Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε κάνοντας κλικ εδώ... Η εγγραφή είναι εντελώς δωρεάν και επιτρέπει την καλύτερη παρακολούθηση του φόρουμ

Μωράκια

Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.

Αποστολέας Θέμα: Τι είναι το μυκόπλασμα?  (Αναγνώστηκε 18044 φορές)

Αποσυνδεδεμένος Kardoula

• Ικανοποιητικός Δημιουργός
  • **
  • Ωραία τα λες! 3
    • Happy
Τι είναι το μυκόπλασμα?
« στις: 03 Μαρ 2011, 15:36 »
Γειά σε όλες σας!!!Σήμερα είχα πάει στην μικροβιολόγο για να πάρω τα αποτελέσματα από τα κολπικά υγρά και μου είπε ότι έχω....μυκόπλασμα        :dontknow:       :dontknow:       :dontknow:
Πανικός......Ρωτάω  τί είναι αυτό;;;;;;Είναι σοβαρό;;;;;;;  Όχι μου απαντάει αλλά ευθύνεται για αποβολές και ευτυχώς που δεν έχεις μείνει έγκυος ακόμα. Θα σου πει ο γιατρός σου.
Πάω στο γιατρό, αλλά είχε τοκετό και έλειπε.Η γραμματέας μου είπε να μην ανησυχώ τόοοοοοοσο πολύ!!!
Ξέρετε κάτι εσείς για αυτό;;;;  :pomocy:    :pomocy:      :pomocy:
Μάλλον αυτό θα ευθύνεται που δεν μπορώ να μείνω έγκυος εεε;;; Θεραπεύεται εύκολα;;;;;;
Μου είπε ότι θα πάρω αντιβίωση (και ο άντρας μου για να μην το κολλάμε ο ένας στον άλλον).

Συγγνώμη για τα πολλά ερωτήματα, αλλά έτσι όπως μου έρχονται ........ τα γράφω  :Confused2:        :Confused2:
« Τελευταία τροποποίηση: 06 Μαρ 2011, 12:36 Aπό admin V, Αιτία: αλλαγή τίτλου »
Γνωρίζουμε τι Ε Ι Μ Α Σ Τ Ε  .......   αλλά όχι τι μπορούμε να Γ Ι Ν Ο Υ Μ Ε !!!!!!

Αποσυνδεδεμένος ΧΑΡΑ!

• Πολύγραφος Δημιουργός
  • Ωραία τα λες! 17
Απ: Τι είναι το........μυκόπλασμα?????
« Απάντηση #1 στις: 03 Μαρ 2011, 15:46 »
καρδοθλα δεν ειναι σοβαρο ειναι το σχεδον το πιο απλο που θα μπορουσε να σου τυχει!!!!μετα απο μια παλλινδρομη κ μια βιοχημικη εκανα κ εγω αυτεσ τισ εξετασεισ κ παρακαλουσα να ηταν καποιο απο αυτα το προβλημα που με μια απλη αντιβιωση γιατρευετε!!!!δυστυχωσ η ευτυχωσ δεν ξερω ακομα οι εξετασεισ μου ειναι καθαρεσ οποτε πρεπει να ψαχτο αλλου!!!!που ισωσ ειναι πιο σοβαρο απο το μυκοπλασμα!!!το μυκοπλασμα ειναι απ'οσο ξερω ενα μικροβιο που βρισκετε στον κολπο κ ευθυνετε για τισ αποβολεσ μην αφηνοντασ το εμβρυο να αναπτυχθει!!!δεν νομιζω οτι παιζει ρολο στην συλληψη!!!απλα δεν ειναι κατι που πρεπει να σε αγχωνει!!!παιρνεισ την αντιβιωσουλα κ μετα εισαι ετοιμη να κρατησεισ το μπε μπε σου!!!!θα δεισ ολα καλα θα πανε!!!μακαρι να μου ειχαν βρει κ σε μενα μυκοπλασμα!!! :( :( :( :( :( :(

Αποσυνδεδεμένος Kardoula

• **
  • Ωραία τα λες! 3
    • Happy
« Απάντηση #2 στις: 03 Μαρ 2011, 16:13 »
ΧΑΡΑ σε ευχαριστώ που απάντησες τόσο γρήγορα.....Αύριο θα πάω στο γιατρό για να μου πει τί και πώς.....
Μακάρι να γιατρεύεται γρήγορα      :pray:     :pray:      :pray:  και να ξεκινήσω και πάλι τις προσπάθειες!
Λες να μην εμποδίζει τη σύλληψη εεεε;;;;;     :briques:       :briques:
Εύχομαι και σε σένα γρήγορα ένα υπέροχο μωράκι.....
Προς το παρόν ας ασχοληθούμε με ΕΜΑΣ  :bikouti:     :bikouti:      :fofl:     :fofl:
Γνωρίζουμε τι Ε Ι Μ Α Σ Τ Ε  .......   αλλά όχι τι μπορούμε να Γ Ι Ν Ο Υ Μ Ε !!!!!!

Αποσυνδεδεμένος Alda

• Διακεκριμένος Δημιουργός
  • Ωραία τα λες! 55
  • Οι άντρες της ζωής μου....ο κόσμος μου όλος!!!
    • Loved
« Απάντηση #3 στις: 03 Μαρ 2011, 18:14 »
Όταν έμεινα έγκυος είχα μυκόπλασμα...επειδή όμως δεν ήταν προγραμματισμένη εγκυμοσύνη δεν τον γνώριζα εκ των προτέρων. ο γιατρός μου είπε ότι δεν ήταν τίποτα ανησυχιτικό και ότι θα έπρεπε απλά να πάρω αντιβίωση όχι όμως στου πρώτους μήνες της εγκυμοσύνης που καλό είναι να αποφεύγεται οτιδήποτε σε φάρμακο μιας και το μωρό μορφοποιείται και αναπτύσσεται. Πήρα τελικά αντιβίωση στον έκτο μήνα και αυτό μόνο και μόνο για να ήμουν ¨καθαρή" και εφόσον γεννούσα με φυσιολογικό τοκετό να μην έπαιρνε το παιδί κάποιο μικρόβιο περνώντας από το κόλπο...παρόλα αυτά στο τέλος γέννησα με καισαρική για άλλους  λόγους ...Πάντως δεν μου είπε ποτέ ότι είναι μικρόβιο που μπορεί να προκαλέσει ακομα και αποβολή και όλη μου η εγκυμοσύνη εξελίχθηκε μια χαρά....Εύχομαι τα καλύτερα και σε εσένα.

Αποσυνδεδεμένος ΧΑΡΑ!

• Πολύγραφος Δημιουργός
  • Ωραία τα λες! 17
« Απάντηση #4 στις: 04 Μαρ 2011, 15:20 »
kardoula εχεισ νεα?τι σου ειπε ο γιατροσ?ελπιζω να σε καθησυχασε κ να σου λυθηκαν οι αποριεσ σου!!! :bearhug: :bearhug: :bearhug: :bearhug:

Αποσυνδεδεμένος Kardoula

• **
  • Ωραία τα λες! 3
    • Happy
« Απάντηση #5 στις: 04 Μαρ 2011, 17:06 »
Αχ!! Δεν μίλησα αναλυτικά, γιατί το πρωί δούλευα και φύγαμε μετά για το 3ήμερο. Στο τηλέφωνο πάντως μου είπε να μην αγχώνομαι και ότι από Τρίτη θα ξεκινήσω την αντιβίωση. Άσε που αδιαθέτησα κιόλας σήμερα και.......
 :bur2:     :bur2:       :bur2:

Αποσυνδεδεμένος ΧΑΡΑ!

• Πολύγραφος Δημιουργός
  • Ωραία τα λες! 17
« Απάντηση #6 στις: 05 Μαρ 2011, 17:08 »
ολα καλα θα πανε!!!!ευκαιρια τωρα το 3μερο να χαλαρωσεισ κ να ξεχαστεισ!!!!καλα να περασεισ οπου κ αν πατε!!περιμενουμε νεα σου!!! :sendkiss: :sendkiss: :sendkiss:

Αποσυνδεδεμένος Ντόρις

• Μωράκια Administrator
  • Διακεκριμένος Δημιουργός
  • Ωραία τα λες! 69
  • Μες στα δύσκολα, εσύ να με κρατάς...
    • Confused
    • Μωράκια
Απ: Τι είναι το μυκόπλασμα ?
« Απάντηση #7 στις: 06 Μαρ 2011, 12:34 »
Μιας και δεν υπήρχαν πληροφορίες για το θέμα αυτό, σε παραπέμπω σε δυο σελίδες γιατρών που έχουν πολυ έγκυρες πληροφορίες.

Αίτια αποβολής

Νέες γυναικολογικές συμβουλές

Με μια γρήγορη αναζήτηση στο διαδίκτυο βρήκα αυτές τις σελίδες που είναι από γιατρούς.
Από ότι διάβασα πάντως θεωρείται κάτι πολύ απλό που ξεπερνιέται εύκολα! ;) :)

« Τελευταία τροποποίηση: 06 Μαρ 2011, 12:36 Aπό admin V »

Κάθε μέρα γίνε αυτό που πραγματικά ΕΙΣΑΙ!

Αποσυνδεδεμένος Kardoula

• **
  • Ωραία τα λες! 3
    • Happy
Απ: Τι είναι το μυκόπλασμα?
« Απάντηση #8 στις: 06 Μαρ 2011, 16:00 »
Ευχαριστώ πάρα πολύ admin!!!  :bearhug:     :bearhug:      :bearhug:
Την Τρίτη θα πάω και στο γιατρό για να μου λυθούν και από κοντά ΟΛΕΣ οι απορίες μου, όπως το κατά πόσο ( και αν φυσικά) είναι κάτι που εμποδίζει την σύλληψη   :;:       :;:
Πολλά φιλιά και καλά να περάσετεεεεεεε!!!!

Αποσυνδεδεμένος Kardoula

• **
  • Ωραία τα λες! 3
    • Happy
« Απάντηση #9 στις: 08 Μαρ 2011, 20:25 »
Λοιπόν, μίλησα με το γιατρό τελικά! Μου είπε να σταματήσω τις προσπάθειες και να ξεκινήσω αντιβίωση ( και ο άντρας μου) Αχ, και είναι και πολύυυυυυυ... 5  κουτιά!!! Μου είπε ότι όλα τα μικρόβια λίγο πολύ δημιουργούν πρόβλημα  στη σύλληψη αλλά ήταν κάθετη στο να σταματήσω τις προσπάθειες! Αυτά!Θα τα ξαναπούμε     :bearhug:      :bearhug:

Αποσυνδεδεμένος ΧΑΡΑ!

• Πολύγραφος Δημιουργός
  • Ωραία τα λες! 17
« Απάντηση #10 στις: 09 Μαρ 2011, 11:23 »
καρδουλα εμενα η αδερφη μου ειχε ουρεοπλασμα που ειναι περιπου το ιδιο κ την ειπε η γιατροσ να μην μεινει εγκυοσ κ επειδη προσπαθουσε 5 μηνεσ να μεινει εκανε παλι ελευθερα με την λογικη δεν εμεινε 5 μηνεσ τωρα θα μεινει???που δεν θελει???ε ναι λοιπον εμεινε τοτε που ηρεμησε με το θεμα μωρο!!!μετα πηρε αντιβιωση ενω ηταν εγκυοσ για το ουρεοπλασμα κ το αποτελεσμα?εχουμε τωρα μια μπου μπου 15 μηνων!!!!!ο γιατροσ την ειπε οτι δεν εχει χασει ποτε παιδι απο ουρεοπλασμα!!!κ ευτυχωσ ειχε δικιο κ αυτην την φορα!!!βεβαια εσυ θα ακουσεισ τον γιατρο σου γιατι αυτοσ σε ξερει καλυτερα!!!!!καλη επιτυχια!!!!!! :sendkiss: :sendkiss: :sendkiss: :sendkiss: :sendkiss:

Αποσυνδεδεμένος Kardoula

• **
  • Ωραία τα λες! 3
    • Happy
« Απάντηση #11 στις: 09 Μαρ 2011, 14:55 »
Αχ, ΧΑΡΑ μου νομίζω οτι είναι όλα μέσα στο μυαλό μας......Όσο και να έλεγα ότι ήμουν χαλαρή και ότι δεν το σκεφτόμουν  :Confused2:      :Confused2:    πάντα μετρούσα τις μέρες  :briques:     :briques:
Τώρα θα σταματήσουμε και βλέπουμε, δεν θέλω να το ρισκάρω!!!!Προτιμώ να είναι πρώτα ΟΛΕΣ οι εξετάσεις μου καθαρές........εεεεε δεν μας πήραν και τα χρόοοοοονιαααααα.
Εσύ πώς τα πάς;;;;;

Αποσυνδεδεμένος Kardoula

• **
  • Ωραία τα λες! 3
    • Happy
« Απάντηση #12 στις: 09 Μαρ 2011, 14:58 »
ΧΑΡΑ μόλις τώρα διάβασα τα νέα σου στην άλλη ενότητα......... ΜΑΚΑΡΙ    :pray:     :pray:     :pray:
Σου εύχομαι να πάνε όλα όπως τα θέλεις...  :bearhug:

Αποσυνδεδεμένος ΧΑΡΑ!

• Πολύγραφος Δημιουργός
  • Ωραία τα λες! 17
« Απάντηση #13 στις: 09 Μαρ 2011, 16:55 »
σ'ευχαριστω καρδουλα!!!μιλησα με τον γιατρο μου κ ειπε οτι με την βιοχημικη αποκλειεται να αλλαξε ο κυκλοσ μου ειναι απιθανο κ να περιμενω 1-2 μερεσ κ να κανω τεστ!!!!κ εγω τωρα κανω πολλεσ  :pray: :pray: :pray: :pray: αν κ δεν νομιζω να ειμαι αλλα ισωσ αυτη την φορα σταθω πιο τυχερη κ η παναγια να ακουσει τισ προσευχεσ μου!!! ;D ;D ;D ;D :bowdown: :bowdown: :bowdown: εσυ παντωσ καλα θα κανεισ περιμενε ολα να ειναι καλα κ μετα ξανα προσπαθειεσ!!!χωρισ αγχοσ ομωσ!!!(οσο γινετε!!!) :sendkiss: :sendkiss: :sendkiss: :sendkiss: :bearhug: :bearhug: :bearhug: :bearhug:

Αποσυνδεδεμένος Kardoula

• **
  • Ωραία τα λες! 3
    • Happy
« Απάντηση #14 στις: 06 Απρ 2011, 22:56 »
Ουφ! Τέλος με την ( ή μάλλον τις ) αντιβιώσεις!!!!!Θα πάω πάλι την Παρασκευή για καλλιέργεια για να δω τι γίνεται και βλέπουμε.....
Βασικά θέλω να ρωτήσω κάτι άσχετο  :Confused2:     :Confused2:     :Confused2:     :Confused2:   Μετά την περίοδο, για 3 μέρες περίπου έχω αρκετά υγρά. Μήπως ξέρετε τί μπορεί να είναι;;;;