Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε κάνοντας κλικ εδώ... Η εγγραφή είναι εντελώς δωρεάν και επιτρέπει την καλύτερη παρακολούθηση του φόρουμ

Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.

Αποστολέας Θέμα: Τι θα φάμε σήμερα?  (Αναγνώστηκε 186089 φορές)

Συνδεδεμένος πουπσικ

• Διακεκριμένος Δημιουργός
  • Αφού το κατέχουμε... γιατί να μην το έχουμε !!!
Απ: Τι θα φάμε σήμερα?
« Απάντηση #3240 στις: 09 Ιαν 2017, 08:40 »
Χθες φαγαμε τσιπουρα σε γκριλ με μια σαλατα απο λαχανο, καροτο, πατζαρι, κολιαντρο, καραμελωμενο κρεμμυδι, σκορδακι και ξυσμα λεμονιου.

Σημερα θα φτιαξω μια λαχανοσουπα ή κοκκινη σουπα - μπορς, οπως την ονομαζουν οι ρωσσοι.
Θα την κανω ελαφρως πικαντικη, γιατι σηκωνει το κρυο !
Με παραδοσιακες τυροπιτες της πατριδας μου απο χειροποιητο φυλλο !  :)

:fai: :fai: :fai:

Αποσυνδεδεμένος Goufos14

« Απάντηση #3241 στις: 09 Ιαν 2017, 10:45 »
Καλημέρα!

Εγώ σήμερα θα φάω λίγο ψητό κοτοπουλακι με λάχανο σαλάτα....

Αποσυνδεδεμένος Dafnoula

• Πολυγραφότατος Δημιουργός
« Απάντηση #3242 στις: 09 Ιαν 2017, 11:48 »
Ψητες τσιπούρες με σαλατα λάχανο καροτο πιπεριεςκ μαιντανο. εχω τραπεζι τα πεθερικα.. :love

Αποσυνδεδεμένος Goufos14

« Απάντηση #3243 στις: 09 Ιαν 2017, 12:20 »
ωωω με το καλό!

Δαφνούλα μου γιόρταζε ο αντρούλης σου????????????????

Συνδεδεμένος πουπσικ

« Απάντηση #3244 στις: 11 Ιαν 2017, 08:32 »
Φασολαδα της πατριδας μου με ελιες και τυροψωμα που εφτιαξα προχθες. Και παρολο που ο ανδρουλης μου ειναι ψωμάς, γλιτωςανε ακομα λιγα !  :)

:ole: :ole: :ole:

Αποσυνδεδεμένος Goufos14

« Απάντηση #3245 στις: 11 Ιαν 2017, 10:09 »
Αχχχ Φασολάδα!!!!!!!!!! Πόσο την λαχταράω και ιδίως τώρα που κάνει κρύο.....................αλλά δυστυχώς δεν κάνει...

εγώ έχω σπανακόρυζο με φαγόπυρο (αντί για ρύζι) και ο άντρας μου κανονικό σπανακόρυζο....

Αποσυνδεδεμένος ritam

• Πολύγραφος Δημιουργός
« Απάντηση #3246 στις: 11 Ιαν 2017, 12:08 »
Γεια σας και απο εμένα και καλή χρονιά να έχουμε. Έχω πολύ καιρό να γράψω στο θεματάκι το αγαπημένο..για μας με το χιονιά σήμερα γιουβαρλάκια σούπα!!

Συνδεδεμένος πουπσικ

« Απάντηση #3247 στις: 12 Ιαν 2017, 08:53 »
Γεια σας και απο εμένα και καλή χρονιά να έχουμε. Έχω πολύ καιρό να γράψω στο θεματάκι το αγαπημένο..για μας με το χιονιά σήμερα γιουβαρλάκια σούπα!!

Καλως στην κοριτςαρα μας ! Μας ελειψες ! Και στο θεματακι το ιδιο !  :)
Αχ, καιρο εχω να φτιαξω αυτη την σουπα ritam μου ! Καλα που την εφτιαξες και μου την
θυμισες ! Και για αυτο το καιρο, ειναι οτι πρεπει !

Για σημερα εχουμε την χθεσινή φασολαδα. Θα φτιαξω μονο γλυκια πιτα με κιτρινη κολοκυθα, καρυδια, σταφιδες, κανελα και γαρυφαλο. Συνταγη της πεθερας μου ! Η αληθεια να λεγεται: ειναι άπαικτη μαγειριςςα ! Θα βαλω και λιγο ανθοτυρο μεσα, μην μου βγει πολυ γλυκιά !

:xaremi  :dinner  :xaremi

« Τελευταία τροποποίηση: 12 Ιαν 2017, 08:57 Aπό πουπσικ »

Συνδεδεμένος πουπσικ

« Απάντηση #3248 στις: 12 Ιαν 2017, 09:01 »
Αχχχ Φασολάδα!!!!!!!!!! Πόσο την λαχταράω και ιδίως τώρα που κάνει κρύο.....................αλλά δυστυχώς δεν κάνει...

εγώ έχω σπανακόρυζο με φαγόπυρο (αντί για ρύζι) και ο άντρας μου κανονικό σπανακόρυζο....

Υπομονη Goufo μου ! Ειπαμε, θυσιες για τα μωρα μας θα κανουμε !!! Εχεις να φας μετα ! Οχοχοχοχο !
Και σπανακορυζο με φαγοπυρο μια χαρα το βρισκω ! Νομιζω κανει να φας και το κινοα για σενα...

Αποσυνδεδεμένος Goufos14

« Απάντηση #3249 στις: 12 Ιαν 2017, 10:00 »
Καλημέρα! Ναι λογικά μπορώ να φάω κινόα... απλώς επειδή το έχω φάει μόνο μέσα σε σαλάτα δεν ξέρω πώς αλλιώς μπορώ να το φτιάξω...

Για σήμερα έχω βραστά λαχανικά (κολοκύθι, μπρόκολο, πατάτα) και 2 χοιρινά σουβλάκια...

Αποσυνδεδεμένος ritam

• Πολύγραφος Δημιουργός
« Απάντηση #3250 στις: 12 Ιαν 2017, 14:24 »
Σπανακοριζο με σαλατα πατζαρι. Κ σπιτικο τζατζικι που το τρωμε με τα παντα!!

Αποσυνδεδεμένος ritam

• Πολύγραφος Δημιουργός
« Απάντηση #3251 στις: 12 Ιαν 2017, 14:27 »
Καλως στην κοριτςαρα μας ! Μας ελειψες ! Και στο θεματακι το ιδιο !  :)
Αχ, καιρο εχω να φτιαξω αυτη την σουπα ritam μου ! Καλα που την εφτιαξες και μου την
θυμισες ! Και για αυτο το καιρο, ειναι οτι πρεπει !

Για σημερα εχουμε την χθεσινή φασολαδα. Θα φτιαξω μονο γλυκια πιτα με κιτρινη κολοκυθα, καρυδια, σταφιδες, κανελα και γαρυφαλο. Συνταγη της πεθερας μου ! Η αληθεια να λεγεται: ειναι άπαικτη μαγειριςςα ! Θα βαλω και λιγο ανθοτυρο μεσα, μην μου βγει πολυ γλυκιά !

:xaremi  :dinner  :xaremi

Καλως σας βρήκα!!  Αν μπορεσεις κκάποια στιγμή πουπσικ μου θέλω τη συνταγη για τη λαχανοσουπα τη ρωσικη. μου κανε κλικ!!

Συνδεδεμένος πουπσικ

« Απάντηση #3252 στις: 13 Ιαν 2017, 08:21 »
Καλως σας βρήκα!!  Αν μπορεσεις κκάποια στιγμή πουπσικ μου θέλω τη συνταγη για τη λαχανοσουπα τη ρωσικη. μου κανε κλικ!!

:goodmorning

Ενταξει, ritam μου, θα σου ανεβασω οπωσδηποτε ! Χρωςταω και καποιες αλλες συνταγες στις αλλες κοπελες, μια μια να φευγουνε !

Σημερα εχουμε κουνουπιδι καπαμα ή, κοινως, κουνουπιδι αχνιστό με κρεμμυδι και ντοματουλα.
Εγω προσθετω και πατατες να εμπλουτιςω το φαγακι και να μας κρατησει περισσοτερο...

:fai:  :fai:  :fai:

Αποσυνδεδεμένος Φανή

• Πολύγραφος Δημιουργός
  • Το τέλος της υπομονής είναι η σωτηρία.
    • Loved
« Απάντηση #3253 στις: 13 Ιαν 2017, 09:06 »
:goodmorning

Ενταξει, ritam μου, θα σου ανεβασω οπωσδηποτε ! Χρωςταω και καποιες αλλες συνταγες στις αλλες κοπελες, μια μια να φευγουνε !

Σημερα εχουμε κουνουπιδι καπαμα ή, κοινως, κουνουπιδι αχνιστό με κρεμμυδι και ντοματουλα.
Εγω προσθετω και πατατες να εμπλουτιςω το φαγακι και να μας κρατησει περισσοτερο...

:fai:  :fai:  :fai:
Αχ μαγείρισσά μου εσύ!!! Τυχερός ο αντρούλης σου και περήφανη η πεθερούλα σου!!!
Τον άνθρωπο πρέπει να τον γνωρίσεις για να τον αγαπήσεις. Τον Θεό πρέπει να τον αγαπήσεις για να Τον γνωρίσεις.

Αποσυνδεδεμένος Goufos14

« Απάντηση #3254 στις: 13 Ιαν 2017, 09:30 »
Καλημέρα...

Εγώ επειδή χθες δεν πρόλαβα να μαγειρέψω μιας και είχε γενέθλια η βαφτιστήρα του άντρα μου οπότε γύρισα πήρα το παιδί από το σχολείο και πήγαμε κατευθείαν εκεί και γυρίσαμε αργά και ήμουν πτώμα...θα αρκεστώ σε σαλατούλα λάχανο με αβοκάντο, αυγό βραστό και μία πίτα τορτίγιας ολικής με ζαμπόν και τυρί (για να δω και πόσο θα μου ανεβάσει το ζάχαρο....)