Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε κάνοντας κλικ εδώ... Η εγγραφή είναι εντελώς δωρεάν και επιτρέπει την καλύτερη παρακολούθηση του φόρουμ

Μωράκια

Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.

Αποστολέας Θέμα: Η ζωή...στην Γερμανια  (Αναγνώστηκε 13080 φορές)

Αποσυνδεδεμένος Αλκυόνη

• Πολυγραφότατος Δημιουργός
  • Ωραία τα λες! 0
Η ζωή...στην Γερμανια
« στις: 27 Δεκ 2010, 09:16 »
Σκεφτηκα να ξεκινησω αυτο το θεμα, επειδη καμια φορα ολοι λιγο πολυ σκεφτομαστε πως θα ηταν αν...ζουσαμε αλλου.
Πολλοι απο μας εχουν διαφορες εμπειριες απο διαφορες χωρες ειτε γιατι ζουν μονιμα εκει ειτε γιατι εχουν ζησει καποιο διαστημα εκει.

Οτι θελετε να μαθετε για την Γερμανια, απο κοινωνικη ασφαλιση, συστημα παιδειας, δυνατοτητες εργασιας..οτιδηποτε... μπορειτε να με ρωτησετε.

Θα μπορουσα πχ να λυσω αποριες, να σβησω προκαταληψεις να ξεδιαλυνω το νεφελωμα γυρω απο καποια απιαστα ονειρα. ;)
« Τελευταία τροποποίηση: 29 Δεκ 2010, 00:24 Aπό Nelke »
...ένα καλυβάκι, μια μικρούλα αυλή...για το παιδί! Τούτη ειν η ζωή μας, τιποτε αλλο

Αποσυνδεδεμένος Μέλος Κ

• Διακεκριμένος Δημιουργός
  • Ωραία τα λες! 1
  • Λατρευω τα κουκλιά μου!!!!!!
Απ: Η ζωή σε άλλες χώρες
« Απάντηση #1 στις: 27 Δεκ 2010, 10:25 »
Εχω την εντυπωση οτι εχουμε τετοια θεματακια με το ονομα "η ζωη στην.....". Ριξε μια ματια.

Αποσυνδεδεμένος Αλκυόνη

• Ωραία τα λες! 0
Απ: Η ζωή...στην Γερμανια
« Απάντηση #2 στις: 29 Δεκ 2010, 10:39 »
ok το αλλαξα :)
...ένα καλυβάκι, μια μικρούλα αυλή...για το παιδί! Τούτη ειν η ζωή μας, τιποτε αλλο

Αποσυνδεδεμένος Alda

• Ωραία τα λες! 55
  • Οι άντρες της ζωής μου....ο κόσμος μου όλος!!!
    • Loved
« Απάντηση #3 στις: 04 Ιαν 2011, 08:04 »
"Οτι θελετε να μαθετε για την Γερμανια, απο κοινωνικη ασφαλιση, συστημα παιδειας, δυνατοτητες εργασιας..οτιδηποτε... μπορειτε να με ρωτησετε."

Καλημέρα και Χρόνια πολλά.....Με βάση αυτό το ποστ που τώρα το είδα θα ήθελα να μας δώσεις κάποιες πληροφορίες αν δεν σου κάνει κόπο για την ζωή στη Γερμανία και κυρίως τώρα που σχεδόν ολόκληρη η Ευρώπη ζει υπό κάποια μορφή κρίσης. Υπάρχουν ακόμα δουλειές διαθέσιμες όπως υπήρχαν κάποτε;Και δεν μιλάω φυσικά για εξειδικευμένες δουλειές αλλά ακόμα και για δουλειές εργάτη. Επίσης τα ενοίκια και το κόστος ζωή σε σύγκριση με τους μισθούς είναι πολύ υψηλό;;...(θα μου πεις υψηλότερο από αυτό της Ελλάδας μπορεί να είναι;;)...Όποτε έχεις το χρόνο και την όρεξη γράψε μας κάτι!!!!

Αποσυνδεδεμένος Αλκυόνη

• Ωραία τα λες! 0
« Απάντηση #4 στις: 04 Ιαν 2011, 08:53 »
Καλημερα σου και Χρονια πολλα

Καταρχην να επισημανω πως δεν μπορουμε να μιλησουμε γενικα για ολες τις περιοχες της Γερμανιας το ιδιο. Τοσο οσο αφορα το κοστος ζωης οσο και για τις θεσεις εργασιας.

Ας ξεκινησω απτα ενοικια. Υπαρχει μεγαλη διαφορα απο περιοχη σε περιοχη. Δηλ. ενω η Φρανκφουρτη και το Μοναχο θεωρουνται απτις ακριβοτερες πολεις οσο αφορα το ενοικιο. Σαυτο το θεμα μπορει να ενημερωθει ομως ο καθε πολιτης, γιατι υπαρχουν ορια στο υψος των ενοικιων που τα θετει ο δημος. Ετσι ενω σε καποιες περιοχες του Βερολινου θα βρεις 3αρι, 60 τμ με 300 Ευρω κρυο (συνηθως παει απο 50 ως 100 Ευρω συν κοινοχρηστα για καθε ατομο που μενει μεσα), στο Μοναχο ή στο Αμβουργο στις ακριβες περιοχες θα χρειαστεις και 900αρι ή και 1200 για κατι παρομοιο.
Εξαρταται που θα μενεις, σε ποια πολη, σε ποια περιοχη, και απτις απαιτησεις σου.
Υπαρχει μια πολυ καλη σελιδα www.immobilienscout24.de οπου μπορεις να βαλεις ποια πολη θελεις (φυσικα αν δεν ζεις εδω δεν ξερεις ποια περιοχη στην πολη ειναι περιζητητη και ποια οχι...αλλα ρωτας και μαθαινεις), βαζεις αριθμο δωματιων και τμ και πατας αναζητηση. Εχουν και φωτογραφιες απτα σπιτια.
Σε γενικες γραμμες ομως τα σπιτια βρισκονται σε πολυ καλη κατασταση. Αρκει να μην διαλεξεις τα πιο φθηνα.

Οπου κιαν επιλεξεις να ζησεις εδω στην Γερμανια, υπαρχουν αρκετα δημοτικα παρκα, παιδικες χαρες (ασφαλεις!), λιμνουλες, ποταμια ναι μεχρι και θαλασσα υπαρχει στα βορεια της χωρας και λιμανια!
Βιβλιοθηκη και πνευματικο κεντρο εχει το καθε χωριουδακι οπως επισης και παιδικους σταθμους και σχολεια. Σε περιπτωση που το χωριουδακι ειναι πολυ μικρο πληρωνει η πολη και μεταφερονται τα παιδια με σχολικο στο κοντινο σχολειο.

Θεσεις εργασιας; Οχι δεν ειναι πλεον ο παραδεισος του '60 ή και του '80. Φυσικα υπαρχει και εδω κριση. Αλλα κριση υπαρχει κυριως στον κλαδο των ανεδικευτων εργατων. Και αυτο γιατι οι εργοστασιαρχες και οι μεγαλες εταιρειες προτιμουν να μεταφερουν την παραγωγη σε χωρες με φθηνο εργατικο δυναμικο. Γιαυτο τον λογο εχουν ανθισει εδω, ιδιως στον κλαδο των εργατων, οι εταιρειες δανεισμου προσωπικου.
Αυτες απασχολουν κοσμο και κοσμακη με 1100 ευρω συνηθως, και με συμβαση. Συνηθως μετα απο ενα εξαμηνο ή γινεται ανανεωση συμβουλαιο ή ψαχνεις για την επομενη εταιρεια δανεισμου προσωπικου. Δηλ. αυτοι ειναι οι εργοδοτες σου αλλα εσυ δουλευεις σε εταιρειες του τυπου Daimler κτλ.
Οσοι ειναι εδω βολεμενοι απευθειας σε τετοιες εταιρειες(με αμεσο εργοδοτη τις ιδιες τις εταιρειες) πχ Bosch, Daimler κτλ οχι μονο παιρνουν πολυ καλα λεφτα αλλα εχουν και ενα σωρο πριμ. Επισης αυτες οι εταιρειες φροντιζουν και για προγραμματα επιμορφωσης. ΕΤσι ουκ ολιγοι απο τους ανεδικευτους γινανε μηχανικοι, ηλεκτρολογοι κτλ.

Το ωραιο εδω ειναι πως μπορεις, σε οποια ηλικια και αν βρισκεσαι να μαθεις μια αλλη δουλεια. Ακομη να πω πως τον κλαδο κοινωνικης εργασιας δηλ. πχ σε γηροκομεια κτλ υπαρχει ζητηση. Αλλα δεν γνωριζω κανεναν που να ζητησε δουλεια εδω και να μην βρηκε. ΑΡκει ομως και το τονιζω αυτο να μην ντρεπεται κανεις για την δουλεια.
Πχ οπως ανεφερα και καπου αλλου ο αδερφος μου φυσικος σπουδασε και δουλευε εναμιση χρονο σε φαστφουνταδικο μεχρι να διοριστει.
Αν εχει καποιος ορεξη για δουλεια, και μερακι για μαθηση σου ανοιγονται πορτες.
Και ...υπαρχει αξιοκρατια. Σιγουρα δεν ειναι αγιοι και εδω κανουν τις μιζες τους αλλα συνηθως ....δεν χρειαζεται γλωσσα ;)

www.arbeitsagentur.de
ειναι η επισημη ιστιοσελιδα για ανευρεση εργασιας. Συνηθως οι γερμανοι στις αγγελιες δεν γραφουν για μισθο, αλλα αν θες κατι συγκεκριμενα για εναν συγκεκριμενο κλαδο ρωτα με.
Πχ μια δασκαλα παιδικου παιρνει 1300 ευρω, μια πωλητρια 1500 περιπου, στο φαστφουνταδικο ενα 800αρι, σαν καθαριστρια ως και 800, σαν βοηθος σε γηροκομειο απο 400 ως και 1200 (εξαρταται απτον φορεα και απτις ωρες εργασιας)
Ενας εργατης στην Bosch μπορει να παιρνει 3000 καθαρο μισθο οσα δηλ. και ενας μηχανολογος μηχανικος...γιαυτο δηλ. οι εταιρειες προτιμουν τους δανεικους εργατες.

Για παιδικο κτλ εξαρταται απο 4 παραγοντες. Σε ποια πολη μενεις (καθε δημος βγαζει δικη του λιστα ), ποσα παιδια μενουν στο σπιτι, και ποσο ειναι το εισοδημα της οικογενειας, αλλα και φυσικα ποσες ωρες θελεις να σου προσεχουν το παιδακι σου.
Επισης υπαρχουν εδω και ειδικευμενες ντανταδες που ειτε τα προσεχουν ως 4 παιδακια συνολικα στο σπιτι τους, ή ερχονται στο σπιτι σου. Το ολο διοργανωνεται απο κρατικο φορεα σε καθε πολη.

Κοστος ζωης;
Φυσικα εξαρταται και το πως θελεις να ζεις. Αυτο νομιζω ισχυει παντου.
Αναλογως το μαγαζι που θα πας για τροφιμα...μπορεις με ενα 50αρικο να γεμισεις το καροτσακι, για μια βδομαδα, παιρνοντας τα αναγκαια και οχι μαρκες. Μπορεις ομως και να δωσεις ενα 100αρικο για μια βδομαδα και να παρεις και του πουλιου το γαλα.
Στα φρουτα και στα λαχανικα εμεις πηγαινουμε σε μαγαζια οικολογικης διατροφης οπου ειναι μεν λιγο ακριβοτερα αλλα εφοσον προκειται για τα παιδια, νομιζω αξιζει.
Το γαλα ειναι πιο φθηνο εδω, τα σαμπουαν και ειδη υγεινης ειναι πιο φθηνα, τα ζαρζαβατικα πιο ακριβα αποτι στην Ελλαδα.
Κρεας βρισκεις και φθηνο. Αν θες ποικιλια σε ψαρι παραγγελνεις σε ορισμενα μαγαζια ή πας στην ψαραγορα πχ στο Αμβουργο εχει ή και στην Στουτγκαρδη.

Η παιδεια ειναι δωρεαν. Και οταν λεω δωρεαν το εννοω. Δηλ. δεν βγαινει απο καθε γωνια και φροντιστηριο. Δεν ειναι απαραιτητο οπως στην Ελλαδα.
Τα βιβλια συνηθως δανειζονται στην αρχη της χρονιας στους μαθητες, και επιστρεφονται σε αρτια κατασταση πισω.

Για το θεμα της υγειας ...τι να πω; Παρολο που λογω κρισης αναστεναξαν και τα γερμανικα ασφαλιστικα ταμεια, υπαρχει κατα την γνωμη μου ενα τελειο κοινωνικοτατο συστημα υγειας. Ακομη και ανεργος αν μεινεις, παραμενεις ασφαλισμενος για το μισο απτην διαρκεια εργασιας σου. Δηλ. αν δουλευες δυο χρονια και μεινεις ανεργος, μενεις ασφαλισμενος απτο κρατος για αλλον εναν χρονο. αλλιως...υπαρχουν και τα κοινωνικα επιδοματα...

Μια αλλη μερα θα γραψω για τα σχολεια

Παντως τα πηγαινουν απτο δημοτικο για κολυμβηση παγοδρομια και στοιβο. Επισης καθιερωμενο για καθε 3η ή 4η ταξη εδω ειναι και το διπλωμα οδηγησης ποδηλατου για τα παιδια, ετσι ωστε να μαθουν τους βασικους κανονες οδικης κυκλοφοριας.

Α για το θεμα της φορολογησης, υπαρχουν 5 κατηγοριες φορολογησης μισθου.
Ενας παντρεμενος με παιδια πληρωνει το ενα τριτο του μικτου στον φορο

Και ακομη αυτο που μου αρεσει πολυ εδω ειναι οτι μπορεις να βαλεις το παιδι στο καροτσακι, ή αν ειναι μεγαλυτερο στο ποδηλατο και να πας παντου!

Τι αλλο θελεις να μαθεις; Ρωτας απλα :)
« Τελευταία τροποποίηση: 04 Ιαν 2011, 09:02 Aπό Nelke »

Αποσυνδεδεμένος Alda

• Ωραία τα λες! 55
  • Οι άντρες της ζωής μου....ο κόσμος μου όλος!!!
    • Loved
« Απάντηση #5 στις: 04 Ιαν 2011, 13:44 »
Σ΄ευχαριστώ πολύ για το χρόνο που διέθεσες για να μου δώσεις τις πληροφορίες αυτές...Τις έχω εκτυπώσει για να τις μελετήσω εκτενέστερα στο σπίτι μιας και ήταν μια πολύ δύσκολη μέρα και συνεχίζει να είναι εδώ στη δουλειά.......(η μέρα μας ξεκίνησε με την έφοδο τριών ατόμων από το ΣΔΟΕ για έλεγχο που δεν είχαν και την καλύτερη συμπεριφορά......πρωτότυπο αυτό για την Ελλάδα)......και θα απαντήσω εκτενέστερα ή ακομα και ίσως να χρειαστώ κάποιες περαιτέρω πληροφορίες σχετικά. Ένα από τα βασικά πράγματα που με τρομάζει είναι σίγουρα η γλώσσα καθώς μπορεί να μιλάω και να συννενοούμε μια χαρά με τα αγγλικά , ξέρω όμως ότι δεν τους ικανοποιεί απόλυτα η επικοινωνία σε γλώσσα πλην της δικής τους και αυτό με αγχώνει αφάνταστα ίσως όμως να είναι και λίγο υπερβολικό εκ μέρους μου......Σ'ευχαριστώ και πάλι!!!  :) :)

Αποσυνδεδεμένος mamamaria

• Ωραία τα λες! 55
« Απάντηση #6 στις: 04 Ιαν 2011, 14:30 »
Και ακομη αυτο που μου αρεσει πολυ εδω ειναι οτι μπορεις να βαλεις το παιδι στο καροτσακι, ή αν ειναι μεγαλυτερο στο ποδηλατο και να πας παντου!

Αυτό μου αρέσει κι εμένα σε όλες τις ευρωπαϊκές πόλεις. Είναι τόσο φυσιολογικό το να πηγαίνεις παντού με το μωρό σου! Στην Ελλάδα κοντεύουμε να θεωρήσουμε τα μωρά ... ψαράκια που δεν πρέπει να βγαίνουν από τη γυάλα τους!

Αποσυνδεδεμένος Ειρήνη

• Ωραία τα λες! 32
« Απάντηση #7 στις: 06 Ιαν 2011, 22:02 »
Eνδιαφέρον. Εμένα θα με ενδιέφερε αν εσείς έχετε αντιμετωπίσει ρατσισμό, ή γενικά πως αντιμετωπίζονται οι μετανάστες.

Αποσυνδεδεμένος Αλκυόνη

• Ωραία τα λες! 0
« Απάντηση #8 στις: 06 Ιαν 2011, 22:28 »
Οπως σε ολες τις χωρες του κοσμου...παντου υπαρχουν ανεγκεφαλοι.
Εχω βαρεθει ομως να ακουω για τα αισχη του παρελθοντος και την αιγλη καποιων αλλων αρχαιων λαων.
Εγω ξερω πως εδω ενας στους 10 ειναι ξενος. Πως υπαρχει μια multikulti κοινωνια. Μεγαλωσαμε με τουρκακια, γερμανακια, ιταλακια, ελληνακια και ρωσακια και αφρικανακια κτλ κτλ. Και ημασταν μια μεγαλη παρεα.
Αν μεγαλωνεις ετσι...ξεστραβωνεσαι.
Και ξερω πως το κρατος σαν κρατος ανοιγει τις αγκαλιες του σε οσους μπορει. Και ακομη οσοι ερχονται αναζητωντας πολιτικο ασυλο δεν τους παραπετανε, αλλα τους προσφερουνε στεγη, τροφη και ασφαλεια υγειας.
Δεν βλεπω σαν κοινωνια να συμπεριφερονται στους ξενους σαν πολιτες β κατηγοριας. Αλλα υπαρχει μια διαφορα κουλτουρας. Πχ καποιοι πολιτες απο καποιες χωρες προσπαθουν να κλεισουν τον κλοιο τους, μενουν μεταξυ τους και αρνουνται να δεχθουν καθε στοιχειο της γερμ. κουλτουρας. Μερικοι αρνουνται να μαθουν και την γλωσσα και ζουν σε μια παραλληλη διασταση. Στην παραπερα γειτονια πισω απτην εκκλησια την ευαγγελικη ειναι η ορθοδοξη και λιγα μετρα πιο περα το τζαμι.
Οταν σεβεται ο ενας τα πιστευω του αλλου δεν τιθεται θεμα ρατσισμου.
Και ετσι πως το ζω εγω εδω το ολο, εδω και 23 χρονια δεν βλεπω κατι τετοιο.
Δεν αμφισβητω φυσικα πως υπαρχουν και οι ακροδεξιοι, αλλα ειναι λιγοι, οπως φυσικα και υπαρχουν και στην Ελλαδα και στις αλλες χωρες.
Υπενθυμιζω ενας στους 10 ειμαστε ξενοι ;)

Αποσυνδεδεμένος Ειρήνη

• Ωραία τα λες! 32
« Απάντηση #9 στις: 06 Ιαν 2011, 22:48 »
Εγω ξερω πως εδω ενας στους 10 ειναι ξενος. Πως υπαρχει μια multikulti κοινωνια. Μεγαλωσαμε με τουρκακια, γερμανακια, ιταλακια, ελληνακια και ρωσακια και αφρικανακια κτλ κτλ. Και ημασταν μια μεγαλη παρεα.
Αν μεγαλωνεις ετσι...ξεστραβωνεσαι.
Μην το λες. Υπάρχουν καθηγητές που δουλεύουν στο σχολείο μου, σχολείο με πρόσφυγες που είναι ρατσιστές. Καμιά φορά η επαφή δεν είναι αρκετή.

Αποσυνδεδεμένος Αλκυόνη

• Ωραία τα λες! 0
« Απάντηση #10 στις: 06 Ιαν 2011, 22:51 »
α και κατι ακομα περι ρατσισμου, οποιο και επαναλαμβανω οποιοδηποτε παιδακι γεννηθει εδω παιρνει και την γερμανικη υπηκοοτητα.
Εχει δηλ. δυο υπηκοοτητες ως τα 18 του, οποτε και αποφασιζει, νομιζω εχει περιθωριο ως τα 21 να αποφασισει.
Για οσους εχουν υπηκοοτητα χωρας εντος ΕΕ, τοτε το παιδι μπορει να κρατησει και τις 2 υπηκοοτητες αν θελει ;)

Δεν μιλαω μονο για επαφη μιλαω για ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ ΚΑΙ ΣΥΝΝΕΝΟΗΣΗ ;)
και...αλλο Αυστραλια αλλο Γερμανια

μπορει καποτε οι Γερμανοι να κανανε αισχη...αλλα τωρα τουλαχιστον δεν αρνουνται να δωσουν βιζα σε καποιον που εχει παιδι με συνδρομο Down.
Συνεβη προσφατα στην Αυστραλια. Ηταν παιδι γιατρου

Αποσυνδεδεμένος Αλκυόνη

• Ωραία τα λες! 0
« Απάντηση #11 στις: 06 Ιαν 2011, 22:57 »
@Alda --> ναι η γνωση της γλωσσας ειναι απαραιτητη. Οι δημοι μαλιστα διοργανωνουν στα σχολεια και απογευματινα τμηματα γερμανικης για τους γονεις των παιδιων ετσι ωστε να τα μαθουν σωστα

Αποσυνδεδεμένος OLSTE

• Ολιγόγραφος Δημιουργός
  • *
  • Ωραία τα λες! 0
« Απάντηση #12 στις: 28 Φεβ 2011, 15:45 »
Οτι θελετε να μαθετε για την Γερμανια, απο κοινωνικη ασφαλιση, συστημα παιδειας, δυνατοτητες εργασιας..οτιδηποτε... μπορειτε να με ρωτησετε.

καλημέρα, σκεφτόμαστε όπως τόσοι άλλοι να φύγουμε και με έχει πιάσει άγχος για το τι θα συναντήσουμε στη Γερμανία. Ο σύζυγος μου έχει νταλίκα διεθνών μεταφορών οπότε πιο πολύ ζει έξω και γι' αυτό είναι και ο πιο χαλαρός με τη μετανάστευση. Εμένα το μόνο που με φοβίζει είναι οι ηλικίες των παιδιών (3η Λυκείου πάει ήδη η μεγάλη και έκτη δημοτικού η μικρή), οπότε σίγουρα θα έχουμε θέματα με τη γλώσσα. έχω επισκεφτεί τη Γερμανία και πραγματικά έχω μείνει άναυδη με την τάξη και την καθαριότητα, πρωτόγνωρα πράγματα για τους Έλληνες.
θα ήθελα αν και όποτε θες να μου απαντήσεις σχετικά με τα παιδιά, εάν έχεις ακούσει από αντίστοιχες ηλικίες πόσο δύσκολη είναι η προσαρμογή καθώς επίσης τι κινήσεις πρέπει να κάνει κάποιος για να προετοιμάσει το έδαφος της εγκατάστασης του εκεί, πχ.σπίτι , δήμος , σχολείο ,δεν ξέρω από που να αρχίσω και πως.
σ' ευχαριστώ εκ των προτέρων     

Αποσυνδεδεμένος Ντόρις

• Μωράκια Administrator
  • Ωραία τα λες! 68
  • Μες στα δύσκολα, εσύ να με κρατάς...
    • Full
    • Μωράκια
« Απάντηση #13 στις: 28 Φεβ 2011, 17:17 »
Λυπάμαι το συγκεκριμένο μέλος δεν μπορεί να σου απαντήσει γιατί του έχει απαγορευτεί η είσοδος για αγενή συμπεριφορά. Το μόνο που μπορώ να κάνω, είναι να σου στείλω προσωπικά το emaιl  (αν το έχει δώσει) ώστε να σου απαντήσει επί προσωπικού αν το θέλει. :-\

Καλώς ήρθες στο φόρουμ! :Κ: :Κ: :Κ: :Κ:

Κάθε μέρα γίνε αυτό που πραγματικά ΕΙΣΑΙ!

Αποσυνδεδεμένος OLSTE

• Ολιγόγραφος Δημιουργός
  • *
  • Ωραία τα λες! 0
« Απάντηση #14 στις: 28 Φεβ 2011, 23:51 »
οκ  :euxaristo: