Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε κάνοντας κλικ εδώ... Η εγγραφή είναι εντελώς δωρεάν και επιτρέπει την καλύτερη παρακολούθηση του φόρουμ

Μωράκια

Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.

Αποστολέας Θέμα: Bαθμολογια και μαθησιακες δυσκολιες  (Αναγνώστηκε 922 φορές)

Αποσυνδεδεμένος Μέλος Κ

• Διακεκριμένος Δημιουργός
  • Ωραία τα λες! 1
  • Λατρευω τα κουκλιά μου!!!!!!
Τι γινεται με την σχολικη βαθμολογια και τα παιδακια που εχουν μαθησιακες δυσκολιες? Πως βαθμολογουνται στα τριμηνα?
Για την προσπαθεια τους ή το απολεσμα? Πως μπορει να βαθμολογηθουν χωρις να αδικηθουν οι καλοι μαθητες και οι μαθητες με δυσκολιες που προσπαθουν?
Πως μπορει η κακη βαθμολογια να μην επηρεασει την ψυχολογια τους? Πως μπορουν να αντιμετωπισουν τον περιγυρο που τα περιμενουν στην γωνια?

Αποσυνδεδεμένος zeka

• Ωραία τα λες! 37
    • Busy
Απ: Bαθμολογια και μαθησιακες δυσκολιες
« Απάντηση #1 στις: 18 Νοε 2010, 13:59 »
κανονικά ο δάσκαλος πρέπει να βαθμολογήσει εκτιμώντας την προσπάθεια του παιδιού που έχει δυσκολίες. Αρκεί να έχουν ενημερώσει οι γονείς τον δάσκαλο και να μη το κρατούν κρυφό γιατί δεν μπορεί το δικό τους το παιδί να έχει πρόβλημα.
Οσον αφορά για τον περίγυρο που τα περιμένει...τί ακριβώς εννοείς; Τους συμμαθητές τους; Τους γονείς των συμμαθητών; Τους συγγενείς; Γιατί και στις τρεις περιπτώσεις μπορεί ο γονιός και το παιδί να τους αγνοήσει. Είναι τόσο εύκολο να αγνοήσεις ! Μη μου πεις ότι θα πάρουν τη βαθμολογία του παιδιού από τα χέρια σου για να τη δουν. Αυτό θα είναι κακοήθεια για όποιον το κάνει. Και στο κάτω κάτω κι αν το δουν και αν το πεις εσύ (ο οποιοσδήποτε γονιός εννοώ έτσι; Ανάμεσα είμαι κι εγώ) λόγος δεν τους πέφτει. Εγώ συγκεκριμένα εξήγησα στον δάσκαλο, εξήγησα στη Ζήνα ότι δε με απασχολούν οι βαθμοί και αν κάποια μαμά εξπερ μου ζητήσει τον έλεγχο θα της τα πω χύμα και τσουβαλάτα.

Ζηνοβία 11 ετών
Ειρήνη- Ραφαέλα 10 ετών
Κοραλία 6 ετών
Αριάδνη 4 ετών

Αποσυνδεδεμένος Μέλος Κ

• Ωραία τα λες! 1
Απ: Απ: Bαθμολογια και μαθησιακες δυσκολιες
« Απάντηση #2 στις: 18 Νοε 2010, 14:04 »
κανονικά ο δάσκαλος πρέπει να βαθμολογήσει εκτιμώντας την προσπάθεια του παιδιού που έχει δυσκολίες. Αρκεί να έχουν ενημερώσει οι γονείς τον δάσκαλο και να μη το κρατούν κρυφό γιατί δεν μπορεί το δικό τους το παιδί να έχει πρόβλημα.
Οσον αφορά για τον περίγυρο που τα περιμένει...τί ακριβώς εννοείς; Τους συμμαθητές τους; Τους γονείς των συμμαθητών; Τους συγγενείς; Γιατί και στις τρεις περιπτώσεις μπορεί ο γονιός και το παιδί να τους αγνοήσει. Είναι τόσο εύκολο να αγνοήσεις ! Μη μου πεις ότι θα πάρουν τη βαθμολογία του παιδιού από τα χέρια σου για να τη δουν. Αυτό θα είναι κακοήθεια για όποιον το κάνει. Και στο κάτω κάτω κι αν το δουν και αν το πεις εσύ (ο οποιοσδήποτε γονιός εννοώ έτσι; Ανάμεσα είμαι κι εγώ) λόγος δεν τους πέφτει. Εγώ συγκεκριμένα εξήγησα στον δάσκαλο, εξήγησα στη Ζήνα ότι δε με απασχολούν οι βαθμοί και αν κάποια μαμά εξπερ μου ζητήσει τον έλεγχο θα της τα πω χύμα και τσουβαλάτα.
Ναι μου εχει τυχει εμενα προσωπικα, οταν γυρισαμε απο την Αμερικη, μολις βγω απο την αιθουσα να μου τραβηξει μια μαμα την βαθμολογια της κορης μου. Μαλιστα δεν ηξερα την συγκεκριμενη μαμα. Με τσαντισε παρα πολυ αυτη η κινηση της. Δεν ειχα να κρυψω τιποτα και ουτε ποτε εχω να κρυψω αλλα ηθελε να δει τι?
Στον περιγυρο μου δεν εχω πει τι συμβαινει με το παιδι γιατι θα το χαρακτηρισουν χωρις να υπαρχει λογος. Εδω του εβαλαν την ταμπελα σε αλλο φορουμ οι δικοι μου θα κολλησουν?
Παντως στις βαθμολογιες πεφτουν σαν τα κορακια.
Προβλημα εγω προσωπικα δεν εχω. Ξερω τι αξιζουν τα παιδια μου και τις προσπαθειες που κανουν. Δεν γουσταρω ομως τα πιτσι πιτσι πισω απο την πλατη μου και την ταμπελιτσα του κακου μαθητη. Καλα εδω εβαλαν ταμπελα και στην κορη μουπου ειναι η καλυτερη μαθητρια... Δεν αξιζει την βαθμολογια απλα επειδη την συμπαθει ο δασκαλος παιρνει καλη!!!
Τι να πω?
Οσο για τον μικρο, εγιναν καποια περιστατικα στο σχολειο επειδη η δασκαλα του εβαζε λιγοτερη αναγνωση...

Αποσυνδεδεμένος Ελιζώ

• Ωραία τα λες! 3
  • Να μ' αγαπάς με τα λάθη μου όλα στη σειρά....
    • http://mammael.blogspot.com
« Απάντηση #3 στις: 18 Νοε 2010, 14:12 »
Αν τολμήσει καμιά και μου πάρει τη βαθμολογία της κόρης μου μέσα από τα χέρια μου θα γίνω Τούρκος και θα της πω:

'Τι κάνεις κυρά μου;' :mastigio: :mastigio:

Απορώ πως κρατήθηκες. :bur2: :bur2:
Είναι τόσο σημαντικό να κάνεις κάποιον ευτυχισμένο.....

Ξεκίνα από τον εαυτό σου!

Αποσυνδεδεμένος Μέλος Κ

• Ωραία τα λες! 1
« Απάντηση #4 στις: 18 Νοε 2010, 14:14 »
Αν τολμήσει καμιά και μου πάρει τη βαθμολογία της κόρης μου μέσα από τα χέρια μου θα γίνω Τούρκος και θα της πω:

'Τι κάνεις κυρά μου;' :mastigio: :mastigio:

Απορώ πως κρατήθηκες. :bur2: :bur2:
Και εγω απορω με τον εαυτο μου.
Μιλια ομως δεν εβγαλε, ποιος ξερει τι πιστευε? :fofl: :fofl: :fofl:
Μετα αλλαξα σχολειο και ηρεμησαμε!!!!

Αποσυνδεδεμένος sealand

• Πολύγραφος Δημιουργός
  • Ωραία τα λες! 0
    • Sad
« Απάντηση #5 στις: 18 Νοε 2010, 17:52 »
Λυπάμαι για αυτο που θα σας πω αλλά όλα έχουν να κάνουν με τον εκπαιδευτικό. Αν αυτός θέλει και έχει και τις  ικανότητες μπορεί να βοηθήσει το παιδί ουσιαστικά.
1)Ανάγνωση: Αγάπητέ δάσκαλε, θα σας παρακαλούσα χωρίς να θέλω να σας βγάλω απο το πρόγραμμά σας  να μας δίνεται ανάγνωση 3-4 σειρές (ανάλογα με την τάξη). Το παιδί μου θα γνωρίζει πως πρέπει να το διαβάζει όλο και θα το διαβάζει όλο αλλά έγω θα επιμείνω στις σειρές που έχουμε πει. Έτσι ούτε το παιδί θα θεωρεί οτι βολεύεται αλλά θα βιώνει στιγμές θετικές οι οποίες θα το βοηθήσουν να θέλει να συνεχίσει την προσπάθεια και να μην νιώθει "διαφορετικός"
2)Αν θα μπορούσατε καλέ μου παιδαγωγέ , στην ορθογραφία ας κάνουμε το ίδιο.Απλά εσείς αν θέλετε υπογραμίστε μου τα πιο σημαντικά.Θα ήταν μεγάλο κουράγιο για εμας να ξέρουμε πως βαθμό παίρνει όχι μόνο το σωστό αλλά και η προσπάθεια που κάνουμε όλοι στο σπίτι.Ξέρετε στο σπίτι διαβάζουμε και λέω διαβάζουμε γιατι όπως ξέρετε εσείς καλύτερα απο έμένα τη μαμά τα παιδιά με μαθησιακές δυσκολίες και διάσπαση προσοχής χρειάζονται ένα "ξυπνητηρι δίπλα τους. Και αν και όλα περνάνε απο το χέρι μου στο σπίτι και έχω και άλλα παιδιά (μπορεί και όχι βέβαια) πάντα θα διαβάσουμε έως ότου βέβαια μπορούμε γιατι ξέρετε υπάρχουν και όρια.Εσείς σαν καλός εκπαιδευτικός γνωρίζεται πότε ένα παιδί προσπαθει στο σπίτι.Επιτέλους ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΤΕ ΤΟ!
3) Φίλτατε δάσκαλε, το ξέρω πως το αγγελούδι μου στην τάξή να μην δείχει τόσο το αγγελικό του πρόσωπο. Και βέβαια να το τιμωρήσετε.Αλλά σας παρακαλώ ενημερώστε με απο την αρχή.Όχι όταν έρθει η μέρα να ρωτήσουν οι γονείς μπροστα σε όλους  αλλά απο την αρχή.Μαζί θα βρούμε κάποια λύση.Στις πρώτες τάξεις του Δημοτικού  είμαστε. Μαζί μπορούμε.
4)Βάλτε το στο πρώτο θρανίο να καθίσει με καποιον ηρεμο συμμαθητή του.Αν γίνεται όχι κοντά στο παράθυρο γιατι διασπάτε η προσοχή του.
5)Θα ήθελα να του λέτε για το γράφικό του χαρακτήρα και για τα σημεία στιξης(να τα προσέχει).Επιβραβεύστε κάποιοες φορές και την προσπάθεια όποια και αν είναι αυτή.
6)Όταν βλέπετε πως δεν είναι συγκεντρωμένος μην τον προσβάλετε.Απλά επαναφέρετέ το στην τάξη. (Εσείς ξέρετε πως να προσβάλετε, τα παιδιά ξέρουν πως να κοροϊδεύουν ,αυτό σίγουρα δεν ξέρει πως να το αντιμετωπίσει).
7)Ρωτήστε τον! Πάντα είναι διαβασμένος. Απλά παπαγαλία δεν μπορεί να πει. Κάντε του ερωτήσεις.
8)Το ξέρω όλα αυτά είναι πολλά.
   Το ξέρω έχετε πολλά παιδιά.
   Το ξέρω οτι και αυτό (ίσως) κάνει φασαρία.
   Το ξέρω οτι μπορεί να είμαι υπερβολική.
   Το ξέρω οτι θα προσπαθήσετε και εσεις 'οπως και εγώ να κάνουμε το καλύτερο.(Ακόμη και αυτο είναι κάτι σήμαντικό για εμένα και το παιδι).
Να ξέρετε πως και εγώ βάζω όρια και δεν κάνει ότι θέλει στο σπίτι.
Βλέπετε δε διάλεξα έγω να έχει το παιδί μου μαθησιακές δυσκολίες.
Εσείς όμως διαλέξατε να γίνετε εκπαιδευτικός!!!!   

Αποσυνδεδεμένος Μέλος Κ

• Ωραία τα λες! 1
« Απάντηση #6 στις: 18 Νοε 2010, 18:01 »
Ειμαι τυχερη απο την αποψη οτι η δασκαλα απο την πρωτη στιγμη ηταν συνεργασιμη σε ολα. Του βαζει λιγοτερη αναγνωση και αν προλαβει τις ασκησουλες εχει καλως αλλιως αφηνει πανω μου ποιες ασκησουλες θα κανουμε και ποιες οχι. Επισης προσπαθει να μην καταλαβαινει ο γιος μου οτι εχει λιγοτερη αναγνωση ή οτιδηποτε αλλο για να μην πεσει η ψυχολογια του. Μια φορα που το αντιληφθηκαν οι συμμαθητες του και ο ιδιος τον υπερασπιστηκε και τελειωσε το θεμα εκει.
Γενικα δουλευουμε μαζι, το κεντρο, η δασκαλα και εμεις οι γονεις.

Αποσυνδεδεμένος sealand

• Πολύγραφος Δημιουργός
  • Ωραία τα λες! 0
    • Sad
« Απάντηση #7 στις: 18 Νοε 2010, 19:41 »
Μακάρι να άκουγα περισσότερα τέτοια σχόλια απο τους γονείς. Με αυτον τον τρόπο  η δασκάλα  το παιδί και οι γονείς κάνουν το τρίγωνο της επιτυχίας.

Αποσυνδεδεμένος sofiat

• Ικανοποιητικός Δημιουργός
  • **
  • Ωραία τα λες! 0
    • ΠΕΡΙ ΜΑΘΗΣΙΑΚΩΝ ΔΥΣΚΟΛΙΩΝ
« Απάντηση #8 στις: 18 Νοε 2010, 21:22 »
Σε περίπτωση παιδιού με μαθησιακές δυσκολίες απαιτείται πολύ καλή συνεργασία με τον εκπαιδευτικό. Ο εκπαιδευτικός πρέπει να ενημερωθεί ότι το παιδί έχει μαθησιακές δυσκολίες και καλό είναι να του δώσετε και την αξιολόγηση που έχετε. Ο εκπαιδευτικός σε όλες τις βαθμίδες πρέπει να βαθμολογεί την προσπάθεια και όχι τόσο το αποτέλεσμα.
Όσον αφορά το δημοτικό, οι βαθμοί δεν έχουν και τόση αξία αφού συνήθως κυμαίνονται απο 8-10. Το πόσο σημασία δίνει το παιδί σας στο βαθμό, εξαρτάται από τη στάση που έχετε εσείς οι γονείς απέναντι στους βαθμούς. Το παιδί πρέπει να μαθαίνει, μόνο αυτό πρέπει να σας ενδιαφέρει. Οι βαθμοί είναι εντελώς υποκειμενικοί. Βέβαια τα παιδιά συγκρίνουν τους βαθμούς οπότε ο δυσλεξικός μαθητής καλό είναι να βαθμολογείται με μεγάλη επιείκια. Όσο για τους τρίτους που μπορεί να δήθεν ενδιαφέρονται για τους βαθμούς....είναι στο χέρι σας να τους απαντήσετε ανάλογα και να τους βάλετε στη θέση τους!!!

Αποσυνδεδεμένος sofiat

• **
  • Ωραία τα λες! 0
« Απάντηση #9 στις: 18 Νοε 2010, 21:31 »
http://paidagwgos.blogspot.com/2010/05/blog-post.html

http://paidagwgos.blogspot.com/2010/03/blog-post_7168.html

http://paidagwgos.blogspot.com/2009/11/blog-post_4579.html

Σας παραθέτω μερικές αναρτήσει περί μαθησιακών δυσκολιών και βαθμολογίας.

Αποσυνδεδεμένος Μέλος Κ

• Ωραία τα λες! 1
« Απάντηση #10 στις: 18 Νοε 2010, 21:34 »
Σε περίπτωση παιδιού με μαθησιακές δυσκολίες απαιτείται πολύ καλή συνεργασία με τον εκπαιδευτικό. Ο εκπαιδευτικός πρέπει να ενημερωθεί ότι το παιδί έχει μαθησιακές δυσκολίες και καλό είναι να του δώσετε και την αξιολόγηση που έχετε. Ο εκπαιδευτικός σε όλες τις βαθμίδες πρέπει να βαθμολογεί την προσπάθεια και όχι τόσο το αποτέλεσμα.
Όσον αφορά το δημοτικό, οι βαθμοί δεν έχουν και τόση αξία αφού συνήθως κυμαίνονται απο 8-10. Το πόσο σημασία δίνει το παιδί σας στο βαθμό, εξαρτάται από τη στάση που έχετε εσείς οι γονείς απέναντι στους βαθμούς. Το παιδί πρέπει να μαθαίνει, μόνο αυτό πρέπει να σας ενδιαφέρει. Οι βαθμοί είναι εντελώς υποκειμενικοί. Βέβαια τα παιδιά συγκρίνουν τους βαθμούς οπότε ο δυσλεξικός μαθητής καλό είναι να βαθμολογείται με μεγάλη επιείκια. Όσο για τους τρίτους που μπορεί να δήθεν ενδιαφέρονται για τους βαθμούς....είναι στο χέρι σας να τους απαντήσετε ανάλογα και να τους βάλετε στη θέση τους!!!
Υπαρχει η πρωτη αξιολογηση του γιου μου στο σχολειο, οταν γραφτηκε στην πρωτη. Πιστευεις οτι πρεπει να δωσω και αυτη που μου εδωσαν πριν εναν μηνα περιπου? Η δασκαλα ετσι και αλλιως οπως ειπα και παραπανω, ειναι ενημερη και μαλιστα το παιδι το ειδε και η παιδαγωγος που ηρθε στο τμημα ενταξης (δεν τον πηρα ομως σε αυτο το τμημα).

Αποσυνδεδεμένος sofiat

• **
  • Ωραία τα λες! 0
« Απάντηση #11 στις: 18 Νοε 2010, 21:51 »
Υπαρχει η πρωτη αξιολογηση του γιου μου στο σχολειο, οταν γραφτηκε στην πρωτη. Πιστευεις οτι πρεπει να δωσω και αυτη που μου εδωσαν πριν εναν μηνα περιπου? Η δασκαλα ετσι και αλλιως οπως ειπα και παραπανω, ειναι ενημερη και μαλιστα το παιδι το ειδε και η παιδαγωγος που ηρθε στο τμημα ενταξης (δεν τον πηρα ομως σε αυτο το τμημα).

Αφού έχετε καλή συνεργασία με τη δασκάλα δεν χρειάζεται να πας το καινούριο χαρτί! Το χαρτί χρησιμεύει όταν ο δάσκαλος δεν αποδέχεται την ύπαρξη δυσκολίας αλλά τα αποδίδει όλα σε τεμπελιά...ναι το έχω δει και αυτό!!!!
Για να μην τον πάρουν στο τμήμα ένταξης σημαίνει ότι υπήρχαν άλλα παιδιά με μεγαλύτερη ανάγκη!!

Αποσυνδεδεμένος Μέλος Κ

• Ωραία τα λες! 1
« Απάντηση #12 στις: 18 Νοε 2010, 21:53 »
Αφού έχετε καλή συνεργασία με τη δασκάλα δεν χρειάζεται να πας το καινούριο χαρτί! Το χαρτί χρησιμεύει όταν ο δάσκαλος δεν αποδέχεται την ύπαρξη δυσκολίας αλλά τα αποδίδει όλα σε τεμπελιά...ναι το έχω δει και αυτό!!!!
Για να μην τον πάρουν στο τμήμα ένταξης σημαίνει ότι υπήρχαν άλλα παιδιά με μεγαλύτερη ανάγκη!!
Ναι το ξερω, μου το ειπε η δασκαλα οτι ο γιος μου ηταν η τριτη της επιλογη απο το τμημα.