Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε κάνοντας κλικ εδώ... Η εγγραφή είναι εντελώς δωρεάν και επιτρέπει την καλύτερη παρακολούθηση του φόρουμ

Μωράκια

Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.

Αποστολέας Θέμα: 'Υλη για το δημοτικό. Δουλειά για το σπίτι.  (Αναγνώστηκε 12616 φορές)

Αποσυνδεδεμένος Ντόρις

• Μωράκια Administrator
  • Διακεκριμένος Δημιουργός
  • Ωραία τα λες! 68
  • Μες στα δύσκολα, εσύ να με κρατάς...
    • Full
    • Μωράκια
Απ: 'Υλη για το δημοτικό. Δουλειά για το σπίτι.
« Απάντηση #75 στις: 01 Οκτ 2010, 22:58 »
Eμείς έφτασαν στο πανί κλπ και τα έχει μπλέξει. Μέσα σε 1 μέρα τους είπε το νο,νι,να, πανί, μέλι, μαμά, με, μο,μα,μι και συνδυασμό αυτών σε λέξεις.
Εκεί που τα πήγαινε μια χαρά τα έμπλεξε (τα ίδια ακούω κι από αλλες μαμάδες) και άντε τώρα να τα ξεμπερδέψει όλα αυτά. Μάλιστα την Τρίτη έχουν το πρώτο τεστ σε όλο το πρώτο κεφάλαιο με τον Αρη και ότι περιέχει αυ΄το!!!

Είναι πάρα πολλά ή μου φαίνεται ρε παιδιά;;;;;;;;;;;;;;; :briques: :briques: :briques:
Αλλα σχολεία ακούω ότι ακόμα γράφουν βροχούλες και τώρα αρχίζουν σιγά σιγά τις πρώτες συλλαβές. :dontknow: :dontknow: :dontknow: :dontknow:

Εχουν για Δευτέρα και Τρίτη το τεστ : τόπι, πίτα, πατάτα, ποτό, πιπίλα, πανί, Λέλα, πάμε, μαμά, ένα, έλα ,όλα  και φυσικά όλους τους συνδυασμούς λέξεων που μπορούν να γίνουν με όλες τις συλλαβές του κεφαλαίου. Χωριστά η αριθμητική..

Τώρα αν πω έλεος θα φταίω;;;;;;;;;;;;;;;;;; :bur2: :bur2: :bur2:

Κάθε μέρα γίνε αυτό που πραγματικά ΕΙΣΑΙ!

Αποσυνδεδεμένος XRISOULA

• Σημαντικός Δημιουργός
  • Ωραία τα λες! 0
  • ΠΟΤΕ ΜΗΝ ΛΕΣ ΠΟΤΕ!!!!!!!!!!!!!!!!!
« Απάντηση #76 στις: 01 Οκτ 2010, 23:13 »
προφανως τρέχει να προλάβει την ύλη γιατι κανονικά θα πρεπε να χουν τελειώσει την 1η ενοτητα (απο οτι λενε κατι δασκαλες που μιλησαμε τον οκτ μπαινουν κανονικά στην αλλη ενοτητα)με βαση αυτο εμεις ειμαστε πισω....αλλα δεν νομιζω οτι και το γρηγορο θα βοηθουσε τουλαχιστον στο τμημα της κόρης μου...αλλα παιδάκια ισως εχουν αλλους ρυθμούς..
πάντως δυσκολευονται...σήμερα με εκεινο το λα...δεν μποσουσε να το γραψει με τιποτα...εντωμεταξυ ειχα την εντυπωση οτι κανανε γραφη στο νηπειαγωγείο και δεν της εκανα στο σπιτι περσι τιποτα για να μην κουσαστει πριν αρχισει την πρωτη...η καυμενη ομωσ δυδκολευται πολύ στο γράψιμο και με το αριστερο..

Αποσυνδεδεμένος mama

• Πολύγραφος Δημιουργός
  • Ωραία τα λες! 0
« Απάντηση #77 στις: 01 Οκτ 2010, 23:24 »
Eμείς έφτασαν στο πανί κλπ και τα έχει μπλέξει. Μέσα σε 1 μέρα τους είπε το νο,νι,να, πανί, μέλι, μαμά, με, μο,μα,μι και συνδυασμό αυτών σε λέξεις.
Εκεί που τα πήγαινε μια χαρά τα έμπλεξε (τα ίδια ακούω κι από αλλες μαμάδες) και άντε τώρα να τα ξεμπερδέψει όλα αυτά. Μάλιστα την Τρίτη έχουν το πρώτο τεστ σε όλο το πρώτο κεφάλαιο με τον Αρη και ότι περιέχει αυ΄το!!!

Είναι πάρα πολλά ή μου φαίνεται ρε παιδιά;;;;;;;;;;;;;;; :briques: :briques: :briques:
Αλλα σχολεία ακούω ότι ακόμα γράφουν βροχούλες και τώρα αρχίζουν σιγά σιγά τις πρώτες συλλαβές. :dontknow: :dontknow: :dontknow: :dontknow:

Εχουν για Δευτέρα και Τρίτη το τεστ : τόπι, πίτα, πατάτα, ποτό, πιπίλα, πανί, Λέλα, πάμε, μαμά, ένα, έλα ,όλα  και φυσικά όλους τους συνδυασμούς λέξεων που μπορούν να γίνουν με όλες τις συλλαβές του κεφαλαίου. Χωριστά η αριθμητική..

Τώρα αν πω έλεος θα φταίω;;;;;;;;;;;;;;;;;; :bur2: :bur2: :bur2:

Μα καλα τους εκανε την ιδια μερα το Μ και το Ν που μοιαζουν και ακουστικα???
  Και τεστ...γι αποιο λογο?...ας τους κανει παιχνιδια στην ταξη μεσα... να τα εμπεδωσουν..ακου εκει τεστ στην πρωτη :bur2:
  Παω να δω το βιβλιο της πρωτης να το θυμηθω και επανερχομαι

Αποσυνδεδεμένος mama

• Πολύγραφος Δημιουργός
  • Ωραία τα λες! 0
« Απάντηση #78 στις: 01 Οκτ 2010, 23:33 »

Ειδα... μου εκανε εντυπωση που σας εβαλε το μα μο μι με κτλ...μαζι με το νι..ειδα οτι ειναι το πανι μαζι με το παμε...αλλα εγω θυμαμαι οτι η δικη μας δασκαλα δεν μας μπερδεψε με φωνουλες πολλες... κανεμε πρωτα το νι και μετα το με... ετσι απλα..δεν δωσαμε πολυ βαση...μετα καναμε αναλυση στα γραμματακια πιο καλα....
  Επισης δεν υπαρχει λογος να τρεχουν καθως  το βιβλιο αυτο παει μεχρι τα Χριστουγεννα..,.εμεις κανοντας απο ενα γραμμα απο Δευτερα εως Πεμπτη και Παρασκευη επαναληψη και καθε κλεισιμο ενοτητας 1-2 μερες επαναληψη ξανα ..τελειωσαμε το βιβλιο τελος Νοεμβριου και ειχαμε βαρεθει τις επαναληψεις που λεει ο λογος...
  Βεβαια μεγαλη σημασια εχει η δασκαλα και τι δουλεια που κανει...επειδη ειχε και τα 3 στην πρωτη δημοτικου..να πω οτι εκανε παρα πολυ δουλεια στην ταξη μεσα...τα παιδια ερχοντουσαν σπιτι και δεν τα διαβαζαμε ...αλλα τα εκαναν μονα τους..γιατι τα ηξεραν ηδη..απ την ταξη μεσα... παιδια πρεπει να το πω δασκαλα σαν την Π@π@π@ναγιωτου Ελενη δεν βρισκεις... ειναι αξια και ευχομαι να συνεχισει να κανει το ιδιο καλο εργο και με το καλο να γεννησει το παιδακι της (φετος δεν πηρε τα μικρα στην δευτερα γιατι ειναι εγκυος) ΔΑΣΚΑΛΑΡΑ Η ΕΛΕΝΗ...αν ηταν ολες ετσι...δεν θα υπηρχε ανορθογραφο παιδι ...και δεν θα υπηρχε και γονιος να εξηγει στο σπιτι :-*

Αποσυνδεδεμένος ΧΡΥΣΟΒΑΛΑΝΤΟΥ

• Πολυγραφότατος Δημιουργός
  • Ωραία τα λες! 24
  • Αγάπα για να ζήσεις-Ζήσε για να αγαπάς!Δ.Σολωμος
« Απάντηση #79 στις: 02 Οκτ 2010, 02:22 »
Πιστεψε με Χρυσουλα, το μυστικο ενος καλου δασκαλου ή καθηγητη ειναι να αγαπα τους μαθητες σαν να ειναι παιδια δικα του χωρις ομως να ξεχνα οτι πισω απο αυτα υπαρχουνε οι γονεις τους που τα εμπιστευονται σε εμας για να τα βοηθαμε να γινουνε καλοι ανθρωποι και εν συνεχεια καλοι επιστημονες. Η ηρεμια και ανθρωπια που πρεπει να εκπεμπει ο καθενας μας ειναι ηδη το ημισυ του παντος για να υπαρχει συνεργασια με τα παιδια.
Αγαπη και "καλα αυτια" χρειαζονται τα παιδια. Να τα ακουμε πολυ προσεκτικα, το τι μας λενε και το τι μας ζητανε, και ολα θα πανε ομαλα. :protasi:

Αποσυνδεδεμένος Ντόρις

• Μωράκια Administrator
  • Ωραία τα λες! 68
    • Full
    • Μωράκια
« Απάντηση #80 στις: 31 Ιαν 2011, 12:04 »
Και συνεχίζω έτσι για να έχουμε και μία ενημέρωση..

Στο δικο΄μας σχολείο σήμερα θα μπουν στο ψ. Σχεδόν τελειώνουν το πρώτο τεύχος δηλαδή ενώ στα μαθηματικά είναι στη συλλογή αριθμών, δεκάδες μέχρι το 50. Παρόλο που έχασε πολλές μέρες σχολείο, έχουμε καλύψει τα κενά και πάει πολύ καλά ο γιος μου.

Γενικά από ότι μαθαίνω θέλουν να τα κάνουν ντε και καλά αναμορφωμένα μέσα σε διαστημα το πολύ δυο χρονων. Τώρα με τι λεφτά και γιατί τέτοια βιασύνη να γίνουν όλα τα σχολεία μέχρι τις 2 είτε πληρουν προυποθέσεις είτε όχι ,ακομη δεν το κατάλαβα.

Αποσυνδεδεμένος Ελιζώ

• Ωραία τα λες! 3
  • Να μ' αγαπάς με τα λάθη μου όλα στη σειρά....
    • http://mammael.blogspot.com
« Απάντηση #81 στις: 31 Ιαν 2011, 12:08 »
Και συνεχίζω έτσι για να έχουμε και μία ενημέρωση..

Στο δικο΄μας σχολείο σήμερα θα μπουν στο ψ. Σχεδόν τελειώνουν το πρώτο τεύχος δηλαδή ενώ στα μαθηματικά είναι στη συλλογή αριθμών, δεκάδες μέχρι το 50. Παρόλο που έχασε πολλές μέρες σχολείο, έχουμε καλύψει τα κενά και πάει πολύ καλά ο γιος μου.

Συγγνώμη, αλλά αν κατάλαβα καλά, τώρα τελειώνουν το πρώτο τεύχος της γλώσσας; :-\
Θυμάμαι όταν πήγαινε η Νεφέλη, και τώρα η κόρη της κουμπάρας μου, το πρώτο τεύχος το είχαν ήδη τελειώσει πριν τις διακοπές των Χριστουγέννων!
Είναι τόσο σημαντικό να κάνεις κάποιον ευτυχισμένο.....

Ξεκίνα από τον εαυτό σου!

Αποσυνδεδεμένος XRISOULA

• Σημαντικός Δημιουργός
  • Ωραία τα λες! 0
  • ΠΟΤΕ ΜΗΝ ΛΕΣ ΠΟΤΕ!!!!!!!!!!!!!!!!!
« Απάντηση #82 στις: 04 Φεβ 2011, 16:20 »
Ενημερωτικά εμείς ειμαστε στο ξ.....
και εχουν αρχίσει να γράφουν άγνωστη ορθογραφία,μετά τις γιορτές.....

Αποσυνδεδεμένος Αλκυόνη

• Πολυγραφότατος Δημιουργός
  • Ωραία τα λες! 0
« Απάντηση #83 στις: 04 Φεβ 2011, 16:56 »
Συγγνωμη...να ρωτησω κατι; Οταν γραφετε κανουν δεκαδες μεχρι το 50 εννοειται πως μαθαινουν να κανουν προσθαφαιρεσεις και αριθμητικα προβληματα μεχρι το 50 ή απλα μαθαινουν την εννοια της δεκαδας και τους αριθμους ως το 50;
...ένα καλυβάκι, μια μικρούλα αυλή...για το παιδί! Τούτη ειν η ζωή μας, τιποτε αλλο

Αποσυνδεδεμένος Ελιζώ

• Ωραία τα λες! 3
« Απάντηση #84 στις: 07 Φεβ 2011, 13:33 »
Συγγνωμη...να ρωτησω κατι; Οταν γραφετε κανουν δεκαδες μεχρι το 50 εννοειται πως μαθαινουν να κανουν προσθαφαιρεσεις και αριθμητικα προβληματα μεχρι το 50 ή απλα μαθαινουν την εννοια της δεκαδας και τους αριθμους ως το 50;

Εννοείται το δεύτερο.
Στη δευτέρα δημοτικού κάνουν προσθαφαιρέσεις και λύνουν αριθμητικά προβλήματα όχι μέχρι το 50 αλλά μέχρι το 100!

Αποσυνδεδεμένος mama

• Πολύγραφος Δημιουργός
  • Ωραία τα λες! 0
« Απάντηση #85 στις: 07 Φεβ 2011, 15:09 »
Εννοείται το δεύτερο.
Στη δευτέρα δημοτικού κάνουν προσθαφαιρέσεις και λύνουν αριθμητικά προβλήματα όχι μέχρι το 50 αλλά μέχρι το 100!

Αν θυμαμαι καλα..κανουν και προσθαφαιρεσεις αλλα πχ χωρις κρατουμενα..αν θυμαμαι καλα :Confused2:(κια να πω οτι δεν τα εχω και προσφατα :adiaforos:)
  Θα κοιταξω και θα σου πω (αλλα θυμαμαι πολυ καλα οτι περσυ οι μικρες καναν και περσυ πραξεις

Πηγα και βρηκα τις φωτοτυπιες απ την α δημοτικου απ τις μικρες .. σε μια φωτοτυπια ειχε προσθεσεις -αφαιρεσεις διψηφιων οριζοντια και καθετα αλλα χωρις κρατουμενο

Αποσυνδεδεμένος mama

• Πολύγραφος Δημιουργός
  • Ωραία τα λες! 0
« Απάντηση #86 στις: 07 Φεβ 2011, 15:10 »
  Αν θυμαμαι καλα..κανουν και προσθαφαιρεσεις αλλα πχ χωρις κρατουμενα..αν θυμαμαι καλα :Confused2:(κια να πω οτι δεν τα εχω και προσφατα :adiaforos:)
  Θα κοιταξω και θα σου πω (αλλα θυμαμαι πολυ καλα οτι περσυ οι μικρες καναν και περσυ πραξεις

Πηγα και βρηκα τις φωτοτυπιες απ την α δημοτικου απ τις μικρες .. σε μια φωτοτυπια ειχε προσθεσεις -αφαιρεσεις διψηφιων οριζοντια και καθετα αλλα χωρις κρατουμενο

Ααα και ειναι μεχρι το 100 και οχι το 50

Αποσυνδεδεμένος Ντόρις

• Μωράκια Administrator
  • Ωραία τα λες! 68
    • Full
    • Μωράκια
« Απάντηση #87 στις: 07 Φεβ 2011, 15:46 »
Στο δημοτικό μέχρι στιγμής είναι στις προσθέσεις και αφαιρέσεις μέχρι το 50 χωρίς κρατούμενο.

Δεν γνωρίζω τι ακολουθεί παρακάτω ,αλλά μέχρι στιγμής έχουν φτάσει σε τέτοιο επίπεδο.

Αποσυνδεδεμένος Ελιζώ

• Ωραία τα λες! 3
« Απάντηση #88 στις: 07 Φεβ 2011, 15:58 »

Τελικά μου φαίνεται ότι οι δικές σας δασκάλες είναι πολύ προχωρημένες.
Εμείς δεν είχαμε κάνει προσθαφαιρέσεις. Απλά αναφορά!
Με το που ξεκίνησαν τη δευτέρα τάξη άρχισαν και όλα τα άλλα που αναφέρουμε!
Προς το τέλος της δευτέρας άρχισαν και αναφορές στην προπαίδεια!
Φέτος στη διαίρεση και στα κλάσματα.

Αποσυνδεδεμένος mama

• Πολύγραφος Δημιουργός
  • Ωραία τα λες! 0
« Απάντηση #89 στις: 07 Φεβ 2011, 16:45 »
Τελικά μου φαίνεται ότι οι δικές σας δασκάλες είναι πολύ προχωρημένες.
Εμείς δεν είχαμε κάνει προσθαφαιρέσεις. Απλά αναφορά!
Με το που ξεκίνησαν τη δευτέρα τάξη άρχισαν και όλα τα άλλα που αναφέρουμε!
Προς το τέλος της δευτέρας άρχισαν και αναφορές στην προπαίδεια!
Φέτος στη διαίρεση και στα κλάσματα.

Να σου πω αν δεν ηταν φετος οι μικρες δευτερα (που ημουν σιγουρη οτι τα ειχαν κανει απο περσυ γιατι ειχαν αλλη δασκαλα και κατι ερχοταν στο μυαλο αμυδρα...αλσχαιμερ λεγετε ....) και εγω μπορει να μπερδευομουν.
  Ας πουμε ειχα την εντυπωση οτι η Ελενα εκανε στο τελος της β δημοτικου την προπαιδεια..και σκεψου οτι οι μικρες τις εχουν ολοκληρωσει ηδη :Confused2: και απεχουμε απ το τελος ακομα (γμτ :briques: που απεχουμε λεω)