Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε κάνοντας κλικ εδώ... Η εγγραφή είναι εντελώς δωρεάν και επιτρέπει την καλύτερη παρακολούθηση του φόρουμ

Μωράκια

Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.

Αποστολέας Θέμα: Εμβόλιο μαντού , φυματίσης στα σχολεία  (Αναγνώστηκε 6928 φορές)

Αποσυνδεδεμένος Μέλος Κ

• Διακεκριμένος Δημιουργός
  • Ωραία τα λες! 0
  • Λατρευω τα κουκλιά μου!!!!!!
Σημερα ο γιος μου, μου εφερε ενα χαρτι απο το σχολειο που μας ενημερωνε οτι τη Δευτερα θα ερθει κλιμακιο Εμβολιασμου και οτι θα κανουν στα παιδια το μαντου.
Φυσικα το εν λογω χαρτι συνοδευεται απο υπευθυνη δηλωση οτι συμφωνουμε. (Στην κορη μου δεν εδωσαν ενημερωτικο)
Το μαντου θελουν να κανουν ή της φυματιωσης? Κανουν μαντου στο σχολειο?
Θα επιτρεπατε να γινει το μαντου στο σχολειο? (Για της φυματιωσης ο παιδιατρος μου ηταν αρνητικος).
« Τελευταία τροποποίηση: 24 Νοε 2010, 14:54 Aπό mommy »

Αποσυνδεδεμένος Ελιζώ

• Ωραία τα λες! 3
  • Να μ' αγαπάς με τα λάθη μου όλα στη σειρά....
    • http://mammael.blogspot.com
Απ: Εμβόλιο μαντού , φυματίσης στα σχολεία
« Απάντηση #1 στις: 24 Νοε 2010, 15:07 »
Ενημερωτικό για το μαντού μας έστειλαν και εμάς πρόπερσι. Νομίζω το είχα αναφέρει!
Η παιδίατρος μας είχε πει να επιλέξουμε εμείς αν θέλουμε να το κάνει. Παρόλα αυτά μας είχε πει ότι καλό θα ήταν να το κάνει εφόσον υπάρχει μεταφορά πληθυσμού και από άλλες χώρες σε μεγαλύτερο βαθμό από ότι παλιότερα. Για κάποια χρόνια είχαν σταματήσει να έρχονται στα σχολεία και το εμβόλιο της φυματίωσης το έκανες μόνο στα κατά τόπους ΠΙΚΠΑ. Τώρα τα πράγματα άλλαξαν και πάλι!!!

Αλλά αν συμβαδίσετε με την επιθυμία του παιδιάτρου σας και το παιδί δεν κάνει το εμβόλιο της φυματίωσης ποιος ο λόγος να κάνει το μαντού; :dontknow:
Είναι τόσο σημαντικό να κάνεις κάποιον ευτυχισμένο.....

Ξεκίνα από τον εαυτό σου!

Αποσυνδεδεμένος Μέλος Κ

• Ωραία τα λες! 0
« Απάντηση #2 στις: 24 Νοε 2010, 15:19 »
Ξερω οτι στο σχολειο κανουν της φυματιωσης. Για το μαντου δεν το ηξερα και λεω μηπως το εγραψαν λαθος.
Δεν εχει σχεση το μαντου με το εμβολιο της φυματιωσης. Αν κανεις το μαντου και βγεις θετικο δεν κανεις το εμβολιο της φυματιωσης και γιατρευεσαι.
Της φυματιωσης το κανεις για να εχεις πιθανοτητες να μην κολλησεις.
Το μαντου το κανουν κανονικα τα παιδια μου.

Αποσυνδεδεμένος Ελιζώ

• Ωραία τα λες! 3
« Απάντηση #3 στις: 24 Νοε 2010, 15:23 »
Ξερω οτι στο σχολειο κανουν της φυματιωσης. Για το μαντου δεν το ηξερα και λεω μηπως το εγραψαν λαθος.
Δεν εχει σχεση το μαντου με το εμβολιο της φυματιωσης. Αν κανεις το μαντου και βγεις θετικο δεν κανεις το εμβολιο της φυματιωσης και γιατρευεσαι.
Της φυματιωσης το κανεις για να εχεις πιθανοτητες να μην κολλησεις.
Το μαντου το κανουν κανονικα τα παιδια μου.

Πως δεν έχει σχέση καλέ το μαντού με το εμβόλιο της φυματίωσης; Αν δεν κάνει το μαντού και εσύ θέλεις να κάνει τη φυματίωσης πως θα δεχτούν να το κάνουν στο παιδί; Δεν πρόκειται.
Εσύ μπορεί να πας χαρτί στο σχολείο ότι το παιδί έχει κάνει το μαντού πχ πέρσι αλλά αυτοί δεν θα το δεχτούν. Θέλουν να το δουν μόνοι τους.
Για αυτό τρεις μέρες πριν κάνουν το εμβόλιο της φυματίωσης κάνουν το μαντού για να δουν αν όντως το παιδί μπορεί να κάνει το εμβόλιο ή όχι.

Αποσυνδεδεμένος Μέλος Κ

• Ωραία τα λες! 0
« Απάντηση #4 στις: 24 Νοε 2010, 15:31 »
Βρε συ Ελιζω, τι σχεση εχει οτι εγω δεν θελω να κανω της φυματιωσης με το μαντου?
Το μαντου το κανει καποιος για να δει εαν εχει κολλησει φυματιωση. Ενα καποιος εχει κανει εμβολιο φυματιωσης λογικο ειναι να βγει το μαντου θετικο (τουλαχιστον για ενα χρονικο διαστημα).
Οποιος δεν εχει κανει της φυματιωσης κανει το μαντου για να δει αν εχει κολλησει και αν ναι κανει θεραπεια. Το εμβολιο δεν ειναι θεραπεια και δεν ειναι και υποχρεωτικο να το κανεις.

Αποσυνδεδεμένος Ελιζώ

• Ωραία τα λες! 3
« Απάντηση #5 στις: 24 Νοε 2010, 15:37 »
Το ξέρω. Αλλά αν δεν κάνουν το μαντού στο παιδί, στο ξαναλέω, δεν πρόκειται να του κάνουν το εμβόλιο της φυματίωσης!
Αν φυσικά υπογράψεις ότι θελεις να κάνει το παιδί το εμβόλιο. Η θετική σου υπογραφή περιλαμβάνει και τα δύο.
Πριν δύο χρόνια το κάναμε και είχα ρωτήσει και εγώ για τους λόγους που αναφέρεις.

Αν είναι να μην το κάνει το παιδί, δεν υπογράφεις και δεν υπάρχει λόγος να το συζητάμε.

Αποσυνδεδεμένος Μέλος Κ

• Ωραία τα λες! 0
« Απάντηση #6 στις: 24 Νοε 2010, 15:39 »
Το μαντου το κανω, της φυματιωσης οχι.
Αυτο ηθελα να ξερω αν υπογραφοντας, υπογραφω και για το εμβολιο της φυματιωσης.
Σε ευχαριστω.

Αποσυνδεδεμένος mama

• Πολύγραφος Δημιουργός
  • Ωραία τα λες! 0
« Απάντηση #7 στις: 24 Νοε 2010, 15:45 »

Εγω πριν 2 χρονια δεν ειχα υπογραψει...και νομιζω οτι δεν το ειχαν κοιταξει καν..ποιος υπογραψε και ποιος οχι... και της εκαναν το μαντου..οποτε μετα ημουν σ αναμενα καρβουνα και τους ειχα τονισει οτι η ελενα δεν θα το κανει (και καλα επειδη ειχε κανει πριν 10 μερες εμβολιο) και το ειχα πει ακισ την δασκαλα της και στην ιδια..οτι να πει οτι η μαμα της δεν συμφωνει και να μην καθισει...

Αποσυνδεδεμένος Ελιζώ

• Ωραία τα λες! 3
« Απάντηση #8 στις: 24 Νοε 2010, 15:52 »
mama έπεσες στην περίπτωση εσύ.
Στο σχολείο της Νεφέλης ένας συμμαθητής της λόγω αλλεργίας δεν έπρεπε να το κάνει.
Το πρόσεξαν, μετά από παράκληση της μητέρας του, και δεν το έκανε.
Όπως και όσοι άλλοι δεν είχαν υπογράψει ότι δέχονται!

Αποσυνδεδεμένος Μέλος Κ

• Ωραία τα λες! 0
« Απάντηση #9 στις: 30 Νοε 2010, 17:14 »
Τελικα απ οτι μου ειπε ο μικρος, μόνο ενα κοριτσακι εκανε το μαντου απο την ταξη του.

Αποσυνδεδεμένος mama

• Πολύγραφος Δημιουργός
  • Ωραία τα λες! 0
« Απάντηση #10 στις: 30 Νοε 2010, 21:05 »
Τελικα απ οτι μου ειπε ο μικρος, μόνο ενα κοριτσακι εκανε το μαντου απο την ταξη του.

Αυτο μαλλον σημαινει οτι σχ ολοι εχουν για παιδιατρο την δικη μου παιδιατρο (ειναι κατα του εμβολιου αυτου :yeah:).και δεν κανω πλακα...οτι πρπεει να ειναι η ιδια
Δλδ μονο ενα παιδακι απ την ταξη σας θα κανει το εμβολιο της φυματιωσης ?

Ελιζα το οτι εκανε το μαντου ..δεν μας πειραζει..ετσι κι αλλιως το κανουμε καθε 2 χρονια περιπου... το αλλο εμβολιο δεν θελουμε που ειναι 100 χρ και δεν προφυλασει παρα ενα 20%... ;)

Αποσυνδεδεμένος Ελιζώ

• Ωραία τα λες! 3
« Απάντηση #11 στις: 01 Δεκ 2010, 11:27 »
Εμείς το είχαμε κάνει πρόπερσι μετά από υπόδειξη της παιδιάτρου μας.
Τώρα στο ότι το εμβόλιο είναι 100 χρόνων, θα συμφωνήσω μαζί σου. Πρέπει κάποια στιγμή να το ερευνήσουν και να δημιουργήσουν ένα που θα καλύπτει περισσότερα στελέχη.
Όπως για παράδειγμα το Prevenar 13 που μας ζητήθηκε να κάνουμε στα παιδιά μέχρι 5 ετών από τον παιδικό σταθμό της Ναντίνας.

Αποσυνδεδεμένος mama

• Πολύγραφος Δημιουργός
  • Ωραία τα λες! 0
« Απάντηση #12 στις: 01 Δεκ 2010, 22:46 »

Όπως για παράδειγμα το Prevenar 13 που μας ζητήθηκε να κάνουμε στα παιδιά μέχρι 5 ετών από τον παιδικό σταθμό της Ναντίνας.

Aυτο το εχουμε κανει...αλλα ειναι σχετικο με την φυματιωση?  :dontknow:... δεν ειναι στα υποχρεωτικα το πρεβεναρ? :dontknow:(εμεις παντως το ειχαμε γραψει στο βιβλιαριο και δεν το πληρωσαμε (το μονο που ειχαμε πληρωσει ηταν της ανεμοβλογιας  που οταν καναμε την πρωτη δοση...δεν ηταν ακομα στα υποχρεωτικα...)

Αποσυνδεδεμένος Μέλος Κ

• Ωραία τα λες! 0
« Απάντηση #13 στις: 02 Δεκ 2010, 08:51 »
Το prevenar δεν ειναι για τον πνευμονιοκοκκο? Δεν νομιζω οτι εχει σχεση με το εμβολιο της φυματιωσης. Και τα παιδια μου το εχουν κανει.
Κοριτσια ποσες δοσεις εχετε κανει το εμβολιο της ανεμοβλογιας?

Αποσυνδεδεμένος Ελιζώ

• Ωραία τα λες! 3
« Απάντηση #14 στις: 02 Δεκ 2010, 13:21 »

Aυτο το εχουμε κανει...αλλα ειναι σχετικο με την φυματιωση?  :dontknow:... δεν ειναι στα υποχρεωτικα το πρεβεναρ? :dontknow:(εμεις παντως το ειχαμε γραψει στο βιβλιαριο και δεν το πληρωσαμε (το μονο που ειχαμε πληρωσει ηταν της ανεμοβλογιας  που οταν καναμε την πρωτη δοση...δεν ηταν ακομα στα υποχρεωτικα...)

Καλέ φυσικά και δεν έχουν σχέση. Εγώ το ανέφερα επειδή είναι καινούργιο!
Και εμείς έχουμε κάνει το Prevenar, και μάλιστα στη Ναντίνα ήταν το δεύτερο εμβόλιο (λόγω του ότι η Νεφέλη πήγαινε παιδικό).
Τώρα κυκλοφορεί το Prevenar 13, νέο εμβόλιο, που καλύπτει περισσότερα στελέχη.
Οι παιδίατροι λοιπόν στους παιδικούς σταθμούς (και όχι μόνο) ενημερώνουν τους γονείς ότι πρέπει να το κάνουν όλα τα παιδιά μέχρι 5 ετών.
Απλά το ανέφερα επειδή έγινε αναφορά για την παλαιότητα του εμβολίου της φυματίωσης. ;)