Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε κάνοντας κλικ εδώ... Η εγγραφή είναι εντελώς δωρεάν και επιτρέπει την καλύτερη παρακολούθηση του φόρουμ

Μωράκια

Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.

Αποστολέας Θέμα: Πειραματικα, μουσικα Γυμνασια κτλ.  (Αναγνώστηκε 1293 φορές)

Αποσυνδεδεμένος Μέλος Κ

• Διακεκριμένος Δημιουργός
  • Ωραία τα λες! 0
  • Λατρευω τα κουκλιά μου!!!!!!
Η κορη μου απο τον Σεπτεμβρη θα παει πρωτη γυμνασιου.
Ειναι ενα παιδι με μεγαλες δυνατοτες και δεν το λεω μονο εγω ως μαμα της αλλα και ολοι οι δασκαλοι που εχει περασει.... Θελουμε κατι καλυτερο για αυτην απο το Γυμνασιο της γειτονιας μας το οποιο δεν ειναι καλο αλλα επιπλεον θα εχουμε προβλημα γιατι εκει θα πανε τα παιδια που ουσιαστικα μας "αναγκασαν" να κανουμε μεταγραφη απο το παλιο της δημοτικο.
Η κορη μου αλλωστε μου ανακοινωσε πριν λιγες μερες οτι δεν θελει να παει σε "απλο" (?) Γυμνασιο και δεν θελει καν να βρεθει αντιμετωπη με την παλια κατασταση.
Ετσι ξεκιναμε να ψαξουμε τα κοντινα σχολεια, τις προυποθεσεις κτλ.
Ομως δεν ξερω τι προσφερει το καθε σχολειο. Αξιζει τον κοπο να παει το παιδι? Χρειαζονται εξετασεις ή γινεται με κληρωση? (Δεν εχω καταλαβει).
Θυμαμαι οτι περσι καποια στιγμη το δημοτικο μας, εβγαλε μια λιστα με διαφορα σχολεια αλλα δεν μπορω να θυμηθω ποτε το εκανε. Να παω να ρωτησω την διευθυντρια?
Στο ιντερνετ βρηκα το κοντινοτερο πειραματικο Γυμνασιο (Οπως και το μουσικο Γυμνασιο) οτι ειναι στον διπλανο μας δημο. Αυτο σημαινει οτι το παιδι θα χρειαζεται συγκοινωνια για να παει.
Εννοειται οτι φοβαμαι να βαλω ενα 12χρονο παιδι σε λεωφορειο και να παει στο σχολειο. Δεν ξερω και αν για το Πειραματικο θα χρησιμοποιει μονο 1 λεωφορειο.
Για εμενα θα ειναι δυσκολο να την πηγαινω γιατι εχω και τον μικρο ο οποιος θα συνεχιζει να πηγαινει στο δημοτικο. Βοηθεια δεν υπαρχει απο πουθενα. Δεν μπορω να βασιστω στην πεθερα μου γιατι φευγει συχνα για το χωριο και εξαφανιζεται για μηνες οποτε φοβαμαι οτι θα μεινω ξεκρεμαστη.
Δεν ξερω επισης αν μπορει ο αντρας μου να την πηγαινει καθημερινα στο σχολειο γιατι τα ωραρια του ειναι διαφορετικα. Επισης μην ξεχναμε οτι εχει και τις 32ωρε βαρδιες που σημαινει οτι δεν θα ειναι σπιτι καποιες φορες.
Οπως βλεπεται υπαρχουν δυσκολιες που δεν ξερω αν μπορουν να ξεπεραστουν.
Παρ ολ αυτα πιστευετε οτι αξιζει να το ψαξουμε παραπανω? Αξιζουν αυτα τα σχολεια?
Με φοβιζει και η αντιδραση της μικρης μου αν αναγκαστει να παει στο Γυμνασιο της γειτονιας μας που δεν θελει....

Αποσυνδεδεμένος Αλκυόνη

• Πολυγραφότατος Δημιουργός
  • Ωραία τα λες! 0
Απ: Πειραματικα, μουσικα Γυμνασια κτλ.
« Απάντηση #1 στις: 03 Ιαν 2011, 08:43 »
Εφοσον σας δινεται η δυνατοτητα να επιλεξετε...Τωρα ομως δεν ξερω κατα ποσο αξιζουν αυτα τα γυμνασια που περιγραφεις. Αν πραγματι ειναι καλα αξιζει ο κοπος για το πηγαινε ελα. Δεν οδηγας; Να την πηγαινεις με το αυτοκινητο...
Αν και νομιζω πως 12 χρονων ειναι αρκετα μεγαλη να παρει ενα λεωφορειο ή και δυο αν χρειαστει. Αλλα ισως εχουν και σχολικο ή ισως εχουν διοργανωσει κατι οι υπολοιποι γονεις. Παρε ενα τηλ. και ρωτησε και ρωτας απευθειας και για τις προδιαγραφες εγγραφης ;)
...ένα καλυβάκι, μια μικρούλα αυλή...για το παιδί! Τούτη ειν η ζωή μας, τιποτε αλλο

Αποσυνδεδεμένος Μέλος Κ

• Ωραία τα λες! 0
« Απάντηση #2 στις: 03 Ιαν 2011, 11:28 »
Εφοσον σας δινεται η δυνατοτητα να επιλεξετε...Τωρα ομως δεν ξερω κατα ποσο αξιζουν αυτα τα γυμνασια που περιγραφεις. Αν πραγματι ειναι καλα αξιζει ο κοπος για το πηγαινε ελα. Δεν οδηγας; Να την πηγαινεις με το αυτοκινητο...
Αν και νομιζω πως 12 χρονων ειναι αρκετα μεγαλη να παρει ενα λεωφορειο ή και δυο αν χρειαστει. Αλλα ισως εχουν και σχολικο ή ισως εχουν διοργανωσει κατι οι υπολοιποι γονεις. Παρε ενα τηλ. και ρωτησε και ρωτας απευθειας και για τις προδιαγραφες εγγραφης ;)
Σχολικο δεν εχουν  απ οσο γνωριζω. Γενικα σπανια εχει σχολικο δημοσιο σχολειο στην Ελλαδα.
Επισης δυστυχως τα πραγματα απο θεμα εγκληματικοτητας ειναι αρκετα δυσκολα οποτε δεν θα την αφηνα με τιποτα μονη της να παρει λεωφορειο. Φαντασου επισης οτι ο δρομος που θα περιμενει το λεωφορειο ειναι κεντρικος και σκοτωστρα!!!! Κανενας δεν σεβεται κανεναν!!!! Οποτε με τιποτα δεν θα αφηνα το παιδι που μολις θα εχει κλεισει τα 12 να χρησιμοποιησει μονο του οποιοδηποτε μεσο μεταφορας στην Ελλαδα.
Το να την πηγαινω εγω με το αυτοκινητο ειναι ισως μια λυση αλλα τι θα γινει η μικρος? Δεν προλαβαινουμε με τα ωραρια αφου και τα δυο μπαινουν στις 8.10 . Το να αφηνω τον μικρο μιση ωρα νωριτερα στο σχολειο δεν ειναι λυση. Για να παω την μεγαλη (αν ειναι εκει που φανταζομαι) θελω 20 με 30 λεπτα και αλλα τοσο για να γυρισω....
Εκει δηλαδη ειναι το μεγαλο μου προβλημα, η μετακινηση αν φυσικα την παρουν. Εαν ειχε παρεα να πηγαινει δεν θα το σκεφτομουν τοσο.
Θα δω... θα δω...
Πρεπει να βρω τις λιστες με τα σχολεια .

Αποσυνδεδεμένος Ελιζώ

• Ωραία τα λες! 3
  • Να μ' αγαπάς με τα λάθη μου όλα στη σειρά....
    • http://mammael.blogspot.com
« Απάντηση #3 στις: 03 Ιαν 2011, 15:39 »
Λοιπόν με βάση αυτό: Επιλογή μαθητών για φοίτηση στα Πειραματικά Γυμνάσια (είναι της περσινής χρονιάς) γίνεται κλήρωση!
Και για τα μουσικά με βάση αυτό: Εγγραφή μαθητών στα μουσικά σχολεία η εγγραφή γίνεται μετά από επιλογή. Η γνώση μουσικού οργάνου θεωρείται προαιρετική, ενώ μέχρι τώρα πίστευα ότι ήταν απαραίτητη.
Οπότε θα πρέπει να συμπληρώσετε την αίτηση αλλά χωρίς να ξέρετε σίγουρα αν θα την πάρουν. Το καλύτερο που θα έχεις να κάνεις είναι, εκτός από το πως θα μετακινείται το παιδί, να δεις και αν μπορείς να την γράψεις σε Γυμνάσιο γενικής φοίτησης (αν εξαιρέσουμε αυτό που δεν θέλετε). Δεν υπάρχει κάποιο άλλο στην περιοχή σας; Μόνο ένα γυμνάσιο είναι;
Είναι τόσο σημαντικό να κάνεις κάποιον ευτυχισμένο.....

Ξεκίνα από τον εαυτό σου!

Αποσυνδεδεμένος Μέλος Κ

• Ωραία τα λες! 0
« Απάντηση #4 στις: 03 Ιαν 2011, 15:51 »
Σε ευχαριστω Ελιζω.
Και εγω για τα μουσικα σχολεια ειχα την ιδια εντυπωση, οτι θα πρεπει να ξερει μουσικο οργανο αλλα μου ειπαν πως δεν ειναι απαραιτητο.
Η δικη μου εχει κανει σχεδον 2 χρονια βιολι, στο σχολειο μαθαινουν φλογερα απο περσι ( :fofl: :fofl: :fofl:), ειναι στην χορωδια και μαλιστα προσφατα συνοδευε με το τουμπερλεκι μια συμμαθητρια της που τραγουδουσε στην σχολικη γιορτη.
Της πηραμε αρμονιο προσφατα και βγαζει αρκετα τραγουδια διαβαζοντας τις παρτιτουρες αλλα και με το αυτι μονο.
Απο εκει και περα πιστευω οτι παιζει και το μεσον που εχει ο καθενας  ;) .
Γυμνασια στην περιοχης μας εχουμε τουλαχιστον τρια. Σε αυτο που ανηκουμε θα πανε τα πιτσιρικια που της δημιουργουσαν προβλημα. Ασε που εχω ακουσει οτι δεν ειναι καλο.
Το επομενο ειναι πολυ μακρια για να παει με τα ποδια. Σε αυτο πηγαινε καποτε ο αντρας μου.
Το αλλο μου ειπαν που ειναι αλλα δεν εχω παει καθολου απο εκει. Νομιζω οτι μπορει να παει ανετα με τα ποδια.... αλλα μεταξυ μας δεν ξερω αν θα την αφησω. Αλλωστε πρεπει να περασει τον κεντρικο δρομο που εχουμε μεγαλο προβλημα για να τον περασουμε καθημερινα.
Θα το ψαξω ομως πολυ.
Αντε να δουμε...

Αποσυνδεδεμένος Ελιζώ

• Ωραία τα λες! 3
  • Να μ' αγαπάς με τα λάθη μου όλα στη σειρά....
    • http://mammael.blogspot.com
« Απάντηση #5 στις: 03 Ιαν 2011, 15:58 »
Πάντως να το ψάξεις πολύ το θέμα. Και αν είναι καλό το σχολείο που πήγαινε ο άντρας σου μην σκεφτείς την απόσταση.
Το ίδιο ισχύει και για τα υπόλοιπα ε;
Είναι τόσο σημαντικό να κάνεις κάποιον ευτυχισμένο.....

Ξεκίνα από τον εαυτό σου!

Αποσυνδεδεμένος ΧΡΥΣΟΒΑΛΑΝΤΟΥ

• Πολυγραφότατος Δημιουργός
  • Ωραία τα λες! 24
  • Αγάπα για να ζήσεις-Ζήσε για να αγαπάς!Δ.Σολωμος
« Απάντηση #6 στις: 04 Ιαν 2011, 14:39 »
Καλησπερα και καλη χρονια Σας ευχομαι! Καλη προοδο στα παιδια Σας.
Για μετεγγραφες να ρωτατε ηδη απο τα μεσα του Μαιου. Πολλα σχολεια ζητανε απο τους μαθητες να εχουνε συγκεκριμενα εφοδια και σε αλλα γινεται προσβαση απλα με σειρα προτεραιοτητος καθοτι υπαρχει μεγαλη ζητηση. Οσο πιο νωρις το ψαξεις τοσο καλυτερα.  Σιγουρα στα μουσικα σχολεια δεν υπαρχουνε ειδικα φετος τα κονδυλια που προυπηρχανε. Υπαρχει και σοβαρο προβλημα με απουσια προσωπικου σε βασικα μαθηματα οπως αυτο της μουσικης!!! Και ενω παρακολουθει κανεις 2 και 3 μουσικα οργανα, δεν υπαρχει καποιος φορεας που να το αναγνωριζει ως πιστοποιηση. Εν πασει περιπτωσει, τα μουσικα σχολεια φημιζονται ως καλα ανα την Ελλαδα, και εαν το κοριτσι εχει εφεση καλα ειναι να αξιποιησει τα προσοντα της. Καλη επιτυχια οπως εαν πραξετε! :bearhug: :bearhug: :bearhug: :bearhug: