Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε κάνοντας κλικ εδώ... Η εγγραφή είναι εντελώς δωρεάν και επιτρέπει την καλύτερη παρακολούθηση του φόρουμ

Μωράκια

Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.

Αποστολέας Θέμα: Διάγνωση από αναπτυξιολόγο, εργοθεραπευτή, παιδίατρο...  (Αναγνώστηκε 13045 φορές)

Αποσυνδεδεμένος Ελιζώ

• Διακεκριμένος Δημιουργός
  • Ωραία τα λες! 3
  • Να μ' αγαπάς με τα λάθη μου όλα στη σειρά....
    • http://mammael.blogspot.com
Αν δεν επρόκειτο για κάτι τόσο σοβαρό η διάγνωσή της θα ήταν για γέλια. Όποιος ξέρει το παιδί, καταλαβαίνει. Μιλάμε για ένα πανέξυπνο, κοινωνικό παιδί, ευγενέστατο, ένα αστεράκι! Αλλά η κυρία φαίνεται ότι έχει στήσει φάμπρικα, όχι ιατρείο.

Κοίτα να δεις που κάποιοι για να βγάλουν λεφτά θα κάνουν χαζά τα παιδιά μας!!!!! :mastigio: :mastigio: :mastigio:
Καλά σου είπε η φίλη σου. Αν βρεις άκρη μην την αφήσεις έτσι. Της χρειάζεται ένα μάθημα. Γιατί εσύ την κατάλαβες, αλλά μπορεί να υπάρχουν γονείς που έχουν υποβάλλει τα παιδιά τους σε θεραπείες που τελικά δεν χρειάζονται.
Είναι τόσο σημαντικό να κάνεις κάποιον ευτυχισμένο.....

Ξεκίνα από τον εαυτό σου!

Αποσυνδεδεμένος Fairymoon

• Ωραία τα λες! 9
  • "Πόση ζωή μου δίνεις... να'ξερες μόνο..."
    • Angelic
Αν δεν επρόκειτο για κάτι τόσο σοβαρό η διάγνωσή της θα ήταν για γέλια. Όποιος ξέρει το παιδί, καταλαβαίνει. Μιλάμε για ένα πανέξυπνο, κοινωνικό παιδί, ευγενέστατο, ένα αστεράκι! Αλλά η κυρία φαίνεται ότι έχει στήσει φάμπρικα, όχι ιατρείο.

Συμφωνω και επαυξανω το παιδι ειναι μια χαρα θελει μια ξεγυρισμενη καταγγελια που να μη ξερει απο που της ηρθε!!! :bur2: :bur2: :bur2:

"Είσαι Νεράϊδα της Αυγής
  Η πιο όμορφη ολής της Γης
  Μ'ένα χαμόγελο μπορείς
 Τα Θαύματα να πεις....."

http://www.youtube.com/watch?v=kzVwlSRdrb0

Αποσυνδεδεμένος ΧΡΥΣΟΒΑΛΑΝΤΟΥ

• Πολυγραφότατος Δημιουργός
  • Ωραία τα λες! 24
  • Αγάπα για να ζήσεις-Ζήσε για να αγαπάς!Δ.Σολωμος
Εγω δεν το γνωριζω το παιδακι Σου, αλλα απο τα λιγα που περιεγραψες εδω και τα λιγα που ξερω γυρω απο τα συμπτωματα αυτισμου, δεν θα μπορουσε να ειχε τετοιο προβλημα το συγκεκριμενο παιδακι. Οποτε τελος καλα ολα καλα! Μη το σκεφτεσαι αλλο και κοψε τα περα δοθε με τους ιατρους αφου τωρα πηρες και εγκυρη απαντηση!!
Χαιρομαι πολυ ολα πηγανε καλα και που θα ησυχασεις τουλαχιστο απο αυτο το θεμα. Ελπιζω το ιδιο να κανεις και με το αλλο..
 :bearhug: :bearhug: :protasi: :protasi: :protasi: :protasi: :protasi: :-* :-* :-*

Αποσυνδεδεμένος zeka

• Ωραία τα λες! 37
    • Busy
Απ: Διάγνωση από αναπτυξιολόγο, εργοθεραπευτή, πα&
« Απάντηση #63 στις: 29 Σεπ 2010, 21:33 »
Εύχομαι ειλικρινά μέσα από την καρδιά μου να μην συντρέχει τίποτε με το παιδί και να είναι λάθος όντως η διάγνωση της αναπτυξιολόγου.
Ας έχουμε όμως στην πίσω άκρη του μυαλού μας ότι ο αυτισμός (τα λέω αυτά χωρίς να αναφέρομαι σε εσένα μόμμυ) έχει πολλές μορφές και δεν είναι μόνο η μορφή που είχε στην ταινία του ο Κολλάτος, να μην επικοινωνεί δηλαδή καθόλου με το περιβάλλον του.
Για αυτό καλό είναι να μην λέμε εμείς οι ίδιες "αυτό έτσι , αυτό αλλιώς και το παιδί έτσι και το παιδί αλλιώς άρα αφού δεν είναι έτσι δεν είναι..." για οποιοδήποτε παιδί. Αρμόδιοι υπάρχουν. Εμεις στο συγκεκριμένο θέμα κρίνουμε από το ότι ξέρουμε από αυτά που μας έχει γράψει η μάμυ για το παιδί και όσες τον είδαμε από κοντά αυτό που μας έδωσε. Και πάλι όμως αυτό δεν προϋποθέτει τιποτε. Το τι θα γίνει με τον Κωστή θα το δει η μαμά του με τους ειδικούς. Αυτοί είναι αρμόδιοι για να κρίνουν. Ο Κωστής είναι ένα αξιολάτρευτο παιδί και οι γονείς του, αλλά και όλοι μας που τον ξέρουμε, τον αγαπάμε είτε είναι είτε δεν είναι. Τον αγαπάμε για αυτά που κάνει, για αυτά που είναι. Τελεία.

Ζηνοβία 11 ετών
Ειρήνη- Ραφαέλα 10 ετών
Κοραλία 6 ετών
Αριάδνη 4 ετών

Αποσυνδεδεμένος mama

• Πολύγραφος Δημιουργός
  • Ωραία τα λες! 0
Εύχομαι ειλικρινά μέσα από την καρδιά μου να μην συντρέχει τίποτε με το παιδί και να είναι λάθος όντως η διάγνωση της αναπτυξιολόγου.
Ας έχουμε όμως στην πίσω άκρη του μυαλού μας ότι ο αυτισμός (τα λέω αυτά χωρίς να αναφέρομαι σε εσένα μόμμυ) έχει πολλές μορφές και δεν είναι μόνο η μορφή που είχε στην ταινία του ο Κολλάτος, να μην επικοινωνεί δηλαδή καθόλου με το περιβάλλον του.
Για αυτό καλό είναι να μην λέμε εμείς οι ίδιες "αυτό έτσι , αυτό αλλιώς και το παιδί έτσι και το παιδί αλλιώς άρα αφού δεν είναι έτσι δεν είναι..." για οποιοδήποτε παιδί. Αρμόδιοι υπάρχουν. Εμεις στο συγκεκριμένο θέμα κρίνουμε από το ότι ξέρουμε από αυτά που μας έχει γράψει η μάμυ για το παιδί και όσες τον είδαμε από κοντά αυτό που μας έδωσε. Και πάλι όμως αυτό δεν προϋποθέτει τιποτε. Το τι θα γίνει με τον Κωστή θα το δει η μαμά του με τους ειδικούς. Αυτοί είναι αρμόδιοι για να κρίνουν. Ο Κωστής είναι ένα αξιολάτρευτο παιδί και οι γονείς του, αλλά και όλοι μας που τον ξέρουμε, τον αγαπάμε είτε είναι είτε δεν είναι. Τον αγαπάμε για αυτά που κάνει, για αυτά που είναι. Τελεία.

Ναι ..χμ ..οτι και να ειναι το παιδι μας το αγαπαμε γι αυτο που ειναι....σαφως..αλλα εδω μιλαμε για μια κλικα που πηγε να βγαλει λεφτα και τιποτα αλλο...

Και δεν ειναι τι λεμε εμεις..αλλα περα απ τους ειδικους στο κεντρο που ΗΔΗ πηγαινε η μαμι... ολοι ελεγαν οτι το παιδι ειναι μια χαρα και αυτο δεν ισχυει (που αυτους θα τους συμφερε να κανουν πιο πολλες φορες αν το παιδι οντως ειχε θεμα), ,μετα ο γνωστος της που ασχολειται κι αυτος με τετοια κεντρα , η παλια την συμμαθητρια που ασχολειται με αυτιστικα παιδια... ...ολοι δλδ μα ολοι (ειδικοι ...) λενε το ιδιο πραγμα...οτι σε καμια περιπτωση δεν ισχυουν αυτα....τι αλλο να πουμε δλδ?

Ααα και αν διαβασες ολα τα ποστ θα δεις οτι απ το κεντρο που πηγαινε του καναν  με βιντεο ολα τα επισημα τεστ και για θεμα αυτισμου ... και στα τεστ δεν τιθεται καν θεμα ..το θεωρουν ολοι οι ειδικοι παραλογο...και αυτη η κυρια δεν εχει δωσει καμια γραπτη διαγνωση :dontknow:

Αποσυνδεδεμένος zeka

• Ωραία τα λες! 37
    • Busy
« Απάντηση #65 στις: 29 Σεπ 2010, 21:59 »
Μωρέ παιδί μου δεν αναφέρθηκα στην περίπτωση αυτή και το επισήμανα. Αναφέρθηκα ότι ο αυτισμός έχει διάφορες μορφές και να μη λέμε για κανέναν δεν είναι ή είναι. Με αφορμή την περίπτωση αυτή είπα να το πω κι αυτό για να το έχουμε στην άκρη του μυαλού μας αν τύχει κάποια στιγμή να ακούσουμε κάτι άλλο. Δηλαδή λες να μην κατάλαβα τι συζητάμε εδώ πέρα; Αφού από τις πρώτες απάντησα για την συγκεκριμένη κερία που έκανε την διάγνωση.
Να κάτι τέτοια συμβαίνουν και συγχύζομαι και λέω να μην απαντώ... :drink_2: :2doigts:

Ζηνοβία 11 ετών
Ειρήνη- Ραφαέλα 10 ετών
Κοραλία 6 ετών
Αριάδνη 4 ετών

Αποσυνδεδεμένος Μέλος Κ

• Ωραία τα λες! 1
  • Λατρευω τα κουκλιά μου!!!!!!
Ναι υπαρχουν πολλες μορφες αυτισμου.
Αλλα για να το ξεκαθαρισω μια για παντα και να μην αιωρουνται πραγματα, ο μικρος ΔΕΝ εχει καμμια μορφη αυτισμου και αυτο το λεει το κεντρο που εκανε τα επισημα τεστ και με βιντεοσκοπηση τα οποια θα πανε πακετακι στην κυρια αναπτυξιολογο που ηθελε να γεμισει την τσεπη της εις βαρος του παιδιου μου, το λεει ο εργοπεραπευτης που τον ξερει απο μωρο, το λεει η κοπελα που τον ειδε εχθες και η οποια ασχολειται αποκλειστικα με αυτιστικα παιδακια.
Ναι, δεν το ειπα σε κανεναν στο σοι μου γιατι μετα δεν θα μπορουσα να αποδειξω οτι ο Κωστης δεν ειναι ελεφαντας!!!
Να πω οτι γενικα με κουρασε το ολο θεμα (Χρυσοβαλαντου δεν σου εχω απαντησει ακομη γιατι θελω να ηρεμησω) και γενικα ολοι μας χρειαζομαστε ηρεμια.
Αυτο λοιπον που εχει επισημα το παιδι ειναι δυσαναγνωσια, και ηδη ασχολουμαι εγω προσωπικα μαζι του και ναι οσο και αν φαινεται απιστευτο, το παιδι εδω και 3 μερες διαβαζει νερο το μαθημα του. Η δασκαλα που ειχαμε σημερα συναντηση εμεινε με το στομα ανοιχτο. Ο μικρος εχει αρχισει και παιρνει τα επανω του, η αυτοπεποιθηση του εχει αρχισει να χτυπαει κοκκινο γιατι βλεπει οτι μπορει να τα καταφερει.
Οποτε, για εμας το θεμα αυτισμο εχει κλεισει πλεον οριστικα και αμετακλητα και αν ειχα γραπτη διαγνωση απο την συγκεκριμνη κυρια θα της ειχα κανει μηνυση. Εαν καταφερω τωρα και παρω την γραπτη διαγνωση να ειστε σιγουροι οτι ναι θα παμε δικαστικα!!!!! Αυτα!!!!! :)

Αποσυνδεδεμένος Fairymoon

• Ωραία τα λες! 9
  • "Πόση ζωή μου δίνεις... να'ξερες μόνο..."
    • Angelic

"Είσαι Νεράϊδα της Αυγής
  Η πιο όμορφη ολής της Γης
  Μ'ένα χαμόγελο μπορείς
 Τα Θαύματα να πεις....."

http://www.youtube.com/watch?v=kzVwlSRdrb0

• Ωραία τα λες! 24
Ας κλεισει εδω το θεμα αφου ολα πηγανε καλα για το παιδακι!!! Να κοιταμε μπροστα και ολα οκ!!
Αρκει να βγαινουμε πιο δυνατοι απο καθε δοκιμασια.. Μομμυ, μπορεις να μου γραψεις οποτε θελεις, αρκει να Εισαι Εσυ οκ και να ηρεμησεις πρωτα απο ολα. Αν δεν θελεις δεν το συζηταμε και καθολου, αλλωστε περασε η μπορα και αυτο ειναι το κυριοτερο!! :bearhug: :bearhug: :bearhug: :bearhug:

Αποσυνδεδεμένος LENA

• Μωράκια Moderator
  • Ωραία τα λες! 20
  • Να σε βλέπω να γελάς!
« Απάντηση #69 στις: 30 Σεπ 2010, 17:02 »
Ευχομαι να ηρεμισετε ολοι και να συνεχισει ετσι ο Κωστης,αν και ειναι σιγουρο με τη φορα που πηρε οτι δε θα εχει προβλημα.

Αποσυνδεδεμένος Ντόρις

• Μωράκια Administrator
  • Ωραία τα λες! 69
  • Μες στα δύσκολα, εσύ να με κρατάς...
    • Confused
    • Μωράκια
Μπράβο που τα πάει καλά και νιώθει καλύτερα όσον αφορά την αυτοπεποίθησή του. Ολα καλά ,ξεκουραστείτε...Νομίζω ότι το έχετε μεγάλη ανάγκη! ;)

Οσον αφορά την αναπτυξιολόγο πολύ φοβάμαι ότι τέτοιοι άνθρωποι ξέρουν να μην δίνουν γραπτώς οτιδήποτε όταν κινούνται με τέτοιες μεθόδους για να βγάλουν χρήματα. :bur2:
Μακάρι να βρείτε κάτι να τη στέιλετε στα δικαστήρια γιατί πραγματικά της αξίζει.
Λυπάμαι πολύ που υπάρχουν τέτοιοι άνθρωποι... :(

Κάθε μέρα γίνε αυτό που πραγματικά ΕΙΣΑΙ!

Αποσυνδεδεμένος mamamaria

• Ωραία τα λες! 56
Πολύ χαίρομαι mommy μου, που επιτέλους ξεκαθάρισε το τοπίο. Χαίρομαι για το ίδιο το παιδί και για σένα, να ηρεμήσετε και να βρείτε τους ρυθμούς σας. Όσο για την μαντάμ, να της τρίψεις τη μούρη κανονικότατα, γιατί φτάνει πια με όλους τους ασυνείδητους που παίζουν με τις ψυχές των παιδιών μας.

Αποσυνδεδεμένος Μέλος Κ

• Ωραία τα λες! 1
Λοιπον σημερα ηταν το ραντεβου με τον Δαμιανο. Μας ειδε λιγακι στην αρχη και μας ειπε να κατεβουμε στο παιδονευρολογικο που ηταν ειδικος παιδαγωγος.
Του ειπα οτι πηγαμε σε αναπτυξιολογο και αφου εμαθε το ονομα, πηγα να του πω την διαγνωση που εβγαλε και μου ειπε απο μονος τους "Σου ειπε οτι ειναι στο φασμα?". οπου φασμα, αυτισμος, ετσι?
Εμεινα με το στομα ανοιχτο. Τελικα ειναι κοινο μυστικο οτι η κυρια βγαζει παιδια αυτιστικα!!!!!
Κατεβηκαμε στον κατω οροφο στο παιδονευρολογικο οπου ηταν ο ειδικος παιδαγωγος και εργοθεραπευτρια.
Τα μαθησιακα θεματακια μας τα εχουμε τα οποια λενε οτι το πιθανοτερο ειναι να προερχονται απο την διγλωσσια!!!!!
Τους ρωτησα αν το παιδι μπορει να εχει οποιαδηποτε μορφη αυτισμου και μονο που δεν γελασαν. Το παιδι λεει κανει μπαμ απο μακρια οτι δεν εχει καμια σχεση με αυτισμο!!!!!
Eπισης στα διγλωσσα παιδια δινουμε λεει περισσοτερο χρονο απ οτι στα αλλα παιδια και δεν τα συγκρινουμε με παιδια πχ της δευτερας  ;)
Αυτα τα νεα μας και τελειωσαμε εδω. Δεν θα παω ουτε στο ραντεβου στο Παιδων τον Νοεμβρη. Νισαφι πια!!!!

• Ωραία τα λες! 24
Γι΄αυτο, μομμυ, Σου ανεφερα οτι μαλλον προκειται για μαθησιακες δυσκολιες που σχετιζονται με την διγλωσσια και οχι με τον αυτισμο. Απλως, για να κανει κανεις διαγνωση αυτισμου, θα πρεπει να εξετασει καλα ολα τα συμπτωματα και Σου ειπα καπου ποια ειναι αυτα, και να εξετασει και παραπερα παρατηρησεις που εχουνε να κανουνε με τα βιωματα του ατομου. Γενικα υπαρχουνε συμπτωματα που μπορουνε να ξεγελασουνε, εαν δεν εξεταστουνε ολες οι πτυχες του προβληματος. ΟΛΑ τα παιδια που μεγαλωνουνε με διγλωσσια παρουσιαζουνε δυσκολιες στο συλλαβισμο λεξεων, στην ολοκληρωση προτασεων, στο τονισμο κτλ..
Επισης μπορει κανεις ευκολα να το μπερδεψει και με την δυσλεξια που εχει παλι περιπου ιδια συμπτωματα , αλλα δεν σχετιζεται επ'ουδενι με την διγλωσσια!!!! Ισως Σου πει και καποιος οτι το παιδι εχει δυσλεξια, Να Εισαι δηλ προετοιμασμενη και γιαυτο!! Αλλα μη πτωασαι!! ΤΕΛΟΣ κυπριακου ζητηματος! Το παιδι ειναι φινα!!  :master: :master: :master: :yeah: :yeah: :yeah: :protasi: :protasi: :protasi: :protasi: :protasi:

Αποσυνδεδεμένος Μέλος Κ

• Ωραία τα λες! 1
Προς το παρον στο Ναυτικο Νοσοκομειο δεν εκαναν καποια διαγνωση τυπου δυσλεξιας ή κατι αλλο επειδη θελουν να του δωσουν χρονο. Πιστευουν οτι δεν θα υπαρξει κανεναν προβλημα στην πορεια, αρκει να συνεχισουμε αυτα που κανουμε ηδη.
Δεν ειναι τυχαιο που θελουν να τον δουν περιπου στα μεσα της τριτης δημοτικου. Εννοειται ομως οτι θα παμε και νωριτερα, τον Δεκεμβρη, για να παρουμε παραταση για το κεντρο που πηγαινουμε.
Μου ειπαν γενικα να ειμαι πολυ προσεχτικη, γιατι κυκλοφορουν διαφοροι οι οποιοι θελουν να βγαλουν χρηματα εις βαρος των παιδιων.