Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε κάνοντας κλικ εδώ... Η εγγραφή είναι εντελώς δωρεάν και επιτρέπει την καλύτερη παρακολούθηση του φόρουμ

Μωράκια

Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.

Αποστολέας Θέμα: τι χρωμα να κανω το δευτερο παιδικο????  (Αναγνώστηκε 2287 φορές)

Αποσυνδεδεμένος Tinkerbell....

• Πολυγραφότατος Δημιουργός
  • Ωραία τα λες! 21
το σπιτι μας ειναι ακομα οικοδομη συγκεκριμενα αυτη τη βδομαδα απο αυριο δηλαδη ριχνουμε την τσιμεντογωνια και βαζουμε πλακακια....τα πρωτα χερια τα μονωτικα εχουν γινει απ εξω και τελος της εβδομαδας θα αρχισει ο ελαιοχρωματιστης τα μεσα....και εδω ειμαστε....σε ολο το σπιτι ξερω με τι χρωματα θελω να παιξω εκτος απο το δευτερο παιδικο και λεω το δευτερο γιατι το πρωτο ειναι του γιου μου και σκεφτομαι να το κανω σε αποχρωσεις του μπλε-γαλαζιου και να βαλω λεπτομερειες με τον κεραυνο mcqueen(δεν ξερω αν το εγραψα σωστα)...το δευτερο τωρα ενω δεν εχω κοριτσακι θελω αφανταστα να το κανω λιλα ροζ με ροζ κουρτινες, με λιγα λογια πολυ μα πολυ κοριτσιστικο....αλλα σκεφτομαι και το αλλο, αν δεν κανω κοριτσι και ειναι και το αλλο αγορακι???ειμαι πολυ μπερδεμενη....σκεφτομαι να το κανω και αν δεν κανω κοριτσι να το αλλαξω στο επομενο βαψιμο...και μετα λεω καλυτερα να το κανω ουδετερο... :dontknow:  :dontknow: :Confused2:  :pomocy:  :pomocy:

Αποσυνδεδεμένος mama

• Πολύγραφος Δημιουργός
  • Ωραία τα λες! 0
Απ: τι χρωμα να κανω το δευτερο παιδικο????
« Απάντηση #1 στις: 24 Οκτ 2010, 23:59 »

Eιχα διαβασει καποτε ..οτι ενα πολυ καλο χρωμα για παιδικο δωματιο οτι ειναι οι αποχρωσεις του πρασινου ;)(ουδετερο)
  Ετσι  μπορεις να το κανεις ειτε μισο πρασινο απαλο πανω και πιο σκουρο κατω ....και να συμπληρωσεις με αυτοκολλητα με το γουινι που ειναι ουδετερο ...και η δευτερη μου γνωμη ειναι να κανεις ειτε τους 2-3 τοιχους πρασινους και τον αλλον (η τους αλλους 2) ροζ-λιλα...που ταιριαζει παρα πολυ (θα τα δεις τα χρωματα διπλα διπλα για να δεις πια ταιριαζουν πιο πολυ...(το εχω κανει και εχει βγει που ωραιο ..βασικα εχω κανει 2 αντικριστους τοιχους πρασινους τον 3ο λιλα-μωβ και τον 4ο εκανα ενα χωρισμα σαν κυμα ..και ο πανω πρασινος και ο κατω λιλα-μωβ..και βγηκε ΦΟΒΕΡΟ) :adiaforos:   οποτε πιο πολυ κοριτσοφερνει και αν χρειαστει ν αλλαξεις θα ειναι μονο τον 1 τοιχο (γιατι ειναι κριμα να βαφεις ολοκληρο καθαρο δωματιο μονο και μονο για το χρωμα.)
  Ααα και θυμαμαι στο ιδιο αρθρο (πρεπει να ηταν του φεγκ-σουι :dontknow:) θεωρουσε κακο χρωμα για παιδικο δωματιο το κιτρινο :dontknow:

Με το καλο να τελιωσει και να μπειτε στο σπιτακι σας :-*

Αποσυνδεδεμένος Alda

• Διακεκριμένος Δημιουργός
  • Ωραία τα λες! 55
  • Οι άντρες της ζωής μου....ο κόσμος μου όλος!!!
    • Loved
« Απάντηση #2 στις: 25 Οκτ 2010, 08:06 »
Και η δική μου άποψη είναι ή να ακολουθήσεις μια μέση οδό σαν αυτή που περιγράφει η mama μας ή να το κάνεις τελείως ουδέτερο.......και μια απορρία ακόμα mama μου που μου έμεινε........Σύμφωνα με το φενγκσουι το κίτρινο είναι κακό μόνο για παιδικό δωμάτιο ή για όλο το σπίτι;;;Γιατί τώρα που το σκέφτομαι όλο μου το σπίτι είναι κίτρινο....λες να φταίει αυτό για την γκαντεμίτιδα που μας συντροφεύει και πιο έντονα μάλιστα από την ημέρα που μένουμε στο συγκεκριμένο σπίτι;;;;; :mastigio: :mastigio:

• Ωραία τα λες! 21
« Απάντηση #3 στις: 25 Οκτ 2010, 10:04 »
καλη σας μερα κοριτσια και ευχαριστω για τις χρησιμες συμβουλες σας!!!!! :euxaristo:
το χρωμα που λεει η μαμα δηλ. πρασινο με λιλα μοβ δεν το εχω ξανα δει....το πρασινο θα ειναι ανοιχτοχρωμο φανταζομαι...θα το προτεινω στον ελαιοχρωματιστη....σε τοσα σπιτια θα χει να μου πει και αυτος μια γνωμη γι αυτα τα χρωματα!!!οσο για το κιτρινο ειναι ανα απο τα αγαπημενα μου χρωματα στα ρουχα...στο σπιτι τωρα δεν ξερω....αυτα για τα φενγκ σουι τα πιστευω αλλα μονο στο οτι μπορει να σου χαλα τη διαθεση...λες να σε επηρεαζει και σε αλλα θεματα???
κοριτσια σας ευχαριστωωωωω πολυυυ και περιμενω και αλλες προτασεις!!!!!! :protasi:
 :bearhug:  :bearhug:  :bearhug:  :bearhug:

Αποσυνδεδεμένος mamamaria

• Διακεκριμένος Δημιουργός
  • Ωραία τα λες! 52
« Απάντηση #4 στις: 25 Οκτ 2010, 15:49 »
Εγώ θα έλεγα να παίξεις με το κίτρινο σε συνδυασμό είτε με το φυστικί είτε με το πορτοκαλί. Κατά τη γνώμη μου είναι και οι δυο ουδέτεροι συνδυασμοί που μπορούν να ταιριάξουν και με αγόρι και με κορίτσι, αλλά και με οποιαδήποτε άλλη χρήση του χώρου μέχρι τότε (γραφείο, καθιστικό, κλπ). Καλορίζικο το σπιτάκι σας, με το καλό να μπείτε μέσα!

• Ωραία τα λες! 21
« Απάντηση #5 στις: 25 Οκτ 2010, 18:45 »
Εγώ θα έλεγα να παίξεις με το κίτρινο σε συνδυασμό είτε με το φυστικί είτε με το πορτοκαλί. Κατά τη γνώμη μου είναι και οι δυο ουδέτεροι συνδυασμοί που μπορούν να ταιριάξουν και με αγόρι και με κορίτσι, αλλά και με οποιαδήποτε άλλη χρήση του χώρου μέχρι τότε (γραφείο, καθιστικό, κλπ). Καλορίζικο το σπιτάκι σας, με το καλό να μπείτε μέσα!
σ ευχαριστω μαμα μαρια να σαι καλα!!!το πορτοκαλι μ αρεσει αλλα μου φαινεται λιγο εντονο...δεν θα ηθελα να ειναι κουραστικο στο ματι...αλλα θα το σκεφτω και αυτο μ αρεσει!!!!κοριτσια ευχαριστω για τις συμβουλες σας μολις μπουμε μεσα και τακτοποιηθουμε θα σας βαλω φωτο απ ολο το σπιτι!!!!
 :bearhug:  :bearhug:  :bearhug:  :bearhug:

Αποσυνδεδεμένος mama

• Πολύγραφος Δημιουργός
  • Ωραία τα λες! 0
« Απάντηση #6 στις: 25 Οκτ 2010, 22:00 »
Και η δική μου άποψη είναι ή να ακολουθήσεις μια μέση οδό σαν αυτή που περιγράφει η mama μας ή να το κάνεις τελείως ουδέτερο.......και μια απορρία ακόμα mama μου που μου έμεινε........Σύμφωνα με το φενγκσουι το κίτρινο είναι κακό μόνο για παιδικό δωμάτιο ή για όλο το σπίτι;;;Γιατί τώρα που το σκέφτομαι όλο μου το σπίτι είναι κίτρινο....λες να φταίει αυτό για την γκαντεμίτιδα που μας συντροφεύει και πιο έντονα μάλιστα από την ημέρα που μένουμε στο συγκεκριμένο σπίτι;;;;; :mastigio: :mastigio:

Δεν θυμαμαι καθολου ..το ειχα διαβασει αυτο το αρθρο τυχαια πριν 5-6 χρονια που βαφαμε το παιδικο δωματιο..οποτε μου εμεινε μονο αυτο ( το προηγουμενο το ειχε κιτρινο πανω και ροζ κατω με μικυ μαους αυτοκολλητα ..τοτε που εκανα το πρωτο ηθελε να ειναι και ροζ και ουδετερο ;))
  Αλλα να σου πω...οτι το σαλονι μου και η κουζινα μου ειναι κιτρινο χρωμα με μικρες πινελιες απο ενα χρωμα ..που δεν μπορω να το εκφρασω :Confused2:
   Εαν θυμαμαι ομως ελεγε για υπνοδωματιο...οτι και καλα το κιτρινο ειναι χρωμα που ξεσηκωνει και δεν ηρεμει :dontknow:(με καθε επιφυλαξη αν θυμαμαι καλα :-\)