Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε κάνοντας κλικ εδώ... Η εγγραφή είναι εντελώς δωρεάν και επιτρέπει την καλύτερη παρακολούθηση του φόρουμ

Μωράκια

Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.

Αποστολέας Θέμα: Βια στα σχολεια  (Αναγνώστηκε 683 φορές)

Αποσυνδεδεμένος ΧΡΥΣΟΒΑΛΑΝΤΟΥ

• Πολυγραφότατος Δημιουργός
  • Ωραία τα λες! 24
  • Αγάπα για να ζήσεις-Ζήσε για να αγαπάς!Δ.Σολωμος
Βια στα σχολεια
« στις: 30 Αυγ 2010, 15:22 »
Διαλεξα να Σας πω δυο κουβεντες πανω σε μια ερευνα που καναμε περισυ σε μια επιστημονικη ομαδα στην οποια ανηκω. Ειχα ζητησει απο την Βασω να επισυναψει στο φορουμ καποια ειδικα φυλλαδια που της ειχα στειλει τον Μαιο αλλα ισως δεν προλαβε... Τελοσπαντων, γραφω ενα συντομια για το μειζον θεμα της βιας στα σχολεια. Δεν ξερω ,εαν πρεπει να μπει σε αυτο το θεμα των δραστηριοτητων.. διαλεξα αυτη τη σελιδα οπου μιλαμε κυριως για σχολεια και φροντιστηρια κτλ οπου δηλ συνανταμε συχνα το παραπανω φαινομενο εκτος απο τα παρκα και τις γειτονιες οπου βουιζει πια ο τοπος απο ηχορρυπανση και παρανομια..
Δεν ξερω εαν εχετε ακουσει ποτε τον ορο "bullying"...Σαν ορολογια μπορει να μη σας λεει κατι αλλα ισως την εχετε ακουσει απο τα παιδια Σας (εαν ειναι ηλικιας 13-17 ετων). Σημαινει ο χλευασμος, η λεκτικη βια ή η σωματικη και οι κλωτσιες που δεχεται ενα παιδι απο συνομηλικους του ή απο μεγαλυτερης ηλικιας παιδια. Οι λογοι ειναι διαφοροι οπως ξερετε σαν γονεις. Αλλοτε η ζηλεια των αλλων, αλλοτε το αισθημα της υπεροψιας, του δυναμισμου και του αντρισμου και αλλοτε ο εκβιασμος για χρηματα ή υλικα αγαθα οπως φαγητο, ρουχα και αλλα..
Συμβουλευω στους γονεις να προσεχουνε πολυ τα παιδια τους που αλλοτε μπορει να ειναι θυτες και αλλοτε θυματα αυτου του φαινομενου που πλεον μαστιζει στα σχολεια μας αναμεσα σε εφηβους.
Τα συμτωματα ενος θυματος ειναι η καταθλιψη, η εσωστρεφεια, η ξαφνικη κακη επιδοση στα  μαθηματα, η απομονωση και η καχυποψια και το αισθημα φοβου. Θελω την προσοχη Σας σε αυτα διοτι η εφηβεια οπως ξερουμε ολοι μας παιζει βασικο ρολο για την μετεπειτα πορεια μας. Εχω δει παιδια ηλικιας 14 ετων να χλευαζουνε με τοσο ασχημο τροπο εναν συμμαθητη τους που το παιδι αναγκαστηκε να διακοψει τα αγγλικα επειδη κανεις δεν εδινε σημασια στην ψυχολογικη του κατασταση. Ητανε πολυ ησυχο παιδι αν και "κακος μαθητης", δηλ δεν διαβαζε ποτε, και το κοροιδευανε για αυτο το λογο. Μιλησα και με τους γονεις του και μου ειπανε οτι τα παιδια της ταξης του δεν του φεροντουσαν καθολου καλα και ηθελε απο μονο του να σταματησει.
Η "λεκτικη βια", πχ το βρυσιμο ή η κοροιδια ειναι πολυ πιο οδυνηρα απο οτι μια απλη κλωτσια..

Εαν το παιδι ειναι θυτης τοτε αυτο θα το καταλαβετε κυριως απο την επιθετικοτητα του, τον εκνευρισμο και την ταση του για φυγη και για υπεροψια. ΜΗ διστασετε να μιλησετε με τα παιδια Σας σε οποια περιπτωση και εαν ανηκουνε. Οι γονεις ειναι οι καλυτεροι ψυχολογοι των παιδιων τους. Εαν δειτε τετοια φαινομενα προσπαθειστε να Ειστε ηρεμοι να νιωθουνε τα παιδια την υποστηριξη των γονεων και την ζεστασια τους και ολα θα λυθουνε. Ο διαλογος ειναι το καλυτερο μεσο.

Ειναι ενα θεμα που αφορα ολους τους γονεις των  οποιων τα παιδια πηγαινουνε γυμνασιο ή λυκειο. Μη διστασετε να τα αναφερετε σε εμπιστους καθηγητες που μπορουνε να παρουνε θεση ηρεμα και ανθρωπινα. Προσοχη σε ολα αυτα διοτι ειναι επικαιρα και επικινδυνα επισης, εαν δεν πεσουνε εγκαιρα στην αντιληψη μας και δεν ληφθουνε αμεσα τα καταλληλα μετρα. Η ψυχοσυνθεση ενος παιδιου μπορει να αλλαξει σε δευτερολεπτα. Κυριως μιλαμε για τα αγορια. Λεκτικη βια ομως εχουνε υποστει και κοριτσακια απο συνομηλικες τους. Προσοχη και σε αυτα!!

Συγνωμη που Σας κουρασα με τοσο κατεβατο... δεν το συνηθιζω.

Αποσυνδεδεμένος Μέλος Κ

• Διακεκριμένος Δημιουργός
  • Ωραία τα λες! 1
  • Λατρευω τα κουκλιά μου!!!!!!
Απ: Βια στα σχολεια
« Απάντηση #1 στις: 30 Αυγ 2010, 15:29 »
Σε ευχαριστουμε. Καποια στιγμη νομιζω οτι ειχαμε ανοιξει τετοιο θεμα και ειχαμε μαλιστα χρησιμοποιησει τον συγκεκριμενο ορο.
Οταν η μικρη μου πηγαινε στο Αμερικανικο σχολειο, ειχαν κανει καμπανια τοτε κατα του bullying. To θεμα ειναι οτι εδω δεν θα ειχε απηχηση κατι τετοιο διοτι πρωτ απ ολα αρκετοι γονεις ωθουν τα παιδια τους να εχουν τετοια συμπεριφορα θεωροντας το μαγκια, και κατα δευτερον διοτι οι περισσοτεροι εκπαιδευτικοι απλα δεν ασχολουνται.
Μιλαω εκ πειρας!!!!

Αποσυνδεδεμένος ΧΡΥΣΟΒΑΛΑΝΤΟΥ

• Πολυγραφότατος Δημιουργός
  • Ωραία τα λες! 24
  • Αγάπα για να ζήσεις-Ζήσε για να αγαπάς!Δ.Σολωμος
« Απάντηση #2 στις: 30 Αυγ 2010, 15:41 »
Ξερω..εδω ολα δυσκολα τα κανουνε μερικοι ενω ειναι ευκολα και δυστυχως λυπαμαι που το λεω.. αλλα η διαπιστωση Σου οτι εδω πολλοι γονεις ωθουνε τα παιδια τους στη βια εχειμεγαλη βαση εαν δεις πως απαντανε μερικα παιδακια στο σχολειο.. " Ο μπαμπας μου ειπε οτι αυτος ειναι χοντρος και ασχημος. Η μαμα μου ειπε οτι αυτα τα παιδια θελουνε κρεμασμα" .. εκφρασεις που οταν λεγονται κατω απο ορισμενες συνθηκες μπορει να σταθουνε ως προτυπα για τα παιδια. Θα εχετε ακουσει ή δει πατερας να μιλα σε εναν φιλο δικο του μπροστα στο παιδι του λεγοντας "ελα δω να σου δειξω γω τι παει να πει μαγκας ρε!" ποσο κακο παραδειγμα ειναι..οσο μικρο και εαν ειναι ή συνηθισμενο καμια φορα στηνΕλλαδα... επιρρεαζει τα παιδια αρνητικα Κακως οι καθηγητες μενουνε αμεριμνοι κακως και οι γονεις τα παρασυρουνε τα παιδια τους σε τετοιες ενεργειες. Φτανει ομως εστω  οι γονεις σε αυτο το φορουμ να  αφυπνιστουνε και να καταλαβουνε 2-3 πραγματα γυρω απο αυτα ταθεματα και ευχομαι τα παιδια τους να μην ειναι ποτε ουτε θυματα μα ουτε και θυτες και οι ιδιοι να μην ειναι δεκτες αυτων των δυσαρεστων περιστασεων..

Αποσυνδεδεμένος Ντόρις

• Μωράκια Administrator
  • Διακεκριμένος Δημιουργός
  • Ωραία τα λες! 68
  • Μες στα δύσκολα, εσύ να με κρατάς...
    • Full
    • Μωράκια
« Απάντηση #3 στις: 30 Αυγ 2010, 16:47 »
Ειχα ζητησει απο την Βασω να επισυναψει στο φορουμ καποια ειδικα φυλλαδια που της ειχα στειλει τον Μαιο αλλα ισως δεν προλαβε... Τελοσπαντων, γραφω ενα συντομια για το μειζον θεμα της βιας στα σχολεια.

Ναι έχεις δίκαιο το αμέλησα. Με τόσα στο μυαλό μου αν αφήσω κάτι για αργότερα μετά πολλές φορές τα ξεχνάω.
Αν έχεις τέτοιο αξιόλογο υλικό και δε βαριέσαι ξαναστείλτο μου στο email για να ψάξω τώρα που έχω λίγο περισσότερο χρόνο.

Ευχαριστώ.

Κάθε μέρα γίνε αυτό που πραγματικά ΕΙΣΑΙ!