Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε κάνοντας κλικ εδώ... Η εγγραφή είναι εντελώς δωρεάν και επιτρέπει την καλύτερη παρακολούθηση του φόρουμ

Μωράκια

Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.

Αποστολέας Θέμα: μπιμπερό  (Αναγνώστηκε 9454 φορές)

Αποσυνδεδεμένος κλαραμπελ

• Διακεκριμένος Δημιουργός
  • Ωραία τα λες! 47
  • είμαι ερωτευμένη με τους άντρες μου!!
μπιμπερό
« στις: 25 Ιαν 2011, 19:37 »
Κορίτσια, έχω αρχίσει τις αγορές για τον μπέμπη μας και έχω πελαγώσει!! Δεν ξέρω από πού να ξεκινήσω και τί να πρωτοπάρω... Κάποιες φίλες μου έχουν πει κάποια πράγματα, κάποια η μαμά μου, αλλά χρειάζομαι πααααααααααρα πολλά ακόμα, καθώς είναι το πρώτο μωράκι στην οικογένεια και δεν έχω κανέναν (π.χ. αδερφή, ξαδέρφη κτλ) να με "βολέψει"! Τέλος πάντων...
Έχω σκοντάψει στα μπιμπερό. Θέλω, φυσικά, να θηλάσω αλλά δε θα πρέπει να έχω και κανα μπιμπερό σπίτι;; Πόσα;; NUK ή Chicco;; Ρώγα σιλικόνης ή καουτσούκ; Πόσα μικρά πόσα μεγάλα;; Τα μεγάλα για γάλα, τα μικρά για τσαγάκι και νεράκι;  :Confused2: :dontknow:
Επίσης αποστειρωτή: Είδα στα jumbo έναν της chicco και μια άλλη μάρκα που είχε τη μισή τιμή από αυτόν της chicco. Λέτε να είναι καλός αυτός που δεν είναι chicco;; Δεν τον αγόρασα ακόμα... Ξέρω ότι η chicco είναι εγγύηση, αλλά με τόσα έξοδα που έχουμε σκέφτομαι και λίγο τα χρήματα η δόλια η μάνα!! :briques: :Confused2:
Επίσης: το μωρό τις πρώτες μέρες το έχουμε "φασκιωμένο";; Η μαμα μου επιμένει να πάρω πάνες για να το τυλίγω τις πρώτες μέρες. Εγώ δεν ξέρω καν πώς να τις φορέσω στο μωρό..  :fofl: :fofl:
Αχ, τί θα κάνω;;!! :pomocy:

:bearhug: :sendkiss: :sendkiss:

Αφού δεν μπορούμε να προσθέσουμε μέρες στη ζωή μας, ας προσθέσουμε ζωή στις μέρες μας!!

Αποσυνδεδεμένος Μέλος Κ

• Ωραία τα λες! 1
  • Λατρευω τα κουκλιά μου!!!!!!
Απ: μπιμπερό
« Απάντηση #1 στις: 25 Ιαν 2011, 20:07 »
Νομιζω οτι της avent ειναι πολυ καλα.
Eγω χρησιμοποιουσα και nuk και chicco με θηλες σιλικονης αλλα εγω θηλασα ελαχιστα  :( .
Αφου εχει σκοπο να θηλασεις μπορεις να παρεις 1 ή 2 μπιμπερο ή και καθολου αφου δεν χρειαζεται να δινει καποιο αφεψημα ή νερο.
Αποστειρωτη δεν ξερω αν πρεπει να παρεις απο την αρχη αφου εχεις σκοπο να θηλασεις. Εννοω οτι αν ακομη χρειαστει να δωσει γαλα με το μπιμπερο, μπορεις να το βρασεις στην κατσαρολα. Βλεποντας και κανοντας.
Εγω δεν φασκιωνα κανενα μωρο οποτε δεν ειχα παρει πανες ή για να ειμαι ακριβης καποιος μου ειχε δωσει και τις χρησιμοποιουσα σε συγγενεις για να τις βαλουν πανω τους πριν παρουν το μωρο αγκαλια.... (και παλι σπανια γιατι ευτυχως δεν ειχαμε σουρτα φερτα στο σπιτι!!!).
Με το καλο!!!!

Αποσυνδεδεμένος Tinkerbell....

• Ωραία τα λες! 21
« Απάντηση #2 στις: 25 Ιαν 2011, 22:16 »
και εγω ειχα πελαγωσει που ειχα και τις αδεφες μου και με καθοδηγουσαν!!!!
λοιπον...εγω πηρα τα μπιμπερο της nuk με ιδιες θηλες σιλικονης και τον αποστειρωτη που εχει το jumbo νομιζω αν θυμαμαι καλα λεγεται lindam η καπως ετσι τελος παντων....πιο μετα ειχα παρει μπιμπερο της chicco αλλα ειχα βαλει θηλες της nuk(για να μην του αλλαξω αυτες που ειχε συνηθησει σε σχημα)
ειχα παρει νομιζω 6 η 7 μεγαλα μπιμπερο οσα εβαζε ο αποστηρωτης και 2 η 3 μικρα.
οσο για τις θηλες καουτσουκ εμενα προσωπικα δεν μου αρεσουν καθολου για το λογο οτι στο μισο χρονο που θελει αλλαγμα η σιλικονη αυτην εχει "λιγδιασει" ηδη!!!!!!
να σου πω κατι που εκανα εγω στο γιο μου και στις θηλες και στις πιπιλες και γι αυτο πιστευω δεν συνηθησε μια συγκεκριμενη που θελουν τα πιο πολλα παιδια
μολις θαμπωναν λιγο της αντικαθιστουσα με καινουριες που ειχα παντα στο σπιτι και ετσι δεν προλαβαιναν να μαλακωσουν και να θελει μονο αυτη μετα!!!! ;)

ουπς δεν ειχα διαβασει αυτο για το φασκιωμα....
εγω προσωπικα τον τυλιγα αλλα οχι για το φασκιωμα και τα ισια ποδια που λεει και  η mommy μας...απλα για να ειναι πιο ζεστος και να νιωθει πιο ασφαλες...και για λιγο καιρο...
τα μπιμπερο που σου εγραψα τα χρησημοποιησα εγω που δυστηχως δεν θηλασα...αν εσυ θηλασεις τοτε δεν χρεαζεσαι τοσα...
« Τελευταία τροποποίηση: 25 Ιαν 2011, 22:26 Aπό karotaki »

Αποσυνδεδεμένος mama

• Πολύγραφος Δημιουργός
  • Ωραία τα λες! 0
« Απάντηση #3 στις: 25 Ιαν 2011, 22:19 »
    :) Mε το καλο το μωρακι σου  :-*
  Εαν εισαι διαβασμενη καλα στο θεμα του θηλασμου δεν χρειαζεται να παρεις παραπανω απο 1-2 μπιμπερο κι αυτο για να νιωθεις εσυ ασφαλεια και οχι οτι θα τα χρειαστεις (θ ακουσεις πολλα απο γιατρους-μαιες-παιδιατρους για το θηλασμο που δυστυχως δεν ισχυουν ..σ αυτο το τομεα καλο κουραγιο :bearhug:) Τωρα αν θα παρεις νουκ κικο κτλ..δεν εχει σημασια... παρε 2 διαφορετικα και βλεπεις ποια σε βολευουν .Θηλες για τα μπιμπερο κι εδω εχει ενα σωρο... καουτσουκ ή σιλικονης σταγονα ακομα και το σχημα διαφερει ... αυτα ομως ειλικρινα θα σ οδηγησει το μωρο σου αν χρειαστεις να παρεις (σου ευχομαι να θηλασεις και να μην τα χρειαστεις)
   Αποστηρωτη κι εγω συμφωνω να μην παρεις προς το παρον (δεν ειναι δυσκολο αν τελικα δεν θηλασεις να παει ο αντρα σου να τον παρει ...αν παρεις ομως θα παρεις το 6 θεσιο και οχι το 3θεσιο)

Οσο για το φασκιωμα... σε γενικες γραμμες δεν γινεται πια (τουλαχιστον ουτε εγω ουτε καμια απ τις γνωστες μου δεν το καναμε) Υπαρχουν ομως μωρακια που ειναι πολυ πιο ηρεμα και τους αρεσει γιατι νιωθουν ασφαλεια και θαλπωρη :dontknow:(παντως αν στο εχουν πει και καλα για να κανει ισια ποδια να γελασεις δυνατα...  :fofl:)

Αποσυνδεδεμένος Kardoula

• Ικανοποιητικός Δημιουργός
  • **
  • Ωραία τα λες! 3
    • Happy
« Απάντηση #4 στις: 25 Ιαν 2011, 22:26 »
Μην αγχώνεσαι καλέ με αυτά!!! Εμένα η δική μου έπινε μόνο με chicco μπιμπερό, αλλά πιπίλες είχαμε τις nuk. Αν τα έβαζα αντίστροφα τα.....έφτυνε!!!Όσο για τον αποστειρωτή.....εμείς αφού τον χρησιμοποιούσαμε 2-3 μέρες καταλάβαμε ότι δεν δούλευε!!!!  :yikes:     :yikes:      :yikes:      Φαντάσου! Ευτυχώς δεν είχαμε τίποτα δυσάρεστο!
Γνωρίζουμε τι Ε Ι Μ Α Σ Τ Ε  .......   αλλά όχι τι μπορούμε να Γ Ι Ν Ο Υ Μ Ε !!!!!!

Αποσυνδεδεμένος μπισκοτάκι

• Ωραία τα λες! 10
  • το χαμόγελο σας όλη μου η ζωή
    • Stressed
« Απάντηση #5 στις: 26 Ιαν 2011, 07:54 »
Εγώ είχα 4 λοξά της chicco και 2 στενά μεγάλα και 2 μικρά. Αποστηρωτή της chicco. Όσο για το φάσκιομα και εγώ τα τύλιγα, όχι σφικτά, για να νιώθουν ασφάλεια. Όχι όλη μέρα. την ώρα του φαγητού και για να κοιμηθούν. Κοιμόντουσαν πιο εύκολα. Επίσης στη μικρή μου με βόλεψε το τύλιγμα για να την πιάνω γιατί ήταν πολύ μικρούλα.

Αποσυνδεδεμένος anna@

• Ολιγόγραφος Δημιουργός
  • *
  • Ωραία τα λες! 0
« Απάντηση #6 στις: 26 Ιαν 2011, 09:13 »
και εγω ειχα παρει 2 μπιμπερο για αρχη της chicco και με τις 2 πιπιλες αλλα τελικα δεν καταφερα να θηλασω οποτε μετα πηρα κια αλλα 2 της Nuk.στις αρχες ο γιοκας μου ηθελε μονο chicco απο 4-5 μηνων ουτε να τις δει δεν ηθελε οποτε τον γυρισα σε Nuk.οποτε θα πας βλεποντας τι θελει το μωρο σου.ουτως η αλλιως τον πρωτο μηνα εγω τουλαχιστον τον αντρα μου τον ειχα κανει DeliveryBoy( :evillol: :evillol:) καθε λιγο και λιγακι τον εστελνα να μου παρει και κατι ακομα που χρειαζομουνα.
τωρα για το φασκιωμα εγω το τυλιγα γιατι ετσι κοιμοταν καλυτερα(μου το ειχε δειξει και η μαια μου στο νοσοκομειο)και ηταν πιο ηρεμο και μπορουσα να τον κραταω καλυτερα.

Αποσυνδεδεμένος ΜΠΟΥΜΠΟΥΚΟΣ

• **
  • Ωραία τα λες! 0
  • Είμαι μια μικρή μανούλα!!!
« Απάντηση #7 στις: 28 Μαι 2011, 17:26 »
Να ρωτισω τα μπιμπερο με πιπιλα καουτσουκ η συλικονη να παρω;;;;;;;;;;; :breast:
Περιμένω με χαρά την Γέννηση του Πρώτου μωρού μου!!!

Αποσυνδεδεμένος κλαραμπελ

• Ωραία τα λες! 47
  • είμαι ερωτευμένη με τους άντρες μου!!
« Απάντηση #8 στις: 28 Μαι 2011, 17:31 »
εγώ πήρα αρχικά με σιλικόνη, αλλα του ήταν σκληρή και δεν την πολυήθελε. Έτσι τις άλλαξα και πήρα καουτσούκ που είναι πιο μαλακές για το νεογέννητο. Πάρε και παό τα δυο είδη και βλέπεις τί θα βολευτεί. Το μωρό θα σου δείξει τί προτιμάει!

Αφού δεν μπορούμε να προσθέσουμε μέρες στη ζωή μας, ας προσθέσουμε ζωή στις μέρες μας!!

Αποσυνδεδεμένος ΜΠΟΥΜΠΟΥΚΟΣ

• **
  • Ωραία τα λες! 0
  • Είμαι μια μικρή μανούλα!!!
« Απάντηση #9 στις: 19 Ιουν 2011, 12:29 »
Ευχαριστω πολυ :) :) :) :)
Περιμένω με χαρά την Γέννηση του Πρώτου μωρού μου!!!