γιατί όπως ξέρεις κι εσύ πολύ καλά το μόνο που καταφέρνεις με τον εκνευρισμό, είναι να κάνεις χειρότερα τον εαυτό σου και το μωράκι σου. Σου είπαν για αμνιοπαρακέντηση λόγω ηλικίας απ'  ό,τι κατάλαβα. Αυτό είναι κάτι που προτείνουν όλοι οι γιατροί. Από κει και πέρα κανείς δεν μπορεί να σε υποχρεώσει σε τίποτα. Το μωρό είναι ΣΤΗ ΔΙΚΗ ΣΟΥ ΚΟΙΛΙΤΣΑ, μεγαλώνει από το δικό σου αίμα, νιώθει τα δικά σου συναισθήματα.  Εσύ είσαι η μανούλα. Εσύ λοιπόν είσαι που θα πάρεις την απόφαση για το αν θα κάνεις ή όχι. Εγώ μπορώ να σου κάνω μία άλλη ερώτηση; Αν υποθέσουμε ότι κάνεις αμνιο και βγαίνει ότι το μωράκι πιθανόν να έχει πρόβλημα, τι θα κάνεις; Θα κάνεις έκτρωση; Γιατί και τότε θα κληθείς να πάρεις μία απόφαση... Πάλι εσύ θα την πάρεις. Όλο το βάρος πάνω στη μανούλα γιατί εκείνη φέρει μέσα της τη ζωούλα. Ο σύντροφός σου θα πρέπει να είναι δίπλα σου σε όλες αυτές τις αποφάσεις. θα πρέπει να τις παίρνετε ουσιαστικά μαζί, γιατί το παιδί είναι και των δύο, αλλά εκ των πραγμάτων έτσι όπως η φύση έχει ορίσει την εγκυμοσύνη, ο δικός σου λόγος βαραίνει περισσότερο. Νομίζω ότι είναι πολλά θέματα μπερδεμένα στην περίπτωσή σου. Όμως οφείλεις να τα ξεμπερδέψεις και να συνεχίσεις. Ο άντρας σου δεν έχει κατανόηση; Γιατί κάτι τέτοιο καταλαβαίνω από αυτά που λες. Δεν έχει γενικά ή στο συγκεριμένο θέμα; Αυτό είναι κάτι που εσύ το ξέρεις, και εσύ πρέπει να το χειριστείς με ψυχραιμία ώστε αυτή η εμπειρία να σας ενώσει περισσότερο, όποια κι αν είναι η έκβασή της...

Όσο για το ερώτμηα, αμνιο ή όχι, εγώ θα σου πω τη δική μου άποψη, όμως ο καθένας μας κρίνει με βάση τα δικά του δεδομένα. Λοιπόν, στο τρίτο μου παιδάκι, επειδή ήμουν 37 χρονών, ο γιατρός μου μου είπε ότι πρέπει να κάνω αμνιο. Του λέω λοιπόν, τι ποσοστό έχει να βλάψει το έμβρυο; Μου λέει 1%. Ωραία του λέω, αν εσένα σου έλεγαν να αφήσεις το παιδί σου να περάσει μόνο του την Κατεχάκη και σου έδιναν ποσοστό αποτυχίας, δηλ, να το πατήσει αυτοκίνητο και να σκοτωθεί, 1%, θα το άφηνες στηριζόμενος στο 99%; Με κοιτάει λοιπόν σοβαρά και μου λέει: "Εντάξει, μην κάνεις αμνιοπαρακέντηση, αλλά με δική σου ευθύνη". Εγώ λοιπόν, επέλεξα να μην κάνω, για τον πολύ απλό λόγο ότι δεν εμπιστεύομαι όλο αυτό το παζάρι των προγεννητικών εξετάσεων.  Από κει και πέρα ο κάθε ΄άνθρωπος ζυγίζει τα πιστεύω του και τις αντιλήψεις του και παίρνει τις αποφάσεις του.

Εύχομαι ολόψυχα να βρεις την άκρη και να σκέφτεσαι μόνο όμορφα πράγματα...

Αποσυνδεδεμένος μπισκοτάκι

• Ωραία τα λες! 10
  • το χαμόγελο σας όλη μου η ζωή
    • Stressed
Απ: FOVAMAI THN AMNIOPAREKENTISH...
« Απάντηση #3 στις: 07 Ιουλ 2010, 06:31 »
Καταρχήν κοιτα να ηρεμίσεις γιατί έτσι επιρεάζετε και το μωράκι σου. Εγώ έκανα αμνιο στο πρώτο και τροφοβλάστη στο δεύτερο. Πήγαν όλα καλά. Θέλει μετά λίγες μέρες ξεκούραση. Στο πρώτο έκανα γιατί κάτι μας έδιχνε η α επιπέδου. Στο δεύτερο έκανα προλιπτικά. Έκατσα λίγες μέρες σο κρεβάτι και αυτό ήταν όλο. Η απόφαση σίγουρα είναι δικιά σου και δεν θα στο επιβάλει κανένας. Θα κάνεις αυτό που εσεί νιώθεις καλύτερο για το μωράκι σου.

Αποσυνδεδεμένος DAMATIR

• Ολιγόγραφος Δημιουργός
  • *
  • Ωραία τα λες! 0
« Απάντηση #4 στις: 07 Ιουλ 2010, 10:13 »
SE MIAMISH EVDOMADA APO TORA THA THN KANO...THELO NA MOU PEITE OSES EKANAN AMNIO AN PONAEI?GIATI DIAVASA STO NTERNET META THN AMNIO THA EXO KRAMPES TI ALLO THA EXO..? KAI AN DO AIMORAGIA,H YGRO,H PYRETO NA PAO NOSOKOMEIO..POY SYMAINEI OXI KALA NEA..EIDA EPISEIS H BELONA EINAI TERASTEIA!KAI TO YGRO POY THA PAROUN THA EINAI POLY KAI THA APOKATASTATHEI MESA STO SAKO GYRO STO 12ORO... :-\
PHTE MOU PERISSOTERES PLYROFORIES,ANESTHITIKIA ENESH THA GINEI STHN KOILIA? O PONOS THA EINAI POLYS?H MONO POU THA DO THN VELONA THA TO VALO STA PODIA... :dontknow: PANTOS SAS EYXARISTO GIA TIS SYMVOULES SAS ME KANETE NA NIOTHO PERISSOTERO KALA... MAKARI NA SAS EIXA FILES MOU EDO KONTA MOU...

Αποσυνδεδεμένος μπισκοτάκι

• Ωραία τα λες! 10
  • το χαμόγελο σας όλη μου η ζωή
    • Stressed
« Απάντηση #5 στις: 07 Ιουλ 2010, 10:24 »
Εγώ στην αμνιοπαρακέντηση δεν πόνεσα. Δεν θα κοιτάς καθόλου την ώρα που θα ετοιμάζουν τη βελόνα. Τελείωσαν χωρίς να το καταλάβω.

Αποσυνδεδεμένος DAMATIR

• Ολιγόγραφος Δημιουργός
  • *
  • Ωραία τα λες! 0
« Απάντηση #6 στις: 07 Ιουλ 2010, 10:30 »
GIOTA POSA LEPTA KRATAEI H AMNIO? KAI SE TI HLIKIA EKANES THN TELEYTAIA?

Αποσυνδεδεμένος mamamaria

• Ωραία τα λες! 56
« Απάντηση #7 στις: 07 Ιουλ 2010, 12:47 »
Μήπως μπορείς να γράφεις με ελληνικούς χαρακτήρες, γιατί είναι πολύ δύσκολο να παρακολουθήσω αυτά που γράφεις;

Αποσυνδεδεμένος zeka

• Ωραία τα λες! 37
    • Busy
« Απάντηση #8 στις: 07 Ιουλ 2010, 22:54 »
Αν είναι καλός ο γιατρός που θα κάνει την άμνιο δε θα πονέσεις. Θα νιώσεις όταν τρυπήσει την κοιλιά η βελόνα ένα τσίμπημα και όταν θα περάσει το τοίχωμα της μήτρας εκεί...θα νιώσεις ένα μούδιασμα όπως στην περίοδο. Τιποτε άλλο. Εισάγουν έναν σωλήνα στην αρχή με μία λεπτή βελόνα μέσα. Αν ρωτήσεις θα σου πουν ότι αυτό που βλέπεις είναι το περίβλημα και μέσα έχει βελόνα. Στη συνέχεια αφαιρούν αυτή τη βελόνα γιατί έχει κύτταρα δικά σου και βάζουν μία άλλη μέσα στον σωλήνα (φαντάσου πόσο λεπτή είναι η κάθε βελόνα για να μπαίνει σε αυτόν το σωλήνα που είναι κι αυτός πολύ λεπτός) και τότε τραβούν υγρό. Μη φανταστείς όλα αυτά γίνονται σε ελάχιστο χρόνο. Η όλη διαδικασία δεν κρατά ούτε ένα λεπτό. Εσύ στο μεταξύ θα βλέπεις αλλού, το ταβάνι, τον τοίχο, τον υπέρηχο ... όπου θες. Μέχρι να το αισθανθείς θα έχουν τελειώσει. Μην ανησυχείς. Η γνώμη μου είναι να το κάνεις . Εκανα στα τρία από τα τέσσερα παιδιά μου.

Ζηνοβία 11 ετών
Ειρήνη- Ραφαέλα 10 ετών
Κοραλία 6 ετών
Αριάδνη 4 ετών

Αποσυνδεδεμένος DAMATIR

• Ολιγόγραφος Δημιουργός
  • *
  • Ωραία τα λες! 0
Απ: Φοβάμαι την αμνιοπαρακέντηση...
« Απάντηση #9 στις: 30 Ιουλ 2010, 14:59 »
kalhspera! sygnomh poy sou apantao kapos arga..alla se ayta pou les exeis dikio.. thn amnio thn ekana kai ta synaisthimata htan polla oti enioses,eniosa kai ego...alla o fovos mou,kai h ypografh pou evala gia ayto to risko htan arketh...pistepseme...doksa ton theo o giatros mou htan kai einai kalos gia mena giati egine me megalh prosoxh kai petyxe eytixos...!ta apotelesmata einai kala kai to paidaki mou einai koritsaki! alla den thelo na to ksanaperaso...!htan h xeiroterh psixologikh empeiria pou eixa..kai mono to klama pou eriksa mexri na apofashso sto ti tha kano,eniotha san mia fylakismenh pou perimene thn katadikh ths.. diabasa tosa gia gunaikes pou eixan asxhma apotelesmata pou tha mporouse kalhsta na eimastan mia apo aytes..kai leo giati na pername aythn thn piesh..? an einai grafto apo ton theo na bgei kala to paidi mas tha bgei..mia sto ekatomirio gunekes kanoun paidia me sindromo down..kai 1000 kai gunaikes xanoun apo amnio ta paidia toys eno ta apotelesmata einai kala..giati loipon na to riskaroume,na mas to epivaloun apo fobo..e loipon den to dexomai ksana! sto epomeno den tha kano me TIPOTA.. to ezhsa! eyxaristo den tha ksanakano....! :P

Αποσυνδεδεμένος DAMATIR

• Ολιγόγραφος Δημιουργός
  • *
  • Ωραία τα λες! 0
Δεν το νιωθω ακομα...γιατι?
« Απάντηση #10 στις: 04 Αυγ 2010, 19:17 »
 Καλησπερα κοριτσια! ειμαι στον τερτατο μηνα και δεν νιωθω ακομα το μωρο μου.. κανονικα στον τερτατο δεν λενε οτι αρχηζει να κουνιεται? αν οχι... σε πιο μηνα?

Αποσυνδεδεμένος Μέλος Κ

• Ωραία τα λες! 1
  • Λατρευω τα κουκλιά μου!!!!!!
« Απάντηση #11 στις: 04 Αυγ 2010, 22:56 »
Διαφερει απο γυναικα σε γυναικα, απο εγκυμοσυνη σε εγκυμοσυνη.
Ειδικα αν μια γυναικα ειναι υπερβαρη, υπαρχει περιπτωση να αργησει να ακουσει το μωρακι της. Σε ποια εβδομαδα εισαι?
Αν δεν κανω λαθος στην πρωτη εγκυμοσυνη απο την 20 και μετα ενδεχεται να ακουσει η μελουσα μαμα το μωρακι της.

Αποσυνδεδεμένος fraoulitsa_26

• Ικανοποιητικός Δημιουργός
  • **
  • Ωραία τα λες! 0
  • ΤΑ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙΑ ΜΟΥ
« Απάντηση #12 στις: 06 Αυγ 2010, 21:40 »
ΕΓΩ ΚΑΙ ΤΑ ΤΡΕΙΑ ΜΟΥ ΠΑΙΔΙΑ ΤΑ ΕΝΙΩΣΑ ΝΑ ΜΕ ΚΛΟΤΣΟΥΝ ΣΤΗΝ 21 ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΑΠΟ ΠΟΥ ΕΙΣΑΙ DAMATIR?ΠΟΙΟ ΠΑΙΔΑΚΙ ΣΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ?