Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε κάνοντας κλικ εδώ... Η εγγραφή είναι εντελώς δωρεάν και επιτρέπει την καλύτερη παρακολούθηση του φόρουμ

Μωράκια

Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.

Αποστολέας Θέμα: ΔΟΥΛΕΙΕΣ!  (Αναγνώστηκε 17839 φορές)

Αποσυνδεδεμένος zeka

• Διακεκριμένος Δημιουργός
  • Ωραία τα λες! 37
    • Busy
ΔΟΥΛΕΙΕΣ!
« στις: 27 Απρ 2006, 15:13 »
Κάθε πότε κάνετε δουλειές σπιτιού; Ετσι για να δούμε η μία την άλλη και να παρακινηθούμε λίγο! ;D λοιπόν αντιγράψτε και συμπληρώστε μόνες σας τις απαντήσεις σας!
ΣΦΟΥΓΓΑΡΙΣΜΑ:
ΞΕΣΚΟΝΙΣΜΑ:
ΠΛΥΝΤΗΡΙΟ:
ΣΙΔΕΡΩΜΑ:
ΠΛΥΣΙΜΟ ΚΟΥΡΤΙΝΩΝ:
ΚΑΘΑΡΙΟΤΗΤΑ ΚΟΥΖΙΝΑΣ (ΝΤΟΥΛΑΠΙΑ):
ΚΑΘΑΡΙΣΜΑ ΨΥΓΕΙΟΥ:
ΠΛΥΣΙΜΟ ΤΖΑΜΙΑ:
ΚΑΘΑΡΙΣΜΑ ΜΠΑΝΙΟΥ:
ΠΛΥΣΙΜΟ ΜΠΑΛΚΟΝΙΩΝ:
ΠΑΤΖΟΥΡΙΑ:
ΠΛΥΣΙΜΟ ΧΑΛΙΩΝ:
ΜΑΓΕΙΡΕΜΑ:

Ζηνοβία 11 ετών
Ειρήνη- Ραφαέλα 10 ετών
Κοραλία 6 ετών
Αριάδνη 4 ετών

Αποσυνδεδεμένος zeka

• Ωραία τα λες! 37
    • Busy
Απ: ΔΟΥΛΕΙΕΣ!
« Απάντηση #1 στις: 27 Απρ 2006, 15:16 »
Αρχίζω εγώ λοιπόν έτσι όπως άρχισα να τα κάνω τον τελευταίο καιρό:

ΣΦΟΥΓΓΑΡΙΣΜΑ: κάθε μέρα την κουζίνα, 2 φορές την εβδομάδα το υπόλοιπο σπίτι
ΞΕΣΚΟΝΙΣΜΑ: 1 φορά την εβδομάδα
ΠΛΥΝΤΗΡΙΟ: 3-4 πλυντήρια κάθε Παρασκευή
ΣΙΔΕΡΩΜΑ: Τα σιδερώνω Δευτέρα
ΠΛΥΣΙΜΟ ΚΟΥΡΤΙΝΩΝ: 2 φορές το χρονο
ΚΑΘΑΡΙΟΤΗΤΑ ΚΟΥΖΙΝΑΣ (ΝΤΟΥΛΑΠΙΑ): 2 φορές το χρόνο
ΚΑΘΑΡΙΣΜΑ ΨΥΓΕΙΟΥ: 1 φορά το μήνα
ΠΛΥΣΙΜΟ ΤΖΑΜΙΑ: 2 φορές το μήνα
ΚΑΘΑΡΙΣΜΑ ΜΠΑΝΙΟΥ: κάθε μέρα
ΠΛΥΣΙΜΟ ΜΠΑΛΚΟΝΙΩΝ: 1 φορά το μήνα το χειμώνα, κάθε εβδομάδα το καλοκαίρι
ΠΑΤΖΟΥΡΙΑ:4 φορές το χρόνο
ΠΛΥΣΙΜΟ ΧΑΛΙΩΝ: 1 φορά το χρόνο καλά, όταν είναι στρωμένα τα καθαρίζω με καρπέξ.
ΜΑΓΕΙΡΕΜΑ: κάθε μέρα μπορεί και δύο φορές

Ζηνοβία 11 ετών
Ειρήνη- Ραφαέλα 10 ετών
Κοραλία 6 ετών
Αριάδνη 4 ετών

Αποσυνδεδεμένος μέλος Α

• Πολυγραφότατος Δημιουργός
  • Ωραία τα λες! 0
« Απάντηση #2 στις: 27 Απρ 2006, 15:28 »
ΣΦΟΥΓΓΑΡΙΣΜΑ: την είσοδο του σπιτιου κάθε μέρα το υπολοιπο 2 φορές εκτός και αν κάτι δεν μου κάθεται για καθαρό
ΞΕΣΚΟΝΙΣΜΑ: Κάθε 2 μέρες τα χοντρά με βρεγμένο πανί και τα λεπτά χιχιχι! κάθε Κυριακή
ΠΛΥΝΤΗΡΙΟ: Κάθε Σ/Κ
ΣΙΔΕΡΩΜΑ: Ποτε  :a135: :adiaforos: :bikouti:
ΠΛΥΣΙΜΟ ΚΟΥΡΤΙΝΩΝ: κάθε 3μηνο, γιατί δεν καπνίζει κανείς, μια φορά στην αλλαγή κάθε εποχής
ΚΑΘΑΡΙΟΤΗΤΑ ΚΟΥΖΙΝΑΣ (ΝΤΟΥΛΑΠΙΑ): Ντουλάπια κάθε όποτε λερωθούν, μπορεί να είναι συχνότατο ή και πιο σπάνια! αναλόγως το ντουλάπι
ΚΑΘΑΡΙΣΜΑ ΨΥΓΕΙΟΥ: Μια φορά το μήνα και ενδιάμεσα κάθε όποτε χρειάζεται
ΠΛΥΣΙΜΟ ΤΖΑΜΙΑ: Κάθε Κυριακή μαζί με τους καθρέφτες της κρεββατοκάμαρας που είναι πολύ μεγάλοι, οι δακτυλιές να είναι καλά!!!
ΚΑΘΑΡΙΣΜΑ ΜΠΑΝΙΟΥ: Τα χοντρά κάθε μέρα, τα λεπτά χιχιχι! κάθε Κυριακή
ΠΛΥΣΙΜΟ ΜΠΑΛΚΟΝΙΩΝ: Το χειμώνα αν φτάσει σε μαύρο χάλι, το καλοκαίρι που βγαίνουν έξω τα παιδιά ρίχνω νεράκι κάθε μέρα λίγο πριν βγουν
ΠΑΤΖΟΥΡΙΑ: εμ....... τι είναι αυτό; χιχιχι! το καλοκαίρι! :adiaforos:
ΠΛΥΣΙΜΟ ΧΑΛΙΩΝ: Με την ντελόνγκι με τον ατμό τα καίω κυριολεκτικά κάθε άνοιξη προς καλοκαίρι που τα μαζέυω
ΜΑΓΕΙΡΕΜΑ: Κάθε 2 μέρες, δεν προλαβαίνω κάθε μέρα
« Τελευταία τροποποίηση: 27 Απρ 2006, 15:31 Aπό Anconicfan »

Αποσυνδεδεμένος Andagr

• Πολύγραφος Δημιουργός
  • Ωραία τα λες! 0
« Απάντηση #3 στις: 27 Απρ 2006, 17:07 »
ΣΦΟΥΓΓΑΡΙΣΜΑ: mono ta bania mboro na sfouggariso kai tin kouzina...opote 2 fores tin evdomada
ΞΕΣΚΟΝΙΣΜΑ: kathe 2 meres
ΠΛΥΝΤΗΡΙΟ: kathe Paraskeui
ΣΙΔΕΡΩΜΑ: Kuriaki vradu i Deutera vradu
ΠΛΥΣΙΜΟ ΚΟΥΡΤΙΝΩΝ: 2 fores ton xrono
ΚΑΘΑΡΙΟΤΗΤΑ ΚΟΥΖΙΝΑΣ (ΝΤΟΥΛΑΠΙΑ): taktopoio kathe mera alla opote xreiastoun ta kano perissotero
ΚΑΘΑΡΙΣΜΑ ΨΥΓΕΙΟΥ: kathe mina
ΠΛΥΣΙΜΟ ΤΖΑΜΙΑ: erxete sinergeio kai ta katharizei giati o panos orofos einai psila
ΚΑΘΑΡΙΣΜΑ ΜΠΑΝΙΟΥ: kathe 2 meres
ΠΛΥΣΙΜΟ ΜΠΑΛΚΟΝΙΩΝ: den exoume mbalkonia
ΠΑΤΖΟΥΡΙΑ:ta kanei to sinergeio kai auta
ΠΛΥΣΙΜΟ ΧΑΛΙΩΝ: kathe telos kalokairiou me eidiki skoupa gia xalia pou exo
ΜΑΓΕΙΡΕΜΑ: kathe mera
ΝΙΚΟΣ 12 χρ.
ΡΟΥΛΑ 10 χρ.
ΟΛΥΜΠΙΑ 1 χρ.
και

Αποσυνδεδεμένος Μέλος Κ

• Ωραία τα λες! 0
  • Λατρευω τα κουκλιά μου!!!!!!
« Απάντηση #4 στις: 27 Απρ 2006, 18:00 »
Κάθε πότε κάνετε δουλειές σπιτιού; Ετσι για να δούμε η μία την άλλη και να παρακινηθούμε λίγο!  λοιπόν αντιγράψτε και συμπληρώστε μόνες σας τις απαντήσεις σας!
ΣΦΟΥΓΓΑΡΙΣΜΑ:
ΞΕΣΚΟΝΙΣΜΑ: 2 φορες την εβδομαδα
ΠΛΥΝΤΗΡΙΟ: καθε μερα 2 πλυντηρια
ΣΙΔΕΡΩΜΑ: 2 φορες την εβδομαδα
ΠΛΥΣΙΜΟ ΚΟΥΡΤΙΝΩΝ: 2-3 φορες τον χρονο. Και εμεις δεν καπνιζουμε
ΚΑΘΑΡΙΟΤΗΤΑ ΚΟΥΖΙΝΑΣ (ΝΤΟΥΛΑΠΙΑ): Δεν εχω κατι στανταρ. εξαρταται....
ΚΑΘΑΡΙΣΜΑ ΨΥΓΕΙΟΥ:Μια φορα την εβδομαδα με ξυδι !!!
ΠΛΥΣΙΜΟ ΤΖΑΜΙΑ: Αστο καλυτερα ;D
ΚΑΘΑΡΙΣΜΑ ΜΠΑΝΙΟΥ: Μια φορα την εβδομαδα αλλα ριχνω χλωρινη στις λεκανες καθε μερα και με το βιτεξακι και χλωρινη κανω τους νιπτηρες. Βαλε καθε μερα σφουγγαρισμα....
ΠΛΥΣΙΜΟ ΜΠΑΛΚΟΝΙΩΝ: Αστο και αυτο. απο τοτε που αρχισαν τα χτισιματα διπλα.... Αλλωστε τα μπαλκονια μου δεν χωρανε ουτε τραπεζακι >:(
ΠΑΤΖΟΥΡΙΑ: ενα απο τα ιδια
ΠΛΥΣΙΜΟ ΧΑΛΙΩΝ: Μια φορα τον χρονο. Της Ειρηνη π.χ που απο ροζ εγινε γκρι της εβαλα ενα αλλο. Θα τα πλυνω ολα μαζι την αλλη εβδομαδα.
ΜΑΓΕΙΡΕΜΑ: Καθε μερα!!!

Αποσυνδεδεμένος μέλος Δ

• Ωραία τα λες! 0
« Απάντηση #5 στις: 16 Μαι 2006, 01:12 »
ΣΦΟΥΓΓΑΡΙΣΜΑ:
ΞΕΣΚΟΝΙΣΜΑ: Κάθε 2. μέρα με το Swiffer και τελειώνω σε 10 λεπτά με όλο το σπίτι.
ΠΛΥΝΤΗΡΙΟ: Ανάλογα με το πόσα ρόχα θα μαζευτούν ανα κατηγορία π.χ. ασπρόρουχα, χρωματιστά κ.τ.λ 2-3 φορές την βδομάδα.
ΣΙΔΕΡΩΜΑ: Μια και καλή όλα τα ρούχα 1-2 φορές το μήνα.έχω πολλά ρούχα που δεν χρειάζοντε σιδέρωμα. Το συχένομαι το σιδέρωμα.
ΠΛΥΣΙΜΟ ΚΟΥΡΤΙΝΩΝ: 2-3 φορές το χρόνο.
ΚΑΘΑΡΙΟΤΗΤΑ ΚΟΥΖΙΝΑΣ (ΝΤΟΥΛΑΠΙΑ): Όπωτε πλένω πιάτα τα περνάω και με το Bitex.Απο μέσα 1 φορά το μήνα.
ΚΑΘΑΡΙΣΜΑ ΨΥΓΕΙΟΥ: 1 φορά το μήνα με πολύ λίγο χλωρίνη Klinex διαλυμμένη σε αρκετό νερό.
ΠΛΥΣΙΜΟ ΤΖΑΜΙΑ: 1 φορά το μήνα γιατί κι αυτό το συχένομαι.
ΚΑΘΑΡΙΣΜΑ ΜΠΑΝΙΟΥ: Μ΄ένα Bitex κάθε μέρα τον νυπτήρα και με μαντιλάκια Klinex την λεκάνη κάθε μέρα, αλλά κάθε Σάββατο όλο το μπάνιο.
ΠΛΥΣΙΜΟ ΜΠΑΛΚΟΝΙΩΝ: Το χειμώνα 2 φορές τον μήνα, το καλοκαίρι σχεδόν κάθε 2. μέρα.
ΠΑΤΖΟΥΡΙΑ: Βλέπε τζάμια.
ΠΛΥΣΙΜΟ ΧΑΛΙΩΝ: Τα στρώνουμε περίπου τον Οκτώβριο και όταν τα ξεστρώσουμε τέλη της άνοιξης, ανάλογα με τον καιρό, τα πάω στη μαμά μου στο χωριό που έχει μεγάλη αυλή μ΄ενα κομμάτι τσιμέντο και τα πλένουμε εκεί πάάάρα πολύ καλά.
ΜΑΓΕΙΡΕΜΑ: Κάθε μέρα και ίσως και 2 φορές την μέρα.

Όπως καταλαβαίνετε δεν είμαι και πολύ Fan σε μερικά απο τα παραπάνω αθλήματα  ;D ;D ;D ;D
Να΄ταν η πεθερά μου απο την μια και η μαμά μου απο την άλλη και να με βαράνε όλη την ημέρα.....θα το ευχαρηστιώταν.  ;D ;D ;D ;D

Πώ, πώ, τώρα που τα ξαναδιαβάζω συνειδητοποιώ, μήπως είμαι λίγο τεμπέλα;;;;;;

Αποσυνδεδεμένος μέλος Δ

• Ωραία τα λες! 0
« Απάντηση #6 στις: 16 Μαι 2006, 01:42 »
Αντιγράφω απο περιοδικό που διαφιμίζει τα πανάκια CIF, τί θα έπρεπε να κάνουμε στην κουζίνα κανονικά για να είναι πάντα καθαρή:

Κάθε μέρα: Καθαρίζουμε όλες τις επιφάνειες εργασίας(πάγκους,μάτια κουζίνας,νεροχύτες κ.λ.π) καθώς και όσες συσκευές χρησιμοποιούμε. Στο τέλος σφουγγάρισμα του δαπέδου.

Κάθε βδομάδα: Καθαρίζουμε καλά τα ράφια, τα ντουλάπια και τον απορροφητήρα.

Κάθε 2 μήνες: Καθαρίζουμε κι απολυμαίνουμε το φούρνο, το ψυγείο, τον κάδο απορρυμάτων, τα ντουλάπια κι αλλάζουμε φίλτρο στον απορροφητήρα.

Ψυγείο καθαρό: Καθημερινά σκουπίζουμε τις δαχτυλιές ή λεκέδες απο φαγητά και τρόφημα με ειδικά πανάκια καθαρισμού την ίδια στιγμή που δημιουργούνται.
Μια φορά τον μήνα περνάμε το εσωτερικό του μ΄ένα σφουγγάρι βουτηγμένο σε νερό και ξίδι που έχουν αντιμικροβιακή δράση.

Φούρνος και -μικροκυμάτων: Για το φούρνο μικροκυμάτων χρησιμοποιούμε διάλυμα νερού κι απορρυπαντικού πιάτων, τον ξεβγάζουμε και τον σκουπίζουμε καλά.
Με τα ιδικά πανάκια καθαρισμού μπορούμε να καθαρίζουμε μετά το μαγείρεμαόλες τις επιφάνειες της ηλεκτρικής κουζίνας, όπως το καπάκι, τα πλαϊνά και την πόρτα του φούρνου, μέσα κι έξω.

Αποσυνδεδεμένος pan

• Πολύγραφος Δημιουργός
  • Ωραία τα λες! 0
  • Τα παιδιά μας δίνουν νόημα στη ζωή μας!!!
« Απάντηση #7 στις: 17 Μαι 2006, 12:20 »

ΣΦΟΥΓΓΑΡΙΣΜΑ: κάθε μέρα την κουζίνα, 1 φορά την εβδομάδα το υπόλοιπο σπίτι
ΞΕΣΚΟΝΙΣΜΑ: 1 φορά την εβδομάδα
ΠΛΥΝΤΗΡΙΟ: 3-4 πλυντήρια την εβδομάδα
ΣΙΔΕΡΩΜΑ: Τα σιδερώνω Παρασκευή
ΠΛΥΣΙΜΟ ΚΟΥΡΤΙΝΩΝ: 2 φορές το χρονο
ΚΑΘΑΡΙΟΤΗΤΑ ΚΟΥΖΙΝΑΣ (ΝΤΟΥΛΑΠΙΑ): 2 φορές το χρόνο
ΚΑΘΑΡΙΣΜΑ ΨΥΓΕΙΟΥ: όποτε το θυμάμαι
ΚΑΘΑΡΙΣΜΑ ΜΠΑΝΙΟΥ: κάθε μέρα
ΠΛΥΣΙΜΟ ΜΠΑΛΚΟΝΙΩΝ: κάθε εβδομάδα
ΠΑΤΖΟΥΡΙΑ:3-4 φορές το χρόνο
ΠΛΥΣΙΜΟ ΧΑΛΙΩΝ: 1 φορά το χρόνο καλά, όταν είναι στρωμένα τα καθαρίζω με καρπέξ.
ΜΑΓΕΙΡΕΜΑ: είμαι από τις τυχερές, τρώω στη μαμά και την πεθερά!!!!!  :yeah: ;D ;D
url]

Αποσυνδεδεμένος luna

• Ωραία τα λες! 15
    • Made by Luna
« Απάντηση #8 στις: 17 Μαι 2006, 18:02 »
ΣΦΟΥΓΓΑΡΙΣΜΑ: 1 φορά τη βδομάδα
ΞΕΣΚΟΝΙΣΜΑ: 1 φορά την εβδομάδα (αλλά σε δύο δόσεις: Δευτέρα: υπνοδωμάτια, Παρασκευή: σαλόνι-καθιστικό)
ΠΛΥΝΤΗΡΙΟ: κάθε βράδυ το ετοιμάζω και το προγραμματίζω να ξεκινήσει στις 6 με 7 το πρωί (ανάλογα το πρόγραμμα) για να επωφελούμαι από το νυχτερινό ρεύμα και έτσι μόλις ξυπνάω είναι έτοιμα για άπλωμα.
ΣΙΔΕΡΩΜΑ: γκρρρρρ το χειρότερό μου. όταν δεν παίρνει άλλο...
ΠΛΥΣΙΜΟ ΚΟΥΡΤΙΝΩΝ: το στάνταρ είναι δύο φορές το χρόνο, εκτός αν προκύψει ανάγκη για παραπάνω.
ΚΑΘΑΡΙΟΤΗΤΑ ΚΟΥΖΙΝΑΣ (ΝΤΟΥΛΑΠΙΑ): όποτε χρειαστεί
ΚΑΘΑΡΙΣΜΑ ΨΥΓΕΙΟΥ: 1 φορά το μήνα
ΚΑΘΑΡΙΣΜΑ ΜΠΑΝΙΟΥ: κάθε Παρασκευή γενικό καθάρισμα και κάθε μέρα τα ένα μικρό καθαρισματάκι (λεκάνη-νιπτήρας)
ΠΛΥΣΙΜΟ ΜΠΑΛΚΟΝΙΩΝ: το χειμώνα σπάνια, το καλοκαίρι μέρα παρά μέρα. πάει πακέτο με το πότισμα.
ΠΑΤΖΟΥΡΙΑ: 2 φορές το χρόνο και επίσης όποτε να ραντίσουμε τα δέντρα, μαζί με το μπαλκόνι (το σπίτι είναι στη μέση του χωραφιού)
ΠΛΥΣΙΜΟ ΧΑΛΙΩΝ: 1 φορά το χρόνο. (ήρθε ο καιρός τους) το ίδιο και τις κουβέρτες-παπλώματα.
ΜΑΓΕΙΡΕΜΑ:κάθε μέρα

Αποσυνδεδεμένος Rike

• Πολύγραφος Δημιουργός
  • Ωραία τα λες! 0
« Απάντηση #9 στις: 18 Μαι 2006, 12:08 »
Ερώτηση κρίσεως ΠΟΤΕ ΠΡΟΛΑΒΑΙΝΕΤΑΙ???  :yikes: Γυρίζω σπίτι και παραλαμβάνω τα παιδιά και μέχρι να τα ταϊσω πάει 6. Συνήθως μέχρι τις 9 είμαι μόνη και δε μπορώ να κάνω δουλειές παρά μόνο τα βασικά μαγείρεμα πλύσιμο πιάτων κλπ. Εκτός του ότι είμαι πτώμα.... έχω και τα παιδιά που θέλουν την προσοχή μου και το χρόνο μου.
Σάββατο πρωϊ έχουμε εξωτερικές δουλειές και ψώνια και μένει ένα Σάββατο απόγευμα για φίλους και Κυριακή για να είμαστε όλη η οικογένεια στο σπίτι.

Άραααααα κάθε Πέμπτη γενική καθαριότητα που έχω γυναίκα. Σήμερα είναι η αγαπημένη μου μέρα, γυρίζω σπίτι και τα βρίσκω όλα τέλεια. Παρόλα αυτά βγαίνουν πολλαααα και στα ενδιάμεσα :((
Καμία σας δεν έχει γυναίκα για βοήθεια???

Άρα:

ΣΦΟΥΓΓΑΡΙΣΜΑ: κάθε πέμπτη και στο ενδιάμεσο μόνη μου ότι προκύψει κουζίνα και μπάνια συνήθως.
ΞΕΣΚΟΝΙΣΜΑ: κάθε πέμπτη τα πάντα
ΠΛΥΝΤΗΡΙΟ: Πολλές φορές τη βδομάδα και άπλωμα... (αχ βαχ! ) - δικό μου!
ΣΙΔΕΡΩΜΑ: κάθε Πέμπτη και στα ενδιάμεσα ανάλογα με τις ανάγκες τα κάνω εγώ.
ΠΛΥΣΙΜΟ ΚΟΥΡΤΙΝΩΝ: μια φορά το χρόνο.
ΚΑΘΑΡΙΟΤΗΤΑ ΚΟΥΖΙΝΑΣ (ΝΤΟΥΛΑΠΙΑ): όποτε χρειαστεί μόνη μου
ΚΑΘΑΡΙΣΜΑ ΨΥΓΕΙΟΥ: όποτε χρειαστεί μόνη μου
ΠΛΥΣΙΜΟ ΤΖΑΜΙΑ: κάθε Πέμπτη
ΚΑΘΑΡΙΣΜΑ ΜΠΑΝΙΟΥ: κάθε Πέμπτη
ΠΛΥΣΙΜΟ ΜΠΑΛΚΟΝΙΩΝ: κάθε Πέμπτη , και το καλοκαίρι μόνη μου κάθε λίγο για δροσιά... πακέτο με το πότισμα.
ΠΑΤΖΟΥΡΙΑ: περίπου μια φορά το μήνα.
ΠΛΥΣΙΜΟ ΧΑΛΙΩΝ: 1 φορά το χρόνο το ίδιο και τις κουβέρτες-παπλώματα.
ΜΑΓΕΙΡΕΜΑ: Σίγουρα Σάββατο και Κυριακή και μέσα στη βδομάδα ανάλογα άλλες 2-3 φορές.

« Τελευταία τροποποίηση: 18 Μαι 2006, 12:11 Aπό Roula »

Αποσυνδεδεμένος μέλος Α

• Ωραία τα λες! 0
« Απάντηση #10 στις: 18 Μαι 2006, 12:23 »
Καμία σας δεν έχει γυναίκα για βοήθεια???

Για την καθαριότητα του σπιτιου όχι δεν έχω και ουτε προτίθεμαι να πάρω, έχω όμως για τα σιδερώματα, εξου και το «ποτε» που απάντησα.

Α

Αποσυνδεδεμένος zeka

• Ωραία τα λες! 37
    • Busy
« Απάντηση #11 στις: 18 Μαι 2006, 12:37 »
Κάνω κάθε μέρα κάποιο δωμάτιο! Ετσι στις 4 μέρες της εβδομάδας σφουγγαρίζω, ξεσκονίζω και τακτοποιώ γενικά κάθε δωμάτιο. Τις υπόλοιπες τις αφιερώνω στο πλυντήριο και το σιδέρωμα. Παίρνω γυναίκα 2 φορές το χρόνο, στην αλλαγή των εποχών, για στρώσιμο χαλιών και πλύσιμο πατζουριών, τζαμιών και τα ντουλάπια της κουζίνας από μέσα (δεν αντέχω να το κάνω μόνη μου).

Ζηνοβία 11 ετών
Ειρήνη- Ραφαέλα 10 ετών
Κοραλία 6 ετών
Αριάδνη 4 ετών

Αποσυνδεδεμένος Rike

• Πολύγραφος Δημιουργός
  • Ωραία τα λες! 0
« Απάντηση #12 στις: 18 Μαι 2006, 12:55 »
Στην αρχή είχα γυναίκα κάθε 15 ή και πιο αραιά, και προσπαθούσα κι εγώ να τα βολεύω μαζεύοντας ένα ένα δωμάτιο. Έτσι όμως η σκόνη μεταφερόταν από έξω μέσα αν δεν είχα πλύνει μπαλκόνια, από το ένα δωμάτιο στο άλλο, το σπίτι δε μου φαινόταν ποτέ εντελώς καθαρό και μαζεμένο, και τελικά κάθε μέρα έκανα δουλειές χωρίς ποτέ να το έχω τελειώσει.
Πάντως όταν φεύγει η γυναίκα από το σπίτι όλα σιδερωμένα, σεντόνια πετσέτες αλλαγμένα, τζάμια καθαρά ξεσκόνισμα κλπ είναι άλλη η αίσθηση!  Αυτό μόνη μου θα ήταν σκότωμα να το κάνω. Έχουμε καλομάθει και μας αρέσει να το βλέπουμε έτσι το σπίτι.
Για τις πρώτες 2-3 μέρες που είμαστε όλοι προσεκτικοί το σπίτι λάμπει. Μετά σιγά σιγά αρχίζουν να απλώνονται παντού τα παιχνίδια, αλλά σύντομα έρχεται η επόμενη Πέμπτη.
Η αλήθεια είναι ότι είναι αντι-οικονομικό, αλλά επειδή δεν έχω καμιά βοήθεια τα διαθέτουμε για να κάνουμε τη ζωή μας λίγο καλύτερη. Εκεί που θα τα διαθέταμε να πάμε ένα σινεμά ή ένα φαγητό έξω, μένουμε σπίτι και καλούμε φίλους, και τουλάχιστον είναι καθαρό.
« Τελευταία τροποποίηση: 18 Μαι 2006, 12:59 Aπό Roula »

Αποσυνδεδεμένος μέλος Α

• Ωραία τα λες! 0
« Απάντηση #13 στις: 18 Μαι 2006, 12:59 »
Δεν ξέρω τι βοήθεια έχετε μέσα από το σπίτι και φυσικά εννοώ τους συζύγους, εμένα ο Κώστας, θα βάλει πλυντήριο, θα απλώσει, θα βάλει ηλεκτρική, θα πλύνει με viakal το μπάνιο, θα πλυνει τα πιάτα κοκ.

Οπότε δεν χρειάζομαι την γυναίκα και το σπίτι μας είναι πάντα καθαρό γιατί δεν μπαίνουμε ποτέ μεσα με τα παπούτσια.

Το μόνο που είναι μονίμως χάλια ειναι τα 1.000.000 παιχνίδια των παιδιών, τα οποία όμως στο τέλος της ημέρας τα μαζεύουμε μαζί.

Α

Αποσυνδεδεμένος Rike

• Πολύγραφος Δημιουργός
  • Ωραία τα λες! 0
« Απάντηση #14 στις: 18 Μαι 2006, 13:26 »
Κι εμένα εάν χρειαστεί θα κάνει πράγματα, αλλά έτσι όπως έχουμε γίνει και γυρίζει πτώμα στο σπίτι κατα τις 9 δε μπορώ να ζητήσω και να κάνει δουλειές. Άσε που θα πρέπει να έχουν γίνει όλα νωρίτερα γιατί μετά τα παιδιά πάνε για ύπνο και δε μπορούμε να κάνουμε φασαρία.
Ομοίως κι εγώ έχω τόση συσσορευμένη κούραση που δε μπορώ να τα κάνω όλα μόνη μου χρειάζομαι οπωσδήποτε βοήθεια.
Είμαστε προσεκτικοί και οι δύο και δεν πετάμε πράγματα από εδώ κι από εκεί, αλλά δεν είμαστε σχολαστικοί με την καθαριότητα.
Δηλαδή και με τα παπούτσια μπαινοβγαίνουμε και στο σαλόνι αράζουμε και πιάτο θα πάρουμε μπροστά στην τηλεόραση κλπ. οπότε στη βδομάδα πάνω χρειάζεται μια γενική καθαριότητα.