Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε κάνοντας κλικ εδώ... Η εγγραφή είναι εντελώς δωρεάν και επιτρέπει την καλύτερη παρακολούθηση του φόρουμ

Μωράκια

Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.

Αποστολέας Θέμα: Kαι μπαινουμε στην εφηβεια?  (Αναγνώστηκε 8788 φορές)

Αποσυνδεδεμένος Μέλος Κ

• Διακεκριμένος Δημιουργός
  • Ωραία τα λες! 0
  • Λατρευω τα κουκλιά μου!!!!!!
Kαι μπαινουμε στην εφηβεια?
« στις: 10 Σεπ 2010, 17:40 »
Καιρος σιγα σιγα να ανοιγουμε θεματακια για τα μεγαλυτερα παιδακια μας για να δουμε πως θα αντιμετωπιζουμε τα εφηβακια μας και εμεις οι ταλαιπωρες μανουλες.....
Πραγματικα δεν ξερω εαν υπαρχει συγκεκριμενη ηλικια που μπαινει ενα παιδι στην εφηβεια.... Τον τελευταιο καιρο ακουγεται πολυ η λεξη "προεφηβεια"....
Τελοσπαντων, δεν νομιζω οτι εχει και τοσο σημασια.
Η κορη μου εκλεισε τα 11 της χρονια.... Απο μικρο ηταν πολυ δυναμικο παιδι και χαρη σε αυτο επιβιωσε.....
Τον τελευταιο καιρο βλεπω αλλαγες, οχι μονο στο κορμι της αλλα και στην συμπεριφορα της.
Οι φωνες ειναι σε καθημερινη βαση. Ακομη και αν φωναξεις το ονομα της θα σου απαντησει πολυ επιθετικα (δειγμα πρωτο της εφηβειας αν κρινω απο εμενα σε μεγαλυτερη ομως ηλικια, που δεν σηκωνα μυγα στο σπαθι μου).
Παντα ηταν ανεξαρτητη, σε λογικα ορια, αλλα τωρα δεν σηκωνει κουβεντα απο κανεναν ή μαλλον το προσπαθει αλλα η μαμα-κερβερος δεν την αφηνει να βγαλει αυτου του ειδους την ανεξαρτησια.
Η πορτα του δωματιου της ειναι μονιμως κλειστη. Καταλαβαινω οτι θελει την ιδιωτικοτητα της, αλλα οφειλω σαν μανα να ελεγχω και τι γινεται... τι κανει (παλι μεσα σε λογικα πλαισια).
Της μιλας και σε "γραφει" (οταν φυσικα δεν απανταει επιθετικα). Μπορει να της πεις 20 φορες το ιδιο πραγμα και να κοιταει το υπερπεραν  :).
Δεν ξερω τι εχει σειρα... Εδω ειμαστε και θα σας πω.
Εδω και καιρο εχω αγορασει ενα βιβλιο που αφορα την εφηβεια (Αναστατωμενοι Εφηβοι-Αναστατωμενοι γονεις) αλλα προλαβε και το διαβασε πρωτη η μικρη, ετσι για να βρισκεται ενα βημα μπροστα απο μενα για να μου κανει οτι μου κανει και να μην μπορω να τα αντιμετωπισω :fofl: :fofl:

Αποσυνδεδεμένος Ειρήνη

• Ωραία τα λες! 32
Απ: Kαι μπαινουμε στην εφηβεια?
« Απάντηση #1 στις: 24 Σεπ 2010, 06:03 »
Ωχ αν κατάλαβα καλά οι μάνες δεν ησυχάζουμε ποτέ. ΄Ολα και κάποιο θέμα θα υπάρχει. Καλή μας δύναμη και εδώ είμαστε να αλληλουποστηριζόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος mamamaria

• Ωραία τα λες! 54
« Απάντηση #2 στις: 24 Σεπ 2010, 12:38 »
Καλώς ήρθατε στο ... μαγικό κόσμο της εφηβείας!!!!!!!!!!!!!!! Ναι, mommy μου, έχετε μπει στην εφηβεία και το μόνο που έχω να σου συστήσω είναι Ψ Υ Χ Ρ Α Ι Μ Ι Α!!!!!!!!!!!!! Έχεις πολύ δρόμο μπροστά σου και επειδή ειδικά το δικό σου παιδί είναι και ... διαβασμένο, θα έλεγα ότι δεν θα είναι η ευκολότερη των περιπτώσεων. Εγώ να σου πω πώς θα το προσέγγιζα, έτσι όπως έχω καταλάβει την Ειρήνη μέσα από τα όσα έχουμε πει μέσα στο φόρουμ; Με απόλυτη ειλικρίνεια. Νομίζω πως είναι το μόνο που μπορεί να την αγγίξει. Να την βάλεις κάτω και να της πεις αυτό που θα έλεγες σε μία φίλη σου: Ξέρεις, βλέπω ότι έχεις σαφή συμπτώματα εφηβείας. Αυτό κι αυτό κι αυτό. Μην νομίζεις ότι εγώ είμαι λιγότερο αγχωμένη από σένα. Θέλω να είμαι δίπλα σου και να σε βοηθήσω να περάσεις αυτό το λούκι όσο πιο ανώδυνα γίνεται. Όμως πρέπει να με βοηθήσεις κι εσύ, γιατί εσύ ξέρεις πώς αισθάνεσαι, εσυ ξέρεις τι σκέφτεσαι, εσύ ξέρεις τι θέλεις, ή τουλάχιστον τα ξέρεις όλα αυτά καλύτερα από οποιονδήποτε άλλον. Θες να είμαστε μαζί σ΄αυτή την περιπέτεια;;;

Νομίζω ότι είναι ο καλύτερος τρόπος! (Επίσης έχε υπόψη σου ότι μπορεί να μπαίνει και στα Μωράκια και να ξέρει τι γράφεις)!

Αποσυνδεδεμένος ΧΡΥΣΟΒΑΛΑΝΤΟΥ

• Πολυγραφότατος Δημιουργός
  • Ωραία τα λες! 24
  • Αγάπα για να ζήσεις-Ζήσε για να αγαπάς!Δ.Σολωμος
« Απάντηση #3 στις: 24 Σεπ 2010, 17:22 »
Το θεμα "εφηβεια" ειναι πολυσυνθετο και πολυδιαστατο.. ειναι  σημαντικο για ολες τις μητερες να προετοιμαζονται και να ξερουνε πως να χειριστουνε τις οποιες ψυχοσωματικες αλλαγες των  παιδιων τους. Οσο πιο ενημερωμενοι ειναι οι ιδιοι οι γονεις τοσο πιο ανωδυνα θα περασουνε τα χρονακια.
Θα μιλησω αλλη ημερα πανω σε αυτο το θεμα, οταν θα εχω λιγο χρονο.  :bearhug: :bearhug: :bearhug: :protasi: :protasi: :protasi:

Αποσυνδεδεμένος Ελιζώ

• Ωραία τα λες! 3
  • Να μ' αγαπάς με τα λάθη μου όλα στη σειρά....
    • http://mammael.blogspot.com
« Απάντηση #4 στις: 25 Οκτ 2010, 13:00 »

Τέσπα, για τη mommy ένα θα πω. Ψυχραιμία και στις δυο σας. Συμφωνώ απόλυτα με το Μαράκι.
Αχ θα τα περάσουμε και εμείς σε λίγα χρόνια!!! Ελπίζω να σας έχουμε και τις δύο στην παρέα μας ακόμα για να μας δώσετε τις πολύτιμες συμβουλές σας! :-* :-* :-*
« Τελευταία τροποποίηση: 25 Οκτ 2010, 14:25 Aπό Vaso »
Είναι τόσο σημαντικό να κάνεις κάποιον ευτυχισμένο.....

Ξεκίνα από τον εαυτό σου!

Αποσυνδεδεμένος Ελιζώ

• Ωραία τα λες! 3
« Απάντηση #5 στις: 25 Οκτ 2010, 13:17 »
Πιθανότατα Ελιζώ μου δεν είχε δει το θέμα που επιτέθηκε και σε εμένα αναφορικά με το παιδικό σταθμό γιατί πρόλαβε η Βάσω και "έδρασε" και διέγραψε...και το δικό της μήνυμα και το δικό μου και της Μαριώς............Νομίζω ότι πρόκειται για λίγο εσκεμμένη παρουσία στο χώρο...από αυτές που ανά τακτά χρονικά διαστήματα έρχονται να μας κάνουν λίγο μπάχαλο και να φύγουν...ή να τους φύγουμε εμείς!!!!!

Προφανώς όλα αυτά έγιναν την Παρασκευή που δεν πρόλαβα να δω τίποτα. ΟΚ ευχαριστώ Ελένη μου! :sendkiss: :sendkiss:

Αποσυνδεδεμένος Μέλος Κ

• Ωραία τα λες! 0
« Απάντηση #6 στις: 25 Οκτ 2010, 13:24 »
Το ηξερα οτι ειμαι αχρηστη μανα :fofl: . Να εισαι καλα ρε φιλεναδα που μας το επισημανες. Ελπιζω βεβαια να μην εχεις παρωπιδες και να μην εισαι τοσο υπερμετρη εγωιστρια και στο παιδι σου.
Παμε παρακατω.
Στο παιδι εχω μιλησει ειλικρινα. Παντα της μιλαω ειλικρινα. Δεν θελει να ακουσει, κανει την επανασταση της. Εχω ερθει πιο κοντα της, φαινεται να της αρεσει αλλα μεχρι εκει. Συνεχιζει να κανει πραγματα για να με προκαλει.

Αποσυνδεδεμένος Ελιζώ

• Ωραία τα λες! 3
« Απάντηση #7 στις: 25 Οκτ 2010, 16:11 »
Το ηξερα οτι ειμαι αχρηστη μανα :fofl: . Να εισαι καλα ρε φιλεναδα που μας το επισημανες. Ελπιζω βεβαια να μην εχεις παρωπιδες και να μην εισαι τοσο υπερμετρη εγωιστρια και στο παιδι σου.
Παμε παρακατω.
Στο παιδι εχω μιλησει ειλικρινα. Παντα της μιλαω ειλικρινα. Δεν θελει να ακουσει, κανει την επανασταση της. Εχω ερθει πιο κοντα της, φαινεται να της αρεσει αλλα μεχρι εκει. Συνεχιζει να κανει πραγματα για να με προκαλει.

Τώρα το πρώτο δεν κατάλαβα για ποια το λες.  :dontknow:

Σίγουρα έχεις μιλήσει ειλικρινά στο παιδί. Αλλά περιμένεις ότι σε εσένα τουλάχιστον θα δείξει ότι σε άκουσε; Εκείνη τα άκουσε και τα επεξεργάστηκε/επεξεργάζεται στο μυαλουδάκι της και σίγουρα έχει καταλήξει στο ότι έχεις δίκιο αλλά επειδή είναι στην εφηβεία ε, να μην σου πάει και λίγο κόντρα;
Εδώ μωρέ με κοντράρει η Νεφέλη που είναι μόνο 8 χρονών. Μαλλί έχει βγάλει η γλώσσα μου, πλέον  έχω εξαντλήσει τα πάντα αλλά αυτή εκεί. Ξέρω όμως ότι αυτά που της λέω τα ακούει άσχετα αν εγώ τα επαναλαμβάνω συνέχεια!
Εμείς άλλωστε τι κάναμε στην εφηβεία;
Και εδώ ερχόμαστε σε αυτό που λέγαμε στο άλλο θέμα με τα σφηνάκια. Ανάλογα με τον χαρακτήρα του παιδιού. Κάποια αντιδρούν πολύ, άλλα λίγο έως και καθόλου!!!

Αποσυνδεδεμένος Μέλος Κ

• Ωραία τα λες! 0
« Απάντηση #8 στις: 25 Οκτ 2010, 16:19 »
Βρε για το νεο μελος λεω. Μπερδευτηκες απο το φιλεναδα? ;D

Αποσυνδεδεμένος Ελιζώ

• Ωραία τα λες! 3
« Απάντηση #9 στις: 25 Οκτ 2010, 16:22 »
Βρε για το νεο μελος λεω. Μπερδευτηκες απο το φιλεναδα? ;D

Ναι καλέ, δεν έβλεπα και τα μηνύματα της και λέω τώρα που απευθύνεται; :Confused2: :Confused2: :Confused2: :Confused2: