Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε κάνοντας κλικ εδώ... Η εγγραφή είναι εντελώς δωρεάν και επιτρέπει την καλύτερη παρακολούθηση του φόρουμ

Μωράκια

Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.

Αποστολέας Θέμα: Ψαροσουπα (?)  (Αναγνώστηκε 1947 φορές)

Αποσυνδεδεμένος Μέλος Κ

• Διακεκριμένος Δημιουργός
  • Ωραία τα λες! 0
  • Λατρευω τα κουκλιά μου!!!!!!
Ψαροσουπα (?)
« στις: 14 Οκτ 2010, 11:55 »
Εχω μια απορια... Πως φτιαχνετε βρε κοριτσια την ψαροσουπα?
Εγω βραζω πρωτα το ψαρι, το σουρωνω για να μην υπαρχει κανενα κοκαλακι, και μετα ριχνω τα λαχανικα.
Σε ολες τι συνταγες ομως βλεπω το αναποδο.
Τι ισχυει τελικα?

Αποσυνδεδεμένος mamamaria

• Ωραία τα λες! 54
Απ: Ψαροσουπα (?)
« Απάντηση #1 στις: 14 Οκτ 2010, 12:15 »
Εγώ mommy μου, πράττω αναλόγως των ψαριών που έχω πάρει. Δηλαδή όταν έχω ψάρια μεγαλούτσικα και με κεφάλια που θέλουν την ωρίτσα τους για να βράσουν σωστά, τα βάζω όλα μαζί (ψάρια και λαχαναικά). Μετά τα βγάζω όλα, σουρώνω για τα κοκαλάκια όπως κι εσύ, και βάζω το ρυζάκι. Άμα όμως (όπως χθες βράδυ πχ που ήθελα να κάνω μια σουπίτσα στα γρήγορα) βάλω φιλέτα (που βράζουν γρήγορα), βάζω πρώτα τα λαχανικά που θέλουν το χρόνο τους και στη μέση του βρασμού συμπληρώνω με τα ψαράκια. Η συνέχεια είναι η ίδια! Εμείς πάντως χθες το βράδυ την καταυχαριστηθήκαμε τη σουπίτσα, το δε ψάρι ήταν μούρλια!!!!!!!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος Μέλος Κ

• Ωραία τα λες! 0
  • Λατρευω τα κουκλιά μου!!!!!!
« Απάντηση #2 στις: 14 Οκτ 2010, 12:20 »
Πωπω!!! Φανταζομαι Μαρακι!!!
Τα δικα μου ειναι σκορπινες και αλλα που ουσιαστικα δεν εχουν κρεας αλλα βγαζουν ζουμακι.
Η δικη μου θεωρια στο βρασιμο πρωτα τον ψαριων ειναι για να παρουν και τα λαχανικα την γευση του ψαριου.... Μπορει να ειναι και χαζομαρα μου  :fofl: :fofl: :fofl: .

Αποσυνδεδεμένος mamamaria

• Ωραία τα λες! 54
« Απάντηση #3 στις: 14 Οκτ 2010, 12:24 »
Όχι, καθόλου χαζομάρα σου δεν είναι. Απλώς έτσι δεν παίρνει το ψάρι τη γεύση των λαχανικών! Τώρα που είπες σκόρπινες, αχ, ο γιος μου με τρέλλανε χθες, να είχαμε μια σουπίτσα από σκόρπινες, γι αυτό και πήγα σουπερμάρκετ και πήρα τον μπακαλιάρο, να ξεγελαστεί λίγο ο κακομοίρης!!!

Αποσυνδεδεμένος αgi

• Σημαντικός Δημιουργός
  • Ωραία τα λες! 12
    • Thirsty
« Απάντηση #4 στις: 14 Οκτ 2010, 13:00 »
Εγώ κορίτσια συνήθως αγοράζω φρέσκα μπακαλιαράκια επειδή δεν έχουν πολλά κόκαλα και μπορεί να φάει και η μικρή. Βράζω πρώτα τα ψάρια τα βγαζω και σουρώνω το νερό. Στη συνέχεια σε αύτο το νερό βράζω τα  λαχανικά[πατάτες,σελινο,καρότα,κολοκυθάκια,κρεμμύδι,ντομάτα}.Μέρχι να βράσουν καθαρίζω τα κοκαλα απο τα ψαρια. Οταν βρασουν τα λαχανικά τα μισά  και παραπάνω τα πολτοποιω για να πίξει η σούπα επειδη δεν βάζω πότε ρίζι μεσα στη σούπα μου. Ετσι αν υπαρχει κάποιο λαχανικο όπως το σέλινο που δεν άρεσει στα παιδια να το βρίσκουν στο πιάτο τους το τρώνε έτσι και τους αρεσει. Με αυτό το τρόπο τρώει σιγουρα η μικρή και ψαρια και λαχανικα.

Αποσυνδεδεμένος mama

• Πολύγραφος Δημιουργός
  • Ωραία τα λες! 0
« Απάντηση #5 στις: 14 Οκτ 2010, 15:25 »

Εαν εχω χρονο..θα βρασω τα ψαρακια με 1 πατατα 1 καροτο λιγο σελινο και 1 κρεμμυδακι... και θα κρατησω το ζουμι. Στην συνεχεια θα τσιγαρισω παπατες και κρεμμυδι και θα προσθεσω μετα καροτο ..οπου θα ριξω το ζουμακι απο πριν...(ετσι και το ψαρι εχει παρει ουσιες και τα λαχανικα εχουν παρει ουσιες.

Ο δευτερος τροπος..απλα τα τσιγαριζω οπως πριν και απλα αντι για ζωμο βαζω νερακι... 15 λεπτα πριν το τελος(κανενα ψαρι δεν θελει παρα πολυ) βαζω απο πανω τα ψαρια και οταν γινουν..ριχνω λεμονακι (και στην επανω συνταγη το ιδιο..ξεχασα να το πω) και αφου παρει 1 βραση..το σβηνω...

Γενικα σαν ψαρι προτιμω πολυ το λαυρακι..γιατι γινεται οπως θελεις (στο φουρνο ,ψητο, σουπα, κοκκινοστο κτλ) και αρεσει και στα παιδια και απο κοκκαλα νορμαλ