Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε κάνοντας κλικ εδώ... Η εγγραφή είναι εντελώς δωρεάν και επιτρέπει την καλύτερη παρακολούθηση του φόρουμ

Μωράκια

Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.

Αποστολέας Θέμα: ΔΥΣΟΡΘΟΓΡΑΦΙΑ;  (Αναγνώστηκε 16266 φορές)

Αποσυνδεδεμένος sealand

• Πολύγραφος Δημιουργός
  • Ωραία τα λες! 0
    • Sad
Απ: ΔΥΣΟΡΘΟΓΡΑΦΙΑ;
« Απάντηση #30 στις: 30 Νοε 2010, 15:18 »
Καλησπέρα!Μαμαλευτεράκι πες μου σε παρακαλώ ηλικία και αν υπάρχει κάποια διάγνωση και απο πότε.

Αποσυνδεδεμένος μαμαλευτερακι

• Πολύγραφος Δημιουργός
  • Ωραία τα λες! 2
  • τα χέρια τον παιδιών μου
« Απάντηση #31 στις: 30 Νοε 2010, 23:18 »
Καλησπέρα!Μαμαλευτεράκι πες μου σε παρακαλώ ηλικία και αν υπάρχει κάποια διάγνωση και απο πότε.

στην εκτη δημοτικου ειχαμε παει σε καποιον επεμενε ενασ δασκαλοσ μου κ μου ειπαν οτι ειμαι δυσλεκτικη οι γονεισ μου επεμεναν πωσ δνε τα περνω  τα γραμματα αλλα με θεωρουσανε πανεξηπνι και διμιουργηκη
 δεν ξανα ασχοληθηκα θεωρουσα κ θεωρο τον εαυτο μου αναρθογραφω και πωσ δνε διαβασα οταν επρεπε
τελευατια διαπιστοσα οτι δνε μπορωνα μαθω ξενει γλωσσα οσο και αν προσπαθησα ειδα το θεμα και ειπα να ενδιαφερθω  αν μπορωνα διωρθωσω κατι εστω και αργα

ειμαι 29 χρονων
μητερα δυο παιδιων
αυτα θεσ κατι αλλο ? ευχραιστω που θα ασχοληθεισ μαζι μου ευχαριστω πολυ με συγκινησ  .....
https://www.foreverliving.com/marketing/Home.do

Ανεξάρτητος Συνεργάτης της Forever Living Products ...

Αποσυνδεδεμένος sealand

• Πολύγραφος Δημιουργός
  • Ωραία τα λες! 0
    • Sad
« Απάντηση #32 στις: 01 Δεκ 2010, 18:08 »
  Αφού υπάρχει διάγνωση δυσλεξίας πρέπει να σου πω πως αρχικά η οργάνωση και ο προγραμματισμός είναι απο τα σημαντικότερα εφόδια  για μια σωστή αντιμετώπιση.
  Μετά πρέπει να χωρίσουμε το πρόγραμμα ανάλογα με τις ελλείψεις και τις ανάγκες σου.
Θα σου κάνω μερικές ερωτήσεις όσο μπορώ πιο απλά .
1)Σε τι επίπεδο βρίσκεται η ανάγνωση.(Δυσκολεύεσαι σε να κράτήσεις μία συνεχόμενη ροή , μπερδεύεις γράμματα , αντικαθιστάς γράμματα , παράλείπεις γράμματα , επαναλαμβάνεις λέξεις ή συλλαβές στην προσπάθειά σου να διαβάσεις παρακάτω , τονίζεις σωστά όλες τις λέξεις κατα τη διάρκεια της ανάγνωσης , διαβάζοντας την πρώτη - δεύτερη συλλαβή μαντέυεις τη λέξη και στη συνέχεια συνειδητοποιείς το λάθος σου;)
2)Τονισμός (δυσκολεύεσαι στον τονισμό , παρατονίζεις ή είσαι τελείως άτονη;)
3)Γραπτό (ορθογραφία
                   α) θεματική
                   β) καταληκτική
Γνωρίζεις κανόνες αλλά δυσκολεύεσαι να τους εφαρμόσεις;
4) Υπάρχει δομή στην πρότασή σου;
5)Μπορείς να περιγράψεις απλά λιτά με μικρές προτάσεις κρατώντας σωστή χρονική σειρά;(γραπτό - προφορικό)
Αυτά φτάνουν για αρχή. ;)

• Πολύγραφος Δημιουργός
  • Ωραία τα λες! 2
« Απάντηση #33 στις: 01 Δεκ 2010, 18:35 »
 Καλησπερα ευχαριστω πολύ παρα πολύ

Στην ανάγνωση αυτό που παρατηρησα είναι ότι διαβάζω δευτερη φορα για ν καταλάβω τι θελει ν πει κ δυσκολα συγκεντρώνομαι
Στον τονισμό λεω την λεξη από μεσα μου και τονίζω  δεν μου βγενη αφτοματα
Δεν γνωριζω κανονες οποτε δεν μπορω ν τους εφορμωσω Γραπτος λογος λεξεις που προσπαθησα πολύ τις εμαθα μετα από επαναλιψη
 Δομη στηυν προταση δεν ξερω αν υπαρχει
 Αυτά ελπιζω ν απαντησα σωστα σε υπερ ευχψαριστω η βοηθηα συμαντικη για μενα  :bearhug:

Αποσυνδεδεμένος sealand

• Πολύγραφος Δημιουργός
  • Ωραία τα λες! 0
    • Sad
« Απάντηση #34 στις: 01 Δεκ 2010, 18:50 »
Νομίζω πως ήρθε η ώρα για προσωπικό μήνυμα ;) ;) ;)

Συνδεδεμένος Ντόρις

• Μωράκια Administrator
  • Διακεκριμένος Δημιουργός
  • Ωραία τα λες! 69
  • Μες στα δύσκολα, εσύ να με κρατάς...
    • Confused
    • Μωράκια
« Απάντηση #35 στις: 01 Δεκ 2010, 20:31 »
 :yeah: :yeah: :yeah: :yeah: :yeah: :bearhug: :bearhug: :bearhug: :bearhug: :bearhug:

Κάθε μέρα γίνε αυτό που πραγματικά ΕΙΣΑΙ!

Αποσυνδεδεμένος Ειρήνη

• Ωραία τα λες! 32
« Απάντηση #36 στις: 01 Δεκ 2010, 22:06 »

Αποσυνδεδεμένος zeka

• Ωραία τα λες! 37
    • Busy
« Απάντηση #37 στις: 03 Δεκ 2010, 08:13 »
Κορίτσια είμαι πάρα πολύ συγκινημένη...αυτές τις δύο εβδομάδες που πέρασαν εφάρμοσα σχεδόν όλα όσα μου έγραψαν η Σοφία και η sealand και η Ζηνούλα μου εκτός του ότι γράφει τις περισσότερες μέρες σωστά την ορθογραφία της στο σχολείο (εντάξει μπορεί να ξεχάσει κάποιους τόνους ή να κανει ένα μικρολαθάκι) έχει αναπτερωθεί το ηθικό της. Κορίτσια ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩ! ΠΟΛΥΥΥΥΥ! ΕΙΣΤΕ ΑΝΕΚΤΙΜΗΤΕΣ! Δεν βρίσκω άλλα λόγια να σας εκφράσω την ευγνωμοσύνη μου! ΕΝΑ ΜΕΓΑΑΑΑΑΑΑΛΟ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩΩΩΩ! Και όποτε βρεθείτε κατα δω θα χαρώ να σας γνωρίσω και να σας φιλοξενήσω....

Ζηνοβία 11 ετών
Ειρήνη- Ραφαέλα 10 ετών
Κοραλία 6 ετών
Αριάδνη 4 ετών

Αποσυνδεδεμένος sofiat

• Ικανοποιητικός Δημιουργός
  • **
  • Ωραία τα λες! 0
    • ΠΕΡΙ ΜΑΘΗΣΙΑΚΩΝ ΔΥΣΚΟΛΙΩΝ
Απ: Απ: ΔΥΣΟΡΘΟΓΡΑΦΙΑ;
« Απάντηση #38 στις: 04 Δεκ 2010, 01:08 »
Κορίτσια είμαι πάρα πολύ συγκινημένη...αυτές τις δύο εβδομάδες που πέρασαν εφάρμοσα σχεδόν όλα όσα μου έγραψαν η Σοφία και η sealand και η Ζηνούλα μου εκτός του ότι γράφει τις περισσότερες μέρες σωστά την ορθογραφία της στο σχολείο (εντάξει μπορεί να ξεχάσει κάποιους τόνους ή να κανει ένα μικρολαθάκι) έχει αναπτερωθεί το ηθικό της. Κορίτσια ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩ! ΠΟΛΥΥΥΥΥ! ΕΙΣΤΕ ΑΝΕΚΤΙΜΗΤΕΣ! Δεν βρίσκω άλλα λόγια να σας εκφράσω την ευγνωμοσύνη μου! ΕΝΑ ΜΕΓΑΑΑΑΑΑΑΛΟ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩΩΩΩ! Και όποτε βρεθείτε κατα δω θα χαρώ να σας γνωρίσω και να σας φιλοξενήσω....

Πόσο χαίρομαι που το κοριτσάκι σου προοδεύει! Πάντα έτσι, με υπομονή και επιμονή...επανάληψη και επανάληψη!!! Ευχαριστώ που μοιράστηκες τα θετικά αποτελέσματα, συνήθως οι περισσότεροι αφού πάρουν τις συμβουλές δεν ξαναεπικοινωνούν!

Φιλιά :)

Αποσυνδεδεμένος sofiat

• Ικανοποιητικός Δημιουργός
  • **
  • Ωραία τα λες! 0
    • ΠΕΡΙ ΜΑΘΗΣΙΑΚΩΝ ΔΥΣΚΟΛΙΩΝ
« Απάντηση #39 στις: 04 Δεκ 2010, 01:11 »
Καλησπερα ευχαριστω πολύ παρα πολύ

Στην ανάγνωση αυτό που παρατηρησα είναι ότι διαβάζω δευτερη φορα για ν καταλάβω τι θελει ν πει κ δυσκολα συγκεντρώνομαι
Στον τονισμό λεω την λεξη από μεσα μου και τονίζω  δεν μου βγενη αφτοματα
Δεν γνωριζω κανονες οποτε δεν μπορω ν τους εφορμωσω Γραπτος λογος λεξεις που προσπαθησα πολύ τις εμαθα μετα από επαναλιψη
 Δομη στηυν προταση δεν ξερω αν υπαρχει
 Αυτά ελπιζω ν απαντησα σωστα σε υπερ ευχψαριστω η βοηθηα συμαντικη για μενα  :bearhug:

Μαμαλευτεράκι, τελικά σε συμβούλευσαν? αν όχι και θέλεις μπορώ να σε βοηθήσω κι εγώ. Είμαι ειδική παιδαγωγός.
Πες μου αν θες κάποια βοήθεια!

• Πολύγραφος Δημιουργός
  • Ωραία τα λες! 2
« Απάντηση #40 στις: 04 Δεκ 2010, 01:55 »
Μαμαλευτεράκι, τελικά σε συμβούλευσαν? αν όχι και θέλεις μπορώ να σε βοηθήσω κι εγώ. Είμαι ειδική παιδαγωγός.
Πες μου αν θες κάποια βοήθεια!

ναι μ βοηθησαν κ ευχαριστω τοσο πολυυυυυυυυυυυυυυυυ :bearhug: :bearhug: :bearhug: :bearhug: :bearhug:
σιγουρα απο οτι καταλαβα πρεπει  ν διαβασω λιγακι για ν εχω καλο αποτελεσμα  θκανω μια προσπαθεια οχι ν γινω τελεια αλλα ν βελτιωθω ευχαριστω πολυ ολλεσ σασ για το ενδιαφερων

Αποσυνδεδεμένος Ειρήνη

• Ωραία τα λες! 32
Απ: Απ: ΔΥΣΟΡΘΟΓΡΑΦΙΑ;
« Απάντηση #41 στις: 05 Δεκ 2010, 22:29 »
:yeah: :yeah: :yeah:

Αποσυνδεδεμένος ΧΡΥΣΟΒΑΛΑΝΤΟΥ

• Πολυγραφότατος Δημιουργός
  • Ωραία τα λες! 24
  • Αγάπα για να ζήσεις-Ζήσε για να αγαπάς!Δ.Σολωμος
« Απάντηση #42 στις: 04 Ιαν 2011, 15:03 »
Χαιρομαι που βλεπω νεα μελη και εκ νεου ευχομαι ολοψυχα καλη χρονια σε ολους!!
Απο οσο γνωριζω υπαρχουνε διαφορες μορφες δυσκολιας εκφρασεως τοσο του προφορικου οσο και του γραπτου λογου. Παραδειγμα:
1. δυσλεξια
2. δυσαναγνωση
3. δυσορθογραφια
4. δυσαρθρωση
Πολλα απο αυτα ειναι επικτητα και εχουνε να κανουνε με γεγονοτα ψυχολογικης φυσεως οπως πχ μετα απο ενα ατυχημα ή μια κωματωδη κατασταση καποιος μπορει να εχει δυσαθρωση ή και να ειναι εμφυτα οπως η δυσλεξια να και σε μερικες περιπτωσεις δυσλεξιας βλεπουμε να μην ειναι παντα εκ γεννετης.
ΓΙα ολα ομως σχεδον υπαρχει λυση. Οι κοπελες παραπανω δωσανε καλες απαντησεις και χρησιμες. Να μην το βαζετε κατω παντως!!!! Ειναι προβληματα που λυνονται σε οποια ηλικια και εαν βρισκεται καποιος. Σιγουρα οσο πιο συντομα το προλαβει και το διαγνωσει κανεις τοσο πιο ευκολα το αντιμετωπιζει!! Ολα καλα θα πανε!!! :bearhug: :bearhug: ;) ;) ;)