Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε κάνοντας κλικ εδώ... Η εγγραφή είναι εντελώς δωρεάν και επιτρέπει την καλύτερη παρακολούθηση του φόρουμ

Μωράκια

Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.

Αποστολέας Θέμα: Φάρμακο Singulair.  (Αναγνώστηκε 5702 φορές)

Αποσυνδεδεμένος Ντόρις

• Μωράκια Administrator
  • Διακεκριμένος Δημιουργός
  • Ωραία τα λες! 69
  • Μες στα δύσκολα, εσύ να με κρατάς...
    • Confused
    • Μωράκια
Φάρμακο Singulair.
« στις: 05 Μαρ 2011, 12:01 »
To  συγκεκριμένο φάρμακο μου το έχουν προτείνει πολλές φορές ,κυρίως μαμάδες. Δεν το έδωσε μέχρι στιγμής σε εμάς γιατρός.

Το δικό μου παιδί τελευταία φαίνεται για κάποιο λόγο να είναι αισθητά καλύτερα όσον αφορά την αλλεργική ρινίτιδα. Υπάρχει μία τάση να εμφανίσει αλλεργία στο δερματικό μέρος του σώματος, όμως θα ήθελα να μάθω για πιθανή χρήση, παρενέργειες και άλλες πρακτικές πληροφορίες σχετικά με το φάρμακο.
Ευχαριστώ πολύ. :euxaristo:

Κάθε μέρα γίνε αυτό που πραγματικά ΕΙΣΑΙ!

Αποσυνδεδεμένος sealand

• Πολύγραφος Δημιουργός
  • Ωραία τα λες! 0
    • Sad
Απ: Φάρμακο Singulair.
« Απάντηση #1 στις: 08 Μαρ 2011, 09:43 »
 Το παίρνει ο γιός μου εδώ και ένα μήνα .
Δεν έχω δει την παραμικρή παρενέργεια αλλά μόνο όφελος....σταμάτησε να βήχει και το βράδύ είναι σαφώς καλύτερα με την αναπνοή του. (στο παραμιλιτό και την υπνοβασία δε βοηθάει ...τι κρίμα :( :Κ:)

Ο ντοκττορής είπε πως είναι χωρίς κορτιζόνη και τώρ ααυτήν την εβδομάδα πρέπει να τον επισκευτώ για να δω πως θα συνεχίσουμε....

Αποσυνδεδεμένος Ντόρις

• Μωράκια Administrator
  • Ωραία τα λες! 69
  • Μες στα δύσκολα, εσύ να με κρατάς...
    • Confused
    • Μωράκια
« Απάντηση #2 στις: 08 Μαρ 2011, 11:33 »
Για ποιο λόγο το δίνουν; Για αλλεργία; Για βήχα συγκεκριμένο; Ακούω ότι χρησιμοποιείται πολύ. :dontknow:

Κάθε μέρα γίνε αυτό που πραγματικά ΕΙΣΑΙ!

Αποσυνδεδεμένος LENA

• Ωραία τα λες! 20
  • Να σε βλέπω να γελάς!
« Απάντηση #3 στις: 08 Μαρ 2011, 11:56 »
Καπου το εχω ξαναγραψει,ο γιος μου ταλαιπωρουνταν πολυ καιρο με αλλεργικη ρινιτιδα.Ειχε μονιμως μπουκωμα και μυξες,και φυσικα ροχαλιζε στον υπνο του.Το ειχε δωσει η γιατρος σαν θεραπεια για ενα εξαμηνο και ηταν μια χαρα,ουτε μυξες ουτε μπουκωμα.Τωρα εχει υποχωρησει καπως αυτη η ρινιτιδα αλλα το παιρνουμε σε καποιες φασεις με εντονο μπουκωμα και δυσκολια στην αναπνοη.
Εμας μας ειχε δωσει τα φακελακια και παιρνουμε 1 την ημερα.
Μου το εχουν δωσει 3 γιατροι ως εντελως ακινδυνο και χωρις παρενεγργειες

Αποσυνδεδεμένος μαμαλευτερακι

• Πολύγραφος Δημιουργός
  • Ωραία τα λες! 2
  • τα χέρια τον παιδιών μου
« Απάντηση #4 στις: 24 Νοε 2011, 13:18 »
κ εμεισ περνουμε σιγκιουλερ εδω και 7 μερεσ ειδα βελτιωση στην μηξα του μικρου μου ειναι αντφλεγμονοδεσ    προφανοσ καπου εοχυμε κανει φλεγμονη στην μητουλα γιαυτο κ εχουμε τοοοοοοοσσσσσσσση μηξουλα    ειναι σχετικα ακινδινο συνηθοσ δηνετε σε παιδια που εχουν βροχιτιδεσ - βροχιολιτιδεσ κ αλεργιεσ πχ ρινιτιδα ...
https://www.foreverliving.com/marketing/Home.do

Ανεξάρτητος Συνεργάτης της Forever Living Products ...

Αποσυνδεδεμένος LENA

• Ωραία τα λες! 20
  • Να σε βλέπω να γελάς!
« Απάντηση #5 στις: 24 Νοε 2011, 13:54 »
Εμεις και παλι με καθημερινη θεραπεια με το singulair!
Εχουμε ηδη ενα διμηνο και το παρουμε κανενα μηνα ακομη και μετα βλεπουμε.Ισως να κανουμε ενα διαλειμμα τωρα το χειμωνα και να το ξαναξεκινησουμε την ανοιξη με τις αλλεργειες παλι!

Αποσυνδεδεμένος Tinkerbell....

• Ωραία τα λες! 21
« Απάντηση #6 στις: 28 Νοε 2011, 12:01 »
Αυτο το φαρμακο το παιρνει ο γιος μου δευτερη χρονια τωρα(εννοω σεζον γιατι το παιρνουμε μονο καθε αρχη χειμωνα και το σταματαμε αρχες του καλοκαιριου)Εγω προσωπικα στο δικο μου παιδι εχω δει μονο καλο....εκανε αλλεργικο βηχα σε σημειο να πεταει κοκκινιλες στα μαγουλακια απο το ζορισμα...και οχι μονο...ειμαστε γενικα πολυ επιρρεπεις στις αλλεγιες απ οταν γεννηθηκαμε...με το που αρχισαμε το singulair εχω δει μονο ωφελος....
Εμας ειναι σε χαπακι 4mg πινουμε ενα καθε βραδυ 2 ωρες μετα το φαγητο η μια ωρα πριν για να απορροφαται καλυτερα...Καθε φορα που μας το γραφει ο παιδιατρος μου λεει οτι ειναι το πιο αθωο χαπακι για τα παιδια...

Αποσυνδεδεμένος paramithenia

• Ικανοποιητικός Δημιουργός
  • **
  • Ωραία τα λες! 9
  • Me and my men....
« Απάντηση #7 στις: 12 Φεβ 2012, 20:56 »
Ο αδερφός μου έπαιρνε το συγκεκριμένο φάρμακο καθημερινά για πολλά χρόνια λόγω αλλεργικού άσθματος.
Από την άνοιξη και μετά παρουσίασε κρίσεις πανικού και φοβίες χωρίς προφανή λόγο.
Τον Σεπτέμβριο πήγε σε ομοιπαθητικό ο οποίος τον ενημέρωσε πως ήταν παρενέργεια του συγκεκριμένου φαρμάκου.
Αλήθεια ή ψέματα το μόνο που ξέρω είναι πως μετά τη διακοπή της χρήσης του πέρασαν όλα.Τώρα έχει κάποιο άλλο
φάρμακο μόνο σε περίπτωση που αισθανθεί δύσπνοια.
Σήμερα πρόσεξα το θέμα και σκέφτηκα να γράψω και τη δική μας εμπειρία :)

Αποσυνδεδεμένος Voula

• Πολυγραφότατος Δημιουργός
  • Ωραία τα λες! 13
  • TΙΠΟΤΑ ΤΕΛΕΙΟΤΕΡΟ ΑΠΟ ΤΡΕΙΣ ΠΑΙΔΙΚΕΣ ΑΓΚΑΛΙΤΣΕΣ
    • Happy
« Απάντηση #8 στις: 12 Φεβ 2012, 21:43 »
Και εμένα το παίρνει ο μικρός γιατί κάνει  βροχίτιδες με βήχα πάρα πολύ!!!
Αυτό είναι θεραπεία για 3 μήνες ίσως και περισσ΄λοτερο!!!

Και εμείς έχουεμδει βελτίωση με αυτό!!!
Τώρα το παίρνει σε καραμλα, γιατί σε σκόνη δεν το θεέλι στο γιαούρτι!!!!!!!!